D e u t s c h   English 

   

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30091 *** Toplam Mesaj: 148146
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » SiGARA HARAM DEGiL DiYENLERE....

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 5 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Mesaj
SuMeYRa su an offline SuMeYRa  
SiGARA HARAM DEGiL DiYENLERE....

1576 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 14.11.2004
En Son On: 11.11.2012 - 23:24
Cinsiyeti: Bayan 
Sigara filtrelerinde domuz kanı mı kullanıyor?

Avustralya'nın Sydney Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, tüm dünyada sigara filtrelerinde domuz kanında bulunan bir maddenin kullanıldığını ortaya çıkardı.

Daily Mail'in haberine göre, Sydney Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Simon Chapman, sigara filtrelerinde domuz kanından alınan hemoglobin maddesinin kullanıldığını bildirdi.

Prof. Chapman, domuz ürünleri konusunda hassas olan Müslüman ve Musevilerin bu konudan haberdar edilmesi gerektiğini ifade etti.

Prof. Chapman'a göre, sigara firmaları “ticari sır" kapsamına girdiğini gerekçe göstererek, sigaralarda kullandıkları katkı maddelerini açıklamıyorlar.

Domuzu “haram" olara gören inanç mensuplarının bu haberden memnun olmayacaklarını belirten Avustralyalı profesör, tütün endüstrisine kullandıkları maddeleri açıklama zorunluluğu getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Sydney Üniversitesi'nde gerçekleştirilen araştırmada, sigara filtrelerinde bir çeşit kan proteini olan hemoglobin saptandı. Hemoglobinin, filtrelerden geçen dumandaki zehirli maddelerin daha etkin bir şekilde süzülmesi için kullanıldığı açıklandı.

Prof. Chapman'a göre, bazı sigara üreticileri kullandıkları katkı maddelerinin büyük bölümünü açıklamakla birlikte, birçok maddeyi de “diğer katkı maddeleri" adı altında gruplayarak gizlediğini öne sürdü.

Chapman bugüne kadar sadece Yunanistan'da bir sigara firmasının filtrelerde domuz kanından elde edilen hemoglobin kullanıldığını resmen açıkladığını belirterek, “Domuzu haram sayan bir inanca mensupsanız, sigarada kullanılan maddeleri bilme hakkınız var" dedi.

JTI'DAN YALANLAMA GELDİ

Japan Tobacco International (JTI), dünyada ve Türkiye'de ürettikleri hiçbir tütün ürününün filtre, harman içeriği veya paketleme malzemesinde, domuzdan elde edilmiş hiçbir katkı malzemesi bulunmadığını bildirdi.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/2010/dunya/03/31/sigara.filtrelerinde.domuz.kani.mi.kullaniyor/570205.0/index.html
Ekleme Tarihi: 03.04.2010 - 01:43
Bu mesajı bildir   SuMeYRa üyenin diğer mesajları SuMeYRa`in Profili SuMeYRa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Dai su an offline Dai  

922 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 06.10.2008
En Son On: 13.09.2010 - 00:07
Cinsiyeti: Erkek 
konu icin tesekkürler sümeyra kardes

mademki ticari sir... o frof nasil aciklama yapabiliyor ?
hadi kullaniliyor diyelim... JTI firmasi nasil inkar edebiliyor ?
her ne kadar o hinzirin canindan kanindan bulasmasini istemesekte,
Allah.cc icmeyenlere nasib etmesin... icenleri de kurtarsin insAllah

selametle
Ekleme Tarihi: 04.04.2010 - 00:27
Bu mesajı bildir   Dai üyenin diğer mesajları Dai`in Profili Dai Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
karapapak su an offline karapapak  
RE:

137 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 08.02.2006
En Son On: 04.04.2010 - 04:44
Cinsiyeti: Erkek 
Alıntı
Orijınalı Dai

konu icin tesekkürler sümeyra kardes

mademki ticari sir... o frof nasil aciklama yapabiliyor ?
hadi kullaniliyor diyelim... JTI firmasi nasil inkar edebiliyor ?
her ne kadar o hinzirin canindan kanindan bulasmasini istemesekte,
Allah.cc icmeyenlere nasib etmesin... icenleri de kurtarsin insAllah

selametle


amin
Ekleme Tarihi: 04.04.2010 - 04:18
Bu mesajı bildir   karapapak üyenin diğer mesajları karapapak`in Profili karapapak Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4226 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 04.06.2007
En Son On: 22.06.2018 - 11:49
Cinsiyeti: Erkek 
Elinize Saglik Kardeş içenler bırakır inşaallah.
Ekleme Tarihi: 06.04.2010 - 00:18
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ebubera su an offline ebubera  

133 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 11.07.2006
En Son On: 27.08.2013 - 12:53
Cinsiyeti: Erkek 
İslam dini bedene, akla, mala, topluma ve dine zararlı olan her şeyi yasaklar. Sigarada bu özelliklerin tamamı bulunduğu için, onun kullanılması caiz değildir.
1. Öncelikle sigara bedene zararlıdır. Beden, Allah’ın insana emanetidir. Onu en iyi şekilde muhafaza edip sahibine istediği şekilde teslim etmek gerekir. Mesela, bir kişinin, kendimin diye elini, ayağını vs. bedeninden herhangi bir organını kesmesi ona helal olmadığı gibi, sigara içmek suretiyle kendisine zarar vermesi de helal değildir. Sigaranın bedene zararlı olduğu tıp uzmanları tarafından kanıtlanmış ve bütün insanlığa ilan edilmiştir. Hatta dünyada kanser hastalığının %90’ının sigara yüzünden olduğu bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır.
2. Sigara mala zararlıdır. Çünkü içilecek sigaranın belli bir meblağ karşılığında satın alınması gerekir. Sigara için harcanan para zararlı bir şey için tüketilmiş olmaktadır. Bu, herkesin bildiği bir gerçektir. Üstelik sigara için para harcayan kişi bu parayı ailesinin yeme, içme gibi masraflarına harcanacak olan maldan harcamaktadır. Bir diğer husus ise, her gün sigara için yapılan masraf biriktirilecek olursa daha ileride onunla büyük ölçüde hayırlı işler yapmak mümkündür. Örneğin, bu şekilde biriktirilecek olursa birkaç sene sonra bir hac yolculuğu değerinde bir mal hasıl olur.
Mesela sigara için günde 5 lira harcayan bir kişiyi düşünelim. Bu kişinin aylık masrafı (30×5) 150 lira, yıllık masrafı ise (12×150) 1.800 lira olur. Her gün sigaraya ayrılan para iki sene biriktirilecek olursa bu 3.600 lira gibi bir birikim demektir ki bu para ile bir kişi hacca gidebilir. Sadece bir sigara parası ile koskoca bir Hac ibadeti!
3. Sigara topluma zararlıdır. Sigaranın dumanı atmosferi kirletme özelliğine sahip olduğundan onu içen kişi en başta eşi ve çocukları olmak üzere, çevresinde bulunanlara, içinde yaşadığı topluma ve nihayet bütün dünyaya zarar vermektedir. Doktorların tespitlerine göre, sigara içen bir kişi ile bir evde 4 saat kalan sigara içmeyen bir kişi, 10 adet sigara içmiş gibi zehirlenecektir.
Su ve hava, hayat için çok önemli maddelerdir. Suyu kirletmek yasak olduğu gibi havayı kirletme de yasaktır. Bir havuzun suyuna bir kürek gübre dökme neyse, sigara içip dumanını havaya karıştırmak da odur.
Sigara içmenin caiz olmayacağına dair delil olarak şu ayet ve hadisler zikredilebilir:
1. Allah Teala şöyle buyuruyor: “Yanlarındaki Tevrat ve İncil’de yazılı buldukları o elçiye, o ümmî Peygamber’e uyanlar (var ya), işte o Peygamber onlara iyiliği emreder, onları kötülükten meneder, onlara temiz şeyleri helâl, pis şeyleri haram kılar. Ağırlıklarını ve üzerlerindeki zincirleri indirir. O Peygamber’e inanıp ona saygı gösteren, ona yardım eden ve onunla birlikte gönderilen nûr’a (Kur’an’a) uyanlar var ya, işte kurtuluşa erenler onlardır.” (Araf, 7/157)
“… temiz şeyler helâl, pis şeyler haram” olduğuna göre sigaranın temiz olmadığı ve zararlı olduğu bellidir.
2. Allah Teala şöyle demiştir: “Yakınına, düşküne, yolcuya hakkını ver; elindekileri saçıp savurma. Saçıp savuranlar, şüphesiz şeytanlarla kardeş olmuş olurlar; şeytan ise Rabbine karşı pek nankördür.”. (İsra, 17/26-27)
Sigara içmek malı saçıp savurma ve israf kapsamında bir eylemdir.
Sünnetten de şunları zikredebiliriz:
1. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Zarar görme de yoktur. Zarar verme de yoktur”. (Ahmed b. Hanbel, 1/313)
Sigara içen kişinin kendisi başta olmak üzere etrafında bulunanlara zararlı olduğu aşikardır.
2. Allah’ın elçisi şöyle demiştir: “Kim Allah’a, ve ahiret gününe inanıyorsa çevresine eziyet vermesin.” (Buhari, Rikak, 23, Nikah, 80, Edeb, 31, 85; İbn Mace, Edeb, 4; Ahmed b. Hanbel, 2/267)
Sigara içen kişinin sigara dumanı ile eşine, çocuklarına ve etrafında bulunanlara, namaz kılarken yanında duran cemaate eziyet vereceği açıktır.
3. Allah’ın elçisi şöyle demiştir: “Kul, kıyamet gününde dört şeyden; yani ömrünü neye harcadığından, ilmini ne işte kullandığından, malını nereye harcadığından ve bedenini ne ile yıprattığından hesap vermeden onun iki ayağı yerinden kıpırdamaz.” (Tirmizi, Kıyamet, 1)
Bu bilgi ve delillerden sonra sigara içmenin caiz olmadığını söylemek hiç de zor değildir.
Ekleme Tarihi: 15.04.2010 - 09:15
Bu mesajı bildir   ebubera üyenin diğer mesajları ebubera`in Profili ebubera Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 123 Misafir mevcut. En son üyemiz: Skyer


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ahmetbelgi (38), g.safis (37), Fadime64 (35), can69 (43), fashionista (31), samyeli_8_2 (36), Junge Muslima (32), ehlibeytasigi (27), asivemavi (38), avelbek (62), nurhayat80 (38), esra-i kübra (26), OperatingSySTeM (38), mcJustice (31), eylul37 (27), MIRALAY HAMZA (40), emrahak (30), m_kara (40), speark (30), muhammedali (33), fbayram (41), lacivert_23 (31), musLima-66 (27), yakuphan (47), gufran (40), Bahtiyor (38), yukselyakar (50), muhtesim (39), ARAN (34), yasin022 (36)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.70803 saniyede açıldı