generique colchicine lopinavir ritonavir hydroxychloroquine kamagra generique plaquenil apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » KOSOVAYI TANIMAK ISTIYENLER...

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 5 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
KOSOVAYI TANIMAK ISTIYENLER...

91 Mesaj -

En Son On: 29.03.2019 - 02:57
Cinsiyeti: Erkek 
Coğrafyadaki varlıklarını MÖ. 3 binli yıllara kadar dayandıran Arnavutlar, bu süreç içerisinde Roma, Bizans, Orta Asya göçlerinin getirdiği istilalar, Slav ve Osmanlı etkilerini yaşamışlardır. Bu süreç boyunca da başta dinî olmak üzere çeşitli siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler ortaya çıkmıştır.
Arnavutların tek bir etnik toplum olarak adlandırılabilmelerinin en önemli nedeni kullandıkları ortak dil olmuştur. Bu sebeple Arnavutça, Arnavutların milli dili olarak kabul edilebilir. Arnavutça, Hint-Avrupa dil grubundandır ve Arnavut unsurların tarih boyu irtibat kurdukları Alman, İtalyan, Yunan ve Trakyalı dillerden farklılık taşımaktadır. Arnavutlar, Slav, Latin, Rum ve Türklerle ortak yaşam alanlarını paylaşsalar da bu diller, Arnavut çoğunluğun arasında konuşulan bir dil olma özelliği kazanamamışlardır. Arnavutça 14. yüzyıla kadar sadece konuşma diliyken bu dönemden itibaren yazı dili de olmuştur. Arnavutların bu dönemdeki farklı dinlere olan mensubiyetleri din adamlarınca Latin ve Yunan olmak üzere iki farklı alfabenin kullanılmasına yol açmıştır. Osmanlı döneminde ise Osmanlıca kullanılmıştır.
Dinî açıdan her ne kadar Arnavutluk’taki Arnavutlar parçalı bir yapı gösterseler de (%75 Müslüman, %25 Katolik ve Ortodoks Hıristiyan) Kosova nüfusunun %90’ından fazlasını oluşturan Arnavutların %3’lük bir Katolik nüfus dışında tamamının Müslüman olduğunu söyleyebiliriz. Ülkedeki Sırp, Karadağlı ve bir kısım Çingene nüfus dışında kalan Boşnak, Türk ve diğer nüfusun büyük ölçüde Müslüman olduğunu ifade edebiliriz. Bu anlamda Kosova nüfusunun %95’e varan bir kısmı Müslüman’dır.
Bölgenin dini açıdan tarihi seyrine bakacak olursak Yunanlıların MS. 2. yüzyılda Arnavut topraklarına Hıristiyan piskoposlar göndererek onları etkilediklerini görürüz. Fakat dağlık ve iç bölgelerdeki daha kapalı kabileler üzerinde etkili olamamışlardır. 9. yüzyılda Bizans döneminde misyonerler, Arnavutlar üzerindeki faaliyetlerini arttırmışlar ve neticede daha çok bugünkü Arnavutluk’un kuzeyinde kalan Arnavutlar, Roma Katolik Kilisesi’nin etkisiyle Katolikleşmiş, güneydekiler ise Ortodoks Bizans etkisiyle bu mezhebe girmişlerdir. Bundan sonra ise kuzey ve güney arasında kalan bölgede Ortodoks ve Katolik kiliselerinin çarpışmaları görülmüştür. Bu dönemde Arnavutların din ile olan ilişkilerine bakıldığında esnek bir yapı vardır. Bunun en güzel kanıtının da o dönemlerden kalma ne bir kilise örgüt yapısı ne de kendi dillerinde yazılmış bir İncil’in olmaması gösterilebilir.

Osmanlıların 1389’da Kosova Savaşı’nı kazanmasından sonra bölgedeki varlığını kesinleştirmesi ve fetih hareketinin batıya doğru devamı neticesinde Arnavut unsurlarda İslamlaşma dalgaları görülmeye başlanmıştır. Osmanlı Devleti burada resmi bir İslamlaşma politikası gütmemişse de Arnavutlar, İslam dinini seçmişlerdir. Bunda doğal bir rakip olan güçlü Sırp etkisi dışında, dönemin Osmanlı yönetiminin sunduğu ekonomik, siyasal ve sosyal koşulların etkisi de rol oynamıştır. Osmanlı Devleti Arnavutların sıkı sıkıya bağlı oldukları kabile yapılarına çok fazla müdahil olmayarak onların İslamlaşmasında olumlu bir etki oluşturmuştur.
17. yüzyıla gelindiğinde Arnavutların çoğu İslam dinini kabul etmiş durumdaydı. Buradaki Müslümanların dinî organizasyonları şeyhülislamın belirlediği düzene göre olmakta ve müftülerce uygulanmakta idi. Osmanlılar bölgenin İslamlaşması için bölgeye gönderilen tarikat mensubu dervişlerden, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden getirerek bölgeye yerleştirdikleri Yörük Türklerinden başka, İslam kültürünün yayılması için de ciddi çalışmalarda bulunmuşlardır. Kosova’daki hemen hemen tüm kentlerde inşa edilmeye başlayan cami, tekke, han, türbe, medrese, mektep, kütüphane, zaviye, kale, kule, şadırvan, çeşme ve kervansaraylar şehrin dokusunu da değiştirmiştir. Bu şekilde Kosova’da inşa edilen vakıf eserlerinin sayısı 359’dur. Maalesef 1998–99 Savaşı sonrasında bunların çok az bir kısmı ayakta kalabilmiştir. Kosova’da Fatih Sultan Mehmet döneminde değerli mimari eserler inşa edilmiştir. Bunlardan biri Priştina’daki Fatih Camii’dir. Bunun dışında Prizren’de Sinan Paşa, Kaçanik’te Koca Sinan Paşa, Cakova’da Hadum, İpek’te Bayraklı Camileri önemlidir. Kullanım amaçlarına göre Osmanlı eserlerinin dağılımı şu şekildedir: 215 cami ve mescit, 15 medrese, 26 mektep, 24 tekke, 42 han, 9 hamam, 11 köprü, 2 imaret, 1 kale, 1 çeşme ve 4 saat kulesi.
Bugünse Kosova’da toplam 620 dinî eser bulunmaktadır. Bunlardan 41 tanesi kullanılmayacak derecede tahrip olmuştur ya da kullanılmamaktadır. Bugün bu eserler arasında en önemli rolü camiler oynamaktadır. Dituria İslame adlı derginin 1993 verilerine göre 528 camiden 498’i kullanımdadır. Fakat savaş döneminde Sırpların temel hedeflerinden birisi camiler olunca 1,5 senede yakılan, yıkılan ve tamamen tahrip edilen camilerin sayısı 218’i bulmuştur. Ayrıca bu camilerin imamlarından 32’si de şehit edilmiştir. Kosova’ya bir ziyaretimiz sırasında (Haziran 2005), diyanet yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde bu camilerin %95’inin restore ya da yeniden imar edildiğini öğrendik.
Arnavutlar arasında ve özellikle bugünkü güney Arnavutluk’ta Bektaşilik de oldukça yaygındır. Bektaşilik bir anlamda Arnavutların daha önceki yaşam tarzlarına uygun bir anlayış sunmuştur ve bunun kaynağı da Yençeri Ocağı’dır. Devşirme usulüyle orduya alınan birçok Arnavut bu tarikata girmiştir. Bektaşilik dışında Halveti, Kadiri, Melami, Mevlevi, Nakşibendî, Rufai, Sinani, Şazeli gibi tarikatlar da bulunmaktadır. 1945’ten itibaren bu tarikatların ortadan kaybolmalarına ve 1952’de bu konuda konan yasağa rağmen 1970’lerde bu kurumların faaliyetlerini yürüttüğü görülmüştür.
Arnavutlar hakkında zikredilmesi gereken önemli bir not da farklı din ve mezheplere mensup olan Arnavutlar arasında dini içerikli kavga ve çatışmanın meydana gelmemesidir. Arnavutların bu konudaki esneklikleri, Katolik-Ortodokslar arasında olduğu gibi Sünni Müslüman ve Bektaşiler arasında da sürmektedir.
II. Dünya Savaşı sonrasında Kosova ve bütün Yugoslavya’da dinî açıdan ciddi kısıtlamalar görülmüştür. İslami şeriat mahkemeleri, 1946 yılında iptal edilmiş, 1950’de kadınların yüzlerini örtmesini yasaklayan bir kanun çıkarılmış; ayrıca aynı yıl, çocukların temel Kuran bilgisi edindikleri ilkokullar kapatılarak çocukların camilerde öğrenim görmesi, ceza gerektiren hareket kapsamına alınmıştır. Bazı raporlara göre, askerî hizmette bulunan veya gönüllü çalışma gruplarında çalışan Müslümanlar domuz eti yemeye zorlanmış, subaylar, oğullarını sünnet ettirmemeleri konusunda uyarılmıştır.

Kosova İslam Cemiyeti faaliyetlerine II. Dünya Savaşı’ndan sonra, 1948 yılında başlamıştır. İslam Cemiyeti, 1994 yılına kadar Yugoslavya genelinde dinî bir örgüttü. Yugoslavya’nın dağılmasından sonra 1994 yılında Kosova İslam Cemiyeti de bağımsızlığını ilan etti. İslam Cemiyeti’nin amacı, Müslümanlarda İslam bilincini uyandırmak, Müslümanların ahlaki, kültürel, sosyal ve ekonomik değerlerinin gelişimine yardımcı olmaktır. Cemiyetin başlıca organları meclis, başkanlık ve divanlardır. Kosova İslam Cemiyeti’nin başkanı, Alaaddin Medresesi’nin eski müdürü Naim Tırnova’dır.
Kosova İslam Cemiyeti’ne bağlı olarak eğitim çalışmalarını yürüten ilahiyat fakülteleri ve medreseler vardır. Medreseler arasında Kosova dışından da öğrenci alan Alaaddin Medresesi önemlidir. 2005 yılı Haziran ayı verilerine göre medresede 270’i erkek (yatılı) ve 130’u kız olmak üzere 400 öğrenci eğitim görmektedir. Priştina’daki Alaaddin Medresesi’ne bağlı olarak öğretimini sürdüren Prizren ve Gilan’da da erkek medreseleri vardır. Ayrıca iki kız medresesi daha açılmıştır ve Prizren’deki Kız İmam Hatip Lisesi de açılmayı beklemektedir. Kosova’daki okullarda dinî eğitim verilmesi, komünizmin yıkılmasının üzerinden neredeyse 15 yılı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen hâlâ yasaktır.
Kosova’da eğitim, komünist dönemde ve Sırp-Sloven-Hırvat Krallığı döneminde hep baskılar altında gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. II. Dünya Savaşı öncesinde Kosova’da 252 okul vardı ve bunların tamamı Sırpça eğitim veriyordu. Savaş sonrasında ise okul sayısı 392’ye çıkarken, Arnavutça verilen dersler Sırpça olanlara saat açısından yaklaştırılmıştır. 1974 Anayasası’na göre Kosova, eski Yugoslavya’daki diğer cumhuriyetler gibi eğitimle ilgili, bilimsel ve kültürel faaliyetlerini düzenlemede tam bağımsızlığa sahipti.
1989 yılında, Miloşeviç tarafından Kosova’nın özerkliğinin kaldırılmasıyla, Kosova’da bütün eğitim kurumlarının faaliyetleri durduruldu. Eğitim çok sınırlı imkanlarla evlerde devam etti. Bundan önce, Kosova’da, eğitim dilinde Arnavutça ve Sırpça eşit olarak kullanılıyordu.
Kosova’da eğitim sisteminin bozulması uzun bir sürece dayanmaktadır. Bu süreç 1981’de öğretmen ve öğrencilere uygulanan, “siyasal ayrımcılık” olarak adlandırılan sistematik zulüm ile hız kazandı. 1990 yılının sonlarında, Sırp Parlamentosu Kosova’daki orta öğretim kurumlarının yarısının kapatılmasına karar verdi. Bundan önce Kosova’da 14 okul öncesi eğitim kurumu ve 24 eğitim tesisi; 320 bini aşkın öğrenci ve 14.500 öğretmeniyle 837 ilkokul; 60 binden fazla öğrencisiyle 61 lise ve 25 binden fazla öğrencisi, 1100 öğretim üyesi ve akademisyeniyle 13 fakülte ve 7 eğitim akademisinden oluşan bir üniversite bulunmaktaydı. Kosova’daki eğitim sisteminin tamamen felç olmasıyla birlikte on binlerce öğrenci bodrum katlarında gizli gizli eğitimlerine devam etmek durumunda kaldılar.
Arnavut milliyetçiliğinin merkezi olarak bilinen Priştina Üniversitesi 1969’da Belgrad Üniversitesi’nin bünyesinde kurulmuştur. Üniversitede eğitim Sırpçanın yanı sıra Arnavutça da yapılmaktaydı. 1970’te Tiran Üniversitesi’yle yapılan anlaşma neticesinde, buradan 200’ü aşkın öğretim üyesi getirildi. Üniversitenin 10 sene içerisinde öğrenci sayısı 47 bine ulaştı. 1978 tarihine gelindiğinde üniversitedeki Arnavut öğrenciler %72’lik bir orana ulaştı. Sırpların Kosova’nın eğitim kurumlarını da kapsayan etnik temizlik hareketine başladığı 1990 yılından itibaren mezun sayısında düşüş olmuştur. 1,000 civarı profesör ve yardımcı doçent, 2 bin civarı yönetici ve 27 bin civarı öğrenci Priştina Üniversitesi’nden atılmıştır. Çok sayıda yüksekokul öğrencisi okullara alınmamıştır. Devam eden baskılar nedeniyle, Arnavut öğrenciler sınıflara alınmadıkları gibi üniversite kütüphanesine, yurtlara, yemekhanelere, kantinlere ve spor salonlarına da girememişlerdir.
Savaş sonrasında uluslararası toplumun girişimleriyle Priştina Üniversitesi’nde eğitim faaliyetlerine yeniden başlanmıştır. Üniversiteye 20 bin civarı öğrenci devam etmektedir. Ayrıca Kosova’da özel üniversitelerin açılmasına da izin verilmiştir. Şimdilerde çok sayıda özel teşebbüs üniversite kurma çalışmalarını sürdürmektedir.
Ekleme Tarihi: 02.03.2007 - 17:15
Bu mesajı bildir   kosovali üyenin diğer mesajları kosovali`in Profili kosovali Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~YaZGuLu~ su an offline ~YaZGuLu~  

595 Mesaj -

En Son On: 13.01.2009 - 16:02
Cinsiyeti: Bayan 
güzel bilgiler...

ALLAH(c.c) razi olsun abi..

birgün orayada gitmeyi isterim...nede olsa cok uzak sayilmayiz..hatta hic sevinçli

cihan.pz ablama..gül

Bu mesaj 1 kez ve en son ~YaZGuLu~ tarafından 02.03.2007 - 17:48 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 02.03.2007 - 17:45
Bu mesajı bildir   ~YaZGuLu~ üyenin diğer mesajları ~YaZGuLu~`in Profili ~YaZGuLu~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  

7 Mesaj

En Son On: 25.10.2007 - 10:24
Alıntı
Orijınalı ~YaZGuLu~

birgün orayada gitmeyi isterim...nede olsa cok uzak sayilmayiz..hatta hic sevinçli

Komsuyuz sevinçli

Ama Sen zaten arnautca bilmiyon ki Yazgülüm.. sevinçli
Önce ögren sonra git sevinçli
Ben ögreteyim bir kac kelime.. sevinçli

Kosovali Abim tesekkürler.. gül Allah Razı Olsun
Ekleme Tarihi: 03.03.2007 - 13:30
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
cihan.pz su an offline cihan.pz  
yesil kubbem ve yazgulum buyur gelin bekliyorum

363 Mesaj -

En Son On: 13.05.2008 - 16:09
s.a

yesil kubbem neden oyle diyorsun ya kosovada turkce konusanda var mesela ben turkce konusuyorum aman birak gelsin sogutmiyalim kardesimizi zaten gozum yolarda kim gelecek diye bekliyorum hadi yesil kubbem yazgulunu al ve gel otobuste az bile olsa arnavutcayi biraz ogretirsin tmm can bekliyorum kapimi kilitlemiyecem hep acik kalicak tabi bende sizi karsilayacam tmm mi gulumsevinçli sevinçli sevinçli sevinçli sevinçli sevinçli

bekliyorummmmmmmmmmmmmm canlarrrrrrrrrrrrrr.

dua edicem gelmeniz icin.

rabbime emanet olun.
Ekleme Tarihi: 03.03.2007 - 23:56
Bu mesajı bildir   cihan.pz üyenin diğer mesajları cihan.pz`in Profili cihan.pz Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~YaZGuLu~ su an offline ~YaZGuLu~  

595 Mesaj -

En Son On: 13.01.2009 - 16:02
Yesilim..gülsevinçli..anlastik

cihan.pz ablam..gül..insaALLAH

Ekleme Tarihi: 07.03.2007 - 23:29
Bu mesajı bildir   ~YaZGuLu~ üyenin diğer mesajları ~YaZGuLu~`in Profili ~YaZGuLu~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 505 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
osmanli1 (49), TRABZONLU_TS (43), murat__ (41), remzay56 (61), Mikayil Demir (44), sadoðlu (68), yigilcali (48), müzisyennnn (46), hakankara (55), mikail06 (53), seyfullah (36), erguen (53), @hmed (49), emre-70 (34), AY-NUR (41), yagmurumm (33), ihvankudret (35), KeTeNci (38), zahid1 (49), hamdim (37), intifada (53), samsun1983 (41), veysel.hoca (48), mikail34 (54), zincefr (60), batmazhalil (36), MaziDENbiri (52), sero (58), Natuvan (40), tuana~islam (38), xturkkizx (37), seros633 (47), m_zahid (43), karanfil58 (39), halimyusufoglu (49), minam (44), HATÝCE81 (43), s.emine (43), naci edin (78), Yaseminerdem (36), fatih1981 (43), bekir tek (38), seyyidtalha (52)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.53219 saniyede açıldı