fluvoxamine generique stromectol chloroquine ivermektin generique colchicine cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » D U A L A R » Günün Duası

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 33 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Günün Duası

1504 Mesaj -

En Son On: 07.08.2009 - 23:12
Cinsiyeti: Bayan 
Ey Rabbimiz ! Bizi sana boyun eğenlerden kıl . Neslimizden de sana itaat eden bir ümmet çıkar , bize ibadet usullerimizi göster , Tevbemizi kabul et ; zira , tevbeleri çokça kabul eden , çok merhametli olan ancak Sensin.'
( Bakara 128 )
Ekleme Tarihi: 03.11.2008 - 14:32
Bu mesajı bildir   halk yolcusu üyenin diğer mesajları halk yolcusu`in Profili halk yolcusu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
kerim75 su an offline kerim75  

125 Mesaj -

En Son On: 20.03.2009 - 16:01
Cinsiyeti: Erkek 
....AMIN AMIN AMIN....

EY RABBIM İSMINI ANMAMA IZIN VERDIYSEN AFFETME UMUDUN VARDIR,ELLERIMI ACTIRIYORSAN KENDINE SECDEYE BASIM EGILIYORSA SENIN ICIN YAPTIGIM GUNAHLARI AFFETME UMUDUN VARDIR SANA ŞÜKÜRLER OLSUN...

EY RABBIM BANA NAMAZI OGRETEN,PEYGANBERI ANLATAN SAHABELERIN YASAMLARINI OGRETIP ORNEKVERENLERIN,ISLAM ADINA MUSLUMANLIK ADINA VE VATANIM MILLETIM ADINA BIR KELIME DAHI DOGRU BIRSEY OGRENMEME VESILE OLANLARDAN RAZI OL....BENIDE HAYIRLI ISLERE INSANLARIN HAYRI ICIN VESILE TAYINET KI BENDE BENIM GIBI CAHILLERE IKI KELAM BISEY OGRETEYIM BANA O ILMI O FIRSATI VER SANA ŞÜKÜRLER OLSUN....

VERDIGIN NIMETLER ICIN....AMIN DIYENLERINDE KENDILERI ICIN HAYIRLI OLAN DUALARINI KABUL ET SIKINTILARINDAN KURTAR...AMIN....

SELAM VE DUA ILE
Ekleme Tarihi: 03.11.2008 - 15:48
Bu mesajı bildir   kerim75 üyenin diğer mesajları kerim75`in Profili kerim75 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
halk yolcusu su an offline halk yolcusu  

1504 Mesaj -

Allah’ım! Bize bereketli ve sıhhatli bir hayat nasip eyle. Bize gönül selameti, güzel afiyet, bol rızık bağışla. Bizi göç açıp kapayıncaya kadar nefsimizle baş başa bırakma. Kalplerimizi dinin üzerine sabit kıl. Maddi-manevi ne kadar sıkıntımızı gider. Hastalarımıza şifa, borçlularımıza eda, darda kalmışlarımıza deva ver. Gazabından rızana, azabından affına sığınırım

Canlı, cansız tüm varlıkları yaratan Rabbimize şükürler olsun. Derdi yarattığı gibi dermanını da gönderen Şafi’ye ne kadar zikretsek azdır. Rabbim bize; Seni her an düşünecek bir beyin, Senin için atacak bir kalp ve Senin için konuşacak dil ver. Yâ Şâfi, Yâ Rahim, Yâ Rahman…
Ekleme Tarihi: 03.11.2008 - 15:57
Bu mesajı bildir   halk yolcusu üyenin diğer mesajları halk yolcusu`in Profili halk yolcusu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

1504 Mesaj -

Ekleme Tarihi: 03.11.2008 - 15:59

1504 Mesaj -

Bazen aniden bir sıkıntı oturur yüreğine...
Ve oturduğu yeri eritir birdenbire...
ALLAH...
Ya Rab dokun yüreğime...
Ki,serinlesin Ya Rab derdimin dermanı sende
Dokun Yüreğime...
Ekleme Tarihi: 03.11.2008 - 16:21
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 31.07.2020 - 00:50
AŞIKLARINI ÖLÜMSÜZLEŞTİR

Sen Bakisin. Ne olur bizlere tattırdığın bu birbirinden
güzel nimetleri kesme. Bizleri Kendine aşık eyle. Bizleri
Ebed, Ezel, Evvel, Ahir ve Baki isimlerine aşık eyle.
Ahirimizi hayreyle. Cennette Baki isimlerinin
tecellilerine ebediyyen bizleri mazhar eyle. Habibine
meftunları, AŞIKLARINI ölümsüzleştir.

AMİİNNN
Ekleme Tarihi: 11.03.2009 - 08:24
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

Moderator
4254 Mesaj -

"Rahman, Rahîm Allah'ın adıyla. Ey Rabbim! Senden yardım istiyorum, sana tevekkül ediyorum, benim işimin zorluğunu azalt! Seferimin meşakkatini kolaylaşdır ve beni hayırla rızıklandır. Benden her türlü şerri defet. Sadrıma inşirah ver. İşimi kolaylaşdır, dilimdeki düğümü çöz. Ey Rabbim, kendimi, dinimi, ehlimi, malımı, akrabamı ve seninle benim aramda âhiret ve dünyâya müteallik ne varsa cümlesine seni bırakıyorum ve sana emânet ediyorum. Bizim hepimizi her türlü kötülükten ve üzücü şeylerden muhafaza et! Ey kerem sahibi Rabbim! Beni ve benim berâberimdekileri muhafaza et! Beni ve berâberimdekileri selâmette kıl, beni ve berâberimdekileri Ummedı muhammet ı dogru yola ulaştır ey Rabbim! Ey Rabbim! Sana tevbe etdim, Sana sarıldım, takvayı bana azık olarak ver, günâhımı mağfiret et, her nereye yönelirsem beni hayra yönelt!"
Ekleme Tarihi: 17.03.2009 - 17:48
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

Moderator
4254 Mesaj -

dualar vardır, gönlünden geçeni hakka ulaştırır.anında bir cevap bulursun. dualar var ağızdan çıkar gönle hitap etmez. şayet bizler çok dua ediyor da istediklerimize neden kavuşamıyoruz. samimiyet mi yok yoksa sadece dilde kalıp gönüle dayanmıyor mu. ya rabbi affet senden razı olmayacağın bir şey sitediysek. ve bizi senin razı olduğun işleri yapmamıza vesile eyle.....
Ekleme Tarihi: 18.03.2009 - 15:46

Moderator
4254 Mesaj -

YA RAB!
Bizi kurana aç
Kuranı bize aç
Aklımızı kurana aç
Kuranı aklımıza aç
Kalbimizi kurana aç
Kuranı kalbimize aç
Kuranın manalarını gönlümüze nazil et ya Rabbi
Kuranı hayatımıza nazil et ya Rabbi
Kuranı aklımıza nazil et ya Rabbi
Kuranı sevdamıza nazil et ya Rabbi
Kuranı arzumuza nazil et ya Rabbi
Kuranı umudumuza nazil et ya Rabbi
Kuranı geleceğimize nazil et ya Rabbi
Kuranı halimize nazil et ya Rabbi
Kuranı bu topraklara nazil et ya Rabbi
Kuranı şu sokaklara nazil et ya Rabbi
Kuranı yavrularımızın hayatına ve hafızasına nazil et ya Rabbi
Kuranı bizim hayatımıza nazil et ya Rabbi
Ya Rabbi kuransız yaşamak izhansız ve imansız yaşamaktır
Kuransız yaşamak anlamsız yaşamaktır
Hayatımızın anlamını alma ya Rabbi
Hayatımızın anlamını ver ya Rabbi
Anlamsız bir hayata mahkûm etme ya Rabbi
Sensiz bir hayata mahkûm etme ya Rabbi
Allahsız bir hayata mahkûm etme ya Rabbi
Ya Rabbi fehimimiz izanımız dubara uğradı
Akıl eden kalbimiz dubara uğradı
Elimizle öz elimizle akıl eden, fehmeden, fikrenden yerlerimizi yok ettik
Sen bize nasıl tedebbür edeceğimizi
Nasıl tezekkür edeceğimizi
Nasıl taakkul edeceğimizi
Ve nasıl tefekkür edeceğimizi göster ya Rabbi
Tefekkür edecek teakkul edecek tezekkür ve tefekkür edecek
yerlerimizi kendi elimizle yok ettirme ya Rabbi

"Ya Rabbi! eksenine kuran`ın konulduğu bir hayat ver.
Kuran için adanmış bir hayat ver.
Kuran`la anlam kazanmış bir hayat ver.
Kuran`la ahlaklanmış bir hayat ver.
Kuran`la formatlanmış bir tasavvur ver.

Ya Rab!
İçinde bulunduğumuz zaman diliminde destansı iman hamleleri var.
Bu hamleler bizden şikayetçi oldular ya Rab.
Kuran başka; müslümanlar başka dediler.
Ve Kuran`a dönüp iflah oldular.
Rabbimiz Kuran`la olan ayrılığımızı hidayetinle son buldur.
Bulanmışlığımızı ve bunalmışlığımızı vahyin soluğuyla soluklandır.
Körelen kalplerimizi vahyin nuru ile aydınlat.

Ya Rab!
İçinde bulunduğumuz zaman diliminde destansı irşad hamleleri var.
Bu iman kahramanlarıda müslümanların Kuran`la aralarına koydukları mesafeden şikayetçiler.
Kuran`la mesafeli olmak sümmün, bükmün, `umyun olmaktır. )
Rabbim, Vahyin aydınlığına davet eden seslere karşı kulaklarımızı sağır etme.
Bu iman kahramanlarına karşı kalplerimize ülfet ver. "

Ya Rabbi aramızdan muhabbet gitti gideli birbirimize düştük
Mümin müminin kıymetini bilmez oldu
Bir zamanlar tırnağımızı feda etmezdik
Şimdi topumuzu bir tırnağa feda eder olduk
Ya Rabbi muhabbet ver
Ya Rabbi ülfet ver
Ya Rabbi hikmet ver
Ya Rabbi izzetimiz yerlerde sürünüyor izzet ver
Ya Rabbi hilkatimizi dağıttık hilkat ver
Ya Rabbi aşkımızı dağıttık aşk ver şevk ver
Ya Rabbi hasretimiz yok oldu zani oldu hasret ver
Beklenmesi gereken şeyleri bekleyelim ya Rabbi
Umulması gereken şeyleri umalım ya Rabbi
Yolu gözlenmesi gereken sevgilileri gözleyelim ya Rabbi
Ya Rabbi Yakup`un burnu gibi bir burun ver
Eteğimiz önümüzden yırtılmasın
Eteğimiz arkamızdan yırtılsın ya rabbi
Biz çağın Yusuflarına Züleyhaları musallat etme ya Rabbi
Biz çağın Yusuflarının eteğini önden yırttırma ya Rabbi
Eteğini arkadan yırttır ya Rabbi
Ya Rabbi biz karada gemi yapmaya çalışıyoruz
Bu gemiye bir çivi daha çakmaya çalışıyoruz
Tuğyan olan yerde tufan olur diyoruz

Ya Rabbi tuğyanın askerlerinden etme
Tufanın bela olarak indiği değil rahmet olarak geldiğinden kıl ya Rabbi
Ya Rabbi Nuh`un gemisine binmek
Böyle bir zamanda rahmet gemisinde olmak demektir,
Bizi o gemiyi yapanlardan kıl ya Rabbi.
Ekleme Tarihi: 19.03.2009 - 17:55

Moderator
4254 Mesaj -

İlahi!
Hamdini sözüme sertac ettim, zikrini kalbime mi'rac ettim, kitabını kendime minhac ettim. Ben yoktum var ettin, varlığından haberdar ettin, aşkınla gönlümü bikarar ettin. İnayetine sığındım, kapına geldim, hidayetine sığındım lütfuna geldim, kulluk edemedim afvına geldim. Şaşırtma beni doğruyu söylet, neşeni duyur, hakikatıı öğret.Sen duyurmazsan ben duyamam, sen söyletmezsen ben söyleyemem, sen sevdirmezsen ben sevdiremem.Sevdir bize hep sevdiklerini,yerdir bize hep yerdiklerini, yar et bize erdirdiklerini. Sevdin habibini kainata sevdirdin: Sevdin de hil'at-i risaleti giydirdin.makam-ı İbrahimden makam-ı Mahmuda erdirdin. Server-i asfiya kıldın.Hatem-i enbiya kıldın.Muhammed Mustafa kıldın.Salat-ü selam, tahiyyat-ü ikram, her türlü ihtiram ona, onun Al-ü Ashab-u etbaına ya Rab!
Amin
Ekleme Tarihi: 20.03.2009 - 00:29

Moderator
4254 Mesaj -

"Dâima yediren ve kendisine hiç yedirilmeyen, bizi doğru yola ulaşdırıp da doyuran ve suya kandıran ve hep güzel vesilelerle imtihan eden Allah'a hamdederiz."

Ekleme Tarihi: 28.05.2009 - 11:34
ReYYaN su an offline ReYYaN  

288 Mesaj -

En Son On: 16.02.2010 - 20:24
Cinsiyeti: ----- 

ALLAH’IM, talebim sanadır ve sendendir.
Çok uzaklardayım fakat

yakın

olmak istiyorum,
Çok yabancıyım fakat

aşina

olmak istiyorum,
Çok cahilim fakat

bilge

olmak istiyorum,
Anlamazın biriyim hikmetlerini fakat

anlayan

olmak istiyorum.
Körüm gözümün görmediklerine fakat

gören

olmak istiyorum,
Hücrelerimin bile boyun eğdiği bir manâdan uzağım fakat

ulaşmak

istiyorum,
Senin huzurundaki rahmetten bi haberim fakat

farkında

olmak istiyorum,
Beni sana yaklaştıracak yollar bazen karışıyor fakat

ayırt etmek

istiyorum.

Vefat ettiğimde, ömür bittiğinde,

ödüllendirdiklerinden olmak

istiyorum,
Bunun için dünyayı

iyi yaşamak

istiyorum fakat yaşayamıyorum,

yaşamak için gerekenleri bildir, sevdir, kolaylaştır ve öne geçirdiklerinin en başında eyle.
Sen el açanları geri çevirmeyen makamsın,
sen kullarını herkesten çok tanıyıp seversin
ve onların bilmediğini bile bilirsin,
istemeseler de veririsin,
İSTİYORUM,
herkesle birlikte nasip et ey sevgililer sevgilisi.....Amin

Ekleme Tarihi: 03.07.2009 - 15:08
Bu mesajı bildir   ReYYaN üyenin diğer mesajları ReYYaN`in Profili ReYYaN Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

Moderator
4254 Mesaj -

EFENDİMİZ(s.a.v)'in Dua Günlüğü
Kulun yaratıcısı karşısında takındığı tavra, yani O'nun karşısındaki duruşuna ubudiyet denir. Kur’ân buna tesbih, hamd ve secde gibi isimler vermektedir. (Ra'd, 13/13, İsra, 17/44, Nur, 24/41) Bunlar, duanın çeşitleridir. Hatta namaz ibadetini karşılamak üzere kullanılan salât tabirinin anlamı da duadır.(1) Her güzel özellikte olduğu gibi ibâdet ve dua burcunun zirvesindeki Zat (s.a.s.)’ın ifadesiyle ibadetin özü duadır.(2) Diğer bir deyişle, bütün ibadetlerin irca edileceği öz, duadır.
Aciz, fakir, muhtaç ve kendine yetmediğinin şuurunda olan kulun, tazarru, tezellül ve alçak gönüllülük içinde, Rahmeti Sonsuz'a yönelip, hâlini arz etmesinin ayrı bir unvanı sayılan dua, kulun Rabbi'ne karşı iman, güven ve itimadının bir gereğidir.
Dua sadece bir şeyler istemek demek değildir. Bizi yaratan ve yaşatan Sonsuz Kudret’in sahibi önünde, kendi aczimizi ve hiçliğimizi anlamak, kendi kendimize yeterli olmadığımızı bilmektir. Bizi en iyi bilen Rabbimizin huzurunda iç dünyamızı şerhetmektir.
Dua, dudaktaki sesler ve kelimeler değil, kalpteki iniltiler ile ruhtaki sızılardır. "Rabbinize yalvara yakara gizlice dua edin, muhakkak ki Allah , haddi aşanları sevmez. O'na korkarak ve umarak dua edin." (A'raf, 7/55–56). Ve dua insanın değer ölçüsüdür: "De ki, eğer duanız olmasaydı Rabb'im size değer verir miydi?" (Furkan, 25/77).
Günümüzde, sadece beş vakit namazın veya belli bir kısım ibadetlerin sonuna sıkıştırılarak küçültülen dua, gerçekte hayatın ve hayat ötesinin en büyük lâzımıdır. Aslında yaşadığımız hayat, baştan sona duadan ibarettir. Dua, Rıza-i İlâhî’nin ve cennet yurdunun anahtarıdır. Yine dua, kuldan Rabbe yükselen kulluk nişanı, Rab’den kula inen rahmet simgesidir.(3) Daha doğrusu o, Allah ’la kul arasındaki münasebetin tam odak noktasıdır. Dua, imkân âlemi ile lâhut âlemini birleştiren ulvî bir miraçtır. Onun için de en makbul dua mü’minin miracı olan secdede yapılan duadır.(4) Ayrıca dua ve tevekkül hayra meyletmeye büyük bir kuvvet verdiği gibi, istiğfar ve tevbe dahi şerre meyletmenin önünü keser, tecavüzünü kırar.
Rahmet elinin üzerimizde dolaşması, dua sayesindedir. Yani dua, gazabın da paratoneridir. Beşer imkânının tükendiği noktada dua şuuru başlar. Aslında, ona başlangıç ve bitiş noktası tesbit etmek de imkânsızdır. Çünkü insanın duadan müstağni olacak bir anı bulunmamaktadır. O hâlde kul, kendisinden tecellileriyle bir an dûr olmayan Rabb’ine, duadan bir ân dûr olmamalıdır.
Kula bakan yönüyle dua, istemektir. Ne var ki, çoğu zaman istenilecek şeyi isteme şeklini bilemez de, istemede sû-i edepte bulunur. Daha açık bir ifade ile O’nun mutlak iradesini, kendi cüz’î iradesinin -haşa- uydusu olarak görmek ister. Şüphesiz bu tavır ve niyetle yapılan dualar, Allah ’la kul arasında râbıta olmaktan uzaktır.
Her konuda olduğu gibi bu hususta da ona en büyük yardımcı Kur’ân-ı Kerim ve Hadîs-i şeriflerdir. Çünkü bize istemeyi veren Zât, nasıl isteyeceğimizi de öğretmiştir. Kendisine en güzel ve en müessir dualar öğretilen kul ise şüphesiz Allah Resulü (aleyhi ekmelü’t-tehâyâ)’dır. Dua mecmualarına bakıldığında, duada dahi O’na ulaşmanın mümkün olmadığı görülmektedir.(5) Öyle ise O’nun nasıl dua ettiğine bakılmalıdır.
Bundan sonraki satırlarda Efendimizin bir günlük dualarından seçmelerde bulunacağız. Daha geniş dua hazineleri ile karşılaşmak, duanın adabı, çeşitleri, icabet saatleri, büyük şahsiyetlerin duaları, duanın fizik ve metafizik dünyaya nasıl bir tesirinin olduğu vb. birçok konuyu öğrenmek için dua mecmualarına müracaat edilmelidir.

Sabah Kalkınca
Sabah olunca O şu duayı okurdu:
“Allah ’ım! Ben, şunu ikrar ederek sabahladım: Seni, arşının hamelelerini, meleklerini ve bütün mahlûkatı şahit tutuyorum ki, Sen kendisinden başka ilâh olmayan Allah ’sın ve Muhammed Senin kulun ve resûlündür.”(6)
Efendimiz, bütün varlığı, özellikle Allah ’a en yakın olan melekleri ve varlığa nezaret eden sekene-i semavatı kendisine şahit tutmakta ve Cenâb-ı Hakk’a arz edeceği hamdini, onların soluklarına katıp öyle arz etmektedir. Efendimizin bu tavrından şu anlaşılıyor: Büyüklerin kapıları çalınırken, evvela tokmağa dokunacak bir el aranmalıdır. O’nun içindir ki Hz. Ömer (r.a.), Medine’de kıtlık olunca, Hz. Abbas (r.a.)’ı elinden tutup bir tepeye çıkarmış, o elleri havaya kaldırarak dua etmiş ve şöyle yalvarmıştı: “Allah ’ım! Şu Sana kalkan eller, Sen’in Habibinin amcasının elleridir. Bu el hürmetine yağmur ver!” Ve daha el aşağıya inmeden yağmur yağmaya başlamıştı.”(7) Bu bir Ömer (r.a.) ferasetidir ve dersini, Efendimizin duasına ve yakarışlarına meleklerin soluklarını katmasından almıştır.
Allah Resûlü’nün sabah yaptığı dualar arasında şu da vardır: “Ey semâvât ve yeri yaratan, gayb ve şahâdet âlemini bilen, celâl ve ikram sahibi Allah ’ım! Sana şu dünya hayatında bağlılığımı ilân ediyor ve Sen’i buna şahit tutuyorum, Sen şahit olarak yetersin.”(
Bu duada Esma-i İlahî’den ‘Fâtır’ isminin kullanılması anlamlıdır. Sanki şöyle denilmektedir: “Gökleri ve yeri fıtrata göre yaratan, onları fıtrat kanunlarına açık hâle getiren Sensin. Bu fıtrat kanunları içinde, tıbbın, fiziğin, kimyanın, astrofiziğin, astronominin kendilerine göre kanunları vardır. Sanki her sabah bu kanunlar yenileniyor ve varlığa açık hale geliyorlar. Bunlara, bu düzeni ve bu temiz çehreyi veren Sensin!”

Elbise Giyerken ve Yemek Yerken

‘Biz’ dâhil bizim zannettiğimiz her şeyin gerçek sahibi şüphesiz Allah ’tır. O’nun yardım ve ‘atâ’sı olmadan hiçbir şey kazanmamız mümkün olmayacağı gibi ne nefes alabilir, ne yemek yiyebilir, ne de yürüyebiliriz. Fakat nedense insan ‘benim ve O’nun’ der Allah ’ın mülküne ortak olmak ister ve “Ben kazandım, ben elde ettim, ben başardım, şu benim…” diyerek büyük bir gurur, gaflet ve bazen şirk içine düşer. İşte insanlığı böyle bir tehlikeden kurtarmak isteyen Hz. Peygamber (s.a.s.), her nimet karşısında ona uygun bir şekilde dua eder ve tevhidi her çeşidiyle tonlu bir şekilde vurgulardı. Mesela güzel bir elbise giyerken veya yemek yerken şu dualarına şahit olunmaktadır:
"O Allah 'a hamdolsun ki, benden herhangi bir havl ve kuvvet olmaksızın bu elbiseyi bana giydirdi ve (bunu) bana rızık olarak verdi."agla9)

Yemek Duası
Yemek duası üç kelime ile özetlenebilir: Zikir, fikir, şükür. Yani yemek yemeğe başlamadan "bismillah" der; yemek esnasında kendisine bu nimetleri veren Rezzak-ı Kerimin nimet ve fazlını tefekkür eder, yemekten sonra da şu duayı okur:
"Bizi nimetleriyle yediren, içiren ve bizi Müslüman kılan Allah 'a hamd olsun."agla10)

Ezandan Sonra
Ezan, günde beş defa okunan ve içeriği İslâm’ın temellerini anlatan; bütün Müslüman topluluklarda aynı cümlelerle okunan adeta semavî bir sofraya yapılan İlahî bir davettir. Bu çağrıyı bize talim eden Kâinatın Efendisi’dir. Öbür tarafta elimizden tutacak da O’dur. Bu noktaya vurgu yapan ve ezandan sonra okunacak şu duayı da yine O bize talim etmiştir:
“Ey bu kâmil davetin ve kılınacak namazın rabbi olan Allah ’ım! Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’e Vesile’yi ve Fazilet’i lütfet ve O’nu kendisine vadettiğin Makam-ı Mahmud’a ulaştır.”(11)

Eve Girerken / Çıkarken
Ev hayatının insan için çok önemli bir yeri vardır. Hayatımızın büyük bir kısmı evde geçmektedir. Sadece ihtiyaç nispetinde dışarı çıkar ve sonra tekrar oraya döneriz. Ev halkının yanı sıra, melekler, diğer ruhanîler, gözle gördüğümüz veya göremediğimiz birçok varlık bu mekânı bizimle paylaşır. Ev dinlenme yeri, eğitim yuvası ve mahremiyetler ocağıdır. Orada olup biten şeylerin hep iyilik ve güzellik kuşağında olması bütün toplum hatta insanlık için hayatî öneme sahiptir. Öyle ise her işimizde olduğu gibi eve girerken de Rabbimize sığınmalı ve O’na dayanmalıyız. Efendimiz (s.a.s.) eve girip çıkarken bu muhtevayı taşıyan dualar okurdu. İki tanesini vermekle yetiniyoruz:
Eve girerken:

“Allah ’ım! Her giriş ve çıkışımda senden hayır diliyorum. Allah 'ın adıyla evimize girer, Allah 'ın adıyla çıkarız ve sadece Rabbimize dayanıp güveniriz. Sonra da ev halkına selam versin"agla12)
Evden çıkarken:
"Allah 'ın adını anarak (evimden çıkıyorum) ben, Allah 'a dayanıp tevekkül ettim. (Her türlü bela, musibet ve olumsuzluklardan uzaklaşmak; hayır ve güzelliklere nail olmak ancak Yüce ve azamet sahibi) Allah ’ın havl ve kuvvetiyledir. "agla13)

Helâya Girerken
Helâ, banyo, hamam vb. yerler necaset ve pis kokuların bulunduğu mekânlardır. Eskiye nazaran günümüzde temizlik malzemeleri daha çok gelişmiş olmasına rağmen bu mekânların evin diğer yerleri kadar temiz tutulmaları mümkün görünmemektedir. En azından psikolojik açıdan yeterince temiz olmadıkları duygusu hep hâkimdir. Ve insanlara psikolojik açıdan zarar veren, başta cinler olmak üzere, şer ruhlar bu tür yerlerde daha çok bulunurlar, buralar onların hâkimiyet sahasıdır. Hatta bazılarının gıdası necis şeylerdir ve pis kokulardan hoşlanırlar.
İşte bu yerlere girerken zarar görmeden çıkabilmek için Efendimiz (s.a.s.) şu duaları okur ve ümmetine talim buyururdu:
“Allah ’ım! Her türlü pislikten ve pis olan şeylerden (bütün şeytanların şerrinden) sana sığınırım."agla14)
Helâdan çıkarken ise şu duayı okurdu:
“Benden eziyeti gideren ve afiyet ihsan eden Allah ’a hamdolsun.”(15)

Yola Çıkarken
Ne kadar konforlu olursa olsun, her yolculuk beraberinde bazı sıkıntılar taşımaktadır. Her ayrılık acıdır, ister evdeki kediden olsun ister canandan… Ayrıca yolculuklar sürprizlere gebedir, yabancı diyarlarda ne ile karşılaşacağımızı bilemeyiz, gidip dönmemek de var… Geride kalanlar için de ayrılık her zaman acıdır. Hele yolculuğa çıkan evin reisi baba veya temel direği anne ya da evin ciğerpareleri evlatlar ise… Bu ve benzeri durumlardan ötürü her yolculuk bir dua vaktidir. Onun için Efendimiz (s.a.s.) yola çıkmadan dua ettiği gibi, yolculuk boyunca veya oraya vardıktan sonra ya da nahoş bir durumla karşılaşınca, hatta bir yüksekliğe çıktığında veya indiğinde çeşitli dualar etmiştir. Biz sadece yolculuğa çıkmadan yaptığı dualardan birini kaydetmek istiyoruz: “Üç defa ‘elhamdülillah’, üç defa ‘Allah u ekber’ der sonra şu dua ayetini okur:

“Bu (vasıtayı) bizim hizmetimize veren Allah ’ın şanı yücedir, yoksa biz buna takat getiremez, güç yetiremezdik. Biz elbette Rabbimize dönmekteyiz.” (Zuhruf, 43/13–14)
“Allah 'ın adıyla. Allah ’ım! Yolculukta arkadaş, ailede vekil Sensin. Allah ’ım! Bu seferimizde Senden birr u takva ve razı olduğun ameller istiyoruz. Allah ’ım! Bu yolculuğun uzaklığını bize yaklaştır ve onu kolaylaştır.”(16)

Aksırma / Hapşırma Esnasında
Tabiatımız icabı karşılaştığımız olaylardan biri de hapşırmadır. Yalnızken veya başkasının yanında, ya da başkası bizim yanımızda böyle bir durumla karşılaşabilir ve kaçınılmaz olarak sesli olduğundan etraftakiler duyar. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) bu durumda hapşıranın nasıl dua edeceğini ve yanındakilerin ona nasıl mukabelede bulunacağını uygulamalı bir şekilde göstermiş, bu şekilde davranmayanları da ikaz etmiştir. Dua ve cevabı kısaca şu şekildedir:
Aksıran kimsenin; ‘Elhamdulilllah’ "Allah 'a hamd olsun" demesi, onu işiten kimsenin de: ‘Yerhamukellah’ "Allah sana merhamet etsin" demesi gerekir. Aksıran kişi, kendisine ‘YerhamukeAllah ’ denildiğini duyunca: ‘yehdiyekumullah ve yüslihu balekum’ "Allah bize ve size hidayet versin" veya "Yehdikumullahu ve yuslihu balekum" "Allah , size hidayet etsin ve işlerinizi düzeltsin" demelidir.(17)

Namazdan Sonra / Tesbihât
Duanın kabule en yakın olduğu zaman dilimlerinin ilk sıralarında, farz namazların hemen arkasında yer alan vakit yer almaktadır. Zira kişi dinin direği olan namazla günahlarından arınmış, secdeleriyle Rabbine en yakın yere ulaşmış, duygu yüklü bir ruh atmosferine girmiş ve henüz günah işlemeye fırsat bulamamıştır. Bu durumu elbette iyi değerlendirmek gerekir. Yapılacak en güzel şey, değer ölçümüz olan duaya sarılmak ve evrensel koroya katılıp Rabbimizi tesbih etmektir. İşte ilk dönemlerden günümüze kadar uygulanan namaz tesbihâtı, tesbih, hamd, tekbir, salâvat, esma-i hüsna gibi dua ve zikrin değişik şekil ve unsurlarının yanında, başlı başına bağımsız bir dua kısmını da ihtiva etmesiyle yapılacak bu en güzel işin tanzim edilmiş şeklidir. Tesbihat genelde bilindiği ve konuyla ilgili mecmualar tertip edildiği için fazla teferruata girmek istemiyoruz.

Akşam Olduğunda
Güneş doğarken, sabahın ilk vakitlerini değişik dualarla taçlandıran Allah Resulü, güneş batarken ve ortalığa karanlık çökerken de dua ederdi. Adetâ bu dualar O’nun gündüzünün ve gecesinin kandilleri olurdu. Ve O, kandilleri yakmayı hiç ihmal etmezdi. Ezcümle şöyle derdi:

“Allah ’ım! Sen’den başka ilah olmadığına, birliğine ve şerikin olmadığına ve Muhammed’in Sen’in kulun ve Rasulün olduğuna, Sen’i, hamele-i arşını, meleklerini ve bütün mahlukâtını şahit tutarak akşamladım.”(18)

Uykudan Önce
Uyku ölümün küçük kardeşidir.(19) İnsan uykuya girerken bu şuur içinde girmelidir. Zira bu göz kapayış, onun için dünyaya ait bir son olabilir. Öyle ise yatağa gafletle değil, uyanık bir şuur ve dikkatle girmelidir.
Allah Resulü (s.a.s.) yatağa girmeden evvel çoğu zaman şunları okurdu: Bakara sûresinin baş kısmı ve son üç âyeti (amenerrasulü)(20), Âyet’el-Kürsî(21), Yâsîn sûresi(22), Secde sûresi(23) ve Mülk sûresi.(24) Ardından üçer defa olmak üzere İhlas ve Muavvizeteyn sûrelerini ve bir defa da Kâfirûn sûresini okur(25); sonra da ellerini birleştirerek avucuna üfürür ve ellerini vücudunun ulaşabildiği her noktaya sürerdi.(26) Başka dualar da okuduğu hadis kitaplarında rivayet edilmektedir.
Yatağına girdikten sonra da 33 defa ‘SübhanAllah ’, 33 defa ‘Elhamdülillah’ ve 33 (bir rivayette 34) defa ‘Allah u ekber’ der ardından da birçok dua okurlardı.(27) Bu dualardan birisi de şudur:
"Yüzümü Sana çeviriyor ve işlerimi Sana havale ediyorum. Hem korkarak hem de ümit ederek sırtımı Sana dayıyorum. Senden ancak yine Sana sığınılır, başka sığınak yoktur. Allah ’ım! İndirdiğin kitaba ve gönderdiğin Nebî’ye îmân ettim.”(28)
Ekleme Tarihi: 06.07.2009 - 13:50
_LaL_ su an offline _LaL_  

838 Mesaj -

En Son On: 18.12.2010 - 00:47
Allah'ım, günlerimizi sana ibadet etmemizle doldur; vakitlerini sana itaat etmemizle süsle; gündüzlerinde oruç tutmaya, gecelerinde namaz kılıp dua etmeye, bağışlanmak için ağlayıp sızlamaya muvaffak et bizi; gündüzleri gafletimize, geceleri kusur ettiğimize tanık olmasın.
Allah'ım, hayatta olduğumuz sürece de bizi böyle olmaya muvaffak et. Bizi, "Firdevs'e varis olup orada sürekli kalacak olan" (Mü'minun/11), "Rablerine dönecekleri için verdiklerini kalpleri çarparak veren" ve "iyiliklere koşuşup iyilik için yarışan" (Mü'minun/60-61) salih kullarından kıl.
Allah'ım, her zaman, her an ve her halükârda, salat ettiğin kimselere ettiğin tüm salatların sayısıca, tüm o salatların, senden başka kimsenin sayamayacağı kadar kat kat fazlasıyla Muhammed ve âline salat eyle. Hiç kuşkusuz, sen, dilediğini yaparsın. Amin...

Ekleme Tarihi: 08.07.2009 - 10:58
Bu mesajı bildir   _LaL_ üyenin diğer mesajları _LaL_`in Profili _LaL_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

838 Mesaj -

İnsanı kâinat kıymetinde yaratan Yar, neyi gayesiz yapmış ki?
Gayesiz hareket eden bir zerre bulabilir misin bu âlemde.
Bir sinek bile başıboş bırakılmazken, nasıl sen boş kalabilirsin!
Zerre kadar çekirdeği boşa çıkarmayan, nasıl senin yaptıklarını boşa çıkarır ya da görmezlikten gelir.
Sahi sen bir zamanlar görünmeyecek kadar küçük bir zerre değil miydin?
Sonra suyuna kan verilip, can verilmedi mi?
Görünmez olan, aşikâr kılınmadı mı sana?
O tek zerre içersinden erkek ve dişi her şey tefrik edilmedi mi?
Kâinata bedel bir insan çıkmadı mı o zerrenin içinden?
Madem öyle zerre hükmündeki anlarının kâinat genişliğinde aşikâr edilmesinden korkmuyor musun?
Gel Rabbine dön!
Ey tohumu açan ve içinden hayatı yeşillendiren Rabbim.
Bizden tuba- i cennet olmayacak hiç bir tohum bırakma geriye.
Geceyi gündüze dönüştürdüğün gibi ,
cehennem zakkumlarını netice verecek anlarımızı mağfiretinle,
cennet ağacını netice veren tohumlar eyle.
Huzurunda yüzümüzü kızartacak bir şey bırakma ki sana bakmaya yüzümüz olsun.

AMİN

Ekleme Tarihi: 11.07.2009 - 11:07
Bu mesajı bildir   _LaL_ üyenin diğer mesajları _LaL_`in Profili _LaL_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

Moderator
4254 Mesaj -

Ey Rabbim !
Kapına geldim ve senden af diliyorum. ALLAHım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin ; beni affet.
Ey Rabbim ! Senin istediğin gibi yaşamaya karar verdim. Ama öyle güçsüzüm ve yardımına o kadar muhtacımki. Ne olur ALLAHım! Bana yardım et. Elimden tut ve beni hiçbir zaman kendi halime bırakma. Beni hiç terk etme ALLAHım!
Kimlere bırakıyorsun beni ey yüce ALLAHım? sadece yaşadığı anı düşünen insafsız nefsimemi? beni kendileri gibi görmek isteyen akrabalarıma ve çevreme mi? onlra kendilerini düşünmüyorlar beni mi düşünecekler ? Kendileri cehennemden sakınmıorlar beni mi sakındıracaklar? Kimlere bırakıyorsun beni ey güzel ALLAHım? Beni senin kadar kimse düşünmüyorki, bana senin kadar kimse acımıyorki! bana senin kadar kimse insaf etmiyoki! beni senin kadar kimse sevmiyorki! kimlere bırakıyorsun beni ey Rabbim ?
Sabahla birlikte beni neler bekliyor neler; alaylar,yadırgamalar,psikolojikbaskılar... ALLAHım! yardımın olmazsa direnemem, güç vermezsen ayakta duramam. Senin yardımına her zamankinden çok muhtacım! Ne olur yardım et!
İlahi! Sana sonsuz şükürler olun; gafletimden uyandırdın, gerçekleri gösterdin, bana hidayet ettin. Rabbim bundan sonra da ibadetlerimde samimiyet, ihlas ve sebat ver.
Rabbim Seni zikretmede, sana şükretmedeve en güzel şekilde ibadette bana yardım et! Beni; seni çok zikreden, sana çok şükreden, sana itirazsız itaat eden kullarından eyle!
Boynu bükük, yüreği yufka, kalbi sana karşı büyük bir saygı ve korkuyla dolu, sevginden kendinden geçmiş, aklınla hemhal olmuş kullarından eyle.
ALLAHım! Sana ibadeti külfet değil nimet, zillet değil şeref, sıkıntı değil rahatlık gören kullarından eyle!
Rabbim! Beni senden yana en nasipli, sana en yakın ve senin yanında özel yeri bulunan en has kulların dan eyle!
ALLAHım! kalbime senin sevgini, sevdiklerinin sevgisini ve senin sevgine yaklaştıracak amellerin sevgisini koy! Seni tüm kalbimle seveyim, tüm gayretimle seni hoşnut etmeye çalışayım! Tüm sevgim sana, tüm çabam seni hoşnut etmek için olsun!
Rabbim sensin gayem, sensin arzum, sensin en sevdiğim. Benden hoşnutluğun ve beni sevmen, her şey benim için!
İlahi! Sensin ve sonsuz lütuflarının kadir kıymetini bilen, şanına yaraşır şekilde davranan kullarından eyle beni!
Rabbim! Güçsüzüm güçlendir, zelilim aziz et, biçareyim çare ver, fakirim zengin kıl!
İlahi! Kalbime sana kulluk aşkı yerleştir; ibadetlerimden, çölde yanmışın soğuk sudan aldığından daha çok zevk alayım ne olur Rabbim!
Ey kalpleri elinde tutan ve onları dilediği gibi evirip çeviren ALLAHım! Yaşamakta olduğum şu zor asırda beni iman ve itaat üzere sabit kılarak, katına, en iyi hal üzere al! Kabrimi nurlandır. Ölüm sonrası her merhalede yardım et. Beni yalnız bırakma, hep benimle ol! Beni orada unutma ALLAHım! Yüzüne bakılmayan, sözüne kulak verilmeyen ve sürekli azarlanan bedbaht kullarından eyleme! Hiç ama hiçbir zaman pişmanlık yaşatma ALLAHım!
ALLAHım! kısacık dünya imtihanı başarıyla geçirip rızanı kazanan, böylece hiçbir dert ve tasanın olmayıp her türlü nimetin bulunduğu ebedi yurt olan cennete yerleşen kullarından eyle. Beni cennette sevgili kulun muhammed mustafa'e (s.a.v) ve diğer peygamberlere komşu et (amin)
Ekleme Tarihi: 17.07.2009 - 11:33
BERAAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN

838 Mesaj -

'' Ey Rabbimiz!bu gece kader gecemizdir kaderimizi güzel eyle ,hayırlı eyle

" Ey Rabbimiz! Iman ettik bizi (hakka) sahit olanlarla beraber yaz.

"Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eger bizi bagislamaz ve bize
acimazsan mutlaka ziyana ugrayanlardan oluruz.

"Ey Rabbimiz! Bize gözümüzü aydinlatacak esler ve zürriyetler bagisla ve
bizi takvâ sahiplerine önder kil!

"Ey Rabbimiz! Senin rahmet ve ilmin her seyi kusatmistir. O halde tevbe eden ve senin yoluna gidenleri bagisla onlari cehennem azabindan koru!

"Ey Rabbimiz! Onlari da onlarin atalarindan zevcelerinden nesillerinden
iyi olanlari da kendilerine vadettigin Adn cennetlerine koy. şüphesiz azîz
ve hakîm olan sensin!

"Ey Rabbimiz! Ancak sana dayandik sana yöneldik. Dönüs de ancak
sanadir.Rabbimiz! Bizi ve bizden önce gelip geçmis imanli kardeslerimizi
bagisla; kalplerimizde iman edenlere karsi hiçbir kin birakma! Rabbimiz!
şüphesiz ki sen çok sefkatli çok merhametlisin!

"Ey Rabbimiz! Nurumuzu bizim için tamamla bizi bagisla; çünkü sen her seye kadirsin Rabbimiz! Bizi inkar edenler için deneme konusu kilma bizi
bagisla! Ey Rabbimiz! Yegâne galip ve hikmet sahibi ancak sensin.

(Amin)
BERAAT KANDİLİNİZ MÜBAREK OLSUN.

Ekleme Tarihi: 05.08.2009 - 11:47
Gast SaYaCGIN  

Misafir

Bu gece kulun yalvaris ve yakarislarini Yüce Mevla'ya sunacagi ve O'nun sonsuz affindan, merhametinden, iyiliginden bol bol yararlanacagi umut, huzur ve müjde gecesidir.
Borçlarimizdan, ceza ve günahlarimizdan kurtulmak için bu gece dua edelim.. Allah affeden ve bagislayandir, unutmayalim.. Eller semaya kalkip, yürekler bir atinca bu gece, gözler sevinç yaslariyla dolacak.. Kandiliniz mübarek, dualariniz kabul olsun!

Ekleme Tarihi: 05.08.2009 - 13:12
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
pembe_PAPATYA su an offline pembe_PAPATYA  

330 Mesaj -

En Son On: 15.08.2010 - 22:27

Ekleme Tarihi: 05.08.2009 - 13:45
Bu mesajı bildir   pembe_PAPATYA üyenin diğer mesajları pembe_PAPATYA`in Profili pembe_PAPATYA Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

Moderator
4254 Mesaj -

YARABBi !,

GÖNLÜMDE OLANI , HAKKIMDA HAYIRLI EYLE.

HAKKIMDA OLANA ,GÖNLÜMÜ RAZI EYLE.

AMiNNNN........!

--------------------------------------

Kur'ân'da Duâ

Hak Teâlâ Hazretleri buyuruyor:

"Ey Resûl-i Ekremim! Benim kullarım "Rabbi-miz uzakta mıdır, yakında
mıdır?" diyerek sana beni sordukları zaman sen onlara cevap ver ki:
Ben onlara pek yakınımdır. Bana duâ eden kulumun duasını kabul ederim.
Duâ ettiğinde benden duâlarının kabulünü istesinler. Ve bana îman
etsinler. Umulur ki onlar îmanları ve duâları sebebiyle doğru yola
vâsıl olurlar ve irşâd olunurlar. "aglaBakara Sûresi, 186)

Fahr-i Râzî, Kâzı Beyzâyi ve Hâzin'in beyânlarına göre ashâb-ı
kiramdan bazı kimselerin: "Ya Re-sûlALLAH! Rabbimiz bize yakîn ise
hafif sesle yahud gizlice duâ edelim. Eğer uzak ise yüksek sesle duâ
edelim" demeleri üzerine bu âyet-i celîlenin nâzil olduğu mervîdir.

Başka bir rivâyette ise yahûdilerin: "Yâ MUHAMMED -sallALLAHu aleyhi
ve sellem-! Sen yer ile gök arasını pek uzak haber veriyorsun.
Rabbimiz duâmızı nasıl işidir?" demeleri üzerine nâzil olduğu
mervîdir. Bu sebeb-i nûzullere göre âyetin ma'nası şöyle olur:

"Ey Resûlüm! Benim kullarım sana benim evsâfımdan suâl edip
Rabbimizin lutfu bize yakın mı? Duâmızı gizlice kendi içimizde mi
yapalım? Yoksa uzakta mı? Duamızı yüksek sadâ ile yapalım?
dediklerinde: "Sen onlara Benim tarafımdan cevâb ver. Ben onların
gizli duâlarını işitirim. Zira Benim ilmim onlara pek yakındır.
Binâenaleyh onların işlerini bilip sözlerini işiterek hallerine
muttali' olduğumdan duâ eden kimsenin duâsı ihlâs üzere olursa icâbet
ederim. Şu hâlde onlar benden icâbet talep etsinler. Ben de onlara
icâbet ederim. Senin vâsıtan ile onları îmana davet etdiğimde derhal
îman etsinler. Zîra ben onların duâlarına icabet edince onların da
benim da'-vetime icabet ve emrime itaat etmeleri vâcibdir ve onlar
davetime icabetle doğru yolu muhakkak bulurlar."

--------------------------------
Hadislerde Duâ

Resûl-i Ekrem -sallALLAHu aleyhi ve sellem Efendimiz şöyle
buyurmuşlardır:

"Büyük zorluklara dûçar olduğunuz zaman "ALLAH bize yeter. O ne güzel
vekildir" zikr-i ce-mîlîne devam ediniz." (1)

"Cenâb-ı Hak, duada fazla ısrar edenleri sever." (2)

"Eğer bir kul, Cenâb-ı Hakk'a bir hususda duâ eder de icâbet
olunmazsa onun yerine bir hasene, yani bir sevâb yazılır." (3)

"Kaderden sakınmak kaderi def etmez. Lâkin sâlihlerin duâsı, nüzûl
etmiş ve edecek olan elem ve musîbeti def etmeğe ve kaldırmağa medâr
olur. İş böyle olunca ey ALLAH'ın kulları, duâ ediniz." (7)

"Kur'ân-ı Azîmü'ş-şan her ne vakit hatmolu-nursa akabinde yapılan bir
duâ müstecâbdır." (8)

"Bir kimsenin sevdiği bir kimse aleyhinde olan duâsının kabul
olunmamasını Cenâb-ı Hakk'tan istirhâm eyledim." (9)

Bir farz namazını huşû' ile edâ eden kimsenin o namazın akabinde
vakı' olacak bir duâsı müstecâb olur." (10)

"Mazlumun bedduâsından sakınınız. Zîra bir kıvılcım sür'atiyle semâya
icabete yükselir."

Fâcir de olsa mazlûmun duâsı makbûldür." (11)

"Cenâb-ı ALLAH buyurmuşdur ki: "Kim bana duâ etmezse ona gadab
ederim." (12) Zîrâ bu hal ya gafletten, yahut kibirden ileri gelir

"Müslüman kardeşinin ayıp ve çıplak yerlerini setrederek onu dünyâda
rüsvay etmeyen kimsenin ayıplarını Cenâb-ı Hakk kıyâmet gününde
setreder." (13)

"Bir yerde yangın vuku' bulduğunu gördüğünüz zaman ''ALLAHü Ekber'
diyerek tekrar tekrar tekbîr alınız. Zîra tekbir yangını söndürür."
(14)
----------------------------------

GEL TÖVBE EYLE

firsat bu firsattir ömur geciyor
gunahlarim senden tovbe istiyor
farkinda degilsin kalbin agliyor
ecelin gelmeden gel tovbe eyle..

nefsin derki daha zamanin coktur
kimsenin elinde senedi yoktur
vallahi billahi hesabin zordur
son nefes gelmeden gel tovbe eyle…

butun delilerle kurandir ayan
atesin sondurur kalpteki iman
bu cirkin gafletten gel sende uyan
kabrin acilmadan gel tovbe eyle…

kalbinin kabzini dinle ne soyler
duy seni RABBIME sikayet eder
bulanikligini tovbeyle gider
can tenden cikmadan gel tovbe eyle..

ALLAH sevgisidir ruhun gidasi
bunu feryad eder arsin nidasi
savarmi tovbemiz gaflet yarasi
cehennem tutmadan gel tovbe eyle ..

Yalnızlığı sadece zatına kabul buyururken , kendi yalnızlığımızla
ancak senin deryandan içtiğimiz şerbet ile yolunda dimdik durmak
istiyoruz. En büyük dostumuzun sadece sen olduğunu bilirken izzetin
kubbesi altından mahrum etme bizi.

Senki kabul buyurmayacağın duayı çıkarmassın bu günahkar ağızdan,
varlık perdesinden hiçlik ırmağına at bizi ki , kanarak içelim aşkını.
Dayanmaz yüreğimize , dermanı senden dilerken huzurunda cemalinin
arzusuyla kavrulur olduk. Eşyanın hakikatını seyran eylememizi murat
edersen , bu çatlamış sineyide harmanından geçirerek yoğur.
Bilmeden işlediğimiz günahları düşününce hafsalamızın ne kadar da
küçük olduğunu anladık , bize bilerek yapamadığımız sevaplara erme
gücü ihsan buyur. Karanlıkta yol almasını bilen ateş böceğinin ışığı
kadar aydınlanacak iman nuru koymuş isen gönlümüze , bunu rahmet
ummanından içerek filizlendir.

Attığımız her adım , boynumuza binen bir yük kadar ağır olsada ,
Zatından başka hiçbirşeyi koydurma kalbimize.Bize sözlerin özünü
anlatacak dostlar ile anlayacak sineler nasib eyle. Eğerki bu günahkar
beden son nefesinde tertemiz olamadan varacaksa huzuruna , o zaman
senin yolunda iken teslim al emanetini.

İstememizin helakimize vesile olma endişesini taşımasından korkmasak,
kendimiz içinde arzu ederdik , lakin bu satırları okuyan kullarının
pak yüreklerini , iman nurun ile öylesine doldurki , bu günahkarda
onların temiz dualarına layık olsun. Merhametinin büyüklüğün hayalide
olmasa bu endam dolu yeryüzü bize dar bir odadan farklı kalmayacak.
Habibinin aşkı hürmetine boynu bükük bir dille kapında durablme gücünü
arzuluyoruz sadece.

Senin herşeye gücün yeter…

AMİN

Bu mesaj 2 kez ve en son Muhtazaf tarafından 03.09.2009 - 06:33 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 03.09.2009 - 06:27

Moderator
4254 Mesaj -

Allah'ın İsm-i celîli sayesinde ne semâda, ne de yeryüzünde hiç bir şey zarar veremez. O her şeyi işiten, her şeyi hakkıyle bilendir. Yalnız O'na sığınır yalnız O'ndan yardım dileriz.

amin
Ekleme Tarihi: 07.10.2009 - 02:35
su_mavisi su an offline su_mavisi  

183 Mesaj -

En Son On: 01.10.2010 - 08:51
Ey Güzeller Güzeli Allahım!

Bu günümü, bu haftamı, bu ayımı, ömrümü hayırlı eyle. Bize ve nesillerime uzun hayırlı ve sıhhatli bir ömür ver. Geçmiş devirlerde peygamberlere, alimlere nasıl hayırlı işler yaptırdıysan bizlere de öyle hayırlı işler yaptır. Meleklerin dillerine destan olacak hayırlı işler.

Senin büyüklüğün kadar lütuf, ikram ve ihsanların da büyüktür. Bizim küçüklüğümüze değil, Senin büyüklüğüne yakışır bir şekilde Senden lütuf ve ikramlarını bekliyoruz. Sen Zül Celali Velikram’sın. Sana her an edilmiş ve edilecek bütün hamdü senalar adedince hamdü senalar olsun.
Ekleme Tarihi: 07.10.2009 - 12:55
Bu mesajı bildir   su_mavisi üyenin diğer mesajları su_mavisi`in Profili su_mavisi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
KABUL BUYUR BİZİ…

Moderator
4254 Mesaj -

KABUL BUYUR BİZİ…
Yoruldum tokluktan.
Yoruldum korkudan titremeyen yürekten.
Yoruldum akleden hayâ edemeyen bedenden.
Yoruldum yüklenemediğimiz yükten.
Yoruldum anne inan çok yoruldum.
Tut sözlerimden âminlerinle.
Tut yüreğimden sevginle.
Tut titreyen bedenimden şefkatinle….
Her şey sahteliklerin ucuzluğu ile pazarlanırken sevgi nefrete durdu sevdiklerimize.
Kan çanağına dönmüş yüreklerimizde yeşerttiklerimize hayranlığımız hangi akla, hangi vicdana, hangi insafa ve hangi merhamete sığar bilemem anne.
Bilir misin anne…!?
Ahh! Öksüz ve yetim kalmış insanlık.
Senden başka bir kim mi var ki kim deyip durursun!?
Kime umut bağladın da umutsuzluktan kudurursun!?
Kimden peydahladın bu pervazsızlığı kime havale ettin hayâyı, edebi, iffeti, hikmeti ve merhameti…
Senin diğer adında kim değil miydi?
Ne çabuk unuttun.
Kimlerin arasında kaybolmadık ki, kimlerden medet ummadık ki, bu savaşın sonunda kaybeden kim olmadı ki…
Ey kendimize kendimizden daha yakın olan Rabbimiz!
Bize buldur bizi, bize kazandır bizi, bize anlattır bizi ki toparlayalım bedenlerimizi, katledelim sahteliklerimizi diriltmek için kimlerimizi…
Eyyyy!!!
İmanı, istiğfarın, inşirahın ve istikbalin Rabbi affet bizi, affet bizi, affet bizi…
Senden çok ama çok özür diliyoruz affına sığınıyoruz…
KABUL BUYUR BİZİ…
Amin.
ALINTI

Ekleme Tarihi: 30.10.2009 - 11:58

Moderator
4254 Mesaj -

Nefret olan yere sevgi,
Yaralanma olan yere affedicilik,
Ümitsizlik olan yere ümit,
Karanlık olan yere aydınlık,
Üzüntü olan yere sevinç götürmeyi
Bize lütfet ya Rabbi.
Amin.

Ekleme Tarihi: 17.12.2009 - 15:26
Allahım!

Moderator
4254 Mesaj -

Allahım!

İşlerimi düzenle, hâllerimi güzelleştir.
Beni sana kulluk eden iyi insanlardan,
ve sana şükreden varlıklardan eyle.
Dini dünyevi bütün işlerimizde düzenliliği kolaylaştır,
hayırdan olan muradlarımızı yerine getir.
Hayırlı işlerin hepsine Bismillah
Şerlerin hepsine Euzu billah
Her korkuda Lâ ilahe illallah
Her hüzün ve kederde Maşallah
Her günaha Estağfirullah
Her musibette İnna lillah
Her nimette Elhamdulillah
Her bolluğa Eş-şükrü lillah
Her şaşılacak şey için Sübhanallah
Her darlık için Hasbiyallah
Her kaza ve kadere Tevekkeltü al-allah
Her itaat ve isyanda Lâ havle vela kuvvete illa billah derim.
Bana verdiginden mümin kardeşlerimede ver.
Amin
Ekleme Tarihi: 26.12.2009 - 07:00
abdullah_ su an offline abdullah_  

7 Mesaj

En Son On: 31.12.2009 - 11:26
Rabbimiz! Ayaklarımızı sıratı mustakim üzerinde sabit kıl, kadem eyle.. Göz açıp kapayıncaya kadar dahi olsa bizleri nefsimizle başbaşa bırakma.. (amin)
Ekleme Tarihi: 30.12.2009 - 15:39
Bu mesajı bildir   abdullah_ üyenin diğer mesajları abdullah_`in Profili zum Anfang der Seite

Moderator
4254 Mesaj -

YÂ RAB!..
Ne azabına dayanacak halim, ne de rahmetinden mahrum kalmaya mecalim yoktur...
Vefasızlık edip senden uzak kalsamda, halim sensiz olamayacağımı haykırmaktadır.
Vefasızlığım nisbetinde değil, ihtiyacım nisbetinde senin lütfuna talibim...
ÂMÎN!..

Ekleme Tarihi: 04.10.2010 - 11:36

Moderator
4254 Mesaj -

Ya Rab
Sonsuz nimetlerin için sonsuz şükürler olsun..
ELHAMDÜLİLLAH
Bizi birbirimize kardeş kıldın içimizdeki ayrılık tohumlarını gider.
Şeytanın şerrinden, nefislerimizin şerrinden, ins ve cin düşmanlarımızın şerrinden bizleri muhafaza eyle!
Koru bizi yâ Rab!
Yâ Rab
Sen büyüksün, kudret sahibisin...
bizleri muhafaza edecek ancak Sensin.
Sen'den başka dayanacağımız güç ve kudret yok...
Sen'den başka halimizden anlayan yok...
Sen'den başka kimse bize merhamet edici değil,
Bize ancak Sen acırsın
Acı bize yâ Rab!
Yâ Rab!
Bizler günahlarla yaralıyız
Evet, Eyyüb (a.s.)daha yaralı...
Onun yaraları kısacık dünya hayatını tehdit ediyordu, bizim yara ve hastalıklarımız ise ebedi hayatımızı tehdit ediyor....
Yâ Rab, Gaffar ismi şerifin hürmetine bizi affet
Kuddüs ism-i şerifin hürmetine bizi günahlarımızdan temizle
Settar ism-i şerifin hürmetine ayıplarımızı kusurlarımızı ört
Şafi ism-i şerifin hürmetine bütün zahiri ve batıni; maddi ve manevi hastalıklarımıza şifalar ancak Sen'den gelir
Derman senden, hidayet Sen'den gelir, bekliyoruz, çok muhtacız...
Lutfet bize yâ Rab!..
Yâ Rab!
Sonsuz ihtiyaçlarımız var, hiç birine elimiz yetişmiyor.
Meded Sen'den, bütün ihtiyaçlarımızı gider.
Hem sonsuz derecede fakiriz, Sen'den başkasına el açmamıza müsade etme...
Üzerimizdeki Nimetlerini arttır ve bizi hakkıyla şükreden kullarından eyle
Yâ Rab Senin rızanı kazanmadan canımızı alma
Bizi, bütün kardeşlerimizi daima Sen in rızan üzere çalıştır
Ve bizleri Sıratı müstakimde sabit ve daim kıl
Affet bizi Yâ Rab!...
Yâ Rab
Efendimiz Hz.Muhammed'e (s.a.v.) , onun âl ve ashâbına sonsuz salât ve selam eyle!
Dualarımızı razı olduğun güzel kulların hürmetine kabul eyle!
Âmîn!..
Sûbhâne Rabbike Rabbil izzeti ammâ yesifûn
Veselâmun alel murselîn Vel hamdülillâhi Rabbil âlemin
Allah Rızası için el-Fatiha
Saliha Nur Demirbaş

Ekleme Tarihi: 27.10.2010 - 01:05

Moderator
4254 Mesaj -

Ey Rabbim!
Ahiretin tarlası olan şu dünyada bizler aciz fakir biçare kulların; Senin yardımına, merhametine, şefkatine ne kadar da muhtacız. Kulluğumuz bu acizliğimizi ve fakirliğimizi daima hatırda tutmayı gerektiriyor ama bizler çoğu zaman gaflete dalıyoruz. Rabbim, bizleri gaflete dalmaktan muhafaza eyle!
Ey Rabbim!
İnsanız unutuyoruz, en önemli vazifelerimizi, gafletimiz sebebi ile ihmal edebiliyoruz. Sen bize doğruyu yanlışı, iyiyi kötüyü apaçık bir şekilde göstermişken, ne kadar acı ki, bizler kendi kendimize yazık ediyoruz, aldanıyoruz. Dünyanın fani kırılacak cam şişeleri hükmündeki meşguliyetleriyle, değerli ömür sermayemizi tüketiyoruz da, elmaslar kıymetindeki ve belki dünyanın işleriyle asla kıyasa gelmez kıymetteki, ahiretimizi kazandıracak işlere, vaktimizi ayıramıyoruz.
Ya Rabbi bu dehşetli asrın "bile bile dünyayı ahirete tercih etme" hastalığından bizleri muhafaza eyle!
Ey Rabbim!
Bizler herşeye rağmen Sen'in rızanı kazanmak istiyoruz diliyoruz dileniyoruz.Senin rızanı kazanma yolunda bizleri isdihdam eyle. Bizleri sırat-ı müstakim yolunda sabit ve daim eyle. Kalplerimizi, ruhlarımızı kuddüs ismi şerifin hürmetine günah kirlerinden temizle. Şu dünya zindanında elimizi bir an olsun bırakma!
Ey Rabbim!
Bizi sensiz bırakma, bizi kendi halimize, nefsimize bırakma, yardımına ne kadar da muhtacız. Sen vermezsen biz alamayız. Sen merhamet etmez isen perişan oluruz. Rabbim, harici ve dahili düşmanlardan, sonsuz merhametine, şefkatine sığınıyoruz, bizleri bütün düşmanlarımızdan muhafaza eyle.
Ey Rabbim!
Dualarımızı sevdiklerinin hümetine kabul eyle Günahlarımızı mağfiret eyle Hastalarımıza şifalar ihsan eyle Sıkıntısı, derdi kederi olan tüm kardeşlerimizi bütün sıkıntılarını gider Rabbim bizlere selamet ver dünya ve ahiret zenginliğini istiyoruz Sen sonsuz ikram sahibi Kerîm'sin Rabbim ihtiyaçlarımızı ancak Sen giderir dualarımıza ancak Sen cevap verebilirsin ellerimizi boş çevirme!
Ey Rabbim!
Sevgili habibine ve onun kıymettar âl ve ashabına sonsuz salât ve selam eyle! Peygamber efendimizin (s.av.) şefatine bizleri nail eyle!
Âmîn! Âmîn! Âmîn!
Allah rızası için El-Fatiha
Saliha Nur Demirbaş

Bu mesaj 1 kez ve en son Muhtazaf tarafından 29.01.2011 - 11:08 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 29.01.2011 - 11:05

Moderator
4254 Mesaj -

Bu duayı 3 kere okuyana Allah (c.c) gelecek Muharrem ayına kadar belalardan ve ölümden emin kılar. Zira o sene ölümü olan kisiye bu duayı okumak hiç bir suretle nasip olmaz.

''Elhamdülillâhi Rabbil-âlemîn. Vassalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme entel-ebediyyü’l-kadîm, el-hayyül-kerîm, el-hannân, el-mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün. Es’elüke fîhe’l-ısmete mineşşeytânirracîm, vel avne alâ hâzihinnefsil-emmâreti bissûi vel-iştiğâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve sallallâhu ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.''

Ekleme Tarihi: 27.11.2011 - 00:49

Moderator
4254 Mesaj -

Ya Rabbi! Farkına vararak-varmayarak, gizli-açık, bilerek bilmeyerek işlediğim bütün günahlarımı bağışla!
Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V)
Ekleme Tarihi: 19.12.2011 - 09:42

Moderator
4254 Mesaj -

Hayırlı, bereketli ve rahmet dolu bir hafta sonu diliyorum tüm kardeşlerimize.
Ekleme Tarihi: 28.01.2012 - 10:27

Moderator
4254 Mesaj -

Rabbim!

Kalbimi tut!

Etrafımı saran uçurumlara düşmemem için,

Düşüncelerin oluşturduğu bilinmezlik denizinde kaybolmamam için,

Nefsimin ve şeytanın gönlümü esir almaması için,

Ellerimden tut Rabbim.

Rabbim!

Geçici ve boş şeylerle yorulan kalbimi Sevginle doldur.

Her şeye Senin sevginle bakabilmeyi öğret.

amin
Ekleme Tarihi: 11.03.2012 - 20:50
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 364 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
mrvtt (34), incim (55), kalbiselim (53), asimm (43), hisam (48), aciz önder (38), caramed (51), sevim (59), hasan kemal (54), aygo (43), akdemir (49), zeynep63 (18), adem dikici (58), semasalman (37), yusuf2023 (43), hallo42 (33), aymet (46), irfan55 (49), bayercana (35), Sabri-81 (43), selam2000 (51), Dadas69 (55), celebirisin (40), Musab49 (50), genciz (56), erkamartuk (38), yalniz gul (58), dertli007_46 (36), kafka001 (52), egemen07 (44), Tekin (51), milasi (68), porselen43 (55), semasalman87 (37), dtkyusuf (49), sertel (51)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.62164 saniyede açıldı