generique plaquenil lopinavir ritonavir colchicine kamagra ivermektin imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Gözyaşları

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Gözyaşları
428 Mesaj -
Gözyaþlarý

Hakk Rahmetinin insan gözünde damla damla olmasýdýr gözyaþlarý.
Dilin, duygunun ve gönlün el ele, yüz yüze birleþtiði, iç içe girdi ânýn çiçekleþmesi üzerinde jâledir gözyaþlarý...
Cennet hûrilerinin kulaklarýndaki küpeler, göz damlalarýnýn yanýnda toprak kadar aþaðý ve deðersiz kalýr!..
Heybet, korku, saygý ve sevgi gibi insaný duygulandýran, gönül tasýný yakan ve kâlbden sefil arzularý sýyýrýp atan, ulvî hislerin çepeçevre ruhu sardýðý ânýn þehâdet kanýdýr gözyaþlarý...
Bulut bulut yükselip, Hakk Rahmetinin eteklerine dudak gezdiren, bu fanî âlemin bekâya mazhar pýrlantalarýdýr gözyaþlarý...
Bu tuzak ülkesinde, böylesine pervaz ediþlerle arþiyeler yapýp, nazlý nazlý lâhut âleminin kapýsýný çalmak baþka hangi fâniye müyesser olmuþtur?..
Eserinde esrarýný izlemek; buldukça aramaya istek kazanmak ve Yunus diliyle "Deryada mâhî ile, Sahrada âhû ile" Onu yâd etmek, inlemek... Her yerde Onun haberini sormak ve sonra çözülen her düðüm karþýsýnda buzlar gibi erimek... Sel olup çaðlamak, baþýný taþtan taþa vurup aðlamak... Týpký Yunus gibi, Celâleddin-i Rumî gibi, devrin "Büyük dertlisi" gibi yanmak, kavrulmak... Hangi saadet bundan daha tatlý, hangi haz bundan daha içten olabilir?
Annenin aðlamasý içten içedir; riyâsýz, âri ve durudur. Onun her iniltisinde binlerce ney feryadý gizlidir. Yavru da aðlar. Hem de dünyaya gelir gelmez... Ýyi güne ereceðine, saadet göreceðine, yahut baþýna geleceklere, ihmâl ediliþine belki de atalarýnýn günahýna ve çevresinin körlüðüne...
Ak alýnlý, ak duvaklý geline, ananýn en kýymetli hediyesi ayrýlýk gözyaþlarýdýr. Ýnce gelin, hayatýnýn sonuna kadar, o saflardan saf, inci danesi gözyaþlarýný unutamaz. Onlarý unuttuðu gün, anayý da unutur, atayý da...
Bir düþünün, gözü dolu bulut ana, üzerimize aðlamasa, nice olur hâlimiz? Ya o da denizler gibi cimri olsaydý; güneþ vurmadan incelmese, buharlaþmasa ve yukarý uçmasaydý. Ya o, öyle mi? Yaz demez, kýþ demez, bahar demez, güz demez daima aðlar...
Nebîsinin diliyle Hakk; millet haysiyetini, memleket namusunu görüp gözeten göze denk tutar aðlayan gözü. Zaten "Aðlamayan gözden sana sýðýnýrým" dememiþ miydi?.. Týpký þeytanýn hilelerinden, hasis duygularýn ezip geçmesinden Allaha sýðýndýðý gibi...
Ermiþin nazarýnda gözyaþlarý, Cennet pýnarlarýndan daha deðerlidir. Zira o damlalar, "tamuyu" söndürecek bir iksir sayýlýr Rahmeti Sonsuzun katýnda...
Hakkýn sâfî Nebîsi Âdem (as) saadet kâsesini gözyaþlarý ile doldurup içmedi mi?..
Dertli Nebî, tûfan Peygamberi (as) o katrelerle âlemi sele vermedi mi? Yaradýlýþ esrarýna ilk dokunan Mevlânýn Halîli "Hasbî, Hasbî" diyerek gözyaþlarýyla ateþi "berd ü selâm"1 etmedi mi?
O incelerden ince, Hakk esrarýnýn merkezleþtiði, Faraklit müjdecisi Ruhullahýn hâli hep aðlamak deðil miydi?
Mâsum Resûl Dâvud (as)ýn aðlamalý feryadý deðil miydi ki, insan derûnunda lâhûtî âhenk ve sýzlanýþýn adý olan Zeburu tilâvet ederken, en ince gönül telleri üzerinde yüzlerce mýzrabýn âhý duyulurdu.
Ve, son durakta, en doðru yolun baþýnda, büyük muammanýn Keþþâfý, yaradýlýþýn özü aziz Ruh, kördüðümü çözer gibi bu esrarý gözyaþlarýyla çözmedi mi? Tâ ana kucaðýnda bin niyaz ile "Ümmetim, Ümmetim..." dediði andan, basü badelmevte ve ötesine kadar hep ayný þey için inlemedi mi?
Þâir Ýkbal, bir yüksek toplulukta, ruhlarýn huzurunda, Nebîler Sultanýna "En muteber hediye" deyip, bir bardak þehid kaný takdim etmiþti. Ben gökler ötesi o âlî meclise çaðrýlsaydým, günahýma aðlamýþ kimselerin gözyaþlarýný alýr götürürdüm.

"Aðla ey gözlerim, gülmezem ayruk,
Dost iline varup, gelmezem ayruk."

Kavuþmak için aðlamak ve kavuþmuþ olmaktan ötürü aðlamak...
Bu aðlayýþ, bir yetimin, bir ümitsizin aðlayýþý da deðil.. Bu aðlayýþ tam bilemeden, öze eremeden veya visâlin neþesinden, huzurun heybetinden doðup gelen bir aðlayýþtýr. Sonunda rahmetin tebessümü olduðu için de, tatlýdýr. Ve yine bu aðlayýþ, bulup bildiðini buldurma ve bildirme yolunda olduðu için de hüsransýzdýr.

"Sular gibi çaðlasan, Eyyûb gibi aðlasan,
Ciðergâhý daðlasan ahvalini sormaz mý?"

Anadolu insaný bu manâda aðladý. Kurduðu umranlarýn çamurunu hep böyle gözyaþlarýyla yoðurdu.

Gözyaþlarý ruh inceliðinin þâhitleridir. Ýnce insan, yüzünü gözyaþlarý ile yýkayan insandýr. Ýçi sýzlamayanlar, kirpiði ýslanmayanlar kem talih hoyratlardýr. Bu incelik bir havâr^ý inceliði de deðildir. Þecaat ve cesaret arz edeceði yerde, o birden bire tunçlaþýr, demirleþir; aþýlmaz ve bükülmez hâle gelir. Ýþte o en büyük devlet adamý Ömer, Peygamber hâlesinde en büyük devlet adamý... Þiddeti, öfkesi ve nefretiyle beraber, bir kâlbi kýrýðýn yanýnda, bir "yerdeki yüz" karþýsýnda çocuk gibi hýçkýra hýçkýra aðlar ve etrafýný da aðlatýrdý.

O manzumede daha niceleri vardýr ki, haykýrýþý arslanýn ödünü koparmýþ, ormaný velveleye vermiþ; harp meydanlarýnda bir haykýrýþla bin hânümâný harap etmiþtir. Fakat, Hakkýn huzurunda, muhasebe ânýnda öylesine incelerden ince bir hâl almýþtýr ki, ancak Cennet hûrîleri o kadar incelikten haberdar olabilirdi.

Uzun senelerden beri ne kadar hasretiz gözyaþlarýna!.. Onu, bu memleketin taþýna, topraðýna, evine, mâbedine sormalý. Sormalý þu daðlara, taþlara ve üzerinde uçuþan kuþlara... Ve bütün bir mâziye sormalý, baðrýna kaç damla gözyaþý düþtüðünü. Sonra mâbedlerdeki sütunlara, geniþ kubbelere ve çevredeki cidarlara da sormalý, ne zamandan beri hýçkýrýða hasret olduklarýný. Seccadelere de sormalý, kaç defa gözyaþlarýyla ýslandýklarýný. Bu kadar içten uzaklaþýlan, bu kadar gönüle yad kalýnan ikinci bir devir gösterilebilir mi?..

Timdi sizler, ey bütün bir tarih boyunca aðlamayý unutmuþlar! Gamsýzlar, dertsizler ve aðlanacak hâllerine gülenler! Gelin; þu çýkmazýn baþýnda durup asýrlýk gamsýzlýðýmýza bir son vererek beraber aðlýyalým! Cehaletimize aðlayalým! Kaybettiðimiz þeylerden habersizliðimize aðlayalým! Kusurdan bir heykel hâline gelmiþ mahiyetimize, duygularýmýzýn dumura uðrayýþýna ve hoyratlaþan gönlümüze aðlayalým! Bu vaziyette öleceðimize, öldüðümüz gibi dirileceðimize, tasmalý ve prangalý büyük imtihanda, en büyük merasimde fevc fevc geçecek olan mâzinin þanlýlarý arasýnda yer bulamayacaðýmýza aðlayalým! Daldan kopan bir meyve gibi, yalnýz düþüþümüze, ayaklar altýnda eziliþimize, rahmetten cüdâ kalýþýmýza aðlayalým!..

Yukarýlara doðru güvercinler gibi kanat çýrpalým ve çok yükseklerde öyle bir "Âh!" edelim ki, ünümüz, gözyaþlarýndan meydana gelen bulutlarý harekete getirsin. Sonra ateþimizi söndürecek o damlalar, yaðmurlar gibi baþýmýzdan aþaðýya insin ve ateþimizi söndürsün. Kin ve nefret ateþini. Bütün dünya ve ukbâ ateþini...

Allahým! Senden diliyor ve dileniyoruz: Gözlerimize yaþ ver ve bizi aðlat! Merhamet etmen için. Senden uzak kalýþ hasretini duyamayýþýmýza aðlat! Gönlün þâk þâk oluþuna, aðyar ateþine yanýþýna, öyle aðlat ki, sîneler kebâp olsun… Ondan bir bir feryat çýksýn, meleði ve feleði velveleye versin.

Beni de aðlat; gece kadar karanlýk ruhuma þefkat et de aðlat! Aðlamalarýma dahi aðlamam lâzým geldiði için aðlat! Bükülmüþ þu kaddime, solgun ve ölgün rengime, burulmuþ boynuma ve kýrýk kâlbime merhamet et de aðlat! Þu en sâkin anda, sýzlanýþlara cevap verdiðin dakikalarda, kapkara gönlümle deðil, Senden baþkasýna secde etmeyen baþýmla sana dönüyor, titreyen dudaklarýmla aðlatmaný diliyorum.

Heyhât ki "merhamet, merhamet" diyeceðim an, bir hâil gibi günahlarým karþýma dikiliyor ve içimde yýðýn yýðýn burkuntu meydana getiriyor. Allahým! Benim uzaklýðým itibariyle deðil, Senin yakýnlýðýn hürmetine kâlbime rikkat ver ve öyle aðlat ki, kendimi kaybedeyim, yolunda ar ve haysiyetten geçeyim, tâ "Bu delidir" desinler..

"Gidip boynumda zincir ile Ravza-ý Pâka, o denlü aðlayam ben ki, görenler hep beni dîvâne sansýn" Ola ki, düþen damlalardan bir tanesi aþkýna düþmüþ olur; iþte o, benim için ummanlara bedeldir. Þehid kaný kadar aziz gözyaþlarý içinde nefesim kesilirken varlýk sýrrýný bana duyur. Þu kararsýz gönlümü doyur. Hicabýmdan yüzümü saklamaya çalýþayým. Habibine görünmek istemeyeyim. Piþdarým ve âli rehberimden kaçayým. Sonra bir âli dîvân kurulsun. Ben zülüfleri daðýnýk, hýçkýrýklarý gýrtlaðýnda düðümlenmiþ, yüzü karalarýn uðramadýðý o dîvâna çaðrýlayým "Lâ tüâhiznâ" kalkanýyla huzura varayým. Kirlerime göz yumup "bu da bizdendi" desinler; dilenciye bir mülk baðýþlasýnlar. Çöl yolcusunu sevindirip bir bulut ve bir meltemle imdadýma yetiþsinler. Sevincimden orada yýðýlýp kalayým. Gözyaþlarým içinde boðulayým!..

Bu Makale, Fethullah GÜLEN Hoca efendinin Hitap Çiçekleri eserinden alýnmýþtýr.
Gönderen: 05.12.2005 - 17:17
Bu Mesaji Bildir   Yusuflu üyenin diger mesajlarini ara Yusuflu üyenin Profiline bak Yusuflu üyeye özel mesaj gönder Yusuflu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Gast ahmet gunay  
Misafir
Allahým! Senden diliyor ve dileniyoruz: Gözlerimize yaþ ver ve bizi aðlat! Merhamet etmen için. Senden uzak kalýþ hasretini duyamayýþýmýza aðlat! Gönlün þâk þâk oluþuna, aðyar ateþine yanýþýna, öyle aðlat ki, sîneler kebâp olsun… Ondan bir bir feryat çýksýn, meleði ve feleði velveleye versin.

Beni de aðlat; gece kadar karanlýk ruhuma þefkat et de aðlat! Aðlamalarýma dahi aðlamam lâzým geldiði için aðlat! Bükülmüþ þu kaddime, solgun ve ölgün rengime, burulmuþ boynuma ve kýrýk kâlbime merhamet et de aðlat! Þu en sâkin anda, sýzlanýþlara cevap verdiðin dakikalarda, kapkara gönlümle deðil, Senden baþkasýna secde etmeyen baþýmla sana dönüyor, titreyen dudaklarýmla aðlatmaný diliyorum.

Ne mutlu Allah için hýçkýra hýçkýra aðlayana, aðlayabilene...:(
Gönderen: 06.12.2005 - 00:41
Bu Mesaji Bildir   Yukari
Dunya Misafiri su an offline Dunya Misafiri  
Allah icingözyasi dökmek
123 Mesaj -
Allah icin hangi birimiz geceleri gözyasi döküyoruz...
AMA
Romantik ve acikli filmlerde gözlerimizden dökülen yaslar o kadar cokdur ki... sormayin...
Hatta bazen o filmler hakkinda günlerce haftalarca konusulur
PEKI
ya Filistindeki Iraktaki kardeslerimizin "filmlerini" gördügümüzde ne kadar agliyoruz ? HIC ! Bu dogru..
Bu aci gercekler hakkinda ne kadar konusup bir cözüm yolu aramaya calisiyoruz ?? YINE HIC ! Buda dogru...
Bizler efendimize laik ümmet Rabbimize laik kullarmiyiz...? Sayisiz nimetler karsisinda nankörlük yapan bu kavim .. Bizler..

RABBIM SEN BU ACIZ KULLARININ SONUNU HAYIR EYLE AMIN !
Gönderen: 06.12.2005 - 00:51
Bu Mesaji Bildir   Dunya Misafiri üyenin diger mesajlarini ara Dunya Misafiri üyenin Profiline bak Dunya Misafiri üyeye özel mesaj gönder Dunya Misafiri üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 699 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
jakup (32), muzocel26 (58), salihhazar (55), Beyza (56), cs7014 (50), oezkan (51), kara61 (66), aetkral (51), kubratalp (48), K.GOCERLI (27), cecenmucahidi (33), yaburka (49), violine (44), mavi_ruya (48), mbahaddin (55), Kerim_Bey (36), Süreyya (66), yemenici68 (56), mecid (43), kerime (42), mehmet_eyigör_6.. (28), tokayca (51), hasan5335 (36), volkan33 (54), mgunhan (48), ttufan (42), isvec (65), beyazguel (38), atay (62), sonromeo2 (47), kulibo (38), Zeynepgul (44), nihat 60 (44), g_neferalperen3.. (46), sebiarus (55), hace (41), EsmerKiz-NL (39), n@ksýben (43), pedino (54), hatice 1975 (49), hesbollahi (45), hafýz_ (37), ozel (68), fethic (55), hacimeryem (54), telve (52), Levent75 (49), züleyha hanc&ya.. (47), erciyas tamer (46), m.kýl&ya.. (53)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57383 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.