stromectol generique luvox dexamethasone generique stromectol kaletra voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » Yürek Yakıcı Bir Hikâye …

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Yürek Yakıcı Bir Hikâye …

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50
Cinsiyeti: Erkek 
Yürek Yakıcı Bir Hikâye …

Fakir birisi gelip evin birinden ekmek istedi Bir kız çocuğu getirip o fakire bir ekmek verdi Fakir adam, elinde bir ekmekle gelirken, o evin erkeği kendisine rastgeldi Evin erkeği çok cimri bir adamdı; "acaba, bizim evden mi verdiler?" diye düşünerek, fakire "bu ekmeği sana nereden verdiler?" diye sordu"Gel, sana ekmek veren evi göstereyim" dedi Baktı kendi evidir, içeri girdi, kızma "kızım fukaraya ekmeği sen mi verdin, hangi elinle verdin" dedi

Çocuk, "sağ elimle verdim" dedi Tuttu kızın o elini bileğinden kesti Kızın gelinlik zamanı yaklaşmıştı, kesik elini gizleyip kimseye göstermediler Kız gelin oldu, gerdek gecesi güveyi (damat) ile gelin birlikte yemek yemeleri; yani kızın erkeğiyle o gece yemek yemesi Peygamber Efendimizin (sav) sünnetlerinden olduğundan, düğün gecesi gerdeğe girmeden önce önlerine yemek koydular

Kız sol eliyle uzandı Erkeği, "sağ elin ile al" dedi Kız yine sol elini uzattı Kocası, "sana ben sağ elini uzat demiyor muyum?" dedi Bîçare kız şaşırdı ve neye uğradığını bilemedi Kocası bir taraftan hiddet ediyor, kız ise yemeğe uzanmaya korkuyordu Bu duruma oldukça sıkıldı, üzüldü "Muhakkak ki, Allah (cc) mahzun olan kalpleri sever" sırrı ortaya çıkıp, kızın o anda kalbine ilham olundu ki, (baban cimridir, ben cömertim, uzat elini) diye şereflendiği bu ilâhî ilhama tam itimat ederek kız sağ elini uzattı Eli yerine gelmiş olarak lokmayı aldı (Bu kızın, bu ilâhî ilhama tam bir boyun eğme ve teslimiyetle yemeğe, yok olan elinin varolacağına, eksiksiz kanaat hasıl ederek, sağ elini uzatması meselesi için Cenâb-i Allah'ın (cc) Rabbani ilhamlarına bu ne denli bir inanmaktır, yani nasıl bir inançtır dediğinde, Piri Sâmî (ks) Hazretleri'nin halifelerinden olan Keleriç Köylü halifesi Beşir Efendi (ks)'nin "Yüce Allah (cc) Hazretleri bir adama ilhamda bulunursa, o kişi de bu ilhama inanırsa, o ilham edilen şey meydana gelir" diye buyurduklarından; ben de teberruk için kısma bu hikâyeyi aldım

Kocası, "sebebi neydi ki, ben razı olmadığım halde birkaç kez sol elini uzattın Şimdi de sağ elini uzattın" dediğinde kız, müsaade et başıma geleni anlatayım dedi ve bütün her şeyi olduğu gibi anlattı Ve nihayet kalbine ilham olarak inanıp sağ elini çıkardığını açıklayınca, kocası, "Yüce Allah'a (cc) şükürler olsun, sana da bana da birer iltifatta bulundu" dedi Daha sonra akrabalar davet edildi, gelin el bağlayarak ayakta durdu Anasının, babasının hizmetini bekledi Baktı ki, babası sol eliyle yemek yiyor, "Baba, sağ eline ne oldu ki, sol elinle yemek yiyorsun?" dedi Babası da; "kızım, birdenbire elim kayıp oldu" dediğinde kız hissetti ki, Yüce Allah (cc) babasının elini kendisine vermiş "Elini görsen tanır mısın?" dedi "Tanırım, parmağının birinin ucunda bir siyahlık var" dedi Demesiyle kız baktı ki, kendisindeki el babasının elidir

Fakirler (Allah (cc) rızası için) dedi, istedi (Allah (cc}rızası için) demek ne büyük sözdür, onun rızasına çalışana isabet edecek olan ilâhî nimetlerin ne derecede olacağını bu hikâyeden anlamak gerekir Madem Allah (cc) var gam yok Hazineler de (Allah (cc) diyenin olur Derviş olan rızaya çalışır Dervişler Allah (cc) der, derviş olan cömert olur, ikramkâr olur, evet dervişler ikram sahibi olur ya!
Ekleme Tarihi: 09.12.2009 - 21:26
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
HiFa su an offline HiFa  

53 Mesaj -

En Son On: 14.01.2010 - 10:51
Cinsiyeti: ----- 

Veren O'dur alan O...

Kendisine teslim olana fazlasıyla verir O...

Kıssalardan kendine hisse çıkaranlardan, sana teslim olanlardan eyle beni Vedud'um (c.c.)....

Ekleme Tarihi: 09.12.2009 - 22:59
Bu mesajı bildir   HiFa üyenin diğer mesajları HiFa`in Profili HiFa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an 1 üye ve 381 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
geeflowx (39), ayseDK91 (33), umit09 (53), zehra25 (44), akutisarizar (47), merca (45), Melek_87 (37), Ehl-i Sunnet (42), lider42 (48), Mukim (55), Gizem_Perdesi (37), gök_börü (46), vuslat94 (37), srf (42), m_emin (51), mustafa508 (37), EBRAR-NESIBE (44), ahmerium (50), c gul (40), asumansule (38), adalý (51), recep_ (38), YanaYana (36), Selime (38), AllahuAkbar (40), esses (31), faruksabri (35), sevde8838 (36), süleyman555 (41), Seheryildizi (33), pech45 (55)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54593 saniyede açıldı