dexamethasone colchicine stromectol generique colchicine ivermektin imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Ben alevîyim!

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 6 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Ben alevîyim!

211 Mesaj -

En Son On: 10.11.2010 - 22:10
Cinsiyeti: Erkek 
Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla...

Başlığı okuyunca eminim beni bilenler, tanıyanlar "ne oluyor, bu da neyin nesi?" demişlerdir. O halde yazıyı okuyalım ve hep beraber başlığı bir daha düşünelim. Her zaman söylediğim gibi önyargı, cahillik ve inat bizlerin en büyük düşmanıdır.

Alevilik; Allah korkusu yerine sevgisini benimseyen, Kuran'ın şekline değil, özünü kabul ettiklerini belirten, amacı "Seyr-ü süluk" (Ruhsal olgunlaşma) olan bir tasavvuf yoludur. Özünü insan sevgisinde bulan, Allah'ın insanda tecelli ettiğine ve zerresinden oluştuğuna, onun için de insanın ölümsüzlüğüne inanan, ibadetlerinde kadın erkek ayrımı yapmadan, kendi öz diliyle, musikisiyle, semahıyla inancını icra etme biçimine denir. Buna kaç kişi uyuyor, kaç kişi bu şekilde yaşıyor onu burda tartışacak değiliz. Ona bakarsak Türkiye'de %99 kişinin nüfus cüzdanında da müslüman ibaresi yazıyor. Kaç kişi hakkıyla müslümanlık yapıyor onu da tartışacak değilim. Tabii herşeyde olduğu gibi burada aşırılıklar veya aşırı inanç kolları yok mu var. Hatta Allah'ı, Kur'an-ı Kerimi, Kabeyi, Peygamberimizi kabul etmeyen grupları da içinde barındırıyor. Yani bu kişiler kendilerine "alevî" diyor.

İşte tam da burada ben de diyorum ki eğer bu insanlar gerçekten bu işi Hz. Ali'yi sevdikleri ve ona değer verdikleri için yapıyorsa ben onlardan daha alevîyim! Eğer Ali'yi yaratanı es geçip Ali'yi seviyorlarsa, Ali'yi seven kayınbabasını es geçip Ali'yi seviyorlarsa, Ali'nin can yoldaşları Ebubekir'i, Ömer'i, Osman'ı es geçip Ali'yi seviyorlarsa ve herşeyi bu uğurda yapıyorlarsa kusura bakmasınlar ben onlardan daha çok alevîyim. Çünkü ben onların sevdikleri Ali'yi sevdiğim gibi sevmedikleri, kabul etmediklerini de seviyorum. Çünkü ben Ali'nin sadece, şekline, cismine değil ilmine, cesaretine, takvasına, zühdüne, sabrına, şükrüne, Allah'a ve Peygamberine olan sevgisine, Kur'an'a ve ibadete olan düşkünlüğüne, Ashaba olan muhabbetine, dostluğuna, Efendimiz'in yerine can verecek kadar fedakar olmasına, cünup olmanın saç diplerine kadar kişiyi pis yapacağına inanıp bu uğurda gösterdiği temizlik anlayışına, emirlere uymasına, yasaklardan sakınmasına hayranım.

Ben Ali'yi seviyorum çünkü Ali'yi tanıyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü Ali'yi biliyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü Mevlâ'yı seviyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü Muhammed'i s.a.v seviyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü Fatıma'yı seviyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü Hasan'ı, Hüseyin'i seviyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü Ebubekir'i, Ömer'i, Osman'ı seviyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü Selmân'ı, Ca'fer'i seviyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü sahabeyi, tâbiûnu seviyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü ka'beyi, mescidi, zülfikarı seviyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü Hacı Bektaşî Veli'yi seviyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü Yunus'u, Ahmed Yesevî'yi seviyorum.

Ben Ali'yi seviyorum çünkü Ali'yi kullanmıyorum, Ali'nin ruhunu incitmiyorum, Ali'yi üzmüyorum, Ali'yi izliyorum.
Ben Ali'yi seviyorum elime, belime, dilime, dinime, kitabıma, emanetime sahip çıkıyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü ben Ali'yim. Ben Ali'yi seviyorum çünkü ben alevîyim!

Mevlâ bizleri kendisine layık bir kul; Habîbi, Hz. Muhammed Mustafa'ya (s.a.v) lâyık bir ümmet; Arslanı Hz. Ali'ye (r.a) layık bir dost eylesin.
Mevlâ bizleri gözleri, kalpleri, kulakları hakka kapalı, hakkı anlamayan, özü kavrayamayan bir kulluktan muhafaza eylesin. Şimdi başlığı tekrardan düşünebilirsiniz. Düşüncelerinize prangalar vurulmamışsa eğer...

Not: Yazının başından itibaren ismi geçen tüm sahabe ve büyü zâtlardan Allah razı olsun, yazını gidişatını bozmamak için r.a koymadım devamlı böyle bir açıklama yapmaya gereği duyuyorum ki yanlış anlaşılma olmasın.!

Yazının orjinali: Ben alevîyim! - İlyas Uçar Kişisel Sitesi

İlyas Uçar - Evvâh - Ebu Rudeyha
29.04.2010 - 15:46

Ekleme Tarihi: 29.04.2010 - 18:13
Bu mesajı bildir   rudeyha üyenin diğer mesajları rudeyha`in Profili rudeyha Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50
Elinize Saglik Te$ekkürler
Ekleme Tarihi: 29.04.2010 - 23:30
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rudeyha su an offline rudeyha  

211 Mesaj -

rica ederim kardeşim.
Ekleme Tarihi: 30.04.2010 - 14:33
Bu mesajı bildir   rudeyha üyenin diğer mesajları rudeyha`in Profili rudeyha Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
keskinmetal su an offline keskinmetal  

655 Mesaj -

En Son On: 10.10.2014 - 15:55
Cinsiyeti: ----- 
evet kardeşim katılmamak elde değil malesef herşeyi kullandıkları gibi ilmin kapısı allahın arslanı

resulü ekremin s.a.v, damadı ve amcası oğlunuda cıkarları için olmadık olaylarla yanlış anlatıyorlar
aslında fazla söze gerek yok olaya doğru yönden bakınca bende aleviyim ama bazı kesimlere sormak

gerkiyor hz. ali namaz kılmıyormuydu oruc tutmuyormuydu yani bu iki soru bile doğruları bulmamız için
bir cevap olmuyormu
güzel bir paylaşım olmuş

Elinize Saglik
Te$ekkürler
Ekleme Tarihi: 30.04.2010 - 21:16
Bu mesajı bildir   keskinmetal üyenin diğer mesajları keskinmetal`in Profili keskinmetal Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Dai su an offline Dai  
RE: Ben alevîyim!

922 Mesaj -

En Son On: 13.09.2010 - 00:07
Allah-cc razi olsun kardesim
emegine saglik vesselam

Alıntı
Orijınalı rudeyha

[CENTER]Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla...
ben de diyorum ki eğer bu insanlar gerçekten bu işi Hz. Ali'yi sevdikleri ve ona değer verdikleri için yapıyorsa ben onlardan daha alevîyim! Eğer Ali'yi yaratanı es geçip Ali'yi seviyorlarsa, Ali'yi seven kayınbabasını es geçip Ali'yi seviyorlarsa, Ali'nin can yoldaşları Ebubekir'i, Ömer'i, Osman'ı es geçip Ali'yi seviyorlarsa ve herşeyi bu uğurda yapıyorlarsa kusura bakmasınlar ben onlardan daha çok alevîyim.

Mevlâ bizleri kendisine layık bir kul; Habîbi, Hz. Muhammed Mustafa'ya (s.a.v) lâyık bir ümmet; Arslanı Hz. Ali'ye (r.a) layık bir dost eylesin.
Mevlâ bizleri gözleri, kalpleri, kulakları hakka kapalı, hakkı anlamayan, özü kavrayamayan bir kulluktan muhafaza eylesin

gül AMiN gül
Ekleme Tarihi: 01.05.2010 - 03:13
Bu mesajı bildir   Dai üyenin diğer mesajları Dai`in Profili Dai Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rudeyha su an offline rudeyha  

211 Mesaj -

amin inşaallah kardeşlerim sağolun
Ekleme Tarihi: 03.05.2010 - 23:55
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 564 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
BeSMeLe (39), serkan_aktas (45), karaahmetoglu (65), ademozdamar (54), levent (49), uhud38 (53), benfurkan (65), anemonia (43), tugrulsuratli (51), ali sungur (50), Adem71 (53), seyda59 (55), cetinceli (47), yenimemoli (44), fbetulk (43), hani5 (31), MileynSeleme (49), zehraygtster (33), halil ibrahim (59), mzeki (52), metinmaltas (79), Sefer1 (55), rabiaemin2 (39), Meftun (38), mkaya970 (54), islamin_gulu (37), mustafatunç (57), ali bostan (60), Kar_Tanesi_ (35), s7e7v7e7n (39), 00571 (41), Toyanc (50), volkan42 (54), frost_35 (42), gurbetci71 (57), salebe25 (44), barbarosum (49), gulcan (37), ocean82 (42), kalemdar (48), NURUNALANUR (52), SeYh_S@MiL (40), Hilal-Nisa (37), m.zeki (52), ToZ-PeMBe (37), ugurlar (37), yasemin330 (39), Iklama88 (36), mehmetkaya2005 (38), fatihuslu1985 (39), ebuzer21 (60), uduh_72 (43), NuRCaN (35), naz_angel (39), hakan125 (49), 23041987 (37), Derya A (37), delice (48), H.Gultekin (19), EsiLa_68 (35), ankebut06 (47), alzen (48), derici_001 (69), hamdi ulay resu.. (40)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56432 saniyede açıldı