lopinavir ritonavir budesonide kamagra lopinavir ritonavir stromectol apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » HADİS / SÜNNET » 40 GUNDE 40 HADIS EZBERLEMEYE VARMIYIZ

önceki konu   diğer konu
43 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
40 GUNDE 40 HADIS EZBERLEMEYE VARMIYIZ
555 Mesaj -
40 GUNDE 40 HADIS EZBERLEMEYE VARMIYIZ
SULTANIMIZIN SAV DUASINA NAÝL OLABILME ÜMÝDÝYLE....

[/quote]
Gönderen: 03.09.2006 - 23:45
Bu Mesaji Bildir   .:Yakup023:. üyenin diger mesajlarini ara .:Yakup023:. üyenin Profiline bak .:Yakup023:. üyeye özel mesaj gönder .:Yakup023:. üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Nazligul su an offline Nazligul  
1113 Mesaj -
Cok güzel bir konu..
insAllah yapmayi Rabbim bizlere nasip eylesin...

Allahin izni ile varim ...

Selametle...

Gönderen: 03.09.2006 - 23:54
Bu Mesaji Bildir   Nazligul üyenin diger mesajlarini ara Nazligul üyenin Profiline bak Nazligul üyeye özel mesaj gönder Nazligul üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Hadimül Islam su an offline Hadimül Islam  
618 Mesaj -
ins. kardesim,

neden olmasin?

Tesvikin icin Allah(c.c.) razi olsun!
Gönderen: 03.09.2006 - 23:55
Bu Mesaji Bildir   Hadimül Islam üyenin diger mesajlarini ara Hadimül Islam üyenin Profiline bak Hadimül Islam üyeye özel mesaj gönder Hadimül Islam üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
dilrugba su an offline dilrugba  
51 Mesaj -
COK GÜZEL BIR FIKIR. ALLAH RAZIOLSUN.BIRDE NASIL YAPILACAGINI ANLAYIRMISIN. SEVGI VE SELAMLAdüsün düsün
Gönderen: 03.09.2006 - 23:59
Bu Mesaji Bildir   dilrugba üyenin diger mesajlarini ara dilrugba üyenin Profiline bak dilrugba üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
.:Yakup023:. su an offline .:Yakup023:.  
Utanıyorum abi ilk hadisi siz yazarmısınız
555 Mesaj -
Es selamün aleyküm ve Rahmetullahi..

o zaman ilkini Caným bildigim Utanýyorum abim yazarmý
Gönderen: 04.09.2006 - 00:00
Bu Mesaji Bildir   .:Yakup023:. üyenin diger mesajlarini ara .:Yakup023:. üyenin Profiline bak .:Yakup023:. üyeye özel mesaj gönder .:Yakup023:. üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
islamin Gulu su an offline islamin Gulu  
83 Mesaj -
Selamün aleyküm din kardeþim ...valla çok güzel olur ...Allah razý olsun...
Gönderen: 04.09.2006 - 00:04
Bu Mesaji Bildir   islamin Gulu üyenin diger mesajlarini ara islamin Gulu üyenin Profiline bak islamin Gulu üyeye özel mesaj gönder islamin Gulu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
niyaz*** su an offline niyaz***  
40 GÜNDE 40 HADİS EZBERLEMEYE VARMIYIZ.
139 Mesaj -
ELBETTE VARIZ,SORULURMU HÝÇ ,HER ZAMAN ,BÝZE AHÝRETÝMÝZE AZIK LAZIM ,YANINDA AZIÐINI GÖTÜRMEYÝ KÝM ÝSTEMEZ?

Allah Razı Olsun Mükemmel BÝR FÝKÝR
Gönderen: 04.09.2006 - 00:10
Bu Mesaji Bildir   niyaz*** üyenin diger mesajlarini ara niyaz*** üyenin Profiline bak niyaz*** üyeye özel mesaj gönder niyaz*** üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  
7 Mesaj
{{.:Yalanyarim:.}} Abim..

Coktandir böyle bisey yapmak istiyorum..

Ilk adimi atamadim.. Basaramadim..

Bencede güzel bir fikir..

Severek katilicam..

http://www.hemenpaylas.com/download/1273706/40_Hadis.zip.html

Bunu indirip, bu 40 Hadisi ezberliyelim,
cok güzel bir program..

A L I N T I

Selam ve DUA ile..
Gönderen: 04.09.2006 - 00:12
Bu Mesaji Bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diger mesajlarini ara YeSiLKuBBeM üyenin Profiline bak YeSiLKuBBeM üyeye özel mesaj gönder YeSiLKuBBeM üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
utaniyorum su an offline utaniyorum  
1942 Mesaj -
- "Resülullah'a bundan (namazýn çocuða ne zaman emredileceðinden) sorulmuþtu:

"Çocuk saðýný solundan ayýrmasýný bildi mi ona namazý emredin" buyurdu."

Ebü Davud, Salât 26, (497).
KÜTÜB-Ý SÝTTE NAMAZ BAHSÝ.....
Gönderen: 04.09.2006 - 00:19
Bu Mesaji Bildir   utaniyorum üyenin diger mesajlarini ara utaniyorum üyenin Profiline bak utaniyorum üyeye özel mesaj gönder utaniyorum üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
555 Mesaj -
Es selamün aleyküm ve Rahmetullahi

ALLAH sizden razý olsun

abla benim amacým 40 kardesimizin birer hadis yazmasý ve bunun 40 kiþiye ögretmek yoksa
benim elimde de günde severek dinledigim ve okudugum hadis programý var fakat
yazarak ögrenmek daha güzel ablam yinede verdiginiz paylaþým için ALLAH razý eylesin sizi

Yalanyarim abi degil kardes daha iyi cinsiyetim belli olmasýn olur mu (zaten profilimde belirtmedim )

Es selamün aleyküm ve Rahmetullahi..
Gönderen: 04.09.2006 - 00:26
dilrugba su an offline dilrugba  
51 Mesaj -
KIM BIR HAYRA DELALETO EDERSE HAYRI ISLEMIS OLUR

BUDA BENDEN KISA BIR HADIS.INSALLAH EZBERLERSINIZGüle Güle

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son dilrugba tarafından, 04.09.2006 - 00:47 tarihinde.
Gönderen: 04.09.2006 - 00:42
Bu Mesaji Bildir   dilrugba üyenin diger mesajlarini ara dilrugba üyenin Profiline bak dilrugba üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE:
555 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý dilrugba

KIM BIR HAYRA DELALETO EDERSE HAYRI ISLEMIS OLUR

BUDA BENDEN KISA BIR HADIS.INSALLAH EZBERLERSINIZGüle Güle

Hayra vesile olan Hayrý yapan gibidir

Buhari ,iman 7; Müslim ,Ýman 71.
bu ikisi ayný kardeþlerim fakat Dilrugba kardesim acele etmiþsin ilk önce birincisini ezberliyelim sonra olur mu

her gün bir hadis

Mesaj 2 kez düzenlendi. En son {{.:Yalanyarim:.}} tarafından, 04.09.2006 - 01:48 tarihinde.
Gönderen: 04.09.2006 - 01:44
-=MeLeK=- su an offline -=MeLeK=-  
1505 Mesaj -
{{.:Yalanyarim:.}} Kardesim Allah razi olsun insaAllah
Cok Ama cok guzel bir konu

{{.:Yalanyarim:.}} Kardesim sen hadis-i serifleri koy hep beraber ogrenelim her gun bir yada istediniz sayida hadis koyun ????

Biz herzamen haziriz
selam Ve Dua ile .... gül

Gönderen: 04.09.2006 - 11:19
Bu Mesaji Bildir   -=MeLeK=- üyenin diger mesajlarini ara -=MeLeK=- üyenin Profiline bak -=MeLeK=- üyeye özel mesaj gönder -=MeLeK=- üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
555 Mesaj -

Ameller Niyetlere Göre Deðerlendirilir

<< Buhari,Müslim,Tirmizi,Ebu Davud >>

Mesaj 2 kez düzenlendi. En son {{.:Yalanyarim:.}} tarafından, 04.09.2006 - 23:38 tarihinde.
Gönderen: 04.09.2006 - 23:37
555 Mesaj -

Üç þey Münafýðýn Alemetidir
Yalan Söyler
Sözünde Durmaz
Emanete Hýyanet eder

Buhari,Þehadet 28; Müslim.Ýman 107; Tirmizi.Ýman 14

Gönderen: 05.09.2006 - 22:06
1505 Mesaj -
{{.:Yalanyarim:.}} Kardesim basladikmi ezberlemiye ?!
Hadin
Bismillahirahmenirahim !

Allah kolaylik versin hepinize !
Allah razi olsun ...gül

Gönderen: 05.09.2006 - 22:13
Bu Mesaji Bildir   -=MeLeK=- üyenin diger mesajlarini ara -=MeLeK=- üyenin Profiline bak -=MeLeK=- üyeye özel mesaj gönder -=MeLeK=- üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
PRENSES_0656 su an offline PRENSES_0656  
155 Mesaj -
bu konuda çok güzelmiþ 40 hadis adresine girdim
ALLAH SÝZDEN RAZI OLSUN
Gönderen: 05.09.2006 - 22:37
Bu Mesaji Bildir   PRENSES_0656 üyenin diger mesajlarini ara PRENSES_0656 üyenin Profiline bak PRENSES_0656 üyeye özel mesaj gönder PRENSES_0656 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE:
555 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý busenur

{{.:Yalanyarim:.}} Kardesim basladikmi ezberlemiye ?!
Hadin
Bismillahirahmenirahim !

Allah kolaylik versin hepinize !
Allah razi olsun ...gül

4 tane oldu kardesim RABBÝM yardýmcýmýz olsun
Gönderen: 05.09.2006 - 22:41
SiRaTYoLCuSu su an offline SiRaTYoLCuSu  
45 Mesaj -
3557 - Abdullah es-Sunâbihi radýyallahu anh anlatýyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Mü'min kul abdest aldýkça mazmaza yaptý mý (aðzýný yýkadý mýgöz kırpma günahlar aðzýndan çýkar. (Burnunu sümkürdü mügöz kırpma günahlar burnundan çýkar, yüzünü yýkadý mý günahlar göz kapaklarýnýn altýna varýncaya kadar yüzünden çýkar. Ellerini yýkadý mý günahlar týrnak diplerine varýncaya kadar ellerinden çýkar. Baþýný meshetti mi, günahlar kulaklarýna varýncaya kadar baþýndan çýkar. Ayaklarýný yýkadý mý, günahlar ayak týrnaklarýnýn altýna varýncaya kadar ayaklarýndan çýkar. Sonra mescide kadar yürümesi ve kýlacaðý namaz nafile (bir ibâdet) olur.''

gülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgül

Muvatta, Tahâret 3 0, (1, 31); Nesâi, Tahâret 3 5, (1, 74); Ýbnu Mâþe, Tahâret 6, (283).

vesselam
Gönderen: 05.09.2006 - 22:53
Bu Mesaji Bildir   SiRaTYoLCuSu üyenin diger mesajlarini ara SiRaTYoLCuSu üyenin Profiline bak SiRaTYoLCuSu üyeye özel mesaj gönder SiRaTYoLCuSu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
dilaratuba su an offline dilaratuba  
934 Mesaj -
NEREDE OLURSANIZ OLUN BANA SALAT VE SELAM EDÝN.ZÝRA SÝZÝN SALAT VE SELAMLARINIZ BANA ULAÞIR.
Gönderen: 05.09.2006 - 22:58
Bu Mesaji Bildir   dilaratuba üyenin diger mesajlarini ara dilaratuba üyenin Profiline bak dilaratuba üyeye özel mesaj gönder dilaratuba üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RE: Sıratyolcusu kardesim
555 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý SiRaTYoLCuSu

3557 - Abdullah es-Sunâbihi radýyallahu anh anlatýyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Mü'min kul abdest aldýkça mazmaza yaptý mý (aðzýný yýkadý mýgöz kırpma günahlar aðzýndan çýkar. (Burnunu sümkürdü mügöz kırpma günahlar burnundan çýkar, yüzünü yýkadý mý günahlar göz kapaklarýnýn altýna varýncaya kadar yüzünden çýkar. Ellerini yýkadý mý günahlar týrnak diplerine varýncaya kadar ellerinden çýkar. Baþýný meshetti mi, günahlar kulaklarýna varýncaya kadar baþýndan çýkar. Ayaklarýný yýkadý mý, günahlar ayak týrnaklarýnýn altýna varýncaya kadar ayaklarýndan çýkar. Sonra mescide kadar yürümesi ve kýlacaðý namaz nafile (bir ibâdet) olur.''

gülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgülgül

Muvatta, Tahâret 3 0, (1, 31); Nesâi, Tahâret 3 5, (1, 74); Ýbnu Mâþe, Tahâret 6, (283).

vesselam

bu güzelligi tekrar hatýrlattýnýz bizlere ALLAH razý olsun

benimde kendi dilimle Abdest aldýgýmda dua ediþim olur Hadis þerif-e uygun bir duada bulunmuþum ne güzel

Güzellikleri Ezberlemeye Devam edelim kardeþlerim

Es selamü aleyküm ve Rahmetullahi..
Gönderen: 05.09.2006 - 23:05
555 Mesaj -

Ýnsanlara Merhamet Etmeyene ALLAH Merhamet Etmez

Müslim,Fedail, 66; Tirmizi,Birr, 16.

Gönderen: 08.09.2006 - 23:19
Pirlanta_69 su an offline Pirlanta_69  
78 Mesaj -
MESCÝD TAKVA SAHÝPLERÝNÝN EVÝDÝR
gül gül gül
Gönderen: 09.09.2006 - 00:43
Bu Mesaji Bildir   Pirlanta_69 üyenin diger mesajlarini ara Pirlanta_69 üyenin Profiline bak Pirlanta_69 üyeye özel mesaj gönder Pirlanta_69 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
555 Mesaj -

ALLAH Rasülü,(Ebu Musa ve Muaz bin Cebel'i Yemen'e tebliðe gönderirken þöyle nasihat etti
" Kolaylaþtýrýnýz, güçleþtirmeyiniz, müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz."

Buhari,Ýlm 12; Müslim,Cihad, 6.

Gönderen: 09.09.2006 - 21:30
sonsuz nur su an offline sonsuz nur  
18 Mesaj -
ALLAH razý olsun kardeþim...

izin vesilenizle inþALLAH EFENDÝLER EFENDÝSÝNÝN,CANIM EFENDÝMÝN HADÝSLERÝNÝ EZLERLÝCEM...

ALLAH yar ve yardýmcýnýz olsun inþALLAH...
Gönderen: 09.09.2006 - 22:19
Bu Mesaji Bildir   sonsuz nur üyenin diger mesajlarini ara sonsuz nur üyenin Profiline bak sonsuz nur üyeye özel mesaj gönder sonsuz nur üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
fatma16 su an offline fatma16  
Konu icon    Hadis-i Serif
4 Mesaj
Güle Güle "Yarim hurma dahi olsa, iyilik yaparak atese karsi kendinizi koruyunuz" sevinçli

ALLAHA emanet olunuz....

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son fatma16 tarafından, 09.09.2006 - 22:47 tarihinde.
Gönderen: 09.09.2006 - 22:45
Bu Mesaji Bildir   fatma16 üyenin diger mesajlarini ara fatma16 üyenin Profiline bak fatma16 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pirlanta_69 su an offline Pirlanta_69  
78 Mesaj -
CUMA FAKÝRLERÝN HACCIDIR
Ben bu hadisi þerif'i çok seviyorum
RABBÝM yine sonsuz rahmetiyle bizlere
þefkat gösteriyor
RABBÝM cümlemizden razý olsun inþsevinçli
Gönderen: 10.09.2006 - 00:49
Bu Mesaji Bildir   Pirlanta_69 üyenin diger mesajlarini ara Pirlanta_69 üyenin Profiline bak Pirlanta_69 üyeye özel mesaj gönder Pirlanta_69 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1505 Mesaj -
{{.:Yalanyarim:.}} Abim Senin koyduyun Hadislerimi ezberlicez yoksa herkezinkinimi Kafam karisti Kararsiz

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son busenur tarafından, 16.09.2006 - 16:04 tarihinde.
Gönderen: 16.09.2006 - 16:03
RE: Busenur kardesim
555 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý busenur

{{.:Yalanyarim:.}} Abim Senin koyduyun Hadislerimi ezberlicez yoksa herkezinkinimi Kafam karisti Kararsiz

Kardesim Yeþilkubbem ablanýn verdigi hadisten yazýyordum fakat herkes ekleme yapýnca karýþtý birazcýk isterseniz benim yazdýklarýmý ezberliyelim olmazsa artýk herkes kendisi ezberliyecek

Selamün aleyküm
Gönderen: 17.09.2006 - 17:38
555 Mesaj -

Hiçbiriniz kendisi için istediðini(mü'min) kardeþi için istemedikçe(gerçek) iman etmiþ olamaz

Buhari,Mezalim 3; Müslim,Birr, 58.

Gönderen: 17.09.2006 - 18:15
1505 Mesaj -
Tamam Abim
Anladim !
Allah razi olsun !

Selam ve DUA ile ... gül

Gönderen: 17.09.2006 - 21:40
555 Mesaj -

Ýki göz vardýr ki, cehennem ateþi onlara dokunmaz: Allah korkusundan aðlayan göz, bir de gecesini Allah yolunda, nöbet tutarak geçiren göz

Tirmizi, Fedailü'l-Cihad 12.

Gönderen: 19.09.2006 - 10:04
{{ SELiNNUR }} su an offline {{ SELiNNUR }}  
32 Mesaj -

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son {{ SELiNNUR }} tarafından, 20.09.2006 - 12:43 tarihinde.
Gönderen: 20.09.2006 - 12:42
Bu Mesaji Bildir   {{ SELiNNUR }} üyenin diger mesajlarini ara {{ SELiNNUR }} üyenin Profiline bak {{ SELiNNUR }} üyeye özel mesaj gönder {{ SELiNNUR }} üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
555 Mesaj -
Abla ALLAH razý olsun ben senin yerine burda baþlattým fakat sen niye devam etmedin yinede sende gayret alarak baþladým ALLAH razý olsun

Selamün aleyküm
Gönderen: 20.09.2006 - 16:17
{{ SELiNNUR }} su an offline {{ SELiNNUR }}  
RE:
32 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý {{.:Yalanyarim:.}}

Abla ALLAH razý olsun ben senin yerine burda baþlattým fakat sen niye devam etmedin yinede sende gayret alarak baþladým ALLAH razý olsun

Selamün aleyküm

AS.tanýdým zaten bý yerlerden göz kırpma devam edýyorum bu arada Güle Güle
Gönderen: 20.09.2006 - 16:24
Bu Mesaji Bildir   {{ SELiNNUR }} üyenin diger mesajlarini ara {{ SELiNNUR }} üyenin Profiline bak {{ SELiNNUR }} üyeye özel mesaj gönder {{ SELiNNUR }} üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
1505 Mesaj -
Selamun Aleykum

{{.:Yalanyarim:.}} Abim devami gelmediağlar

InsaAllah gelirağlarağlar

Selam ve DUA ile ...

Gönderen: 30.09.2006 - 14:34
RE: Busenur kardesim
555 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý busenur

Selamun Aleykum

{{.:Yalanyarim:.}} Abim devami gelmediağlar

InsaAllah gelirağlarağlar

Selam ve DUA ile ...

Ve aleyküm selam

ÝnþaALLAH ramazan çýkýþý devam etmeye çalýþacam Ramazanda çok yogunum veripte ezberliyemezsem bu sefer ben zor durumda kalacam

anlayýþýnýz için ALLAH razý olsun

Es selamü aleyküm
Gönderen: 30.09.2006 - 16:49
1505 Mesaj -
Tamm {{.:Yalanyarim:.}} Abim

Onemli degil diyelimağlar

Allah Razi olsun

Selam ve DUA ile ...

Gönderen: 30.09.2006 - 19:13
555 Mesaj -

bayram dönüþü kýsmet oldu fakat inþaALLAH hepsini ezberlemeye çalýþacaz
Gönderen: 27.10.2006 - 20:12
dilbeste su an offline dilbeste  
40 GÜNDE 40 HADİS EZBERLEMEYE VARMIYIZ
22 Mesaj -
selamün aleyküm ravda dostlarým hazýr kutlu doðum haftasýndayken bu konunun güncellenmesini arzu ettim ÝNÞAALLAH hepimiz en az kýrk hadis ezberleriz.FÝEMANÝLLAH
Gönderen: 02.04.2007 - 22:01
Bu Mesaji Bildir   dilbeste üyenin diger mesajlarini ara dilbeste üyenin Profiline bak dilbeste üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
MEDiNE YOLCUSU su an offline MEDiNE YOLCUSU  
30 Mesaj -
ALLAH RAZI OLSUN
INSALLAH VARIZ BUNDAN GUZEL NE OLABILIR DUA ILE
Gönderen: 02.04.2007 - 22:09
Bu Mesaji Bildir   MEDiNE YOLCUSU üyenin diger mesajlarini ara MEDiNE YOLCUSU üyenin Profiline bak MEDiNE YOLCUSU üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
kördüðüm su an offline kördüðüm  
40 gün de 40 hadis ezberlemeye varmısı nız
18 Mesaj -
evet bencede ezberleyim sevgli ravda dostlarý ben ezberlemeye baþlamýþtým inanýn her ezberlediðinizde devamýný bekliyceksiniz mutlaka ezberleyin Allah yar ve yardýmcýnýz olsun... selam ve dua ile Allah Razı Olsun
Gönderen: 02.04.2007 - 22:24
Bu Mesaji Bildir   kördüðüm üyenin diger mesajlarini ara kördüðüm üyenin Profiline bak kördüðüm üyeye özel mesaj gönder kördüðüm üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
zeylin su an offline zeylin  
Hadisler...
66 Mesaj -
Hadisler...
Hadîs, Râvi, Nakil, Yazý

1. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Dikkat edin! Bana "Kitâb" verildi. Onunla beraber, "bir o kadar daha" verildi.
Dikkat edin! Karný tok bir adamýn, sedirinin üstüne oturup, þöyle demesi yakýndýr:
"Aramýzda Allahýn kitabý vardýr. Onun içinde helâl olarak bulduðumuzu helâl sayar, haram olarak gördüðümüzü de haram sayarýz."
Oysa, Allah Resûlünün haram kýldýðý þey de, Allahýn haram kýldýðý þey gibidir."
Mikdam radýyallahu anh. Ebû Dâvud.

2. Ýbn Abdülazîz, Ýbn Hazma bir mektup yazýp dedi ki:
Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellemin hadîslerini araþtýr ve bir kitapta topla. Kitabýna hadîsten baþka hiçbir þey alma.
Böylece, onu okuyanlar ilmi yaysýnlar ki, bilmeyenler de öðrensinler. Alimlerin ölmesiyle ilmin yok olup sönmesinden korkuyorum. Zira, ilim sýr olmadýðý sürece asla yok olmaz.
Ýbn Abdülazîz radýyallahu anh. Buhârî.

3. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Eðer benden, kalbinizce tanýnan, tenlerinizi yatýþtýran bir hadîsi duyarsanýz ve onun size yakýn olduðunu görürseniz, ben o sözü söylemeye sizden daha yakýným.
Kalblerinize yabani gelen, tenlerinizin nefret ettiði bir söz duyarsanýz ve onun sizden uzak olduðunu görürseniz, bilin ki, ben ondan sizden daha uzaðým!"
Ebû Humeyd radýyallahu anh. Ahmed.

4. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Benim adýma yalan söylemeyin! Kim benim adýma yalan söylerse, ateþe girer!"
Ali radýyallahu anh. Buhârî.

5. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Bizden iþitip de baþkalarýna aynen bildiren kiþinin yüzünü Allah ak etsin! Kendisine bildirilen niceleri vardýr ki, iþitenden daha kavrayýcýdýr."
Ýbn Mesûd radýyallahu anh. Tirmizî.

6. insanlar derler ki: "Ebû Hureyre çok hadîs rivâyet ediyor."
Bir adama tesadüf ettim ve sordum: "Dün gece yatsý namazýnda Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem ne okudu?"
"Bilmiyorum" dedi.
"Demekki sen orada bulunmadýn" dedim.
Israrla: "Bulundum," dedi.
Ben de dedim ki: "Ben bulundum, falan falan sûreleri okudu."
Ebû Hureyre radýyallahu anh. Buhârî.

7. Vallahi, size anlattýklarýmýzýn tümünü Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellemden iþitmiþ deðiliz, fakat biz, birbirimize hiç yalan söylemezdik.
Enes radýyallahu anh. Taberânî.

8. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Benden hiçbir þey yazmayýn! Kim benden Kurânýn dýþýnda bir þey yazmýþsa, onu hemen silsin!"
Ebû Saîd radýyallahu anh. Müslim.

9. Ben, Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemden duyduðum her þeyi yazardým. Ancak, insanlar beni bundan alýkoydu.
Dediler ki: "Sen her söylediðini yazýyorsun, Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem bir insandýr, kýzgýnlýk hâlinde de, hoþnutluk hâlinde de konuþabilir."
Ondan sonra yazmaktan vazgeçtim. Bunu Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve selleme anlatýnca, mübarek parmaðýyla aðzýný gösterdi ve þöyle buyurdu:
"Yaz! Nefsim elinde olan Allaha yemin ederim ki, bundan haktan baþka hiçbir þey çýkmaz."
Ýbn Amr radýyallahu anh. Ebû Dâvud.

10. Peygamberin sahabileri içinde benim kadar hadîs bilen hiç kimse yoktur. Ýbn Amr hâriç, çünkü o yazardý, ben yazmazdým.

11. Bana, Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem, yahudilerin yazýsýný öðrenmemi emretti.
"Vallahi, mektuplarým hususunda yahudilere güvenmiyorum," buyurdu.
Bu sebeple, onlarýn yazýsýný daha yarým ay geçmeden tam anlamýyla öðrendim. Bu dili öðrenince, yahudilere, onun mektubunu ben yazardým. Onlardan gelen mektubu da ben okurdum.
Zeyd radýyallahu anh. Buhârî.

12. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kim benden kendisine ulaþan hadîsi yalanlarsa, üç þeyi yalanlamýþ olur: Allahý, Resûlünü ve o hadîsi rivâyet edeni."
Câbir radýyallahu anh. Taberânî.

13. Ali: Size Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellemden bir hadîs anlattýðým zaman, bilin ki, o en ilgi çekici, en güzel yol gösterici, kiþiyi en mükemmel takvaya kavuþturucudur.
Ali radýyallahu anh. Dârimî.

Sünnet, Bidât, Örnek, Necât

14. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Sizin örnek alacak peygamberiniz yok mu? Allah, sûresinde, "And olsun ki, sizin için Allah Resûlünde bir örnek vardýr!" buyurmuþtur."
Ebû Mesûd radýyallahu anh. Rezîn.

15. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Size iki þey býraktým, onlara sýmsýký sarýldýðýnýz sürece asla sapýtmazsýnýz: Allahýn "Kitâb"ý ve Allah Resûlünün "Sünnet"i."
Mâlik radýyallahu anh. Mâlik.

16. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kim, benden sonra öldürülen sünnetimi diriltirse, beni sevmiþ olur. Kim de beni severse, benimle beraber olur."
Ali radýyallahu anh. Rezîn.

17. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Ümmetimin bozulmasý zamanýnda kim sünnetime sýmsýký sarýlýrsa, þehîd sevabý alýr."
Ebû Hureyre radýyallahu anh. Taberânî.

18. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Size öyle bir zaman gelecektir ki, o zamanda þu üçten daha deðerli bir þey olmayacaktýr: Helâl para, candan arkadaþlýk yapýlacak bir kardeþ, uygulanacak bir sünnet."
Huzeyfe radýyallahu anh. Taberânî.

19. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Allaha yemin ederim ki, sizi gecesi gündüzü eþit olan apaydýnlýk bir yol üzerinde býraktým."
Ebû Derda radýyallahu anh. Ýbn Mâce.

20. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Allahýn bana hidâyet ve ilim vererek göndermesi þuna benzer: Bir yaðmur ki yere yaðmýþtýr, yerin bir kýsmý verimli toprak olduðu için, o yaðmur suyunu kabul edip emmiþtir. Otlar ve çimenler bitirmiþtir. Bir kýsmý, çorak olduðu için suyu tutmuþtur da, insanlar ondan yararlanýp içmiþler, hayvanlarýný ve tarlalarýný sulamýþlardýr. Bir cinsi de, ne suyu tutan, ne de ot bitiren düz yerlerdir.
Allahýn dinini anlayan ve onu uygulayan ve uygulamalarý için benim gönderildiðim ilmimi yayan kimse ile, büyüklenip, Allahýn benimle gönderdiði hidâyeti bir türlü kabullenmeyen kimseler de týpký böyledir."
Ebû Mûsa radýyallahu anh. Buhârî.

21. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Ben ve Allahýn benimle gönderdiði, toplumuna varýp da þunu söyleyen adama benzeriz:
"Düþmaný gözlerimle gördüm, apaçýk sizi uyarýyorum. Haydi, kaçýp kendinizi kurtarýn!"
Bir kýsmý onu dinleyip, yavaþ yavaþ orayý terk ederek kurtul***ar, diðer bir kýsmý da, ona kulak asmayýp, düþmana yem ol***ar.
iþte bana itaat edip, Allah tarafýndan getirdiklerime uyup, uygulayanlar ile bana isyan edip, Allah tarafýndan getirdiklerimi yalanlayanlarýn hâli de böyledir."
Ebû Mûsa radýyallahu anh. Buhârî.

22. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Ben ve insanlar þuna benzeriz: Bir adam vardýr, ateþ yakar, iyice parlayýnca, kelebekler ve öbür yaratýklar gelip o ateþe düþerler. Adam da durmaksýzýn onlarý ateþten kurtarmaya çalýþýr. iþte ben de, belinizden tutup sizi kurtarmaya çalýþýyorum, siz ise o ateþe girmeye yelteniyorsunuz."

Ýman, Mümin, Yakîn

23. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kim Allahtan baþka hiçbir ilah olmadýðýna, Muhammedin de Onun Resûlü olduðuna þehadet ederse, Allah ona ateþi haram eder."
Ubâde radýyallahu anh. Tirmizî.

24. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kalbinde zerre kadar îmaný olan kimse, cehennemden çýkar."
Ebû Saîd radýyallahu anh. Tirmizî.

25. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Þüphesiz Allah, yalnýz kendi rýzasýný isteyerek, "Lâ ilâhe illallah" diyen kimseye, ateþi haram etmiþtir."
Ýbn Þihâb radýyallahu anh. Buhârî.

26. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Muhammedin nefsi elinde olana yemin ederim ki, yahudi olsun, hýristiyan olsun, bu insanlardan beni duyup da, getirdiðim kitaba îman etmeden ölen kimse, kesinlikle cehennemlik olur."
Ebû Hureyre radýyallahu anh. Müslim.

27. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"iman, cennete, cehenneme, hesap gününe, yaptýklarýný tartan mîzana ve iyisiyle kötüsüyle kadere, inanmandýr."
Ýbn Abbas radýyallahu anh. Ahmed.

28. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Allah, þüphesiz kýyamet gününde ümmetimden bir adamý ortaya çýkartacak. Herkesin gözü önünde, herbiri gözün görebildiði kadar büyük olan tam doksandokuz dosya açýlacak. Sonra ona þöyle diyecek:
"Bunlardan bir þeyi inkâr edebilir misin? Yazýcý meleklerim sana haksýzlýk ettiler mi?"
"Hayýr, ya Rabbi!" diyecek.
Allah, "Evet, katýmýzda senin sevabýn vardýr. Bugün sana hiçbir haksýzlýk yapýlmayacaktýr," diyecek ve ona içinde "Eþhedü en Lâ ilâhe illallah ve eþhedü enne Muhammeden abduhu ve Resûlüh," yazýlý bir kâðýt çýkartacak ve "Haydi tartýya hazýrlan!" diyecek.
"Ya Rabbi, bu kadar dosyanýn yanýnda bu kâðýt neye yarar ki?" der demez, kendisine þu söylenecek:
"Sen bugün haksýzlýða uðratýlmayacaksýn."
Terazinin bir kefesine dosyalar, diðer kefesine de þehadet kelimesi yazýlý kâðýt konacak ve kâðýt, dosyalara aðýr gelecektir. Zira, Allahýn ismini hiçbir þey tartamaz."
Ýbn Amr radýyallahu anh. Tirmizî.

29. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"iman, Allaha, onun meleklerine, kitaplarýna, peygamberlerine, âhiret gününe inanman ve kadere iyisiyle kötüsüyle îman etmendir."
Ýbn Yâmer radýyallahu anh. Müslim.

30. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Yaptýðýn iyilik sebebiyle seviniyor ve yaptýðýn kötülük sebebiyle üzülüyorsan, sen müminsin."
Ebû Ümâme radýyallahu anh. Taberânî.

31. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Þu üç þeyi kendinde bulunduran îmanýn tadýný alýr: Allah ve Resûlünü herþeyden fazla seven. Bir kulu, baþka bir maksatla deðil de, sadece Allah için seven. Allah tarafýndan küfürden kurtarýldýktan sonra, tekrar küfre dönmeyi ateþe atýlmak kadar çirkin ve korkunç gören."
Enes radýyallahu anh. Buhârî.

32. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Üç þey îmandandýr: Darlýkta sadaka vermek, herkese selâmý yaymak, insafý gözetmek."
Ammar radýyallahu anh. Bezzâr.

33. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kendisinde þu üç þey bulunan kiþi, hem sevabý hak etmiþ, hem de îmanýný tamamlamýþtýr: Dünyada yaþadýðý güzel bir ahlâk, kendisini Allahýn yasaklarýndan uzaklaþtýran verâ ve cahilin cehlinden alýkoyan olgunluk."
Enes radýyallahu anh. Bezzâr.

34. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Sizden biriniz, ben kendisine babasýndan, evladýndan ve bütün insanlardan daha sevgili olmadýkça, tam îman etmiþ olmaz."

35. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Biriniz, kendisi için sevdiði bir þeyi, kardeþi için de sevmedikçe, tam îman etmiþ sayýlmaz."

36. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Allah için seven, Allah için nefret eden, Allah için veren, Allah için tutumlu olan, îmanýný tamamlamýþtýr."
Ebû Ümâme radýyallahu anh. Ebû Dâvud.

37. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Sabýr, îmanýn yarýsý, kesinkes bilerek inanmak ise, tümüdür."
Alkame radýyallahu anh. Taberânî.

38. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Müminin iþine þaþarým, çünkü onun iþleri tamamen hayýrdýr. Bu da ancak mümine özgüdür. Çünkü o, sevindirici bir þeyle karþýlaþýnca þükreder, hayýr olur. Zararlý ve üzücü bir þeyle karþýlaþýnca sabreder, bu da hayýr olur."
Suheyb radýyallahu anh. Müslim.

39. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Birinizin içinde îman, elbisenin eskimesi gibi eskir. Allahtan kalblerinizdeki îmaný yenilemesini dileyin!"
Ýbn Amr radýyallahu anh. Taberânî.

40. Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kiþi zina ettiði zaman îman ondan çýkar, üzerinde bir gölgelik gibi olur. Zinayý tamamen terkettiði zaman, îman tekrar ona döner.
Ebû Hureyre radýyallahu anh. Ebû Dâvud.

Bende varim insaALLAH kardeslerim...
Gönderen: 03.04.2007 - 03:50
Bu Mesaji Bildir   zeylin üyenin diger mesajlarini ara zeylin üyenin Profiline bak zeylin üyeye özel mesaj gönder zeylin üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 838 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ibrahim45 (46), ebabil54 (51), _EM!NE_ (36), talat (55), nerfa (58), yakupbozseki (59), NeWBaHaR (37), Akbulut (52), vahdet_ahmet (44), saripapatyam (50), bilo78 (46), gurbetten_silay.. (39), Rabbia (52), akaya20 (38), El- Metin (43), rapidhack (42), muazbinismail (40), SANDOKAN (56), SANKOCINK (56), efuli2 (50), hollanda (46), braskim (45), benreceb (42), ergin32 (55), Ozlem (42), suheyla cabuk (52), selman77 (47), kenankara (39), bilalxx (40), iskenderpasa (46), mstfakin (42)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.67660 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.