kamagra generique rhinocortdexamethasone lopinavir ritonavir lopinavir ritonavir seretide inhaler seretide rotacaps seretide serevent serocryptin seromycin serophene seropram seroquel servambutol servanolol servicillin serviclofen servispor servitet silagra sildalis sildenafil silvitra simcora simvasine simvast sinemet cr sinemet sinequan singulair sirdalud skinoren smap sortis spersanicol spiroctan sporanox starlix stocrin strattera stromectol suhagra force suhagra sumycin super avana

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » SAĞLIK & SPOR » MİSVAK...

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 4 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
MİSVAK...

575 Mesaj -

En Son On: 05.02.2010 - 16:42
Cinsiyeti: Erkek 
Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Selem Efendimiz, ağız temizliğine ve diş bakımına da çok önem vermişlerdir. Misvakla dişlerini fırçalamışlar, ümmetine bu konuda tavsiyelerde bulunmuşlardır.
Misvak sıcak bölgelerde yetişen "erak" ağacının kökleridir. Lifli bir yapışı vardır. Biraz ıslatılıp ezilince fırçamsı bir hal alır. Hem mekanik hem de kimyevî olarak pek çok faydaları vardır.

MİSVAK
(Salvadora persica / Toothbrush tree)

Arabistan'da bulunan erâk ağacının dalından, bir karış uzunlukta kesilen parçadır. Ağacın odunu çok liflidir. Erâk dalı bulunmazsa, zeytin veya başka dallardan da olabilir. Nar ve fesleğen dalından misvak olmaz. İnsanın diş sağlığına büyük bir fayda temin eden misvak, basit bir usûl olmakla berâber, en iyi diş temizleme vâsıtasıdır. Dişlerin çürümesini önlemek için misvak kullanmak, bütün diş macunlarından daha faydalıdır. Larousse Illustre Medical ismindeki Fransa'nın kıymetli tıp kitabı, ağız temizliği hususunda diyor ki: "Bütün diş mâcunları ve tozları ve suları, dişlere zarar verir. En iyi diş temizleme vâsıtası, sert bir fırçadır. Önce, dişleri kanatırsa da, korkulmamalıdır. Diş etlerini kuvvetlendirir ve artık kanamaz." Bu şekildeki diş temizliğini sağlayan en iyi vâsıta misvaktır.

MİSVAK VE FAYDALARI

*Misvak, ağız ve diş temizliğini sağlar, Alla-h–u Teala'nın rızasını kazanmaya sebeptir.
*Misvakta on hassa vardır: Ağzı hoş eder, diş etlerini güçlendirir, göze cila verir, balgamı giderir, dişin çürümesini önler, sünnete uygun olur, melaikeyi sevindirir, Rabbi razı eder, hasenatı artırır, mideye sıhhat verir.

MİSVAK KULLANILMAYINCA

Fırçalanmayan dişler sararır. Aralarında ve diplerinde gıda artıkları birikir. Bunlar ağız kokusuna ve diş çürümelerine sebep olurlar. Diş etlerinde iltihaplanmalar olur. Misvak kullanmakla dişlerin çürümesi ve diş etlerinin iltihaplanması önlenir. Misvakın gözlere canlılık vermesi ve balgam söktürücü etkisi kimyasal özellikleriyle ilgilidir.
Allah–u Teala güzel olan şeyleri, temiz olan şeyleri sevdiği için; peygamberinin tavsiyelerine uyulmasını sevdiği için, misvak kullanılmasından hoşnut olur. Melekler de temiz olan şeyleri severler ve kötü kokulardan rahatsız olurlar. Onun için onlar da sevinirler.
*Misvak, erkeğin fesahatini artırır. Fesahat, güzel konuşmak demektir. Sesin oluşumunda dişlerin de fonksiyonu olduğu için, temiz ve bakımlı dişlerin sesin güzelleşmesine katkıda bulunacağına işaret ediliyor.
Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz:
"Niçin sararmış dişlerinizle mescidimize geliyorsunuz? Misvak kullanınız!" buyurdular.
Bu hadis–i şerifte ağız ve diş bakımı yapmayanlara bir azarlama var. Kendilerine zarar verdikleri gibi, çevredeki kimseleri de kötü görünüşleri ve ağız kokularıyla rahatsız edeceklerine işaret ediliyor.

PEYGAMBERLERİN SÜNNETLERİ

Şu dört şey peygamberlerin sünnetlerindendir: Sünnet olmak, koku sürünmek, misvak kullanmak, evlenmek. Peygamberler insanlığın rehberleridir.
Peygamber Efendimizden önceki peygamberlerin de ağız ve diş bakımına önem verdikleri, misvak kullandıkları ifade ediliyor.
Misvak ve cuma guslü her Müslüman için gereklidir.

KAİNATİN EFENDİSİNİN MİSVAK KULLANMASI

*Misvak kullanmadan uyumazlardı.
*Uyudukları zaman misvak başuçlarında bulunurdu. Uyandıkları zaman da ilk önce misvak kullanırlardı.
*Misvakı enlemesine kullanırlardı.
*Aişe Radıyallahu Anha şöyle demiştir:
"Peygamber SAV evine girdiği zaman ilk yaptığı iş, misvak ile dişlerini temizlemek olurdu"
*Ebu Musa şöyle dedi "Ben Peygamber'in huzuruna girdim, misvağın bir ucu dilinin üzerinde bulunuyordu."
*Rasulullah hiçbir namaza misvak kullanmadan çıkmazdı.
*Rasulullah geceleyin teheccüd namazı kılmak için kalktığı zaman ağzını misvak ile ovalardı.
*Rasulullah geceleri iki rekatta bir selam vererek teheccüd namazı kılar ve her selam verişinde misvak kullanırdı.
*Abdullah ibni Abbas Radıyallahu Anhuma şöyle anlatmıştır:
Bir gece Peygamber'in yanında kaldım. Peygamber gecenin sonuna doğru kalkıp dışarı çıktı, semaya baktı, sonra Al–i İmran süresinin şu ayetlerini okudu:
"Hakikat, göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbirleri ardınca gelişinde temiz akıl sahipleri için ibret verici deliller vardır. Onlar ayakta iken, oturur iken, yanları üstünde yatar iken hep Allah'ı hatırlayıp anarlar ve göklerin, yerin yaratılışı hakkında inceden inceye düşünürler. Şöyle derler: Ey Rabbimiz, sen bunları boşuna yaratmadın. Sen pak ve münezzehsin. Bizi ateşin azabından koru."
Sonra eve döndü, misvaklandı ve abdest aldı. Sonra kalkıp namaz kıldı, sonra yattı. Sonra kalkıp tekrar dışarı çıktı ve semaya nazar etti. Yine bu ayetleri okudu. Sonra döndü, tekrar misvaklandı ve abdest aldı. Sonra kalkıp namaz kıldı.

KÂİNATIN EFENDİSİNİN MİSVAKLA İLGİLİ TAVSİYELERİ

Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in misvakla ilgili şu tavsiyelerde bulunmuştur:
*Ümmetimi meşakkate düşürmüyor olsaydım, onlara her namazın önünde misvakı emrederdim.
*Ümmetime zorluk vermemiş olsaydım, her abdestte misvak kullanmalarını emrederdim.
*Oruç tuttuğunuzda sabahleyin misvak kullanın, akşama doğru kullanmayın. Akşamüzeri iki dudağı kurumuş oruçlu bir kimse için misvak uygun olmaz.
*Sizden biri gece namaz kılmak için kalktığında misvak kullansın. Zira bir kimse namazında Kur'an okurken bir melek ağzını onun ağzına dayar ve o kimsenin ağzından bir şey çıkmaz ki, o meleğin ağzına girmiş olmasın.
*Sizin ağızlarınız Kur'an için yollardır. Onları misvakla temizleyin.
*Misvak kullanınız. Zira misvak ağzı temizleyen ve rabbi razı eden bir alettir. Cebrail her gelişinde bana misvak kullanmayı tavsiye etti. Öyle ki, bana ve ümrnetime farz kılacağından korktum. Ümmetime zorluk vereceğinden korkmamış olsaydım misvak kullanmalarını farz kılardım. Ben o kadar çok misvak kullanırdım ki, dudaklarıma iz yapmasından ve dişlerimin aşınacağından korkardım.
*Bana misvak kullanmak o derece emredildi ki, bu konuda bana bir vahiy gönderileceğini sandım.
*Ben, misvak kullanmakla o derece emredildim ki, üzerime farz kılınacağından korktum.
*Cebrail misvak kullanmayı bana o kadar tavsiye etti ki, azı dişlerimden endişe ettim.
*Misvak kullanarak kılınan namazın fazileti, misvak kullanmadan kılınan namazdan yetmiş kat fazladır.
*Misvak kullanarak kıldığım iki rekât namazı, misvak kullanmadan kıldığım yetmiş rekât namaza tercih ederim.
*Misvak olmadığında, parmak misvak yerine geçer.
Hadis–i şeriflerde ağzın her zaman temiz tutulması gerektiğim anlıyoruz. Misvak olmadığı zaman başka bir şeyle de bu temizliğin yapılabileceği ifade ediliyor. İmkânların ve araçların çok fazlalaştığı günümüzde bile toplumlar ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermiyorlar. Kâinatın Efendisinin uygulamalarının ve tavsiyelerinin ne kadar ne kadar güzel ve her zaman geçerli olduğunu görüyoruz.

BİLİMSEL ÇALIŞMALARIN ORTAYA ÇIKARDIĞI GERÇEKLER

1· Selülozun fizikî etkisi dişleri temizler.
2· Uçucu yağlar ve selüloz dişleri beyazlatır.
3· Kokulu reçine ihtiva ettiği için nefesin güzel kokmasını sağlar.
4· NaCl ve KCl'ün ödemi dışarı çekmesi, diş eti iltihaplarını iyileştirir.
5· Uçucu yağlar kabızlığı giderir.
6· Psikolojik etkileriyle siniri teskin eder.
7· İştahı açar.
8· Kaynatılarak suyunun içilmesinin basur hastalığına iyi geldiği tesbit edilmiştir.
9. Ayrıca misvağın, hazmı kolaylaştırıcı, gözü kuvvetlendirici ve baş ağrılarını sakinleştirici özellikleri de vardır.

SİWAK–F
MİSVAK AĞACINDAN YAPILAN DİŞ MACUNU

0.7% Sodyum Monoflorofosfat içerir. Bileşimi; calcium carbonate, sorbitol, fumed siicium dioxide, metil parabean, sodium carboxyl…
Siwak–F diş macunu, içeriği misvakta bulunan kimyasal özellikleri bünyesinde toplayarak, tam olmasa bile misvak kullanımındaki faydaları sağlamaktadır.
Türkiye'de de satışına başlanan Siwak–F halktan yoğun ilgi gördü. Konu ile ilgili görüşüne başvurduğumuz uzmanlar Siwak–F diş macununun diş sağlığı açısından önemine değindiler.

EsSelam Aleykum...

Bu mesaj 1 kez ve en son Ukab tarafından 07.06.2007 - 11:40 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 07.06.2007 - 04:27
Bu mesajı bildir   Ukab üyenin diğer mesajları Ukab`in Profili Ukab Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~HiLaLaY~ su an offline ~HiLaLaY~  

2765 Mesaj -

En Son On: 04.12.2007 - 11:08
Cinsiyeti: Bayan 
çok güzel bilgiler paylaşımınız için teşekkürler

Allah Razı Olsun

Ukab kardeşim sizi burda, güzel paylaşımlarınızla görmek
ne güzel, iyisinizdir, herşeyde yolundadır inşaAllah...

paylaşımlarda buluşmak dileğiyle...

ALLAH (C.C) emanet olunuz...

Sevgi Selam ve DUA ile...gül

Ekleme Tarihi: 07.06.2007 - 11:25
Bu mesajı bildir   ~HiLaLaY~ üyenin diğer mesajları ~HiLaLaY~`in Profili ~HiLaLaY~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Ukab su an offline Ukab  

575 Mesaj -

En Son On: 05.02.2010 - 16:42
Cinsiyeti: Erkek 
Amin.ALLAH C.C razı olsun inşaALLAH....Elhamdülillah pek bir sıkıntımız yok ALLAH ın izniyle.Sizde afiyettesinizdir inşaALLAH.Sizin gibi değerli kardeşlerimizle daha çok paylaşımlarda bulunacagız Rabbim izin verdiği müddetçe İnşaALLAH.Çok tesekkur ederim ayrıca , yine emek verip birşeyler yazmaya çalışan kardeşlerimizi değerli yorumlarınızla mukafatlandırdıgınız için...En Emine Emanet olun...

EsSelam Aleykum...

Ekleme Tarihi: 07.06.2007 - 11:52
Bu mesajı bildir   Ukab üyenin diğer mesajları Ukab`in Profili Ukab Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
hanzade3 su an offline hanzade3  

975 Mesaj -

En Son On: 11.06.2010 - 19:28
Cinsiyeti: Bayan 
Allah Razı Olsun Bu güzel paylaşım için..

*Misvak, ağız ve diş temizliğini sağlar, Alla-h–u Teala'nın rızasını kazanmaya sebeptir.
*Misvakta on hassa vardır: Ağzı hoş eder, diş etlerini güçlendirir, göze cila verir, balgamı giderir, dişin çürümesini önler, sünnete uygun olur, melaikeyi sevindirir, Rabbi razı eder, hasenatı artırır, mideye sıhhat verir.

Selam ve Dua ile.. KULTANESİ..
Ekleme Tarihi: 07.06.2007 - 12:38
Bu mesajı bildir   hanzade3 üyenin diğer mesajları hanzade3`in Profili zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 490 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
osmanli1 (49), TRABZONLU_TS (43), murat__ (41), remzay56 (61), Mikayil Demir (44), sadoðlu (68), yigilcali (48), müzisyennnn (46), hakankara (55), mikail06 (53), seyfullah (36), erguen (53), @hmed (49), emre-70 (34), AY-NUR (41), yagmurumm (33), ihvankudret (35), KeTeNci (38), zahid1 (49), hamdim (37), intifada (53), samsun1983 (41), veysel.hoca (48), mikail34 (54), zincefr (60), batmazhalil (36), MaziDENbiri (52), sero (58), Natuvan (40), tuana~islam (38), xturkkizx (37), seros633 (47), m_zahid (43), karanfil58 (39), halimyusufoglu (49), minam (44), HATÝCE81 (43), s.emine (43), naci edin (78), Yaseminerdem (36), fatih1981 (43), bekir tek (38), seyyidtalha (52)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.53720 saniyede açıldı