seretide inhaler seretide rotacaps seretide serevent serocryptin seromycin serophene seropram seroquel servambutol servanolol servicillin serviclofen servispor servitet silagra sildalis sildenafil silvitra simcora simvasine simvast sinemet cr sinemet sinequan singulair sirdalud skinoren smap sortis spersanicol spiroctan sporanox starlix stocrin strattera stromectol suhagra force suhagra sumycin super avana
     

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30095 *** Toplam Mesaj: 148180
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » SORULAR & CEVAPLAR » Islamda calginin yeri...

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Mesaj
M.Ali25 su an offline M.Ali25  
Islamda calgi aletlerinin (müzigin) yeri varmidir ?

74 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 19.08.2005
En Son On: 27.10.2009 - 23:48
Cinsiyeti: Erkek 
Selamun aleykum degerli kardeslerim.

Islamda calgi aletinin (müzigin) yeri varmidir ???

kimileri haram , kimileride helal diyor.

benimde aklim cok karisti. düsün

mesela ben saz calmayi cok isterdim, ama bana calgi calmanin haram oldugunu söylediler.
bunu söyleyen kisilerde hocalardan duymuslar ve bana tam olarak delilde getiremiyorlar.

ne yapacagimi bilemiyorum ??

bana islamda müzigin helal veya haram oldugunu kanitlarmisiniz ?? (hadis ve ayetler ile)

gercekten cok sevinirim

Allah simdiden hepinizden razi olsun.

vesselam Güle Güle


Bu mesaj 1 kez ve en son M.Ali25 tarafından 21.11.2007 - 16:24 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 20.11.2007 - 19:32
Bu mesajı bildir   M.Ali25 üyenin diğer mesajları M.Ali25`in Profili M.Ali25 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RAVDA® su an offline RAVDA®  

Admin
53 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 22.09.2004
En Son On: 27.04.2020 - 20:00
Cinsiyeti: ----- 
İslam'da Şarkı, Türkü ve Çalgı Sesinin Hükmü

İslam fıkhında, şarkı söylemek ve insanı duygulandıran veya insana hüzün veren bazı sözleri belirli bir makama uygun biçimde okumak anlamını ifade etmek üzere " tegannî" terimi kullanılır. Bazı sözleri makamlı söylemede esas olan tabiattaki tabiî seslerdir. İnsanın da yaratılıştan bu seslere meyli vardır. İnsanoğlu fıtratı gereği güzel sesten hoşlanır, sevinç, keder, sıkıntı ve şaşkınlık sı-asında ona yönelir. Nitekim, küçük çocuk annesinin güzel sesle söylediği ninni ile sükunet bulur ve uykuya dalar. Hayvanların kendi cinsleriyle iletişimi teganniye benzer seslerle olur. Bir çok kuşun sesi gerçek musiki gibidir.
Evrensel bir din olan İslam'ın musikiye ve tegannili sözlere mutlak olarak karşı çıkması söz konusu olamazdı. Bu yüzden İslam musiki ve tegannî için bir takım sınırlar belirlemiş, meşru olanla olmayanın arasını ayırmıştır.

Kitap ve sünnette nefsi azdıran ve beraberinde haramı getiren şarkı ve çalgı aletleri ile ilgili kınayıcı ifadeler yer alır. Bu delillere kısaca yer vereceğiz.

Kur'an-ı Kerîm'de şöyle buyurulur: " insanlardan kimi vardır ki, bilgisizce (insanları)Allah 'ın yolundan saptırmak ve onunla alay etmek için eğlence sözleri satın alırlar. İşte onlara küçük düşürücü bir azap vardır." (Lokman, 31/6) Abdullah İbn Mes'ud (ra) bu ayetteki " lehve'l-hadîs (eğlence sözleri)" ifadesine "şarkı", Hasan el-Basrî ise "şarkı ve çalgı" anlamı vermiştir. Bu tefsir tarzını Ebu'l-Ferec İbnü'l-Cevzî Hasen'den, İbn Cübeyr'den, Katade ve İbrahim en-Nehaî'den nakletmiştir. (bk. el-Kurtubî, el-Cami', XIV, 251; İbn Kesîr, Tefsîr, V, 377)

Allah ü Teala şeytana hitap ederek şöyle buyurur: "Onlardan gücünün yettiğini sesinle yerinden oynat." (el-İsra, 17/64) Bu ayetteki " ses (savt)" ten maksat Abdullah İbn Abbas ve Mücahid'e göre; şarkı, çalgı ve oyundur. (el-Kurtubî, el-Cami', I, 288)

Şarkı ve eğlenceye dalma ile bağlantılı görülen başka ayet de şudur: "Siz bu söze (Kur'an) şaşıyor musunuz? Gülüyor ve ağlamıyorsunuz. Şarkıcılık ve gaflet içinde oyalanıyorsunuz." (en-Necm, 53/59-61)
Ayetteki " samidûn" ifadesinin kökü olan " semed"Himyer lehçesinde "şarkı" anlamına gelir. Nitekim Mekke'de Kureyş müşrikleri Kur'an-ı Kerîm'in okunduğunu duyunca, işitilmesin diye şarkı söyler ve oynarlardı. (el-Kurtubi, el-Cami', XVII, 123)

Hadis-i şeriflere bakıcak olursak;.

Hz. Ali'nin naklettiği bir hadiste; Ümmet işleyince başlarına belanın çökeceği bildirilen on hasletten bir tanesi de "şarkıcı kadınların ve çalgı aletlerinin türemesidir." (Tirmizî, Fiten, 31)

Ebu Umame'den (ra) şöyle dediği nakledilmiştir: "Hz. Peygamber, şarkıcı kadının alacağı parayı yasakladı ve bu konu ile ilgili olarak şu ayetin indiğini bildirdi: "İnsanlardan kimileri var ki, bilgisizce (insanları)Allah 'ın yolundan saptırmak ve onunla alay etmek için eğlence sözleri satın alırlar" (Lokman, 31/6. Bu hadis; Tirmizi, İbn Hanbel ve İbn Mace rivayet etmiş yalnız Tirmizî «garib hadisdemiştir.)

Ebu Davud'un Nafi'den rivayet ettiğine göre Abdullah b. Ömer bir çalgı sesi işitmişti. Parmaklarını kulaklarına tıkadı ve oradan uzaklaştı. Bana da ""Ey Nafi, bir ses işitiyor musun?"" dedi. Ben ""Hayır"" deyince parmaklarını kulaklarından çekerek ""Rasulullah (sav) ile birlikte idim. Bu ses gibi bir ses işitti ve benim yaptığım gibi yaptı"" dedi. (Ebu Davud, Edeb 52. Ebu Davud buna «münker hadis" demiştir.)

Yine İbn Ömer'in naklettiği bir hadiste şöyle buyurulmuştur: ""Şüphe yok ki, Allah şarabı, kumarı, darbukayı, tanbur ve ud'u yasaklamıştır. Her sarhoşluk veren şey de haramdır."" (eş-Şevkanî, Neylü'l-Evtar, VII, 260,

Hadisin senedindeki Velîd, b. Abde durumu meçhul olan konuda şöyle demiştir:""Haram olan tegannî bir erkeğin veya diri olan bir kadının yahut şarabın heyecan uyandıran niteliklerini anlatan şarkı türü sözcüklerle, müslüman veya zimmiyi (ehl-i kitap tebea) hicveden sözlerdir. Ancak bu gibi sözleri sırf şiir söylemek veya fesahat ve belagatını göstermek için okursa caiz olur. Mevcut olmayan bir kadının niteliklerini dile getiren tegannî de caizdir. Ancak bu sözleri bir takım müzik aletleri eşliğinde söylerse, yine kaçınmak gerekir. Bazı bilginler de eğer kafiyeleri dizmek ve fasih konuşmak gayesiyle makamlı okursa bir sakıncası yoktur demiştir. Yalnızlığını gidermek için tegannîde bulunmanın da bir sakıncası olmadığı söylenmiştir. (İbn Abidin, Reddü'l-Muhtar, V, 305)


Hanefîlere göre fuhşu ve günahı beraberinde getiren teganni caiz değildir. Son devir fakihlerinden İbn Abidîn (ö. 1252/1836) bu konuda şöyle demiştir:""Haram olan tegannî bir erkeğin veya diri olan bir kadının yahut şarabın heyecan uyandıran niteliklerini anlatan şarkı türü sözcüklerle, müslüman veya zimmiyi (ehl-i kitap tebea) hicveden sözlerdir. Ancak bu gibi sözleri sırf şiir söylemek veya fesahat ve belagatını göstermek için okursa caiz olur. Mevcut olmayan bir kadının niteliklerini dile getiren tegannî de caizdir. Ancak bu sözleri bir takım müzik aletleri eşliğinde söylerse, yine kaçınmak gerekir. Bazı bilginler de eğer kafiyeleri dizmek ve fasih konuşmak gayesiyle makamlı okursa bir sakıncası yoktur demiştir. Yalnızlığını gidermek için tegannîde bulunmanın da bir sakıncası olmadığı söylenmiştir. (İbn Abidin, Reddü'l-Muhtar, V, 305)
Büyük müfessir el-Kurtubî musikinin lehinde ve aleyhinde olan bazı hadisleri zikrettikten sonra şöyle demiştir: ""Bu ve benzeri hadisleri göz önünde bulunduran İslam bilginleri teganninin haram olduğunu söylemişlerdir. Bu çeşit tegannî nefisleri fuhşa tahrik eder ve arzuları tatmine teşvik eder. Sükunet halindekini harekete getiren ve gizliyi açığa çıkaran laubaliliğe yol açar. Bu çeşit şarkıda kadının anılması ve güzelliğinin tasvir edilmesinde ve şarabın anılmasında insanı heyecana üren bir yön vardır. İşte böyle bir tegannî ve eğlencenin yasaklandığı konusunda görüş birliği vardır. (el-Kurtubi, el-Cami', XVI, 54) Diğer yandan el-Kurtubî haram olan kazançları şöyle sıralamıştır: ""Haram olduğu konusunda görüş birliği bulunan kazançlar şunlardır: Faiz, zina ücreti, rüşvet, ağıtçı kadının aldığı ücret, şarkıcının ücreti, hıyanet (zimmet) yoluyla mal almak, gayptan ve göklerden haber vermek üzere alınan ücret; çalgı çalmak, oynamak ve benzeri bütün batıl yollarla alınan ücret."" (el-Kurtubi, el-Cami', II, 3)"


-Hamdi Döndüren, Delilleriyle Aile İlmihali-
Ekleme Tarihi: 31.12.2007 - 20:34
Bu mesajı bildir   RAVDA® üyenin diğer mesajları RAVDA®`in Profili RAVDA® Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 88 Misafir mevcut. En son üyemiz: merve02


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
EsrefAbdullah (60), SaMYeLi (36), afat (49), 03cennet03 (42), firfir (61), yozatli_66 (30), slender (38), Fatma Ömer (32), yuksel kilinc (51), erdoganaltindal (40), hakan taha (35), gazoz44 (44), ARAZ (31), aya (39), adiyamanli02 (34), Hanzala (51), gurbet67 (53), the_wade (30), vedat1975 (45), Taner05 (50), turhan_41 (37), Burçak (37), m-ercan77 (43), mspelit (46), AHUFIGAN (37), Mehmed Zahid (56), ferrin (47), yeniay2000 (63), mrtmsl (47), emirkulu (34), $üheda (31), çað .. (39), mavi_boncuk (34), AHUFIGAN83 (37), kiral (65), mnabsg (44), hunter-c (31), dilekk (42), Acelya (35), oktay611 (45), *firtina* (53), ahmetim (26), islamýny.. (44), kul_ (37), gokhan.ozcan (41), Tek1 (36), anadolu (39), zeed (39), Hasbihal (35), selamunaleykum (52), ibomibo (54), masum (37)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.91826 saniyede açıldı