generique rhinocorthydroxychloroquine generique kaletra stromectol generique luvox cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 5 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr

875 Mesaj -

En Son On: 22.01.2010 - 17:46
Cinsiyeti: ----- 
Gayet gariptirki uzadıkca kısalan bir hayat yaşıyoruz. Günler geçtikce yaşanılması muhtemel günlerin sayısı azalıyor. Her günü dünün tekrarı sayıp yaşayan mahvoluyor, gününü diğerinden ayıramayan kahroluyor…

Küçücük İnsan türlü dertlerle ve olaylarla imtihan olup Asr-ı Saadet için durmadan koşuyor.. Kimileride O Gül bahcelerinden habersiz bu dünya da dikenleri kendilerine gül belliyor…

İnsan çalışan ve çalışmak zorunda olan bir varlıktır.
Helal kazanç için çalışmak ibadettir. Maddi hayatı dengede tutmak müslümanın görevidir. "Ben ahireti kazanacağım" diyerek bu dünyadan el etek çekilemez. Şayet böyle bir niyeti var ise zat-ı kişi nin gece o sıcak pamuk yatağından kalkar abdestini alır başı secdede kalır… Böylece ahirette binler güneş onun için doğacaktır…

Maddi hayat elbette kendi menfaatimiz içindir yani bir kişi bir iş yapıyorsa bunun karşılığını alır….
İşte Müslümanlığın farkı burada bir yıldız gibi parlar! Müslüman yapacağı işi Allah’ın rızası dahilinde yapmaya gayret ederek öncelikle Allah’dan gafil olmadığını ispatlar! Çok şükür…
Sonra yapacağı iş için Allah’dan musaade ister "İnşaallah" der…
Bu da yetmez Müslüman’a… Müslüman bir işe başlamadan evvel "Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr" diyerek kalbi felaha açar…
O iş için ve her iş için Allah’la irtibata geçer ve O’nunla konuşur…

Ne demek dir "Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr" kendimce anlatayım;

Rabbim…
Bu yapacağım işi bana kolaylaştır…
Senin yardımın olmadan ben bu işi yapamam… Ben senin emrinde bir aciz bir fakir bir küçük kulum ama biliyorum ki Allah’ım ben senin nazarında yaradılanların ve sana Kulluk la vazifelendirilenlerinde en yücesiyim… Sana herşey sonsuz şükür ile secde ederken bu nankör Kul’u affet… Yardım et…

Zorlaştırma…
Sen herşeye kadir olan ve hükmedensin… Müsaade alan değil, Müsaade verensin… Müsaadeni istiyorum Rabb’bim… Bu işimi zorlaştırıp beni imtihan etme… Senden gelen Cefa’ya da Sefa’ya da hamd-u senalar olsun… Zorlaştırma Allah’ım….

Allah’ım bu işi bana hayırla tamamlamayı nasib eyle…
Her işte bir hayır var Allah’ım… Bizim bildiklerimiz bize kafii gelmez sen bizi bildiklerimizden ve bilmediklerimizden koru… Rabb’bim ben bu işin hayırmı şermi olacağını bilemem bunu ancak ve ancak Senden bilirsin… Allah’ım bu işi bana hayırla tamamlamayı nasib eyle… Hayırlarla bizi haşr eyle…

Kişi Allah’a bunları kalbinin içinde söyledikden sonra başlayacağı işden hayırsızlık beklemek bence imkansız… Ha şimdi çıkar biri derki "Ya hu kardeşim ben bu Dua yıda okudum herşeyi de yaptım ama olmadı başarısız oldum"…

Hal böyle olunca bu kişi ye biz değil o yüce ve eşsiz kainat kitabının cevabı geciktirmeyecektir;

"Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz." (Bakara Suresi, 216 - Kuranı Kerim)

İşte İnsan! İşte çokca sabırsız varlık!
Hep şimdi yi isteyen ve asla sonrasındakine emin olamayan!
İnsan; Bir damla kan ve bin kaygı..!
İnsan; şeytan sürekli bir kavga ya da dostluk içinde olan varlık!

İnsanlığımızı bilelim efendim… Kendimizi teslim edelim… "Ben zaten içki batağına, fuhuş batağına, kumar batağına düştüm benden ne Müslüman olur nede adam" diyerek Allah’ın o merhametini göz ardı etmeyelim..
Unutmayalım!
Hiç bir günah! Allah’ın merhametinden büyük olamaz…!

Ne diyor bakın bu içimdeki felah;

İnsan oldum kendimi bilemedim
Nisyan oldum kendimi bulamadım
O’nsuz bu alemde duramadım
Aldı beni yanına derman bulamadım…

Ahirette derman isten reçetesini dünyada yazdırır efendim…

Saygılar, Sevgiler, Hürmetler…

Mesut…

ALLAH CC RAZI OLSUN KARDEŞİMDEN..BEN BEGENDIM OKUMANIZI ISTEDIM..sevinçli
Ekleme Tarihi: 20.10.2008 - 11:08
Bu mesajı bildir   der_ya üyenin diğer mesajları der_ya`in Profili der_ya Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
SendenKalan su an offline SendenKalan  

178 Mesaj -

En Son On: 10.11.2008 - 23:07
Cinsiyeti: Erkek 
Sağolasın Derya Ablacım...

Allah razı olsun...
Ekleme Tarihi: 23.10.2008 - 00:38
Bu mesajı bildir   SendenKalan üyenin diğer mesajları SendenKalan`in Profili SendenKalan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
^^NuR^^ su an offline ^^NuR^^  

639 Mesaj -

En Son On: 26.02.2015 - 20:00
Cinsiyeti: Bayan 
ALLAH razi olsun cok güzel
cok faydali oldu benim icin..
Elinize Saglik
Ekleme Tarihi: 23.10.2008 - 09:54
Bu mesajı bildir   ^^NuR^^ üyenin diğer mesajları ^^NuR^^`in Profili ^^NuR^^ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4254 Mesaj -

En Son On: 30.07.2020 - 23:50
Cinsiyeti: Erkek 
Elinize Saglik kardesim
Ekleme Tarihi: 23.10.2008 - 23:02
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
seher gülü su an offline seher gülü  

112 Mesaj -

En Son On: 31.03.2011 - 13:55
Cinsiyeti: ----- 
ELİNE SAGLIK DERYACIM ALLAH RAZI OLSUN gül

Elinize Saglik

Te$ekkürler
Ekleme Tarihi: 25.10.2008 - 19:07
Bu mesajı bildir   seher gülü üyenin diğer mesajları seher gülü`in Profili seher gülü Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 830 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
hircin (32), ayazdabirciftyu.. (38), arif_unal (64), lyoonn (46), ergali595 (42), FatihCgdm (38), kirenli (56), *imam_hatipli* (33), Muhsin B. (36), sezer74 (50), recepguducu (50), kenan_kygn (68), tek_1 (44), ajanpenny (46), basketcikid (34), sigat37 (37), erzincani (45), yasemin_nl (36), yosun (40), toprak_67 (45), By_Digital (38), gur (36), MustafaGED&Yacu.. (60), ademyildiray (49), ibrahimdzn (37), muka2828 (44), hagere (39)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56881 saniyede açıldı