generique colchicine kaletra colchicine generique kaletra chloroquine naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » SİBEL ERASLAN'DAN REYHAN GÜRTUNA'YA...

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 4 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
SİBEL ERASLAN'DAN REYHAN GÜRTUNA'YA...

1463 Mesaj -

En Son On: 09.05.2011 - 10:25
Cinsiyeti: Erkek 

Sibel Eraslan, geçtiğimiz hafta sonu Hürriyet'in pazar ekinde Ayşe Arman'a yaptığı açıklamalarla tekrar gündeme gelen Reyhan Gürtuna'ya dokunaklı bir mektup yazdı.

Gerçek Hayat dergisinde yayınlanan yazı Reyhan Gürtuna'nın 30 yıllık dostlarından ve manevi ikliminden kopuşunu özetliyor.

REYHAN ABLAMA… /SİBEL ERASLAN

Senden hiçbir hatıra kalmasın bende... Bu mümkün mü, tam olarak bilmiyorum. Ama seni bugün evden çıkarıyorum, bunu bil istedim.
"Oh! Dünya Varmış!" diyorsun ya, seninkisi 50'ye benimkisi 40'a dayandı yeryüzünde, bu kadar daha yaşar mıyız bunu da bilmiyorum. Yani "güzel, genç ve diri" bir imge olarak kalmak hep hafızalarda, tıpkı Nürnberg Gestaposuna hizmet eden bir SS subayı kadar sarışın, uzun, bir gram fazlası yok, pek de atletik, güçlü ve beyaz olarak, kendi genetiği üzerinden güzel olanı ta­nımlamak veya tanımladığını zan­netmek, hayatın kendisi demek mi­dir?
Hayatın anlamı nedir diye zor bir soru sormayacağım sana. Çünkü oku­duğunu söylediğin hiçbir NLP fasikülünde anlatılmayacak kadar kazık bir sorudur bu ve yine NLP'ler aracılığıyla beyni yıkanmış hiçbir 3. Dünya Kadı­nına anlatılmayacak kadar sakıncalıdır hayatın ve ruhun ağırlığı. Hayat dedik de; hani bir gölgelikti dünya dedikleri. Ve ardı, sonrası, ahireti vardı hani, bundan hiç söz etmemişsin konuş­manda. .. 'Taş gibi kadın" gibi bir fo­toğrafım yayınlamışlar, (iki gibi bir cümleye fazla geldi biliyorum.) "Taş"ın dışındaki her şeyi sana bırakıyorum. Zaten geriye; kutsal tartı aletlerin, kut­sal rejim-reçetelerin, kutsal organik besinlerinle yüzünü yıkadığın kutsal damacana sulan ye kutsal ibadetlerin içinse yüzme havuzlan, koşu bandan ve kuaför salonlarını. Sana bırakıyo­rum. Ama taş'ı. Bil ki kendime saklıyo­rum. Ona kıyamam elbette, kâinatın dilsiz asıldandır onlar. Onlar arasında
Allah aşkıyla yerinden kopup düşenler ve yarılınca içlerinden gözyaşı akıtan­lar vardır, taş deyip geçme anlayacağın!
Bugün seni ve hatıralarını evden çıkarıyorum. Bana 10 yıl önce hediye ettiğin, önemli gün ve haftalarda gi­yinmeye dikkat ettiğim için de hiç es­kimemiş olan ceket ve gömleği, az ev­vel askıdan indirdim. Eflatun fuları ise zaten hiç kullanmamıştım. Her şey bı­raktığın gibi... Göz kulak olacak fakir fukara senden sonra da eksilmedi, gi­denlerin yerine her nasılsa yenileri ge­liyor, evlendirdiğimiz yetim kızların ya da askere yolladığımız işsiz çocukların yerine yenileri yetişiveriyor. Bizi me­rak etme! İyi ve güzel şeyler de oluyor, hayat devam ediyor. Hayat, devam eden bir şeydir biliyorsun... Doğar, büyür ve ölürüz. Ama bazen ölmeden evvel de ölebiliyor insan mesela anne­lerini öldürmek ne de kolaydır biz kız­ları için... "Kendi hallerinde tipler" di­yerek sıfatlandırdığın gül yüzlü annen ve muhterem baban nasıllar, her ikisi­nin de ellerinden öperim, bir gün Asude'nin de çok satan bir gazetede senin için "tip" dediğini görmek iste­meyiz elbette, ne sen ne de ben!
Bana 20 yıl önce hediye ettiğin ki­tapları da gözden geçirdim. lan Dalla­s'ın "Gariplerin Kitabı" mesela. "Sevgi­li kardeşim Sibel'e..." diye imzalamış­sın, hatırladın mı? Ama hatırlamak yoktu değil mi, haklısın, bugün seni evden çıkaracağız. Neyse! Sonra bera­ber okuduğumuz Gazali'nin İhya'sı ile Kimya'sı, onlar da raflarındaki yerler­de şeni ve diğer arkadaşlarımızı hep hatırlayarak duruyorlar. Kitaplar ço­cuklar gibidir, her söylenene kanarlar, misal altını çizdiğin satırlar daha dün gibi duruyorlar. Ah seni inan çok sevmiştik!
Bana 21 yıl önce başımı örttüğüm o ilk günde verdiğin cesaretli desteği de kalbimden çıkarmak çok zor olacak biliyorum. Hâlbuki o gün korkudan bacaklarım tir tir titriyordu ve Sirkeci İskele'sinden Beyazıt'taki okula kadar hiç nefes almadan koşarak çıkmıştım o başörtülü ilk günü.
Hani gazetelere "bez parçası" de­mişsin ya örtümüz için, ablacım işte o bez parçasını bizler hâlâ Meryem'in örtüsü, Fatma'nın sargısı, Hatice'nin hatırası ve Asiye'nin kundağı gibi aziz ve yüksek bulmaya devam ediyoruz. O bez parçasının üzerine konuvermiş gi­bi geliyor bize Ahzap ve Nur sureleri­nin latif cemalleri. Biz tüm eksiklik ve hatalarımıza rağmen, tıpkı ilk aşkların sırrımıza sadık kitaplar arasında kuru­tulmuş o narin menekşeleri kadar say­gıya değer buluyoruz bu eski bezleri, mahcubiyet duyuyoruz ulu ortalığa düşmesinden... Bugün bütün fotoğ­raflarını albümlerden, bir bir çıkartı­yorum ablacım.
Sana da çok yakışırdı o eski "bez", seni tamamlar, seni yükseltirdi. Tıpkı Melike Belkıs'ın tacı gibi, tıp­kı gravürlerdeki kutsal havarilerin başlarına çizili altından hareler gibi veya masallardaki Zümrüdü Ankaların kanatları gibi, Fatıma'nın Hüseyn'i sardığı pamuklu kundak gibi veya Magdalalı Meryem'in "Noli Me Tengere" diyen İsa'nın önünde yer­lere kadar eğilirken sımsıkı büründüğü o uzun örtüsü gibi... "Üzül­meyin çocuklar, İsa bir gün geri ine­cek" diye Muallim'in döneceğini ha­ber veren müjdeydi serim örtün...
Senin örtün Hızır'dan, senin örtün Zülkarneyn'den, senin örtün Mehdi'ye umut bağlamış en kadim haritalardan bahsederdi. Gemiye benzerdin örtün­le, Nuh olup çıkardın dalgalar arasın­da çırpınan biz çocuklar için... Güzel­lik ve başarıya tapan Atlantis'in yaşa­dığı kıyametten bahsederdi sonra ör­tünün kıvrımları, hayat kadar ölüm ve ahiret de asılıydı örtünün uçlarında... Sonra Sodom, Gomore ve Pompei de en az Ankara ve İstanbul kadar tanıdık bildik heveslerdendi senin örtünün anlattığı masallarda. Ding dang dong diye vuran bir kıyamet saatiydi örtün, her baktığımızda "Tüm nefisler ölümü tadacaktır" ayetini söyleyen. Kendimi­zi toparlardık işittiğimizde sesini.
Biz senin örtünde Kurtuba'dan Aksa'ya yol alır, gülünü çemen san­dığımız Yemen'e boş heybelerle uğurladığımız Mehmetlerin türkü­sünü yakardık. Çanakkale içinde vurulan çocuklarla aynı yaştaydık. Örtülüydük ve her yanımız Aynalı Çarşı'ydı. Ölmeden evvel mezara koyulanlardandık. Bir kere bile "Gençliğim Eyvah!" demeden gel­miştik oysa bu yaşlara... Sen kalk, tüm umut bağladığımız davetine Sevgili Efendimiz'in, kalk da 50 yaş­larına dayandığın şu çağında "bez parçası" de, o Peygamber ikramına-... Ne diyeyim, ne söyleyeyim sana?
Eski bir sagusun artık, edebiyattan çakmış tüm orta ikiden terk çocuklar için:
Reyhan Abla gitti mi?/ issiz acun kaldı mı?/ Şimdi yürek yırtılır...
"Kendi halinde tipler"den tüm sö­nük tebessümlü anneler de bilir ya; yırtık sökük demeyiz, kumaşı tersin­den katlayıp iğneyle dikeriz. Yürek yırtılır dediğimize bakma be ablacım, diker geçeriz, diker geçeriz... Geçeriz. Geçeriz. Geçeriz.......

Seneler önce yapmış olduğu diğer bir açıklmasında ise bunu ben inançım gereği takmaktayım ve etrafındakilere bunu böyle bilmelerini isitiyorum diyen bu tiner akıllı bayan....
Ahmet hakan gibi ne oldu da acaba inancınımı kaybetti,yoksa dinmi değiştirdi ne garip ne tuhaf gündem oluşturmak için neler yapmakta zavallı insancıklar yazık çok yazık....
düsün
Ekleme Tarihi: 17.07.2008 - 04:53
Bu mesajı bildir   Maksat kelam olsun üyenin diğer mesajları Maksat kelam olsun`in Profili Maksat kelam olsun Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
MELIKSAH04** su an offline MELIKSAH04**  

328 Mesaj -

En Son On: 06.08.2009 - 15:05
Cinsiyeti: ----- 
SOLUK ALMADAN OKUDUM DESEM İNAN YALAN OLMAZ REYHANA TAKINTIM VARDI ŞİMDİ İYİCE ARTTI MENFİ ÇIKARLARI İÇİN HALKIN DİNİ DUYGULARINI İSTİSMAR EDENLERİN YÜZÜNDEN İSLAM AYAKLAR ALTINA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR RABBİM BUNA ASLA MÜSAADE ETMEYECEK VE BU ŞAHSİYETSİZ İNSANLARDA ELBET HAKETTİKLERİ BELAYADA KAVUŞACAKLARDIR

Elinize Saglik
Ekleme Tarihi: 22.07.2008 - 06:59
Bu mesajı bildir   MELIKSAH04** üyenin diğer mesajları MELIKSAH04**`in Profili MELIKSAH04** Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rahil su an offline rahil  

1191 Mesaj -

En Son On: 17.03.2011 - 17:14
Cinsiyeti: ----- 
maksat kelam olsun Allah Razı Olsun kardeşimElinize Saglik
VAYBEEEEE!!!!
Ekleme Tarihi: 22.07.2008 - 11:59
Bu mesajı bildir   rahil üyenin diğer mesajları rahil`in Profili rahil Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ecrennur su an offline ecrennur  

86 Mesaj -

En Son On: 22.07.2008 - 14:10
Cinsiyeti: Bayan 
zaten bu gibi insanlar ortunme istegi olan insanalra kotu ornek oluyor zamaninda takiyorudn iyi oluyordu cikardikdan sonra neden kotuluyorsun ya ben bunu anlamiyorum kimse sana tepki vermedi sen nede illa milleti ustune kiskirtiyorsun sus bari senin dogrun sana gore dogruysa birak iicnde kalsin Elinize Saglik
Ekleme Tarihi: 22.07.2008 - 13:46
Bu mesajı bildir   ecrennur üyenin diğer mesajları ecrennur`in Profili zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 1782 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
kaykaan (57), safak-50 (60), nazlinazende (45), sena_55 (49), NEWYORKER (50), hazan44 (39), RaMaZaN050 (34), KONVEYÖR (47), arefenur (52), mehmet4467 (42), hasret44 (39), turancihan (48), sevgikusu (37), kul_bahri (58), ser_kan (47), ssessiss (36), Seyyidmehmet (47), Ata01 (52), sempatik_cd (43), ebubekir1989 (35), M.EFE (50), sam@ (42), ozgurozakinci (47), garibcahil (46), muhacir-i muham.. (40), Osman50 (70), kanka_konya (36), hkurt (60), haliime (45), mrasitalas (40), hayýrsev.. (58), zekitatari (67), y_turan (39), doctor (41), koylu (63)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 1.09687 saniyede açıldı