lopinavir ritonavir kaletra colchicine ivermektine kaletra cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » SORULAR & CEVAPLAR » almanyada ev kredisi? Lütfen yardim ediniz.

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Themenicon    almanyada ev kredisi? Lütfen yardim ediniz.

1 Mesaj

En Son On: 08.01.2009 - 22:40
Cinsiyeti: Erkek 
Selamun Aleykum sayin hocam,surekli kafama takilan bir sorum var hocam eger yardimci olabilirseniz cok memnun olurum ve etrafimdaki kisilerede aciklama yapma imkani bulabilirim. Ben 2 yildir almanyada yasiyorum ve 25 yasindayim. Burada aylik 500-600 euro ev kirasi ödüyorum. ALLAH ömür vermisse eger 30 sene daha kira ödeyecek olursam 210.000 euro sadece kira icin harcamaliyim ve bu miktar bunca emek bosuna gitmis olacak.

Simdi sorum söyle hocam;

Tum parasini bankaya yatirip faizini harcamak veya tefecilik yapmak yada bunlarla para alisverisinde bulunmak ile bir ev sahibi olmak icin banka kredisi ile borclanip, satin alinan evin borcu icin her ay 500-600 euro kira yerine bankaya ödemek ayni ölcüdemidir?

Efendimizin söyle bir hadisini hatirliyorum;

"Ümmetimde üc kisinin durumu üzücüdür, birincisi kendisine itaat etmeyen bir hanimi olandir, ikinci ise bir biniti olmayan ve ücüncüsü de kendine ait bir hanesi olmayandir."

faiz alan da veren de cehennemde ebediyen kalacaklardir diye biliyorum hocam. -ALLAH KORUSUN-
Ne yapmamiz lazim? Lütfen yardim ediniz, Büyük bir yanlis yapmak istemiyorum.

ALLAH sizden ve yaptiginiz islerden razi olsun.
Selamun Aleykum.
Ekleme Tarihi: 14.01.2007 - 18:56
Bu mesajı bildir   gorkem708 üyenin diğer mesajları gorkem708`in Profili gorkem708 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast ahmet gunay  

Misafir

En Son On: 08.01.2009 - 22:40
Cinsiyeti: ----- 
Değerli Kardeşimiz;

Düşük de olsa faizli bir muameleye girmek caiz değildir. Şimdilik muamele faiz sayıldığına ve istikbaldeki durumu meçhul olup her an değişmesi mümkün olduğuna göre hüküm değişmez. Yalnız borcu kapatmak hususunda Ebu Yusuf'a göre durum değişir. Mesela bir kimse bir milyon liralık parayı bir seneliğine faizle bir buçuk milyona verirse, faizli olduğundan haramdır. Yalnız bir sene sonra daha önce verilen bir milyon para enflasyon sebebiyle ödeme anında bir buçuk milyona tekabül ederse onu, yani başlangıçta verdiği bir milyon mukabilinde bir buçuk milyon alması caizdir. Çünkü bu para altın ve gümüş olmadığı ve değeri itibari olduğu için kendisine itibar edilen değere göre muamele görür. (Halil GÜNENÇ (Günümüz Meselelerine Fetvalar,I) Shf: 320-321)

Fıkıhçılar, enflasyon altındaki farkın caiz olduğunu söylüyorlar. Örneğin 10 altın 100 milyon lira karşılığı iken, bir arkadaşınıza 100 milyon lira borç verdiniz. Bir sene sonra 100 milyon liranız geri geldi, ancak değer kaybından dolayı 100 milyonunuz sadece 8 altın alabiliyor. Siz iki altın farkını alsanız faiz olur mu? Sorusuna İmamı Azam "bilmiyorum" demiş. Bazı fıkıhçılar ise caizdir demiş. Çünkü zarara uğramak söz konusudur. Şimdi ki uygulamalarda özellikle 2 problem göze çarpıyor:

a- Enflasyon miktarının belirlenmesi için yapılan hesaplamalar ne derece güvenilir. Var sayalım ki enflasyon hesabı doğru yapıldı. Problem yok.

b- Şimdi bankayla anlaştık. Şu kadar paraya karşılık şu kadar faiz verilecek. İmzaladık. Öncelikle böyle bir anlaşmanın hiçbir sorumluluğunun olmadığını söyleyemeyiz. Çünkü bizzat faiz anlaşması yapılmaktadır.

Diğer taraftan bu günkü enflasyon rakamları; örneğin % 50 olsun. Biz de bu rakamın altında taşıt ve konut kredisi veya para yatırıp faiz anlaşması yapmış olalım. Diyelim ki kredilerimizi ödedik veya paralarımızı aldık. Bizi ilgilendiren önceki enflasyon rakamları değildir. Daha sonraki, parayı ödediğimiz veya aldığımız zamanki enflasyon rakamıdır. Baktık ki enflasyon bizim anlaştığımız rakamın üstün de çıktı. Bu durum da faiz anlaşması haram olmakla beraber, alınan paraya haram denilmesi zor görünüyor. Ancak enflasyon miktarı anlaşmamızın altın da kalırsa, bunun hesabını kim verecek. Allah'a "hesap edemedik, tahminimiz yanlış çıktı, piyasalar karıştı" diye bir bahanemiz ne derece makul ve makbul olur.
Neticede zararsız yolları, zararlı yollara tercih etmemiz daha isabetli ve hesabının da daha kolay olduğu kanaatindeyiz. Bu durumda, size faizli bankalara alternatif olarak özel finans Kurumlarını tavsiye ediyoruz.

Selam ve dua ile...

Bu mesaj 1 kez ve en son ahmet gunay tarafından 20.01.2007 - 22:51 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 20.01.2007 - 22:49
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 522 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
osmanli1 (49), TRABZONLU_TS (43), murat__ (41), remzay56 (61), Mikayil Demir (44), sadoðlu (68), yigilcali (48), müzisyennnn (46), hakankara (55), mikail06 (53), seyfullah (36), erguen (53), @hmed (49), emre-70 (34), AY-NUR (41), yagmurumm (33), ihvankudret (35), KeTeNci (38), zahid1 (49), hamdim (37), intifada (53), samsun1983 (41), veysel.hoca (48), mikail34 (54), zincefr (60), batmazhalil (36), MaziDENbiri (52), sero (58), Natuvan (40), tuana~islam (38), xturkkizx (37), seros633 (47), m_zahid (43), karanfil58 (39), halimyusufoglu (49), minam (44), HATÝCE81 (43), s.emine (43), naci edin (78), Yaseminerdem (36), fatih1981 (43), bekir tek (38), seyyidtalha (52)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54245 saniyede açıldı