ivermektin generique colchicine chloroquine colchicine generique luvox naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » ALLAH TAN BAŞKASINI KANUN KOYUCU OLARAK KABUL ETMEK

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 9 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
ALLAH TAN BAŞKASINI KANUN KOYUCU OLARAK KABUL ETMEK

133 Mesaj -

En Son On: 27.08.2013 - 12:53
Cinsiyeti: Erkek 
Çoğu insana gizli kalan, bilinmeyen büyük şirkin başka bir çeşidi de, Allah'tan başkasını kanun koyucu olarak ve hakem olarak kabul etmektir. Diğer bir deyişle, bazı insanlara, fert veya grup olarak, kendileri veya başka birilerine kesin bir kanun koyma hakkı vermektir. Onlar dilediklerini helal, dilediklerini de haram kılarlar. Onlar, Allah'ın izin vermediği ve onun şeriatına zıt olan yöntem ve düşünce koyarlar. Diğerleri de onların koydukları bu yasalara, sanki isyan edilmeyip itaat edilen bir ilahi yasa, bir semavî hüküm imiş gibi itaat ederler.
Şüphesiz ki yaratıklar hakkında yasamada bulunmak sadece Allah'ın hakkıdır. Onları yaratan, rızıklandıran, her türlü nimeti onlara bahşeden O'dur. Onları sorumlu kılmak, emretmek, nehy etmek, helal ve haramı belirlemek te O'nun hakkıdır. Çünkü O insanların rabbi, meliki, ilahıdır. O'ndan başkasının rububiyet, mülkiyyet ve uluhiyyet hakkı yok ki, hüküm ve teşrii hakkı bulunsun. Dünya O'nun mülküdür. Allah'ın mülkündeki insanlar, onun kullarıdır. O, bu ülkenin efendisi ve hakimidir, hükmetmek, yasa koymak helal ve haram kılmak O'na, dinlemek ve itaat etmek ise kullarına düşer. Bu ülke vatandaşlarından biri, bu ülkenin efendisinin izni olmaksızın orada bazılarının emir ve nehiy, helal ve haram kılmak, hükmetmek ve yasa koyma hakkının bulunduğunu iddia ederse; Hakimin kullarının bazısı O'nun mülkünde O'na ortak koşmuş, yalnızca O'na ait olan yönetim ve yasama konusunda, O'nunla çatışmış olur. Bundan, Kur'an, ehl-i kitabın şirk içinde olduğuna hükmetmiştir. onları, müşrikler olarak adlandırmıştır. Çünkü onlar yasama hakkını, haham ve rahiplere vermişler, onların belirledikleri haram ve helallere itaat etmişler. Kur'an bunu, Meryem oğlu Mesih'e yapılan ibadete denk saymıştır. Allah şöyle buyurur: "Onlar Allah'ı bırakıp hahamları, papazlarını ve Meryem oğlu Mesih'i rableri olarak kabul ettiler. Oysa, tek tanrıdan başkasına ibadet etmemekle emr olunmuşlardı. Ondan başka tanrı yoktur. Allah koştukları eşlerden münezzehtir." (Tevbe, 31) Nebi (a.s.) bu ayeti, cahiliye günlerinde hristiyan olan Adiy b. Hatem et-Taî'ye şöyle tefsir etmiştir: Müslüman olup Peygamberin yanına gelen Adiy'e, Efendimiz bu ayeti okudu. Adiy diyor ki; hristiyanların onlara (hahamlara) ibadet etmediklerini söyledim. Peygamber Efendimiz (s.a.s.): "Elbette, onların haram kıldıklarını haram, helal kıldıklarını da helal kabul ettiler ve onlara tabi oldular. Bu onların, onlara ibadetidir. (Ahmed,Tirmizi) Bu ayet ve Rasûlullah'ın hadisinin bunu tefsiri, kim Allah'tan başkasına kötülükte itaat eder, ya da Allah'ın izin vermediği bir konuda ittiba ederse; onu bir rabb ve mabud edinmiş, Allah'a ortak koşmuş olur. Bu da Allah'ın dini olan tevhide terstir. İhlas kelimesinin, Lailahe illallah'ın delalet ettiği; ilahın, kendisine ibadet edilen olduğudur. Allah, onların haham ve papazlarına olan itaatini, ibadet olarak isimlendirmektedir. Ve onları, erbab, yani ibadette Allah'ın ortaklan olarak adlandırmaktadır. İşte bu, büyük şirktir. Bir mahluka itaat eden, Allah ve Rasûlü'nün koyduğu hükümden başkasına tabi olan herkes, onu böylece adlandırmasa bile, onu bir rab ve mabud edinmiştir. Bir ayette Allah şöyle buyurur: "Eğer onlara itaat ederseniz, müşrik olursunuz." (Enam, 121) Aynı anlamda başka bir ayet ise şöyledir: "Yoksa, Allah'ın dinde izin vermediği bir şeyi onlara meşru kılacak ortakları mı vardır? (Şura, 21)Kur'an ve sünnetin, Allah'tan başkasını kanun koyucu olarak kabul edip Allah'ın izni olmadığı konularda tabi olan hakkında hükmü buysa; kendisini Allah'a denk tutan, uluhiyyetin özelliklerinden olan hükmetme, kanun koyma, helal ve haram kılma hakkını ona veren hakkındaki hükmü nasıl olur?.
Ekleme Tarihi: 28.02.2007 - 15:43
Bu mesajı bildir   ebubera üyenin diğer mesajları ebubera`in Profili ebubera Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
buharii su an offline buharii  
RE:

47 Mesaj -

En Son On: 24.08.2007 - 23:38
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijınalı buharii

Onlar dilediklerini helal, dilediklerini de haram kılarlar. Onlar, Allah'ın izin vermediği ve onun şeriatına zıt olan yöntem ve düşünce koyarlar. Diğerleri de onların koydukları bu yasalara, sanki isyan edilmeyip itaat edilen bir ilahi yasa, bir semavî hüküm imiş gibi itaat ederler. (alıntı)

rabbım bu amellerden bızlerı korusun ...ınsaallah rabbım yazdıklarımızla amel etmeyı nasıp eder....
düsün

Ekleme Tarihi: 01.03.2007 - 22:58
Bu mesajı bildir   buharii üyenin diğer mesajları buharii`in Profili buharii Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
ebubera su an offline ebubera  

133 Mesaj -

kişinin düşebileceği en acı ve komik durum kendi hatasını savunmak hatta doğru gibi göstermek çabasıdır. bunu farkında olmadan yapan biri mazur görülebilir belki ama bilerek yapan biri ile ilişkinizi kesiniz. çünkü ahlaki zaaflar bulaşıcıdır. ve o ilişki üretici ve yaralı bir ilşki olma özelliğini kaybetmiştir.

herşeyden önce hatayı savunmak heva ve arzuyu savunmak demektir. işte bu hevayı ilah edinmektir.

rabbim muhafaza buyursun ve yazdıklarımız ile amal etmeyi nasib etsin
Ekleme Tarihi: 04.03.2007 - 19:14
Bu mesajı bildir   ebubera üyenin diğer mesajları ebubera`in Profili ebubera Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

47 Mesaj -

kişinin düşebileceği en acı ve komik durum kendi hatasını savunmak hatta doğru gibi göstermek çabasıdır. bunu farkında olmadan yapan biri mazur görülebilir belki ama bilerek yapan biri ile ilişkinizi kesiniz. çünkü ahlaki zaaflar bulaşıcıdır. ve o ilişki üretici ve yaralı bir ilşki olma özelliğini kaybetmiştir. ( alıntı)

evet burada haklısınız....eger kisi bu hatasında ( allahın hukmunu bırakıp...baskasının emrıne kım olursa olsun ıtaat edıyorsa) bız muslumanlar aynen dediğiniz gibi o kisilerle iliskımızı keserız.....buraya dikkat edin...boyle kısılerın arkasında namaz kılmayız.....selam verirlerse selamlarını almayız....biz muslumanlarda selam vermeyiz....kestıklerınden de yemeyiz...

konuyla alakalı bir ayet yazayım ınsaallah.....

YEVBE SURESİ 31 CI AYET......

Onlar, hahamlarını, papazlarım ve Mcryemoğlu İsa Mcsihi, Al­lah'tan başka rabler edindiler. Halbuki onlar, ancak bir olan ve kendisin­den başka ilah olmayan Allaha ibadet etmekle emrolunmuşlardi. Allah, on­ların koştukları ortaklardan münezzehtir........

BU AYETİN TABERİDE GECEN TEFSİRİ SOYLEDİR..( BAKINIZ TEVBE 31 )

Âyette zikredilen hahamlar'dan maksat, Yahudilerin din âlimleridir. Pa­pazlardan maksat ise, Hristiyanlann manastırlara çekilen ve dini hususlarda ieti-hadda bulunan âlimleridir. Allah teala bu âyet-i kerime'de Yahudi ve Hristiyan­lann din adamlarını rabler edindiklerini zikretmiştir. Bu ifadeden maksat onla­rın din adamlarını ilah edinerek onlara tapmaları değildir. Bundan maksat, Alla­hın emir ve yasaklarım bırakıp din adamlarının koydukları emir ve yasaklara uymalarıdır. Nitekim, Resulullah'tan rivayet edilen şu hadîs-i şerif ve birçok ta­biinden rivayet edilen şu görüşler, din adamlarını rabler edinmelerinden maksa­dın, onların emir ve yasaklarına uymak olduğunu göstermektedir.

Adiy b. Hatim diyor ki:

"Ben, Resulullahın yanına gittim. Boynumda altın'dan bir haç bulunuyor­du. Bana dedi ki: "Ey Adiy, bu putu çıkarıp at." Ben onun, Tevbe suresinin "Onlar, hahamlarını, papazlarını ve Meryemoğlu İsa Mesihi, Allah'tan başka rabler edindiler." âyetini okuduğunu işittim. (Dedim ki: "Ey Allahın Resulü biz onlara ibadet etmiyorduk ki,) Resulullah da buyurdu ki: "Dikkat edin, Yahudi ve Hristiyanlar, din adamlarına tapmıyorlardı. Fakat onlar, hahamlar ve papaz­lar kendilerine bir şeyi helal kılınca onu helal sayıyorlardı, bir şeyi haram kılın­ca da onu haram kabul ediyolardı. [40]

Huzeyfetül Yeman1 "Yahudi ve Hristiyanlar, Allahı bırakıp ta hahamlarım ve papazlarını rabler edindiler." buyuruluyor. Bunlar, haham ve papazlara ta­pıyorlar mıydı?" diye sorulunca o şu cevabı vermiştir: "Hayır Yahudi ve Hristi-yanîar,bunlara tapmıyorlardı. Fakat haham ve papazları, kendilerine bir şeyi he­lal yapınca onlar onu helal görüyorlar bir şeyi haram yapınca da onu haram sa­yıyorlardı."

Abdullah b. Abbas da demiştir ki: Hahamlar ve papazlar, Yahudi ve Hris-tiyanlara, kendilerine secde etmelerini emretmemişlerdir. Fakat onlar, Allahın emirlerine aykırı emirler vermişler, onlar da bu emirleri tutmuşlardır. Bu sebep­le Allah, hahamları ve papazları "Rabler" diye isimlendirmiştir."

Rebi' b. Enes diyor ki: "Ben, Ebul Âliye'den "Yahudiler ve Hristiyanlar, hahamlarını ve papazlarını rabler edindiler." âyetinin manasını sordum ve de­dim ki: "îsrailoğullarında bu rab edinme olayı nasıldı?" O dedi ki: "Hahamlar bize ne emrettiyse ona uyduk. Neyi de yasakladiysa, sözlerini dinledik. Halbuki bunların emrettikleri ve yasakladıkları şeylerin hükmü, Allahın kitabında mev­cuttu. İnsanlar din adamlarının telkilerini nasihat kabul edip aldılar ve Allahın kitabım arkalanna attılar. Böylece Allahi bırakıp din adamlarım rabler edinmiş oldular.

Âyet-i kerime'de "Halbuki onlar, ancak bir olan ve kendisinden başka iîah olmayan Alîaha ibadet etmekle emrolunmuşlardi." Duyurulmaktadır. Bunun izahı şöyledir: "Hahamlarını, papazlarını ve îsa Mesihi rabler edinen Yahudi ve Hristiyanlar, yalnızca tek bir ma'bud olan Allaha ibadet etmekle ve tek bir rabbe itaat etmekle emrolunmuşlardı ki o da her şeyin kendisine kulluk ettiği ve her yaratı|ın, kendisine itaat ettiği Allah'tır. Bütün yaratıklarının, birliğine ve rabli-ğine boyun eğmeleri gerekmektedir. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. Allah, "Üzeyir, Allahın oğludur, İsa Mesih Allahın oğludur... diyen ve Allahi bırakıp ta hahamlarını ve papazlarını rab edinip onların koydukları nizamlara uyan müşriklerin söylediklerinden ve yaptıklarında uzaktır beridir."

ALEMLERİN RABBİNE HAMDOLSUN ...RASULU MUHAMMED SAV DE SELAT VE SELAM OLSUN...
Ekleme Tarihi: 04.03.2007 - 21:20
Bu mesajı bildir   buharii üyenin diğer mesajları buharii`in Profili buharii Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

133 Mesaj -

buram buram haricilik kokuyorsun. ali (ra) a "hüküm yalnızca ALLAH ındır" ayetini okuyup tekfir eden kendilerinden bi haber düz mantık sıfır algılamalı fıkıhsız bilgili olduklakarını sanan ama aslında ilimden nasipsiz hariciler .
ben tevbe 31 i çok iyi biliyorum kimlere inmiş kimlere okunur ondan bana anlatma. ayetleri menzilleri dışında okuma!!

senin neden gittiğini de çok iyi biliyorum ...

insanlara uran sünnet anlatıp müslümanların ahlakları ile bağdaşmayan hareketler ne kadar yakışıyor...
sırları ifşa etmek çok önemli denilen meseleleri hemde alakasız kişilere
müslümanları kötülemek ... selam almamak nerde kuranın neresinde
müslümanlara beddua etmek ...
rabbim komik durumlara düşmekten korusun .
müslümana kafir demek tehlikelidir bu söz döner dolaşır bir yere varır!!!!

aynaya bakmak lazım biraz . bende nerde hata yaptım demek lazım . düşünmek lazım . akletmek lazım neden böyle oldu demek lazım.....
Ekleme Tarihi: 06.03.2007 - 13:45

47 Mesaj -

buram buram haricilik kokuyorsun. ali (ra) a "hüküm yalnızca ALLAH ındır" ayetini okuyup tekfir eden kendilerinden bi haber düz mantık sıfır algılamalı fıkıhsız bilgili olduklakarını sanan ama aslında ilimden nasipsiz hariciler .( alıntı)

omcelıkle allaha hamdeder rasullerıne de selat ve selam ederım...tum tevhıd ehlıne de selam ederım...allaha hamdolsun kı bızlere gercektende gocundurucu bır kıtap ındırmıstır....bır kere ben tevbe 31 ıncı ayetı yazdım ve taberıdekı tefsırını yazdım.....ve bu yazdıgım da senın yazdıgın konuyla alakalıdır....ama sen bu yara heralde sende de varkı gocundun ne hıkmetse....allaha hamdederımkı ınsanların kalplerınde sakladıkları gızısını zahıre cıkardı ve ınsanların kılıklarını bızlere tanıttı ...eger konusaksan kuran ve sunnet merkezlı konusda bırseyler ogrenelım ınsallah...ama bakıyorumkı...bır kac ders vermen senı bulundugun konumdan baska yerlere goturmus....allah cc senı affetsın...sunuda unutmakı kuran ve sunnet dıyen ınsanlar...kuran ve sunnete gore hareket etmeye calısırlar...tek taraflı dınleyıpte hukum vermeye calısan ınsanlar..ne kadar sunnetden haberdar dır onuda allah cc bılır...bakıyorumkı bu geldıgımız durumdan da memnunsun halınden yazdıklarından oyle gozukuyor...uzuluyor olmanı ısterdım...ama dedımya ...ınsanların gızedıklerını ortaya cıkaran allahacc hamdederım...bırde kalplerı bılen yalnız ca allah cc dır...zan hakdan bır sey ıfade etmez...bırde sunu hıc unutmakı ..allah cc rasulu buyuruyorkı...buyuklerıne saygı gostermeyen ...kucuklerınıde sevmeyen bızden degıldır....tırmızı( allahualem)...onun ıcın saygılı olculu olursan sevınırım eger olmayacaksan bır daha yazma ınsaallah....bır de yazacaksan ılmı olarak yazda bırseyler ogrenelım nefsınden yazma ınsaallah....aramızda ıhtılaf ettıgımız hususlarda allah cc hukmunu verecekdır....son sozumuz...rabbım bızlerı dogruya ıletsın ve hatalarımızdan vazgecmeyı bızlere nasıp etsın ınsaallah....allah cc hepımızı sıratıl mustakıme ıletsın ınsaallah....

beddua etmekden sana sıgınırım yarabbı ...sen bızlerı ısıtıp duransın sen aramızda adaletle hukmet..
Ekleme Tarihi: 06.03.2007 - 19:54

133 Mesaj -

elhamdulillah ki rabbim bize kitabı indirdi ve bu kitap en doğru yola iletir.

sen lafı dolandırıyorsun abi açık konuşmuyorsun . rabbim kalbini biliyor. bana ne ima etmeye çalışıyorsun.
senin bana yazdığın msjlar yapılacak işmiydi . bunlarla nedemek istedin sonra benim sana ne yazmamı bekledin .
bi düşün abi neden böle oldu . durup dururken olmadı.
sonra bir kaç ders vermem beni bulunduğum konumdan farklı yerlere getirmedi ben hala olduğum yerdeyim.
zan haktan bişey ifede etmez diyorsun ama sen bakıyorum ki zan yapıyorsun sevindin galiba diyorsun.
rabbim bizi doğruya iletsin .
Ekleme Tarihi: 08.03.2007 - 13:25
RE:

47 Mesaj -

selamu aleykum ve rahmetullahı ve berakat.

sevgılı guzel kardesım...ınsaallah bu gun bu konunun sonucunu yazacagım....senınle konusdukdan sonra mesajımı degıstırdım....bısmıllahırrahmenırrahım....bız dune kadar bu hukmu alan kardesın tagut oldugunu soyluyordukkı haklıydık ıslam zahıre bakar....bıze kımse bır delıl soyleyemıyordu...bundan dolayı bızde bu konu hakkında acık ayetler ve acık hadısler oldugundan dolayı hıc bır delıllerı olmadan boyle bır karar alması o kısıyı tagut konumuna dusurdu...dıye hem arastırdık hemde ılmı yuksek kardeslerımıze sorduk....ve bıze bır ılmı delıl getırememelerınden dolayı bu hukmu soyluyorduk....ama dun allahın ıznıyle sen bızlere ılk defa bır kac delıl soyledın ...buda demekkı o kardesın kararı alırken tevıl ettıgı delıller oldugunu allahın ıznıyle anladık...ve allah cc ıcın ben yıne arastırmaya basladım....bızler muslumanız....allaha hamdolsunkı her zaman hakka boyun eymek zorundayız....ve eyerız ınsaallah....bu konuda sımdı gun yuzune cıkmıs oldu....soylekı onceden delıllerınızın olmayısından dolayı bızler zahıre gore hukum verıyorduk...ne zamankı sen bızlere bır kac rıvayet getırdın ...bundan dolayı bu kararı aldık dedın....allaha hamdolsunkı rabbım bızı sımdı son noktaya ılettı ınsaallah....bızım arastırmalarımız sonucu ve ılmıne guvendıgımız kardeslerımız bıze dedılerkı....(senın bıze verdıgın delıllerı ben dun aksam demokrası bır dındır adlı kıtabın yazarına da sordum) bıze dedılerkı.... artık .....tagut demeyın ....cunku bu kardesler bazı rıvayetlerı tevıl ettıklerınden dolayı tagut sınıfına gırmezler...artık tagut demeyın...dedıler...ama bu yaptıkları yanlıs bır tevıldır...harama dusmuslerdır...ehlı sunnet de kaıdedır kı...acık naslar olan bır konu hakkında kımse kıyasa gıdemez bu hakdan sapmakdır...ıkıncısı...acık ayet ve hadıs olan konularda dıkkat et buraya ınsaallah ....acık ayet ve hadısler olan hukumlerde...ayet ve hadısı bırakıp sahabenın sozu yada fııllerı delıl olarak alınmaz...dedıler allaha hamdolsun.....sımdı bundan sonra her turlu herkes benım kardesımdır...herkese ınsaallah selam verırım ...ıns...sızden de aynı karsılıgı gormesemde artık verırım ınsaallah ....sunu da unutmayın ınsaallah en kısa zamanda bu fıtneyı ınsaallah ortadan kaldırırsınız cunku sızler harama dustunuz...gunah ıslıyorsunuz....yanlıs tevıllerınız sızı hakdan ayırdı.....rabbım hepımıze hakkı gormeyı ve amel etmeyı nasıb etsın ınsaallah....rabbım bızlere ılım versın ıns.....allaha emanet ol guzel kardesım....butun kardeslerıme de selam soyle ....selamu aleykum ve rahmetullahı ve berakat
Ekleme Tarihi: 10.03.2007 - 07:56
evranakyolu su an offline evranakyolu  

10 Mesaj -

En Son On: 08.04.2008 - 16:07
ÇOK FAİDELİ VE TEMEL BİLGİLERDİ RABB'İMİZ CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN MAHŞERDE YÜZLERİMİZİ KARA VE MAHCUP ÇIKARTMASIN.
Ekleme Tarihi: 28.07.2007 - 16:37
Bu mesajı bildir   evranakyolu üyenin diğer mesajları evranakyolu`in Profili evranakyolu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 523 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ayhan demirhan (42), milli (55), Faruk85 (39), buyukdere (50), akgulhassan (56), resulkol (42), aldirma_reis (45), cengiz__11 (45), musabbinumeyr (46), _rAbia_ (35), HACIBUBA (38), ergunoynamaz (67), emisya (43), cavittacir (47), arslanmurat1 (46), Ben_Neyim (45), hatipoglu (45), PinarKecik (46), Ugur_K (44), hami_74 (37), ust_mimar (41), Muhlise (43), lifos (49), osmanli (41), @tuba@ (39), oguzada (47), tolga67 (49), zoris (45), aydinhasan (45), ilkay turan (53), Muhammedbilal (35), burhann1 (41), esmafeyzaunal (43), havzanur (36)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54217 saniyede açıldı