D e u t s c h   English 

   

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30092 *** Toplam Mesaj: 148173
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » DUA VE YAPILAN YANLIŞLIKLAR

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Mesaj
ebubera su an offline ebubera  
DUA VE YAPILAN YANLIŞLIKLAR

133 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 11.07.2006
En Son On: 27.08.2013 - 11:53
Cinsiyeti: Erkek 
Bismillah elhamdulillah vessalatu vessalamu ala rasulillah

Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.(zariyat 56)

Rabbimiz ALLAH bu ayette bizi neden yarattığını yaratılış amacımızı bizlere bildirmektedir. Dikkat edersek ALLAH a ibadet etmek değil yalnızca ALLAH a ibadet etmekle emrolunduk. Çünkü kuran bize bildiriyor ki müşrikler de ALLAH a inanıyor ve hatta O na ibadet ediyorlar lakin ibadetlerini ALLAH a halis kılmıyor ALLAH ile birlikte başkalarına da ibadet etmekteler.

Müşrik bir toplum olan İbrahim sav in kavminin de ALLAH a ibadet ettiklerini kurandan öğreniyoruz. İbrahim as onlardan beri olduğunu söylerken tüm taptıklarınızdan demiyor ALLAH tan başka taptıklarınızdan beriyim diyor yani ALLAH a ibadet etmelerinin yanında başkalarına da ibadet ediyorlar

İbrahim'de ve onunla beraber bulunanlarda sizin için güzel bir misal vardır, onlar kavimlerine demişlerdi ki: "Biz sizden ve sizin Allah'tan başka taptıklarınızdan uzağız. Sizi tanımıyoruz. Siz bir tek Allah'a inanıncaya kadar sizinle bizim aramızda sürekli bir düşmanlık ve nefret belirmiştir." Yalnız İbrahim'in babasına: "Senin için mağfiret dileyeceğim, fakat senin için Allah'tan (gelecek) hiçbir şeyi (önlemeye) gücüm yetmez." demesi hariç. Rabbimiz! Yalnız sana dayandık, sana yöneldik. Dönüşümüz de ancak sanadır.(mümtehine 4)

Eğer sen onlara: "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan elbette: "Onları çok güçlü ve herşeyi bilen Allah yarattı." derler.(zuhruf 9)

Andolsun ki onlara: "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan, elbette "Allah" diyecekler. "Allah'a hamd olsun." de. Fakat onların çoğu bilmezler.(lokman 25)

Andolsun ki onlara, "Gökleri ve yeri yaratan, güneşi ve ayı buyruğu altında tutan kimdir?" diye sorsan "Allah" derler. O halde nasıl (haktan) çevrilip döndürülüyorlar?(ankebut 61)

Ayetin sonuna da dikkat edelim mademki her şeyi yaratanın ALLAH olduğunu kabul ediyorlar öyleyse nasıl ALLAH a ait olan vasıfları hakları başkasına veriyorlar nasıl döndürülüyorlar.

İşte ibadetin ALLAH tan başkasına ya da ALLAH ile birlikte bir başkasına yapılması da ALLAH ın affetmediği şirk amelidir. Şirk yalnızca ALLAH a ait olan bir vasfın bir özelliğin ALLAH tan başkasına verilmesidir.

Doğrusu Allah, kendisine ortak koşulmasını asla affetmez. Ondan başkasını (diğer günahları) ise, dilediği kimseler için bağışlar ve mağfiret buyurur. Her kim Allah'a şirk koşarsa gerçekten pek büyük bir günah ile iftira etmiş olur.(nisa 48)


Tirmizinin Hz Enes (ra)’dan rivayet ettiği hadiste rasulullah sav :Dua ibadetin özüdür beynidir buyuruyor.

Yani yaratılış amacımız olan yalnızca ALLAH a ibadetin özünü dua teşkil eder. Rabbimiz kuranda duanın ehemmiyetini bizlere Furkan suresinin son ayetinde şöyle bildirir

De ki: "Rabbim size ne kıymet verir duanız olmasa. Demek ki yalanladılar. O halde yarın ceza yapışacak

ALLAH kendisine ibadette tevhidi yani ibadetin sadece kendisine yapılmasını emretmiştir. Bu noktada kuranı kerimde duanın yalnızca sadece ALLAH a yapılması emredilmiştir

Mescitler kuşkusuz Allah'ındır. O halde Allah ile birlikte kimseye dua etmeyin(cin 18)

De ki: "Allah'tan başka dua ettiklerinizi gördünüz mü? Onlar yerden ne yaratmışlar bana gösterin. Yoksa onların göklerin yaradılışında bir ortaklıkları mı var? Eğer siz doğru söyleyen kimseler iseniz bana bu Kur'an'dan önce indirilmiş bir kitap veya ilimden bir eser getirin."
Allah'ı bırakıp da kıyamet gününe kadar kendisine hiç bir cevap veremeyecek olana dua eden kimseden daha sapık kim olabilir? Oysa dua ettiklerinin, onların yalvarışlarından haberleri bile yoktur.
Kıyamet günü insanlar biraraya toplandığı zaman dua ettikleri kendilerine düşman kesilirler. Ve ibadetlerini inkâr ederler. (ahkaf 4-5-6)

Ayetleri dikkatlice okursak rabbimiz ALLAH dua ile ibadeti aynı manaya geldiğini bizlere bildiriyor. Ayetlerde görüldüğü üzere şirk koşanlar ALLAH tan başkalarına dua eder onları yardıma çağırılar fakat ALLAH tan başka hiç kimse duaya icabet edebilme kudretine sahib değildir. Çünkü duaya icabet edebilme kudretine sahib olanın yaratıcı olması her şeyi işitmesi görmesi ve anında müdahele edebilme gücüne sahib olması gerekir. Bu vasıflar ise sadece alemlerin rabbi olan ALLAH a aittir.

ALLAH kendisinden başkasına dua edenin halini kuranda şöyle bildiriyor

Gerçek dua O'nadır. O'nun dışında yalvarıp durdukları ise onlara hiçbir şeyle cevap veremezler. Onlar olsa olsa ağzına su gelsin diye iki avucunu açana benzer ki, o, ona gelmez. Kâfirlerin duası hep bir sapıklık içindedir. (rad 14)


ALLAH ın kadrini gereği gibi takdir edemediler hakikat ALLAH yegane kavi yegane azizdir(hac 74)

Şirkin çıkış kaynağı ALLAH ı gereği gibi tanıyamamaktır. Daha önce ifade ettiğimiz gibi müşrik topluluk ALLAH a inanan fakat ALLAH ı gerektiği gibi tanıyamadığından dolayı O na ait vasıfları başkalarına da yakıştıran bir zümredir. Müşrikler ALLAH ı kendilerine uzak görürler ve O na yaklaşmak için bir takım aracılar edinirler kuran buna min dunillah tabirini kullanır yani ALLAH tan aşağıda kendilerinden yukarıda.

İyi bil ki, halis din ancak Allah'ındır. O'nun berisinden bir takım veliler edinenler de şöyle demektedirler: "Biz onlara sadece bizi Allah'a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz." Şüphe yok ki Allah, onların aralarında ihtilaf edip durdukları şeyde hükmünü verecektir. Herhalde yalancı ve nankör olan kimseyi Allah doğru yola çıkarmaz.(zümer 3)

Müşriklerin edindiği bu aracılar taşlar tahtalar değil ALLAH ın Salih kulları olan melekler ve önceden yaşamış olan insanlardır. Putlar ise onların birer simgesidir sadece.

Kuran temelden yanlış olan bu uzak ALLAH inancı tasavvurunu yıkmakta ve ALLAH a ait olan doğru bilgileri bize bildirmektedir
Şayet kullarım, sana benden sordularsa, gerçekten ben çok yakınımdır. Bana dua edince, duacının duasını kabul ederim. O halde onlar da benim davetime koşsunlar ve bana hakkıyla iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler.(bakara 186)

Andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz. Ve biz ona şah damarından daha yakınız.(kaf 16)

Ve onlarca ayetin sonunda ALLAH görür işitir gözetler haberdardır gibi vasıflarını bize bildirmektedir.

Şüphe ehli ALLAH tan başkasından himmet yardım medet şefaat istediği zaman onlara ALLAH tan başkasına niçin dua ediyorsun denildiğinde ben zaten ALLAH tan istiyorum fakat onları aracı kılıyorum diye cevap vermekteler. Bu inanç aynı hristiyanların ve diğer müşriklerin üzerinde bulunduğu inançtır. Onlar da ALLAH ile direkt ilişki kuramayacaklarını mutlaka arada bir takım aracıların olması gerektiğine inanırlar.
Himmet ya gavs medet ya abdulkadir geylani gibi şirk sözlerini söyleyen kimseler ayetlerde anlatılan ALLAH tan başkasına dua yani ibadet ederek şirk koşan ve yine rabbimizin ifadesiyle insanların en sapkınlarından olmaktadır.
Halbuki bu zatlar kendilerinden yardım isteyenlerden habersizdirler haberdar olsalar bile dualara icabet edebilme kudretine sahib değildirler. ALLAH istese duyamazmı ALLAH isterse göremezmi gibi sözleri ise Mekkeli müşriklerin kabeyi tavaf ederkenki şu sözleri gibidir. Emret ALLAH ım emret senin hiçbir ortağın yoktur tek bir ortağın vardır ona da yetkilerine de sen sahibsin maliksin. Yani o müşrikler ALLAH a ait vasıfları yükledikleri kişilere bu vasıfları ALLAH ın verdiğini dilerse geri alabilceğini kabul etmekteler halbuki bu onların zannıdır kuran da belirtildiği üzre onların bu şirklerinin temeli ALLAH ı hakkıyla tanıyamamalarındandır. Kuran da zümer 3 te halis din ALLAH ındır buyrulmakta. Yani aracısız birşekilde ibadetler dualar yalnızca ALLAH a yapılmalıdır. İslam budur halis din budur bundan başka bir din ile ALLAH a gelen helak olacaktır. ALLAH ı ancak ALLAH ın kitabından ve rasulünün dili ile doğru bir şekilde tanıyabiliriz.

Ve hergün namazlarımızda defalarca tekrar ettiğimiz Fatiha suresinde yalnız sana ibadet eder yalnız senden yardım isteriz buyruluyor. Bu şekilde söyleyip başkasından himmet medet yardım istemek ancak yalancılıktır ve ALLAH ın affetmiyeceği şirktir.

Bunu düşünüp akletmeliyiz ve halimizi kontrol etmeliyiz

Rabbimiz yunus suresinde 100. ayette akıllarını kullanmayanları pislik içinde bırakacağını bildiriyor

ALLAH ı tüm eksik ve noksanlıklardan tenzih eder ALLAH tan başka ilah olmadığına şehadet eder ALLAH tan bağışlanma dileriz
Ekleme Tarihi: 17.01.2011 - 14:00
Bu mesajı bildir   ebubera üyenin diğer mesajları ebubera`in Profili ebubera Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 47 Misafir mevcut. En son üyemiz: Skyer


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
mknmehmet (34), Selman (47), miraydo84 (35), duayla (38), hicran27tr (35), dönmez (53), DostDogru (55), gulistan08 (37), sevgidolu35 (49), rainmen (51), hamzaaller (42), cecen13 (36), errren (116), f@ruk (28), lalezar (37), K@D!R (33), Kerim Ayturk (32), _Wuslat_ (39), candar (50), haticc (32), ZULKARNEYN-83 (36), reyka (60), Grupahenk (49), mehmet_fatih (35), avara26 (31), bmehmetyavuz (44)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.90928 saniyede açıldı