kaletra generique stromectol chloroquine kamagra generique stromectol detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » İBRET TABLOLARI » --- IBRETLIK BIR HADISE: GERCEK HAC NASIL OLUR? ---

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 3 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
--- IBRETLIK BIR HADISE: GERCEK HAC NASIL OLUR? ---

582 Mesaj -

En Son On: 13.01.2011 - 15:59
Cinsiyeti: Erkek 
Büyük ariflerden İmam Şiblî hazretlerine bir tanıdığı geldi; hacca gideceğini söyleyip, duasını talep etti ve bir isteğinin olup olmadığını sordu. Şiblî (k.s), "Yanına iki büyük çuval al, onları orada rahmetle doldur ve bize getir ki, hacdan nasibimiz olsun ve bizi ziyarete gelen dostlara da ondan ikram edelim" dedi. Adam pek bir şey anlamadan vedalaşıp gitti. Hacdan döndüğünde aralarında şu konuşma geçti:

"Haccettin mi?"

"Evet."

"Haccetmek için ne yaptın?"

"Guslettim, ihrama girdim, iki rek'at namaz kıldım, telbi-ye getirdim ve Allah için haccetmeye ahdettim."

"Peki, bu ahdinle, daha önce Allah'ın razı olmadığı bütün ahid ve akidlerini bozmaya karar verdin, hepsine tövbe ettin mi?"

"Hayır."

"Öyleyse sen gerçek haccı akdetmemişsin. Peki, temizlik yapınca içindeki bütün manevî kirleri ve hastalıkları temizledin mi?"

"Hayır, sadece gusül alıp çıktım." "Öyleyse sen gerçek temizliği yapmamışsın. Sonra sen telbiye getirdin; buyur Allahım dedin mi?" "Evet, bol bol telbiye getirdim." "Peki, telbiyenin karşılığını aldın; Allah'tan, 'Buyur kulum' cevabını duydun mu?" "Hayır."

"Öyleyse sen gerçekten telbiye getirmemişsin. Sonra Harem-i şerife girdin mi?" "Evet." "Bütün haramlardan çıkmaya ahdettin mi?"

"Hayır."

"Öyleyse sen Harem'e girmemişsin. Sonra Kabe'yi gördün mü?" "Evet" "Allah için kastettiğin gayene erdin, aradığını buldun mu?"

"Hayır."

"Sen gerçekten Kabe'yi görmemişsin. Sonra, Safâ'da sa'y edip tekbir getirdin mi?"

"Evet."

"Safâ'ya çıkmakla gönlün saflaştı mı? Allahüekber (Allah en büyüktür) deyince gözünde Allah'tan gayri her şey küçüldü mü?"

"Hayır."

"Öyleyse sen Safâ'ya çıkmamışsın ve gerçekten tekbir getirmemişsin. Daha sonra kurban kesip şeytanı taşladın mı?"

"Evet."

"Peki, kurbanla birlikte içindeki şehveti kestin mi? İradeni Hakk'ın rızâsında yok ettin mi? Şeytan taşlarken cehaleti defedip içinde ilim meydana geldi mi?"

"Hayır."

"Öyleyse sen, gerçek kurbanı kesmemişsin, şeytanı içinden defetmemişsin. Haccın sonunda veda tavafı yaptın mı?"

"Evet."

"Peki, nefsine veda edip tamamen Allah'a bağlandın mı?"

"Hayır."

"Ey dostum sen, gerçekten haccetmemişsin. Sen, kötü arzularına değil Kabe'ye veda etmişsin. Eğer istersen tekrar bir hac yap ve yeni hac yaparken bu söylediklerime dikkat et!"

Ekleme Tarihi: 24.02.2008 - 07:04
Bu mesajı bildir   Cihan-63 üyenin diğer mesajları Cihan-63`in Profili Cihan-63 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Emirdag su an offline Emirdag  

1071 Mesaj -

En Son On: 03.05.2009 - 15:41
Cinsiyeti: Bayan 
:( ağlar ağlar Rabbim hac ibadetini en guzel sekilde yapmayi hepimize nasip etsin ins.
Ekleme Tarihi: 24.02.2008 - 15:47
Bu mesajı bildir   Emirdag üyenin diğer mesajları Emirdag`in Profili Emirdag Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
_LaL_ su an offline _LaL_  
RE:

838 Mesaj -

En Son On: 17.12.2010 - 23:47
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijınalı Emirdag

ağlar ağlar ağlar Rabbim hac ibadetini en guzel sekilde yapmayi hepimize nasip etsin ins.

selam ve dua ile...
Ekleme Tarihi: 24.02.2008 - 17:05
Bu mesajı bildir   _LaL_ üyenin diğer mesajları _LaL_`in Profili _LaL_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 1476 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
kaykaan (57), safak-50 (60), nazlinazende (45), sena_55 (49), NEWYORKER (50), hazan44 (39), RaMaZaN050 (34), KONVEYÖR (47), arefenur (52), mehmet4467 (42), hasret44 (39), turancihan (48), sevgikusu (37), kul_bahri (58), ser_kan (47), ssessiss (36), Seyyidmehmet (47), Ata01 (52), sempatik_cd (43), ebubekir1989 (35), M.EFE (50), sam@ (42), ozgurozakinci (47), garibcahil (46), muhacir-i muham.. (40), Osman50 (70), kanka_konya (36), hkurt (60), haliime (45), mrasitalas (40), hayýrsev.. (58), zekitatari (67), y_turan (39), doctor (41), koylu (63)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 1.09013 saniyede açıldı