ivermektin generique luvox fluvoxamine stromectol fluvoxamine naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » M E A L » Ilimsiz Amel Edenin Sonu

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Ilimsiz Amel Edenin Sonu

Admin
1760 Mesaj -

En Son On: 24.01.2016 - 03:39
Cinsiyeti: Bayan 
Bersisa isminde bir zat, inzivaya çekilmis, gece-gündüz vakti Allah'a (c.c.) ibadetle geçer ve hiçbir kötülükte bulunmazdi.
Bu zati seytan aleyhilla'ne kandirmak için türlü hilelere basvurdu. Fakat bir türlü kandiramadi. En sonunda seytan isin kolayini bulmust'u.
Çünkü Seyh Bersisa, âmil, mütteld, züht ü takva sahibi bir zatti ama, alim degildi. Yani ilm-i zahiri yoktu.
Ondan dolayi onu kandirmak kolay olacakti. Plânini söyle tatbik etti: Seytan, sirtinda cübbesi, elinde asasi, basinda sarigi, elinde tesbihi oldugu halde bembeyaz sakaliyla Seyh Bersisa'nin ibadet ettigi yere varip kapisini çaldi. Seyh Bersisa kapiyi açtiktan sonra, kim olup, nereden geldigini ve niçin geldigini sordu. Seytan Alleyhilla'ne ona su, cevabi verdi:
— Ben dünya nimetlerinden uzak, ömrünü Allah'a ibadetle geçirmek isteyen bir kimseyim. Bir Allah dostu bulup kendime arkadas edinmek için çok yer dolastim, fakat sizden baska bir kimseye rastlamadim. Memleketine yaklastigimda, sizin isminizi duydum.
Sizin de bütün gayretiniz Allah'in rizasini kazanmak olduguna göre, beni de kabul buyur da, beraber ibadete devam edelim.» dedi. Seyh Bersisa, onun seytan oldugunu ve kendisinin ayagini kaydirmak için geldigini nereden bilecekti. Arkadasligi kabul etti...

Beraber ibadete basladilar. Aradan zaman geçiyor, Seyh Bersisa ibadet ediyor, yiyor içiyor ve diger insanlar gibi yasiyor, lâkin Seytan Allah'a öyle ibadet eder gözüküyor ki yemiyor - içmiyor, yatip uyumuyor ve bütün zamanini ibadet ederek geçiriyordu. Seyh Bersisa, yeni dostuna hayran kalmisti. Aradan- çok zaman geçmeden dayanamayarak:
— Ey Allah'in salih kulu, sen bu mertebeye nasil yetistin. Ben senelerden beri ibadet ederim, yeyip içmekten kurtulamadim. Sense bütün zamanini ibadete ayirabiliyorsun. Ne olur, bunun sirrini bana da ögret de, ben de senin gibi olayim, dedi. Seytanin istedigi dogmustu...
— Bunun kolayi var! Evvela bir büyük günah isleyecek, sonra da -ona samimiyetle tövbe edeceksin. Büyük bir günah islemis oldugundan Allah'tan daha fazla korkmaya baslayacak ve böylece de benim gibi, sen de her türlü insanî kötü hasletlerden kurtulmus olacaksin, dedi.

Seyh, meselâ ne gibi bir günah islemesi lazim geldigini sordu. Seytan, artik bayram ediyordu. Çünkü avini kandirmisti. — Zina edebilirsin, dedi. Seyh: — Yapamam, dedi. Bu sefer seytan: — Adam öldür! dedi.

Bersisa, yine: — Onu da yapamam, dedi. Seytan: — Içki içersin, dedi... Bersisa, düsündü tasindi, onu biraz hafif görmüstü: — O olur, yapabilirim, dedi. Seytan artik sevincinden havalarda uçuyordu. Bersisa dogru kasabadaki meyhanelerden birine gidip bir miktar içki istedi, içkiyi sunan saki kadindi, içtikçe içti ve sonunda sarhos olup kadina zina etmeyi düsünmeye basladi.
Seytan tabiî ki bos durmuyor, adamin gözüne gözükmeden nefs yoluyla durma, böyle firsat elegeçmez, hemen bu kadinla münâsebet kur, diyordu. Bersisa, tamamen sarhos olduktan sonra, meyhaneci kadina orada zina etti. Bu onun için çok kötü bir seydi...
Duyulursa ne derlerdi. En iyisi o kadini öldürüp gömmekti, ve öyle yapti. Kadini öldürüp meyhanenin arkasinda bir yere gömdü. Fakat hadise duyulmakta ve yayilmakta gecikmedi. Bersisa'yi yakalayip mahkemeye çikardilar. Katil oldügü için kisasa kisas
Ölümüne hükmolundu. Bersisa idam sehpasina çikmis, artik ip bogazina geçirildikten sonra onu kurtaracak hiçbir kimse yoktu. Seytan karsida görüldü. — Bu hal nedir ey dostum, dedi. Bersisa: — Görüyorsun ey Allah'in sevgili kulu beni kurtar, diye yalvarmaya basladi. Seytan: — Bir sartla seni kurtaririm. O da bana secde edeceksin, dedi.
Bersisa: — Görüyorsun ip bogazima geçirilmis nasil secde edebilirim, deyince de: — Isaretle secde edebilirsin, dedi. Bersisa basiyla isaret ederek secde etti ve sandalye ayaginin altindan çekilince imansiz olarak göçüp gitti. Allah muhafaza buyursun. Ilimsiz amelin, insani nereye kadar götürecegine güzel bir misâl böylece vuku bulmus oldu.
Eger onda seriata müteallik ilim olsaydi içki içmek, zina etmekle, adam öldürmekle evliya olunamayacagini bilir ve seytana uymazdi

Ekleme Tarihi: 13.11.2007 - 22:37
Bu mesajı bildir   SaYaCGIN üyenin diğer mesajları SaYaCGIN`in Profili SaYaCGIN Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
safak_vakti su an offline safak_vakti  

169 Mesaj -

En Son On: 20.04.2011 - 18:29
Cinsiyeti: Bayan 
Allah Razı Olsun cok guzel bir anlatimdi.yuce rabbim seytanin hileleriyle bizi basbasa birakmasin insaallah.
Ekleme Tarihi: 17.11.2007 - 02:45
Bu mesajı bildir   safak_vakti üyenin diğer mesajları safak_vakti`in Profili safak_vakti Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 536 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ayhan demirhan (42), milli (55), Faruk85 (39), buyukdere (50), akgulhassan (56), resulkol (42), aldirma_reis (45), cengiz__11 (45), musabbinumeyr (46), _rAbia_ (35), HACIBUBA (38), ergunoynamaz (67), emisya (43), cavittacir (47), arslanmurat1 (46), Ben_Neyim (45), hatipoglu (45), PinarKecik (46), Ugur_K (44), hami_74 (37), ust_mimar (41), Muhlise (43), lifos (49), osmanli (41), @tuba@ (39), oguzada (47), tolga67 (49), zoris (45), aydinhasan (45), ilkay turan (53), Muhammedbilal (35), burhann1 (41), esmafeyzaunal (43), havzanur (36)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.51886 saniyede açıldı