D e u t s c h   English 

   

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30092 *** Toplam Mesaj: 148173
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » NAKŞİ BENDİ TARİKATI

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 3 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Mesaj
gavs su an offline gavs  
NAKŞİ BENDİ TARİKATI

278 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 12.02.2007
En Son On: 19.10.2010 - 18:44
Cinsiyeti: ----- 
NAKŞİ BENDİ TARİKATI , BAHAEDDİN NAKŞİ BEND KUDDÜSE SIRRU HUN HALİFELERİNDEN ALAEDDİN-İ ATTAR, ZAHİD BEDAHŞİ VE MUHAMMED PARİSA TARAFINDAN , ÖZELLİKLE YESEVİYYE TARİKATININ YOĞUNLUKLA BULUNDUĞU BÖLGELERDE ÇOK BÜYÜK BİR KİTLEYE ULAŞMIŞTIR İMAM -I RABBANİ KUDDSE SIRRUH (ö. 1625) DÖNEMİNDE HİNDİSTAN VE HAVALİSE MEVLANA HALİD BAĞDADİ KUDDİSE SIRRUH (ö. 1826) ZAMANINDA DA BÜTÜN ORTA DOĞUYA YAYILDI OSMANLI PADİŞAHLARI NAKŞİ BENDİLİĞİ HİMAYE ETTİLER ZAMANINDA BÜTÜN ORTA DOĞUYA YAYILDI OSMANLI PADİŞAHI, VAHDETTİN HAN- IN DA NAKŞİ HALİDİ OLDUĞU RİVAYET EDİLİR BAZI TASAVVUF VE TARİKATLAR ÜZERİNE ARAŞTIRMA YAPAN ZATLAR ŞÖYLE DEMİŞLERDİR : NAKŞİ TARİKATI , İTİKADİ SARSINTILARA YOL AÇACAK FİKİR VE DÜŞÜNCELERE YER VERMEYEN MU TEDİL BİR TARİKATTIR İSLAM KÜLTÜRÜNE , HALK MAARİFİNE VE ANADOLU BİRLİĞİNİN TEMİNİNE YAPMIŞ OLDUĞU HİZMET BÜYÜK OLMUŞTUR BU TARİKAT-I ALİYYEDE YAPILAN HER TÜRLÜ DAVRANIŞ, SÖZ VE LATİFE ALLAH C.C İÇİN OLMALIDIR YAPILAN AMELLERDEN NE DÜNYEVİ NE DE UHREVİ BİR MANFAAT BEKLENMEMELİDİR BU ALİ MAKSADA İSE ANCAK RESULULLAH SALLALLAHÜ ALEYHİ VESELLEMİ İN SÜNNETİNE UYMAK VE BİD,ATLARDEA KAÇINMAKLA ULAŞILABİLİNİR BÜTÜN YASAKLARDAN , MEKRUHLARDAN KENDİNİ KORUMAK SURETİYLE , KALBİ HUZURUN SÜREKLİLİK KAZANILMASINA ÇALIŞILMALIDIR GEÇMİŞTE İŞLEMİŞ OLDUĞU GÜNAH, HARAM, HATA VE KUSURLARI İÇİN TEVBE-İ NASUH ETMELİ ;BU GAFLETİ GİDERMEK İÇİN ; KALBİ RABITA VE ZİKİRLE MEŞGUL OLMALI , KALBİ VE AKLİ TERAKKİYİ KAZANMAK İÇİN GAYRET GÖZTERMELİDİR ZİRA HUZURUN (İHSAN) HASIL OLMASI İÇİN BU SAYDIKLARIMIZI UYGULAMASI GEREKLİDİR ÖZET OLARAK : KARDEŞLERİM ,,AL-İ NAKŞİBENDİ TARİKATİ NİN HAKİKATİ, ALLAHU ZÜLCELALLE SÜREKLİ BERABER OLMAKTIR RABBİM BİZLERİ BU NURLU YOLDAN AYIRMASIN KARDEŞLERİM .... SELAMLA DUAYLA KALINIZ
Ekleme Tarihi: 04.03.2010 - 14:34
Bu mesajı bildir   gavs üyenin diğer mesajları gavs`in Profili gavs Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Afaki su an offline Afaki  
AMiN

224 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 15.01.2004
En Son On: 18.03.2010 - 02:18
Cinsiyeti: Erkek 
ve aleyküm selam gavs kardes

adiyaman menzil seyhinin söyle dedigi rvayet ediliyor:
"birgün herkes naksibendi olacak"

Dogrusunu Rabbimiz bilir

Selam ve Dua ile
Ekleme Tarihi: 07.03.2010 - 00:04
Bu mesajı bildir   Afaki üyenin diğer mesajları Afaki`in Profili Afaki Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
gavs su an offline gavs  

278 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 12.02.2007
En Son On: 19.10.2010 - 18:44
Cinsiyeti: ----- 
İlim muşahede ve keşif sahibi kimselerin tecrübeleri ile Nakşıbendi tarikatı bütün tarikatların en kolayıdır. İlahi ahadiyetin tecellisine mazhar olmak için Nakşıbendi tarikatı insanı en kısa yoldan ulaştırır. Çünkü Nakşide müridin çalışmasından çok mürşid çalışır. Mürşid çok çalışır ve kalbindeki feyizleri müridin kalbine aktarır.

Nakşıbendi tarikatının önderi ve Şah’ı ; Hz.EBUBEKİR (r.a.) ‘ dır. Resulullah Aleyhisselatu vesselam; bir Hadis-i Şerif’te ; ” Yüce ALLAH (c.c.) benim kalbime neyi aktarıyorsa bende O’nu Ebubekir’in kalbine aktarıyorum “ buyurmuşlardır.

Nakşibendi tarikatı Ehl-i Sünnet ve’l cemaat itikadı üzerinde bulunmak bid’at ve uydurmalardan kaçınmaktır. Kötü ve çirkin huy ve alışkanlıklardan arınmak güzel ve yüce ahlak sahibi olmaktır. Bu tarikatta cezbe hali her şeyden önce gelir. Cezbeden sonra salik perdelerinin ardındaki gizli aleme ulaşmış demektir. meczupluk hali iki şekilde olur.

Birincisi; Suluk’un başında gelip geçer.. bu Nakşıbendi tarikatında olmaktadır.

İkincisi ; Salik bütün makamları aştıktan sonra zuhur eden bir haldir ki ; bu diğer tarikatlarda görülmemektedir. Bu sebeple ” Nakşıbendi tarikatı diğer tarikatların dolaşıp ulaştıkları son makamı daha yolun başındayken ulaşır ve müride bunu gösterir ” denilmiştir.

Nakşıbendi tarikatının evliyası diğer tarikatların evliyasından daha selahiyetlidir. Fakat bundan Nakşıbendi tarikatının evliyası diğer tarikatların evliyasından daha faziletlidir manası anlaşılmasın.

Anlatmak istediğimiz mana şudur ; Nakşıbendi tarikatı diğer tarikatlardan daha kısa mesafeli ve daha kolaydır.

Nakşıbendi tarikatının salikleri diğer tarikatların saliklerinden daha faziletlidir. mesela erkek kadından yaratılış bakımından daha güçlü ve üstündür dediğimiz zaman bir gerçerği ifade etmiş oluruz. Aynen bunun gibi Nakşıbendi tarikatının usul ve temelleri de diğer tarikatlardan güçlü ve üstündür

Nakşıbendi tarikatında ilk önce lb zikri gelir oysa diğer tarikatlarda kalb zikri ikinci derecede gelmektedir. Nakşıbendi tarikatında normal olarak yemek içmek uyumak evlenmek ve çalışmak vardır. Açlık ve uykusuzluk derecesi diğer tarikatlara nazaran ikinci planda gelmektedir. bulundukları her yerde muhabbet kalplerinin tellerini İlahi merkeze bağlarlar. Elleri işte kalpleri İlahi tefekkürdedir.

Kuran-ı Kerimde şöyle buyrulmaktadır (ALLAH’ın) Öyle kulları vardır ki onları ALLAH’ı anlamaktan ne ticaret ne de alışveriş alıkoymaz “ Kısacası Nakşıbendi tarıkatı Sahabilerin (r.a.) uyguladıkları usul ve kaidelerdir. Sahabiler hangi yolu takip etmişlerse ne fazla ne eksik o yolu olduğu gibi takip etmektir. Sünnet’e bağlı kalmak zahir ve batın işlerini ve durumlarını aynı ölçülerde düzeltmektedir.

Hayat işlerinden hiçbirini ihmal etmeden kalb huzuru bulmak ve manevi alemden feyiz almaktır. Genç ve yaşlı herkes ölü ve diri bu feyiz ve nurlar karşısında eşittir. hiç bir derece ve makamında zorluk yoktur. Bu tarikatın piri ve önderi; Hz.EBUBEKİR (r.a.). Halifelerin ilki ve öncüsü idi. Bu tarikatta diğer tarikatların önderi ve lideridir. Nurların ve sırların kaynağıdır. Özet olarak; Nakşıbendi tarikatı en güzel ve en olgun en açık en tatlı en kısa en kolay ulaştırıcı ve vardırıcı bir tarikattır.
Bir şair şöyle demektedir Nakşıbendi tarikatının üstün özelliklerini hiç kimse tam olarak vasıflandıramaz

Minhacul-Abidiyn kitabında Şöyle denilmektedir Nakşıbendi tarikatı uzunluk ve kısalığı diğer tarikatların ve ayakla yürünen yolların mesafelerine benzemez. Bu tarikat ruh ayağı ile yürüyen bir tarikattır. Tefekkürlerine çok önem verilen ve iman lezzetlerini esas kabul eden bir tarikattır. İlahi nurlara mazhar olan bir mürid bu tarikatta daha erken ermektedir. Kimi bir saat kimi bir hafta kimi bir yıl kimi ise altmış yılda erer. Bazıları da yüzyıl ağlayıp sızlanmaktadır. Fakat kalbinde hiç bir iz olmamıştır. Samimiyet ve ihlas her işin başında gelmektedir.

Hadimide;

Nakşıbendi tarikatı keşif ve kerametler tarikatıdır. Resulullah s.a.v. bir Hadisinde şöyle buyurmaktadır

Batın ilmi Yüce ALLAHın c.c. sırlarından bir sırdır. Yüce ALLAH c.c. bunu sevdiği kulların kalbine tecelli buyurur. ”

Hiç şüphesiz bu ilim hangi kalbe girerse orada bir aydınlık ve genişlik meydana getirir. Tatarhaniye kitabında şöyle denilmektedir ; ” Keşif ve kalb ilmi öğretmek ve öğrenmek ile elde edilmez; Yaşanarak çalışarak elde edilir. Bu kalb ilmi değil hal ilmidir.

Kuran-ı Kerimde Yüce ALLAH c.c. şöyle buyurmaktadır

Bizim için çalışanlara hiç şüphesiz yolumuzu gösteririz.
Ekleme Tarihi: 07.03.2010 - 16:04
Bu mesajı bildir   gavs üyenin diğer mesajları gavs`in Profili gavs Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 123 Misafir mevcut. En son üyemiz: Skyer


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
mknmehmet (34), Selman (47), miraydo84 (35), duayla (38), hicran27tr (35), dönmez (53), DostDogru (55), gulistan08 (37), sevgidolu35 (49), rainmen (51), hamzaaller (42), cecen13 (36), errren (116), f@ruk (28), lalezar (37), K@D!R (33), Kerim Ayturk (32), _Wuslat_ (39), candar (50), haticc (32), ZULKARNEYN-83 (36), reyka (60), Grupahenk (49), mehmet_fatih (35), avara26 (31), bmehmetyavuz (44)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.91837 saniyede açıldı