generique kaletra ivermectine generique colchicine ivermektine generique kaletra cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » BİLGİSAYAR / İNTERNET » HARDWARE & SOFTWARE » Hardware & Software ne demektir ?

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 7 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Hardware & Software ne demektir ?

Admin
280 Mesaj -

En Son On: 23.03.2020 - 17:17
Cinsiyeti: Erkek 
Bu kelimelerin anlamlarini bilmeyen kardeslerimiz icin bu aciklamanin faydali olacagi kanisindayim..

HARDWARE (DONANIM)
Bilgisayar sisteminin gözle görünen bütün parçalarıdır. Yani; verinin girişi, işlenişi, saklanması, çıkışı ve bütün bunları yapan parçaların elektronik olarak denetimini sağlayan fiziksel mekanizmalardır. Bunlar;

Merkezi işlem birimi: Bilgisayarın diğer bileşenlerininin ne yapmaları gerektiğini belirleyen ve işlemlerin koordinasyonunu sağlayan bileşendir.
Bellek: Kısa vadede bilgisayarın işleyeceği ve/veya işlediği komutların ve verinin saklandığı bileşendir. Bilgisayar kapatıldığı zaman bellekte bulunanlar kaybolur.
Giriş/çıkış aygıtları: Bilgisayara veri ve yazılım giriş/çıkışını gerçekleştiren, sistemin dış dünya ile iletişimini sağlayan parçalardır.
Saklama birimleri: Veri ve yazılımın uzun vadede saklandığı bileşendir. Bilgisayar kapatıldığı zaman saklama birimlerinde tutulanlar kaybolmaz.

SOFTWARE (YAZILIM)

Bilgisayar sisteminin gözle görünmeyen parçalarıdır. Bilgisayar programcıları tarafından hazırlanan komutlardan oluşan programlardır. Programlar, bilgisayar donanımına hangi işlemlerin hangi sırada yapılması gerektiğini bildiren komutlar dizisidir. Yazılım genel olarak iki temel grupta toplanır:

· Sistem yazılımı: Bilgisayar sisteminin kendi kaynaklarını yönetmesini sağlar ve temel işlemleri çalıştırırlar. Bir bilgisayarı, kullanıcılar ve diğer yazılımlar tarafından kullanılabilir hale getiren temel yazılımlardır. Bunlar, işletim sistemi,sistem araçları,derleyici,birleştirici, dil çeviricilerdir.

· Uygulama yazılımı: Kişisel veya ticari olarak verimliliği ve yaratıcılığı arttıran, bilgisayarın insanlığa yararlı hale gelmesini sağlayan yazılımlardır. Bunların kelime işlemciler, elektronik tablolama, sunum, iletişim, bilgisayar destekli tasarım vb. gibi çeşitleri vardır..

Saygi Selam ve DUA ile..
Ekleme Tarihi: 08.11.2003 - 20:38
Bu mesajı bildir   MeLiH üyenin diğer mesajları MeLiH`in Profili MeLiH Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  

2338 Mesaj -

En Son On: 03.08.2006 - 02:19
Cinsiyeti: ----- 
Hardware:

bilgisayarinizin gözle görülmeyen ve elle degilmeyen (ki buna software deniliyor) ama islevi eksik oldugunda yahut zirt birt kapandigi takdirde tekme tokat giristigimiz sert plastik kaplamalara verilen kibar bir isimdir sevinçli)

Kolay gelsin
Ekleme Tarihi: 08.11.2003 - 21:31
Bu mesajı bildir   ((( ... ))) üyenin diğer mesajları ((( ... )))`in Profili ((( ... ))) Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
MeLiH su an offline MeLiH  
Themenicon   

Admin
280 Mesaj -

En Son On: 23.03.2020 - 17:17
Evet farkli bir yaklasim..ve dogru..Basta Klavye olmak uzere en cok kahrimizi ceken parcalardir.. sevinçli
Ekleme Tarihi: 08.11.2003 - 21:43
Bu mesajı bildir   MeLiH üyenin diğer mesajları MeLiH`in Profili MeLiH Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  
Themenicon   

2338 Mesaj -

En Son On: 03.08.2006 - 02:19
biraz espri yönünden alayim dedim göz kırpma
Ekleme Tarihi: 08.11.2003 - 21:48
Bu mesajı bildir   ((( ... ))) üyenin diğer mesajları ((( ... )))`in Profili ((( ... ))) Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
MeCaL su an offline MeCaL  
Themenicon    İtiraf Ediyorum!

433 Mesaj -

En Son On: 04.10.2007 - 03:05
Ben bir Mouse katiliyim.. sıkıntılı
Ekleme Tarihi: 08.11.2003 - 23:56
Bu mesajı bildir   MeCaL üyenin diğer mesajları MeCaL`in Profili MeCaL Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Merdiyye su an offline Merdiyye  
RE: İtiraf Ediyorum!

1158 Mesaj -

En Son On: 03.04.2005 - 01:56
Cinsiyeti: Bayan 
Alıntı
Orijinali MeCaL

Ben bir Mouse katiliyim.. sıkıntılı

:D
Ekleme Tarihi: 09.11.2003 - 01:55
Bu mesajı bildir   Merdiyye üyenin diğer mesajları Merdiyye`in Profili Merdiyye Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast mehmed duzgun  
Themenicon   

Misafir

En Son On: 03.04.2005 - 01:56
Selamun Gavlen

Benim sorum su: ses karti bagli degil yaziyor bilgisayar.Yeniden formatlamistim acaba ondanmi,nasil yuklerim ses kartini bana bu konuda yardim edene duada bulunurum...kahkaha Simdiden ALLAH(CC)u razi olsun...
Ekleme Tarihi: 13.06.2004 - 06:50
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 554 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ayhan demirhan (42), milli (55), Faruk85 (39), buyukdere (50), akgulhassan (56), resulkol (42), aldirma_reis (45), cengiz__11 (45), musabbinumeyr (46), _rAbia_ (35), HACIBUBA (38), ergunoynamaz (67), emisya (43), cavittacir (47), arslanmurat1 (46), Ben_Neyim (45), hatipoglu (45), PinarKecik (46), Ugur_K (44), hami_74 (37), ust_mimar (41), Muhlise (43), lifos (49), osmanli (41), @tuba@ (39), oguzada (47), tolga67 (49), zoris (45), aydinhasan (45), ilkay turan (53), Muhammedbilal (35), burhann1 (41), esmafeyzaunal (43), havzanur (36)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.52940 saniyede açıldı