budesonide generique kaletra kaletra hydroxychloroquine generique kaletra seretide inhaler seretide rotacaps seretide serevent serocryptin seromycin serophene seropram seroquel servambutol servanolol servicillin serviclofen servispor servitet silagra sildalis sildenafil silvitra simcora simvasine simvast sinemet cr sinemet sinequan singulair sirdalud skinoren smap sortis spersanicol spiroctan sporanox starlix stocrin strattera stromectol suhagra force suhagra sumycin super avana

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » İLAHİ & EZGİ SÖZLERİ » ELENA(son dönemde okuduğum en güzel hikaye)

önceki konu   diğer konu
5 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
ELENA(son dönemde okuduğum en güzel hikaye)
122 Mesaj -
ELENA
Bu sabah da diðer günlerden farksýzdý: Yine bildik, yine ezansýz... Böyle mi olurdu oysa, memlekette sabahlar...

Sarýca Hafýz fecir vakti kuþlardan evvel uyanýr, þerefeden bir ezan okurdu ki, ýlýk Harameyn rüzgârlarý eserdi Akçapýnar'ýn üstünden. Ayaklarý kendiliðinden caminin yolunu tutar, samimiyetleri yüzlerinde ak ak olmuþ insanlarla ayný safta ötelere kanatlanýr, memleketinin gül yüzlü insanlarýyla namazýný eda eder ve evine dönerdi. Döndüðünde anacýðý kahvaltýsýný hazýrlamýþ olurdu. Ya Þimdi... Soyduðu patatesi býçaðýn altýna koydu, ayný ses yankýlandý daracýk mutfaðýn duvarlarýnda: hýrt... hýrt... hýrt...
Namazdan sonra Ahmet'le Veysel uyumuþ, kahvaltý hazýrlama iþi ona kalmýþtý. Bu sabahki duygularýný tarif edemiyordu. Üzgün müydü, yoksa endiþeli mi? Neydi kendisini alýp götüren bilmiyordu; yalnýzca kýzgýn olmadýðýndan emindi o kadar. Duygularýný teþhis edememenin sýkýntýsýyla ikinci patatesi aldý: hýrt... hýrt... hýrt...
Doðradýklarýný ocaða koyarken, "Hislerim belki de hasretimin farklý bir tezahürüdür." diyerek memleket hasretiyle bir iç çekti; vatanýndan bu kadar uzakken insan iç çektikçe yalnýzca ateþini artýrýrmýþ. Onun da öyle oldu; ama "olsun!" dedi içinden, "olsun!" Ardýndan kelimelerini deðiþtirdiði bir Anadolu türküsü döküldü dudaklarýndan: r0;Bir can bir dâvâyý severse, üç aylýk yolda ne var.r1;
Patatesler kýzarýncaya kadar, bu sözleri tekrarlayýp durdu. Piþirdiði patatese iki yumurta kýrdýktan sonra gidip arkadaþlarýný uyandýrdý. Kahvaltýya oturduklarýnda üçü de suskundu, yalnýzca çatal-kaþýk sesleri vardý. Mustafa'daki durgunluðu fark eden Veysel: "Mustafa pek durgunsun bugün, hayýrdýr kardeþim?" dedi. Mustafa konuþmaya pek niyetli görünmüyordu "Yok bir þey!" dedi. Bir sessizlik çöktü etrafa. Nedense biraz sonra Mustafa açýldý: "Dün okula giderken saçý aðarmýþ, beli bükülmüþ bir Rus kadýnýna rastladým. Bir elinde deðnek, bir elinde poþetler zar zor yürüyordu." Ýki arkadaþ dikkat kesildi. Mustafa devam etti: "Yanýndan geçtiðimde 'Evlâdým bana biraz yardým eder misin?' dedi.Tereddütsüz ellerimi uzatýp poþetlerini aldým, gösterdiði istikamete doðru yola koyulduk. 'Az ilerideki parkta biraz dinlenelim evlâdým çok yoruldum.' demesi üzerine, parkta oturup, konuþmaya baþladýk. Kadýn isminin Elena olduðunu söyledikten sonra oðlu ve gelininin kendisine çok kötü davrandýðýný, hatta pazara çýkýp bulaþýk yýkamazsa, kendisini evden atacaklarýný, kendisini yalnýzca torunu Oleg'in sevdiðini uzun uzun anlattý. Ben de okumak için Türkiye'den geldiðimi söyledim. Bunun üzerine Elena Teyze þaþýrarak, 'okumak için baþka yer bulamadýn mý evlâdým?' dedi. Gülerek, 'Sudba (kader), teyze!' dedim.
Sohbetimiz koyulaþtýkça kendisine Türkiye'den bahsetmemi istedi. Ben de dilimin döndüðünce anlattým. Bir ara, 'Yaþlýlarýnýza nasýl davranýrsýnýz?' dedi. Ben de Peygamberimiz'in (sas) 'Ýçinizdeki yaþlýlar olmasaydý, belâ ve musibetler üzerinize saðnak saðnak yaðardý.' hadîsi sebebiyle ihtiyarlara saygýlý davrandýðýmýzý anlattým. Elena Teyzenin pür dikkat dinlediðini görünce, mukaddes kitabýmýzýn, 'Ananýza-babanýza uf bile demeyiniz, Allah'ým anne ve babam küçükken bana nasýl merhamet edip gözettilerse, Sen de onlara öyle merhamet et.' þeklinde dua etmemizi istediðini anlattým. Cennetin analarýn ayaklarý altýnda olduðu hadîsinin yoðurduðu bir kültürle beslendiðimizi ve Allah'ýn rýzasýnýn anne ve babalara iyi davranmakla kazanýlacaðýna inandýðýmýzý anlatttým. Elena Teyze, büyük bir dikkatle dinliyordu. Sözün burasýnda buðulanmýþ gözlerini gözlerime dikti, suskun dudaklarý kýpýrdadý: 'Öteki âlem mi?' dedi. 'Evet' dedim. 'Her gecenin ardýnda bir sabah, her kýþýn ardýnda bir bahar olduðu gibi, dünya hayatýnýn ardýnda da âhiret vardýr. Annemizin karnýný terk edip dünyaya geldik, dünyayý terk ettiðimizde de âhirete gideceðiz. Orada sonsuza kadar yaþayacaðýz. Cennete girenler için hiçbir dert olmayacak. Ne yaþlýlýk ve yaþlýlýðýn meþakkatleri, ne de gelinleri ve dünyaya getirdiði çocuklarý tarafýndan sevilmemenin ýzdýrabý.' Elena Teyze heyecanla, 'Bunu kim söylüyor?' dedi. 'Bunu Hazreti Muhammed (sas), Hz. Ýsa (as), Hz Musa (as), Hz. Ýbrahim(as) gibi Allah'ýn gönderdiði binlerce peygamber ve bu peygamberlere iman etmiþ, âlimler, veliler, Hz. Ýsa'nýn (as) havarileri ve onlarýn etrafýndaki azizler söylüyor.' dedim. Elena Teyzenin heyecaný iyiden iyiye arttý. 'Cennete girmek için ne yapmak gerekiyor?' dedi. Ben de þöyle dedim: 'Yalnýzca bizi yaratan Allah'ýn sevdiði bir hayat yaþayacaðýz. Onun için Allah'ýn bizi neden yarattýðýný, öldükten sonra nereye gideceðimizi verdiði sonsuz nimetler karþýsýnda bizden ne istediðini, insanlardan seçtiði peygamberlerle bildirmiþ; peygamberler de hayatlarýyla insanlara örnek olmuþtur. Allah'ýn istediði hayat tarzý, peygamberlerin bize gösterdiði hayat tarzýdýr. Efendimiz'in (sas) son peygamber ve yolunun da en mükemmel yol olduðunu anlatacaktým ki, Elena Teyze, 'Nasýl Müslüman olabilirim?' dedi. Bir an yüzüne baktým sonra, 'Þehadet getirerek.' dedim. Bunun üzerine Elena Teyze bana birkaç kere Kelime-i Þehadet'i tekrarlattý, ardýndan kendisi de bozuk bir telaffuzla þehadet getirdi. Daha sonra birkaç kere beraber þehadet getirdik.r1;
Mustafa'nýn sözleri, hýçkýrýklarla kesintiye uðradý. Arkadaþlarý Ahmet ve Veysel de gözyaþlarýna iþtirak etti. Bin gurbetin acýsý, milyon hasretin yangýný Elena'nýn Müslüman olmasý karþýsýnda o kadar küçük kalýyordu ki...
Mustafa devam etti: "Beraber Kelime-i Þehadeti tekrarladýktan sonra Elena Teyze iyiden iyiye artan bir heyecanla, 'Müslüman olmak bu kadar kolay mý? Yani ben þimdi Müslüman oldum mu?' diye sordu. Ben de her seferinde 'Evet!' diyordum. Sonra Elena Teyze buralara geliþimizin hikmetini yumak yumak çözen sözleri kulaklarýma doldu: 'Sana nasýl teþekkür edeceðimi bilemiyorum. Rüyamýn gerçek olmasýna vesile oldun. On yýl önce þu anda yaþadýklarýmýzý ve Müslüman olduðumu rüyamda görmüþtüm.' Yine bir gözyaþý nöbetine tutuldu üç arkadaþ. Mustafa konuþmasýný sürdürdü: "Kim bilir, dünyanýn birçok yerinde nice Elena, rüyalarýný gerçekleþtirecek, kendilerine Ýslâm'ý anlatacak insanlarý bekliyordur. Elena Teyzenin sevincine diyecek yoktu: 'Sana nasýl teþekkür edeceðimi bilemiyorum evlâdým. Çok sað ol! Çok sað ol!' dedi ve ayaða kalktý. Ben de onunla beraber ayaða kalktým. Poþetleri almak istediðimde Elena Teyze müsaade etmedi: 'Sen okuluna geç kalma evlâdým. Ben kendimi yeniden doðmuþ gibi hissediyorum. Kuþ gibiyim.' dedi. Gerçekten yüzüne bir canlýlýk gelmiþti. Poþetlerini eline aldýktan sonra, 'Beni unutma evlâdým. Beni ziyarete gel. Ben þu ýþýklarýn karþýsýndaki apartmanda kalýyorum.' dedi. Bir iki adým attýktan sonra, yine bana dönerek 'Beni unutma tamam mý evlâdým, ziyaretime gel.' dedi ve ayrýldýk."
Üçü de kahvaltýyý unutmuþtu. Elena Teyzenin hidayetiyle Allah (cc) öyle bir ziyafet vermiþti ki onlara, bu semavî sofrada gýdalandýktan sonra kahvaltýya iltifat eden mi olurdu? Ertesi gün onu ziyarete karar vererek, sofradan kalktýlar. Üçünün de içi kýpýr kýpýrdý. Beraber Elena Teyzenin evine giderlerken âdeta uçuyorlardý. Tarif edilen eve geldiklerinde Mustafa titrek ellerle zile dokundu. Biraz sonra sarýþýn, mavi gözlü bir Rus delikanlýsý tarafýndan kapý açýldý. Gözleri kýzarmýþ bu delikanlýya, Mustafa: "Elena Teyze evde mi acaba?" diye sordu. Adýnýn Oleg olduðunu söyleyen delikanlýnýn bakýþlarý öne düþtü, dudaklarý titredi: "Ninem dün ..." dedi, devamýný getiremedi. Nemli gözleri anlattý Elena Teyzenin akibetini anlatýyordu.
Oleg devam etti: "Ýki gün önce okuldan dönerken, ninemle parkta karþýlaþtýk. Elindeki yükleri alýp evin yolunu tuttuk. Karþýdan karþýya geçerken, nineme araba çarptý. Yaralý olarak hastahaneye kaldýrdýk, dün de öldü." Mustafa o günü yeniden düþündü. Elena Teyzenin: "Okuyacak baþka yer bulamadýn mý evlâdým?" sorusuna verdiði cevap, dudaklarýndan döküldü: "Sudba..! (kader)"
Oleg, kim olduklarýný sorduðunda, Mustafa kendisini ve arkadaþlarýný tanýttý. Bunun üzerine Oleg'in gözleri parladý. "Demek Mustafa sizsiniz. Babaannemi hastahaneye kaldýrdýðýmýzda, sürekli isminizi tekrarlýyor ve hiç duymadýðým ve anlamadýðým þeyler sayýklýyordu. Söylediði o garip kelimelerden sonra, her seferinde yüzünde bir tebessüm beliriyordu. Dün gece, son defa o kelimeleri mýrýldanarak hayata gözlerini yumdu."
Üçü de donup kalmýþtý. Oleg, içeri gidip biraz sonra elinde bir kâðýtla geri geldi. Kâðýdý Mustafa'ya uzatarak, "Ýþte babaannemin ölmeden önce tekrar ettiði kelimeler.." dedi. Mustafa kâðýdý alýp arkadaþlarýna gösterdi. Kâðýtta Kiril alfabesiyle þehadet cümlesinin, "Eþhedü... illallah, Muhammeden... abduhu..." kelimeleri vardý.
Gönderen: 31.08.2006 - 21:19
Bu Mesaji Bildir   GuleSevdali üyenin diger mesajlarini ara GuleSevdali üyenin Profiline bak GuleSevdali üyeye özel mesaj gönder GuleSevdali üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
~KeMaL~ su an offline ~KeMaL~  
785 Mesaj -
Çok Hoþuma Gitti Allah Razi Olsun...gül
Gönderen: 31.08.2006 - 21:31
Bu Mesaji Bildir   ~KeMaL~ üyenin diger mesajlarini ara ~KeMaL~ üyenin Profiline bak ~KeMaL~ üyeye özel mesaj gönder ~KeMaL~ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
GuleSevdali su an offline GuleSevdali  
122 Mesaj -
sende saðol kardeþim allah sendende razý olsun
Gönderen: 01.09.2006 - 18:48
Bu Mesaji Bildir   GuleSevdali üyenin diger mesajlarini ara GuleSevdali üyenin Profiline bak GuleSevdali üyeye özel mesaj gönder GuleSevdali üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rifat56 su an offline rifat56  
5108 Mesaj -
Özlem56 can canlarýn cananý....
Yüreðine saðlýk...

saygý,sevgi,selam ve dua ile...
Gönderen: 01.09.2006 - 19:02
Bu Mesaji Bildir   rifat56 üyenin diger mesajlarini ara rifat56 üyenin Profiline bak rifat56 üyeye özel mesaj gönder rifat56 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
GuleSevdali su an offline GuleSevdali  
122 Mesaj -
rýfat56 abim cann sendende allah razý olsun
Gönderen: 01.09.2006 - 19:04
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 669 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
mukaddes (42), kayzersoze (40), kardelen_99 (), Cihad-i_Ekber (37), 86Feyza (38), sahmal (47), 99Feyza (38), ismail dogan (45), ber (45), numanözen (37), sonsuzdiyar (36), 999Feyza (38), abd04 (39), k.aslan1000 (52), yunus76 (48), shadowsz (39), sevcan (39), s.f. (59), hatce (55), CengizC (54), cicek.ayhan06 (52), Habesi (48), _osmanli_ (42), cesuryurek (40), basri_ciftci (39), selamyolcu (37), kara gözlüm03 (37), iyi (27), Melike88 (36), enkin (44), oglum_burak (46), reco (42), muslima06 (35), DJ_NEZO (33), urartul (47), dinsizliginkabu.. (39), squid (48), süphan (47)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.58795 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.