generique plaquenil generique kaletra generique rhinocortgenerique stromectol chloroquine fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » DİNDE OLMAYAN RUHBANİYET NEDİR ? RUHBAN KİMLERDİR ?

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 3 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
DİNDE OLMAYAN RUHBANİYET NEDİR ? RUHBAN KİMLERDİR ?

226 Mesaj -

En Son On: 14.06.2008 - 22:44
Cinsiyeti: Erkek 
Ruhban sınıfı ve ruhbaniyetle ilgili olarak çok söz söylemeyeceğim. Allah'ın ayetlerinden ve Yunus Emre'nin nefeslerinden örneklerle bu konuyu anlatmak istiyorum.
Birde bu konuyla ilgili ilginç bir yaşamsal örneği yazımın sonunda ibret olsun diye veriyorum.

Hadid suresi, 27 : Uydurdukları ruhbaniyeti onlara biz emretmedik.

Tevbe suresi, 34 : Şu bir gerçek ki, hahamlardan ve rahiplerden (Ruhbanlardan)birçoğu halkın mallarını uydurma yollarla tıkabasa yerler ve Allah'ın yolundan geri çevirirler.

Tevbe suresi, 31 : Onlar Allah'ın yanında, ruhbanlarınıda rabler edindiler.

Yasin suresi, 21 : Sizden herhangi bir ücret istemeyenlere uyun. Onlardır doğruyu ve güzeli bulanlar."

Ruhban: Allah katından kendilerine bir vazife verilmediği halde din adamlığı yapan kişiler.
(papaz, rahip, haham, hoca, müftü, dini lider v.b.)

Ayet'de geçen "sizden ücret almayanlara uyun" kelamında ücret almayanlardan kast edilenler ise Peygamberler ve Veli'lerdir.

Yunus Emre der ki;

Yirmidokuz hece
Okursun uçtan uca
Sen elif dersin hoca
Manası ne demektir
Peygamber yerine geçen hocalar
Bu halkın başına zahmetli oldu
Yunus gel aşık isen tevbe eyle
Nasuh'a tevbe ucu kutlu oldu

Peygamber yerine hocalar, müftüler, dini liderler v.s koyulursa, sayısız yalan yanlışlarda işin içine tabiki karışır.

Maide suresi, 44 : Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler kafirlerdir.

Maide suresi, 45 : Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler,zalimlerdir.

Maide suresi, 47 : Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler fasık olanlardır.

İKİBUÇUK METRE BEZE CENNET TAHSİSATI...

Benim çok yakın bir tanıdığım yaşıda yetmişin üzerinde. Birkaç kez evinde ziyaret ettiğimde başına beyaz bir sarık takıp öylece namaz kıldığını gördüm. Bir gün dayanamayıp sordum. Neden özellikle namaz kılarken bu sarığı takıyorsun, başka zaman bu sarığı başında hiç görmedim diye.
Cevap şu cami hocası söylemiş bir hadiste yazıyormuş.
"Bu sarığı takıp namaz kılarsan yetmiş şehit sevabına nail olursun." demiş. Yani ikibuçuk metre beze gitti yetmiş şehit sevabı. Bunca şehit boşa emek sarfetmiş..
Bu şekilde ibret dolu sayısız yaşamsal örnek var.

Ekleme Tarihi: 12.03.2008 - 11:48
Bu mesajı bildir   Berraksu1 üyenin diğer mesajları Berraksu1`in Profili zum Anfang der Seite
Berraksu1 su an offline Berraksu1  
HAK İLMİ CİHETİNDE ALİMLER, PEYGAMBERLER VE VELİLERDİR.....

226 Mesaj -

En Son On: 14.06.2008 - 22:44
Kişilere cevap verirken, "bu bizdendir, değildir" zihniyetini kullanmamanızı da tavsiye ederim. Bunu Kuran reddeder. Efendimizde şiddetle karşı çıkar. Ha bu değerlerden başka değerlere tabi olanlar varsa, benim onlarla hiç bir işim olamaz.

Alimler peygamberler ve velilerdir. Bunların haricindekilere bu anlamda alim demek Kuran'ı kesinlikle bilmemek ve anlamamak demektir.

Fatiha suresindeki duada kulları Allah'a "beni nimet verdiklerinin yoluna ilet azmış sapmışlarınkine değil" diye dua ederler. Allah'ın nimet verdikleri peygamberler ve velilerdir. Siz tutar başka uydurma alimleri yani bu sıfatlara sahip olmayan insanlarıda bu kapsama katarsanız, Emevi ve Abbasi hezeyanlarının içine bolca karıştığı ve Allah'ın reddettiği bir din anlayışına, yada anlayışlarına saplanırsınız. Ben "Ümmetim benden sonra yetmişüç fırkaya ayrılır bir teki hariç mütebakisi cehennemliktir" hadisini ve o hadisin işaret ettği ayetleri verirken, bu feci durumu anlatmaya çalıştım. Tabi anlayanlara, anlayabilenlere.

Kuran'da alemlerin rabbı Kuran'ı bütünüyle anlamanın her insan için mümkün olmadığını açıkça belirtir. Sizlerin anlayacağı anlamda bunu anlatmaya çalışayım.

Onda öyle ayetler vardır ki, herkes anlayabilir.
Onda öyle ayetler vardır ki, ancak kalbi temiz olanlar anlayabilir.
Onda öyle ayetler vardır ki, ancak peygamber ve veli sıfatında olanlar anlayabilir.
Onda öyle ayetler vardır ki, sırdır hiç bir yaratılmış onu bilmez.

Birde peygambere ve velilere çok yakin olan ve Allah'ın derece verdiği kullar vardır ki Allah onlarada nebi ve velilerin nimetlerinden derecelerine göre lütuflarda bulunur.
Bunun haricinde uydurma alimler, Yunus'un da nefeslerinde belirttiği gibi "üçbuçuk okuyanlar" ın peşine takılmak, işte sizin benimle tutuştuğunuz tartışmaların sebebidir. Gerçek olan doğru olan yol birdir.
Bunun haricindeki yol sapmış olan yetmişiki fırkanın yoludur.

Daha önceki yazılarımda YALAN HADİSLER mevzusunun İslama verdiği zararın boyutlarını anlatmaya çalıştım.
Bu konuda Efendimizin, Hz. Ali'nin cümle evliyanın sayısız uyarıları vardır. Ama şu bir gerçektir ki bu yalan hadisler mevzusu aynı zamanda bir arz ve talep mevzusudur. İnsanların çoğu nefslerine hoş gelen ama yalan olan bu hadislerin üzerine Hak diye balıklama atlamaktadırlar. Sonuçta bu yanlışların İslam haritasını bu feci hale getirdiği gözler önündedir.

Mademki ortalıkta olan bilgiler Kuran'a uygun neden İslam haritası ve özellikle sizin kafanıza en uygun bölgelerde akan kan dinmiyor ???
Neden İslam haritası üzerine hiç aralık vermeden haçlı pisliği yağıyor ??
Neden İslam haritasında şiddet, huzursuzluk, iç karmaşa son bulmuyor ??
Neden Dünya'nın gelişmiş ülkeleri arasında bir tek İslam ülkesi yok ??
Bu allah'ın, dini Kuran dışılıkla, safsatalarla doldurup mahvedenlere kahırlı cezalar silsilesi değilde nedir ??
Arap geleneklerinin değil kadında, erkeklerde bile o ölçüde olmasa bile nasıl put edinildiğini yaşamsal bir örnekle vereyim.

Benim çok yakın bir tanıdığım yaşıda yetmişin üzerinde. Birkaç kez evinde ziyaret ettiğimde başına beyaz bir sarık takıp öylece namaz kıldığını gördüm. Bir gün dayanamayıp sordum. Neden özellikle namaz kılarken bu sarığı takıyorsun, başka zaman bu sarığı başında hiç görmedim diye.
Cevap şu cami hocası söylemiş bir hadiste yazıyormuş.
"Bu sarığı takıp namaz kılarsan yetmiş şehit sevabına nail olursun." demiş. Yani ikibuçuk metre beze gitti yetmiş şehit sevabı. Bunca şehit boşa emek sarfetmiş..
Bu şekilde sayısız yaşamsal örnek var.

Diğer konularda HAK DOSTLARINDAN, HAK SÖZLER başlığı altında aktardığım güze yazılar var. Okumanızı tavsiye ederim.
Bu sayede bu satırları yazan insanın ilim ve bilgi olarak belki durumunuda anlayabilirsiniz.

Birde verdiğim şu başlıklarda gerçek bilgilere sahip olmayanlar, Gerçek İslamı ve gerçek İslam tarihini bildiğini hiç söylemesin.

---Efendimizin veda haccı süresince verdiği hutbelerden, GADİR HUM denilen yerde Hz. Ali için yaptığı tebliğin ne olduğunu biliyormusunuz ??
---"Kırtas olayı" nedir ?? Efendimizden sonraki İslam tarihine etkileri nelerdir ??
---Ehlibeyt kimlerden oluşur. Allah kelamında ve Efendimizin hadislerinde hukuku nedir ??
---Allah'ın resulü Hak'ka yürüdükten hemen sonra, beni sakifede halife seçimi için toplanan ashabın bir bölümü neden Ehlibeyti beklememiş, onların rızası alınmadan seçim yapmıştır ??
---Sıffin savaşının anlamı mesajları nelerdir ?? Ki Efendimiz benim velilerimle savaş edenler benimle savaş etmiş olurlar" dediği halde Muaviye'yi mazur görüp yanında savaşanlar neyin müslümanıdırlar ??
Bu zalim soyun peygamber katili evlatlarına halife (peygamber vekili) demek ne anlama geliyor ??
---Muaviye'yi kim vali yapmıştır ve saltanat içinde olduğu halde onu görevden almamıştır ??
---Hz. Hasan neden on ay gibi kısa bir süre hilafette kaldıktan sonra Muaviye ile istemediği bir anlaşma yapmaya mecbur kalmıştır ??
---Kerbela nedir ?? Kerbelanın kıyamete kadar sürecek derin mesajları nelerdir ?? Bunu bir kazadır diyenlerin vay haline.
---"Harra çocukları" meselesi nedir ?? Kimin zamanında olmuştur biliyormusunuz ??
---Cemel Vakkas nedir. Hz. Ayşeyi ölümden kurtaran Hz. Ali onu ne şekilde uyarmıştırda Hz. Ayşe bir daha ölene kadar hiç ortalıkta görünmemiştir ??
---Herbiri veli olan ilim merkezi peygamber evladının Emevi ve Abbasi zalimlerince kesilip zehirlenerek yaşam haklarının ellerinden alınmasının nedenleri nelerdir ??
---Dörtyüz küsur yıl idareyi elinde tutan Emevi ve Abbasi zalimlerinin bu dine soktukları sokturdukları saçmalığın pisliğin boyutlarını tahmin edebiliyormusunuz ???
---Dört halife zamanında olmayan mezhepler neden Abbasiler zamanında hortlamıştır?? Ki bu mezheplerin imamlarının yokluğunda tarftarlarının para vermeleri karşılığında bu mezhepler ilan edilmiştir ?? Ehlibeyt'in imamları zehirlenip öldürülürken, ilim merkezleri ortadan kaldırılırken aynı zamanda böyle bir yola başvurulmasının nedenleri nelerdir ???
---Bu sorular ışığında nasıl her önünüze koyulana hadis, sünnet diye anlamadan Kuran'a danışmadan inanabiliyorsunuz ??

Bir hususu tekrar belirteyim. Bana alevi yaftası yapıştırmaya çalışan vatandaşlarımıza bilgi olsun diye söylüyorum. Ben sunni, hanefi mezhebinden bir ailenin evladıyım. 26- 28 yaşlarında gerçek İslam tarihini öğrendikten sonra mezhepleri reddettim.
Alemlerin Rab'bi "hep birlikte Allah'ın ipine tutunun bölük bölük olmayın" buyuruyor. Efendimiz nasıl getirmişse din yaşantım bu haldedir.

Hiç bir uğraş Allah yolunda verilmiş uğraşın yanında değer olarak söz konusu bile olamaz.

Ekleme Tarihi: 12.03.2008 - 11:55
Bu mesajı bildir   Berraksu1 üyenin diğer mesajları Berraksu1`in Profili zum Anfang der Seite
ahmetmenzil su an offline ahmetmenzil  
RUHBANİYET İSLAMA EN BÜYÜK ZARAR VEREN KAVRAMLARDANDIR.

18 Mesaj -

En Son On: 21.03.2009 - 14:15
DİNDE RUHBANİYET YOKTUR. ALLAH KURANIN VE ONUN NEZİH DİNİNİN HANGİ KAYNAKLARDAN ÖĞRENİLMESİ GEREKTİĞİNİ APAÇIK GÖSTERMİŞTİR.
Ekleme Tarihi: 21.03.2009 - 12:42
Bu mesajı bildir   ahmetmenzil üyenin diğer mesajları ahmetmenzil`in Profili zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 515 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
osmanli1 (49), TRABZONLU_TS (43), murat__ (41), remzay56 (61), Mikayil Demir (44), sadoðlu (68), yigilcali (48), müzisyennnn (46), hakankara (55), mikail06 (53), seyfullah (36), erguen (53), @hmed (49), emre-70 (34), AY-NUR (41), yagmurumm (33), ihvankudret (35), KeTeNci (38), zahid1 (49), hamdim (37), intifada (53), samsun1983 (41), veysel.hoca (48), mikail34 (54), zincefr (60), batmazhalil (36), MaziDENbiri (52), sero (58), Natuvan (40), tuana~islam (38), xturkkizx (37), seros633 (47), m_zahid (43), karanfil58 (39), halimyusufoglu (49), minam (44), HATÝCE81 (43), s.emine (43), naci edin (78), Yaseminerdem (36), fatih1981 (43), bekir tek (38), seyyidtalha (52)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.53384 saniyede açıldı