lamotrine lamprene lanoxin lansoprax largactil lasix leponex levaquin levitra oral jelly levitra professional levitra soft levitra super force levitra lexapro lidocaton lignospan lioresal lipanthyl lipitor lisitril comp lisitril lisopril plus lisopril litarex lithiofor lithobid lodoz lopid lopimed lopresor lopressor lora allergie lorado loratine lotemax lovelle loxazol loxitane lozol sr lozol lur
     

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30095 *** Toplam Mesaj: 148180
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Bozuk paralarla cennet alınır mı?..

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 4 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Mesaj
SendenKalan su an offline SendenKalan  
Bozuk paralarla cennet alınır mı?..

178 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 22.01.2008
En Son On: 11.11.2008 - 00:07
Cinsiyeti: Erkek 


Allah'ın verdiği akılla para ve mal kazandığımız için, Allah'ın emrine uyarak zekât vermek imanın alametidir. Müslümanlar içinde maddeten İslam'a hizmet edenler daha çok feyiz alır.

Osmanlı'nın son zamanlarında zenginler zekâtını verseydi, fakiri bulunmayan bir ülke olurduk. O zaman din düşmanları bile Müslüman olurdu.

Mümkün olsa da geri dönüp zekâtını vermeyenlere baksak, ya ocakları sönmüş yahut başına bir taş dikilmiş. Özellikle büyük şehirlerin şirin köşelerindeki villalara, kasırlara, köşklere dikkatle bakılacak olursa bunların ekserisinin sahipsiz kaldığı, yuvalarının söndüğü açıkça görülecektir.

Alın dünyalar sizin olsun alın

Türbeler söyleyin sermayenizi.

Orada toprağa dokunan alın,

Burada karınca içer denizi...

Kıymetli şeyleri elde etmek zordur. Çakıl taşı istiyorsanız ondan bol bulursunuz. İnci istiyorsanız denizin dibine ineceksiniz. Çok büyük paralar verip ev alanlar bozuk paralarla cenneti almak istiyorsa, aldanır!

Allah her şeyin hayırlısını versin. Fakirlik de zenginlik de çetin bir imtihandır. Tanıdığım birçok dindar vefat etti, gitti. Bıraktıkları servet çocuklarını baştan çıkardı. Her zengin malını, servetini, her şeyini dünyada bırakıp kabre girecektir. Eğer zekâtını vermiş ise sevap, vermemişse günah götürür.

Allah'ın verdiği beyinle kazanıyoruz, Allah'ın verdiği akılla tahsil yapıp sanat öğreniyoruz, o sanat sayesinde para kazanıyoruz. Para kazanacak kadar zeki olanlar, kendilerine zekâ veren Allah'a itaat edip, elbette zekâtlarını vermeliler.

Peygamberimiz buyurmuş ki: "Kim bir müminin dünyevi kederlerinden birini giderirse, Allah da onun kıyamet günü kederlerinden birini giderir. Kim bir fakire kolaylık gösterirse, Allah da ona dünyada ve ahirette kolaylık gösterir. Kişi, kardeşinin yardımında olduğu müddetçe Allah da onun yardımındadır."

Fakirlik suç doğurur, fakirlik felakettir. Huzur isteniyorsa, fakiri olmayan bir millet olmalıyız.

Zekâtını vermeyen, sadece servetini dünyada bırakmakla kalmaz bir de onun vebalini ve günahını yüklenir gider. Kendisi ahirette azap çekerken, dünyada kalan yakınları, o serveti nasıl kullanacaktır? Bugün en güzel yerlerde en büyük günahların işlendiği ve günah deryasında para ile yüzüldüğü açıktır. Zekâtını vermeyen, İslam'ın şuuruna ermeyen servetiyle çocuklarını cehenneme atar.

En çok mal mülk firavunlarda vardı. En yüksek makamlar, en yüksek servet onlarındı amma firavun olarak ahirete gittiler. İlkbaharda çekirdekleri, tohumları, odunları dirilten Allah, rızık olarak bize meyveler ve sebzeler gönderiyor; fakir kullarına da bunların bir kısmını vermemizi istiyor. Verdiklerimizin yerine bu sefer de sevap veriyor, cenneti veriyor.

Para, mal bir gün mutlaka gidecek... Dünyanın parasını zevkimiz için veriyoruz, o paranın onda birini cennet için veriyor muyuz?..

Hekimoğlu İSMAİL
Fotoğraf: Beniunutma.com
Ekleme Tarihi: 14.09.2008 - 22:18
Bu mesajı bildir   SendenKalan üyenin diğer mesajları SendenKalan`in Profili SendenKalan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
halk yolcusu su an offline halk yolcusu  

1504 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 28.05.2008
En Son On: 07.08.2009 - 23:12
Cinsiyeti: Bayan 
kardeşim masallah güzel konu indirmişsin yine masallah sana gül
Ekleme Tarihi: 15.09.2008 - 21:57
Bu mesajı bildir   halk yolcusu üyenin diğer mesajları halk yolcusu`in Profili halk yolcusu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  

Moderator
4253 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 04.06.2007
En Son On: 06.05.2020 - 18:59
Cinsiyeti: Erkek 
Elinize Saglik Kardesim

Bozuk Simit Paraları İle CENNET'i Satın Almak
Gunun son dersinin sonuna gelinmisti. Ogrenciler cikmak icin sabirsizlaniyordu. Defter ve kitaplarini cantalarina koydular. Zil calar calmaz, disari cikmak icin hazirdilar. Yalniz, Ali hazirlanmamisti.Gecikmek icin de elinden geleni yapiyordu.Nihayet zil caldi. Ogrenciler bir anda kapiya yoneldi. Ali, yerinden kalkmadi. Agir agir esyasini topladi. Bir yandan goz ucuyla ogretmenine bakiyor, bir yandan da arkadaslarinin gitmesini bekliyordu.
Ogretmeni, onun bu hâlini fark etti:
- Hayrola Ali, dedi. Eve gitmeyecek misin?
Ali, son arkadasinin da ciktigini gorunce cevap verdi:
- Sizinle konusmak istiyordum ogretmenim.
- Peki, dedi ogretmeni. Ne soyleyeceksin bakalim?
- Ahmet arkadasimiz var ya…
- Evet, ne olmus Ahmet’e?
- Durumlari pek iyi degil galiba. Annesi, beslenme cantasina pekiyi seyler koymuyor.
- Ee?
- Ona yardim etmek istiyorum. Ama benim yardim ettigimi bilirse uzulur. Gunde bir simit parasi biriktirip her hafta size versem, siz de ona verseniz?

Cebinden bir avuc bozuk para cikarip ogretmenin masasinin uzerine koydu. Nurhan Ogretmen, paraya dokunmadi. Sandalyesine oturup dusundu.Ali hakkindaki bilgilerini yokladi. Bildigi kadariyla ailesinin durumu pekiyi degildi. Bu caliskan ve sevimli ogrencisi, ne kadar da iyi niyetli ve dusunceliydi. Zengin bir ailenin cocugu degildi. Buna ragmen yardim etmek istiyordu. Ustelik yardim ettiginin bilinmesini istemiyordu.

Nurhan Ogretmen:
- Dur bakalim Ali, dedi. Bildigim kadariyla sizin de maddî durumunuz pekiyi degil. Yanlis mi biliyorum?
- Dogru biliyorsunuz ogretmenim. Babam gundelikci. Cogu zaman is bulamiyor. Ama ben de calisiyor, para kazaniyorum.
- Nerede calisiyorsun?
- Simit satiyorum.

Nurhan Ogretmen yine durup dusundu. Iyiligin bu kadarina ne demeliydi simdi. Bunun gerceklesmesi zordu. Onu, bundan vazgecirmek icin bir care bulmaliydi. Bunu yaparken, sevimli ogrencisini de kirmamaliydi. Onunla biraz daha konusursa, belki bir yolunu bulurdu.

Nurhan Ogretmen, Ali’ye dondu:
- Buyuyunce ne olmak istiyorsun, diye sordu.
- Cok zengin bir isadami…
- Nicin?
- Insanlara daha cok yardim etmek icin…
- Guzel, dedi Nurhan Ogretmen. Bak simdi Ali, Ahmet’in ailesinin durumu pekiyi degil; bu dogru. Ama sizinki de bundan pek farkli degil. Istersen acele etme; cok zengin oldugun zaman insanlara yardim edersin.Olmaz mi?
- Olmaz, dedi Ali. Simdi yapmaliyim.
- Neden olmaz?
- Uc sebepten dolayi olmaz.

Birincisi: Bu para zaten benim degil. Iyilik ettigim icin Allah, beni insanlara sevimli gosteriyor. Insanlar da bundan etkileniyor, daha cok simit aliyorlar. Bu sayede gun boyu calisanlardan bile fazla simit satiyorum. Hele mahallede Hasan Amca var, her gun iki simit alip guvercinlere veriyor.

Ikincisi: “Agac yas iken egilir.” deniliyor. Simdiden iyilik yapmayi ogrenmezsem buyudugumde hic yapamam.

Ucuncusu ise daha onemli: Buyudugum zaman cok zengin bir isadami olmak istiyorum. Zamaninda yatirim yapmayanlar buyuk isadami olamazlar.

Nurhan Ogretmen, karsisinda buyuk biri varmis gibi dinliyordu:
- Bu sonuncusunu pek iyi anlayamadim, dedi.?

- Aciklayayim ogretmenim, dedi Ali. Simdi, cok zengin olmadigim icin, ancak gunde bir simit parasi kadar yardim edebiliyorum. Bundan fazlasini veremem. Allah, Cennet’i gucu kadar iyilik edene veriyor. Simdi gucum bu olduguna gore Cennet’in fiyati birkac simit parasi kadardir. Eger zengin olmadan olursem birkac simit parasiyla Cennet’e girebilirim. Bundan daha kârli bir yatirim olur mu?

Nurhan Ogretmen’in gozleri dolmustu. Basini “Evet” anlaminda sallarken Aliyi evine yolladi.

Sinifa geri donerken okulun bosaldigini fark etti. Esyalarini toplamak icin masasina dondugunde Ali’nin biraktigi parlarin masaustunde kaldigini fark etti. Sandalyesine gayri ihtiyari oturdu ve paralari eline aldi. Hicbir para ona bu kadar kiymetli gelmemisti. Sanki elinde dunyanin en kiymetli incilerini, yakutlarini, elmaslarini tutuyordu. Hatta bu paralar onlardan bile kiymetliydi. Oyle bu paralar, Bu bozuk SIMIT paralari, Cenneti satin alabilecek paralardi. Sanki hic birakmak istemeyen bir duygu ile simsIki kavradi bu bozuk simit paralarini.

Oturdugu yerden kalkamadi Nurhan Ogretmen. Icinin doldugunu, Tarif edilemeyen duygulara boguldugunu hissetti. Birden bosalan saganak yagmurlar gibi aglamaya basladi. Agladi … Agladi.

Kendine geldiginde aksam olmustu. Yavas yavas siniftan cikip okuldan ayrilirken bekci Sadik “ Bozuk Simit paralari ile cenneti satin almak, Bozuk Simit paralari ile cenneti satin almak” diye Nurhan ogretmenin sayikladigini duydu. Bekcinin hayretler icinde “ Ne dediniz hocam “ demesini bile duymayan Nurhan ogretmen bekcinin saskin bakislari altinda aksamin alaca karanligina karisivermisti
alinti
Ekleme Tarihi: 15.09.2008 - 22:48
Bu mesajı bildir   Muhtazaf üyenin diğer mesajları Muhtazaf`in Profili Muhtazaf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rahil su an offline rahil  

1191 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 10.05.2008
En Son On: 17.03.2011 - 18:14
Cinsiyeti: ----- 
Muhtazaf abi çok güzel bi ekleme yapmışsın. Allah Razı Olsun tek kelimeyle Mükemmel Alkis alkıs alkıs alkıs
Ekleme Tarihi: 16.09.2008 - 15:48
Bu mesajı bildir   rahil üyenin diğer mesajları rahil`in Profili rahil Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 157 Misafir mevcut. En son üyemiz: merve02


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
Resul_K@kulu (33), suldan (35), RuZGaR (33), ceylangozlum (36), aylinugur (40), gülsema (35), ufaklik00 (31), zeyd04 (40), CAN_SUYU (49), musab_umeyr (39), huzur-islamda (35), yeniçeri (39), Dava Adami (31), göhkan_ (35), Ahmet Taþ.. (39), mrfrksltrk (36), brunetto (45), mavi18 (33), horoskop4040 (37), coolbeta (41), ramao (35), sevkice (39), murat yilmazer (45), emreemre (41), turhansolak (52), *SEFA* (33), vedat54 (50), YaradanaHasret (38), webmeraklisi (40), berzah53 (38)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.88760 saniyede açıldı