lopinavir ritonavir kaletra hydroxychloroquine ivermectine ivermektine fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » DİĞER DİNİ KONULAR » BİR SORUM VAR HERKEZE....

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 17 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
BİR SORUM VAR HERKEZE....

1942 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 02:21
Cinsiyeti: Erkek 
namazın farzlarından bir de ayakta kuran okumaktır.
sanırım buna kıyamda kıraat denmektedir..
peki dikkat ediyorum kendi başına namaz kılan kardeşlerim neredeyse hiç dışarı ses vermeden okuyorlar.
bu içinden okuma kıraat yerine geçer mi?
arapça harflerin seslerini tam çıkarmazsak mana bile bozuluyor. içinden okuyan h sesi veren harfi gıtlaktan mı,yumuşak mı,bogazdan mı çıkarıyor nereden bilecek.
kısaca demem o ki bu itp okma yapan aslında kuranı okumamakta fakat hayal etmekte veya hatırlamaktadır.
şimdi durum böyle olunca bu kılınan namaz olmamış mı oluyor.
ne dersiniz yoksa biizim namazlarda kıraat eksik mi?
bu güne kadar kılınan namazlar kabul oldu mu?
ne dersiniz sizde içinizden mi okuyorsunuz yoksa

Ekleme Tarihi: 22.12.2006 - 13:53
Bu mesajı bildir   utaniyorum üyenin diğer mesajları utaniyorum`in Profili utaniyorum Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
EHL-I HAK su an offline EHL-I HAK  

815 Mesaj -

En Son On: 01.05.2007 - 13:41
Cinsiyeti: ----- 
utanıyorum abi Allah Razı Olsun sizden ...

kendim düsünüyorumda gerçekten sessiz okuyorum namazlarda duaları ki bunun dogru olmadığınıda önceden biliyordum..
Bir hocam ben namazımı bitirdikten sonra beni uyarmıştı bu konuda sevcan kendi duyacağın şekilde dualarını okumalısın demişti ama agla ne yazıkki yine de sessiz okuyorum..

Hatirlatmaniz için teşekkürer abi...

Selam ve dua ile..gül

Ekleme Tarihi: 22.12.2006 - 14:17
Bu mesajı bildir   EHL-I HAK üyenin diğer mesajları EHL-I HAK`in Profili EHL-I HAK Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Havz-i Kevser su an offline Havz-i Kevser  

1543 Mesaj -

En Son On: 22.01.2007 - 19:46
Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah...

Utanıyorum abim ALLAH c.c. gül razı olsun gene güzel bir konu seçmişsin.

Aslında sevcan kardeşimizin de söylediği gibi yalnız başına kılanda kendi duyacağı kadar bir sesle dualarını okumalı diye biliyorum bende. Ve dahi böyle okumakla da vesvese taarruzu tamamen belki olmasada azalıyor veya kişiye göre kesiliyor.
Ekleme Tarihi: 22.12.2006 - 14:25
Bu mesajı bildir   Havz-i Kevser üyenin diğer mesajları Havz-i Kevser`in Profili Havz-i Kevser Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Üsve-i Hasene su an offline Üsve-i Hasene  

273 Mesaj -

En Son On: 04.10.2009 - 01:52
Allah Razı Olsun

gülgülUtaniyorum abi ne güzel bir soru gülgül

Ve Aleyke ve Aleyküm Selam Havz-ı Kevser Kardeşim

Kişi yanlız namaz kılarken bile kendi okuduğunu duyacak kadar okuması farzdır.

Yani okunan Kuran-ı Kerim yada tesbihatı oluşturan harfler sesle mahreclere çarptırılmalı ve onun tesiriyle o ses oluşmalıdır haliyle oluşan ses dalgasıda kulakla duyulacaktır.

Dudak oynasa bile o ses mahrece çarpmadan ve oluşması gereken ses kulak tarafından işitilmeden okunan kıraat geçersizdir ve o namaz yeniden kılınmalıdır.

Selam ve Dua ile...

gülUtanıyorum abim bu sorun bana daha yaklaşık 8-10 yaşlarında iken Hz Hasan ve Hz Hüseyin r.a. efendilerimizin bir yaşlıya abdest almasını öğretmesini aklıma getirdi tekrar Allah Razı Olsun.gülsevinçli

Bu mesaj 3 kez ve en son M.MasuM tarafından 22.12.2006 - 15:08 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 22.12.2006 - 14:43
Bu mesajı bildir   Üsve-i Hasene üyenin diğer mesajları Üsve-i Hasene`in Profili Üsve-i Hasene Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
hasandeveli su an offline hasandeveli  

36 Mesaj -

En Son On: 20.02.2011 - 15:00
Bence de önemli bir konu ağızı kıpırdatmadan sureleri sadece akıldan geçirerek kıraat farzı yerine getirilmiş olmaz. Sureleri ağzımızla okurken aklımızdan geçen onların anlamı olmalı.
ayrıca sureleri yavaş yavaş anlamlarını düşünerek okumayınca neredeyse subhanekeyi okuyacak kadar bir süre içerisinde rukuya gidiliyor buda namazdan çok jimnastik yapan bir kişinin görüntüsü ortaya çıkmasına sebep oluyor.

bu konuyla alakalı peygamber efendimizin birkaç hadisi:

"Hz. Peygamber (s.a.v.), bir adamın, rükûsunu tam yapmadığını, secdesini de tavuğun yem yemesi gibi yaptı­ğını gördü. Bunun üze­rine şöyle dedi:
"Şayet bu adam bu hâli üzere ölse, Muhammed'in di­ninden başka bir din üzere ölmüş olur. [Namazını karganın leş ga­galaması gibi kılmaktadır.] Rükûsunu tam yapmayan ve secdesini leş gagalar gibi yapan kimsenin örneği; bir veya iki hurma yediği hâlde açlığını gidermede bu hurmala­rın faydası olmamış aç insan gibidir.[1]
Ebû Hüreyre (r.a.) şöyle demiştir: Dostum (s.a.v.), ho­roz yem gagalar gibi namazımı hızlı hızlı kılmamı, tilkinin bakınması gibi namazda sağa sola bakınmamı ve maymun oturuşu gibi oturmamı bana yasakladı.[2]

[1] Ebû Ya'lâ,el-Müsned (340,349/1); Âcurrî, el-Erbaîn Beyhakî; Ta­berânî (1/192/1); Ziya, el-Müntekâ minel-ehâdîsis-sıhâh vel-hisân (276/1) ve İbn Asâkir (2/226/2, 414/1, 8/14/1, 76/2) hasen senedle rivâyet etmiştir. İbn Huzeyme hadisin sahih olduğunu söylemiştir (1/82/1). İbn Battanın el-İbâne adlı kitabında (5/43/1) hadisin ziyadesinin yer almadığı birinci bölümün mürsel bir şahidi var­dır.
[2] Tayâlisî, Ahmed ve İbn Ebû Şeybe. Hafız Abdülhak el-İşbîlinin (1348) el-Ahkâm adlı kitabındaki açıklamalarında da belirttiği üzere bu hadis, hasendir.
Ekleme Tarihi: 22.12.2006 - 14:49
Bu mesajı bildir   hasandeveli üyenin diğer mesajları hasandeveli`in Profili hasandeveli Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
CiVELEK su an offline CiVELEK  

978 Mesaj -

En Son On: 22.03.2007 - 14:19
abicim güzel bir konu yakalamışsın ALLAH senden razı olsun
bu konuyla ilgili benım de bır sorum olacak
sorum şu, bende surelerı okurken biraz sesli okuyorum fakat cemaatle kılarken bazen sorun oluyor yanımdakıne rahatsızlık vermekten korkuyorum ki arada uyarılıyorum namazı sen mı kıldırıyorsun dıye acaba bu sorunu halletmenın yolu nedır?bilgisi olan kardeşlerimden cvp beklıyorum...ALLAH razı olsun..
Ekleme Tarihi: 22.12.2006 - 17:20
Bu mesajı bildir   CiVELEK üyenin diğer mesajları CiVELEK`in Profili CiVELEK Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
.-.-Saliha-.-. su an offline .-.-Saliha-.-.  

514 Mesaj -

En Son On: 07.11.2007 - 08:08
Cinsiyeti: Bayan 
Ve aleyküm selam cümleten...

Allah razi olsun utaniyorum abi...
Cok güzel bir konu..
Banada kücükken böyle ögretildi, okudugumuz sureleri kendimiz duyacak sekilde okumamiz gerekiyor..

Yanliz maalesef cogumuz namaz surelerinin mahreclerini ve tecvidlerini bilmiyoruz veya dikkat etmiyoruz...
Ekleme Tarihi: 22.12.2006 - 18:24
Bu mesajı bildir   .-.-Saliha-.-. üyenin diğer mesajları .-.-Saliha-.-.`in Profili .-.-Saliha-.-. Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
utaniyorum su an offline utaniyorum  

1942 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 02:21
Alıntı
Orijınalı CiVELEK

sorum şu, bende surelerı okurken biraz sesli okuyorum fakat cemaatle kılarken bazen sorun oluyor yanımdakıne rahatsızlık vermekten korkuyorum ki arada uyarılıyorum namazı sen mı kıldırıyorsun dıye acaba bu sorunu halletmenın yolu nedır?bilgisi olan kardeşlerimden cvp beklıyorum...ALLAH razı olsun..

çok degerli kardeşlerim katılımınız için teşekkür ederim.

civelek kardeşim Rasülüllah efendimiz s.a.v çok sesli okuyan bir şahsın yanına bir sahabe efendimizi yollamış vesöyle sesini biraz kıssın diger kardeşleri namazlarında şaşırıyorlar buyurmuşlardır.
buradan anlaşılan namaz kılarken çıkarılacak ses en çok kendi kulagımız duyacak kadar olmasıdır.kardeşlerimizin namazda okuyacaklarını şaşırtmamaılıdır.
bu bir eziyet oldugu için yasaklanmıştır.
utanıyorum...

Ekleme Tarihi: 22.12.2006 - 18:50
Bu mesajı bildir   utaniyorum üyenin diğer mesajları utaniyorum`in Profili utaniyorum Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Ehl-i Sunnet su an offline Ehl-i Sunnet  

213 Mesaj -

En Son On: 22.01.2007 - 21:08
Hz Allah CC Senden Razi Olsun Abim...gül

Malumumuz Uzere Kıraat Namaz
n Rukunlarindan, Farzlarindan..Yani Kıraat Olmazsa Namaz Fasid Olur Bozulmuş Olur...

Çunku Farzin Terki Namazi İbtal Eder...

Şimdi Cok Guzel Bir Meseleye Temas Ettin...

Zira Okumak İle Mırıldanmak Ve Okdugunu Sanıp Ağzını Oynatmak Farkli Seylerdir...

Namazin Kıraat Olan Farz Ruknu Yerine Gelmesi İçin En Az Kendisi Duyacak Kadar Okumasi Lazimdir...

Eger Ki Kendisi Duymuyor...Yada Okudugunu Sanarak Agzını Kıpırdatıyor...İse...Yani O Sesi Hayalinde Duyuyor İse...

Namaz Fasid Olmuş Demektir....

Measselam...gül

Ekleme Tarihi: 22.12.2006 - 20:06
Bu mesajı bildir   Ehl-i Sunnet üyenin diğer mesajları Ehl-i Sunnet`in Profili zum Anfang der Seite
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  

7 Mesaj

En Son On: 25.10.2007 - 10:24
Esselamu Aleyküm..

Utaniyorum Abim.. ALLAH razi olsun Can Abim, iyi bir hatirlatma oldu.. gül

Tesekkürler..

RABBIM Namazlarimizi kabul etsin..
Günde 5defa O'nun huzurunda oluyoruz, Elhamdulillah..

Selam ve DUA ile..
Ekleme Tarihi: 14.01.2007 - 15:20
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~Firdevs~ su an offline ~Firdevs~  
RE:

1293 Mesaj -

En Son On: 14.11.2012 - 14:17
Alıntı
Orijınalı YeSiLKuBBeM

Esselamu Aleyküm..

Utaniyorum Abim.. ALLAH razi olsun Can Abim, iyi bir hatirlatma oldu.. gül

Tesekkürler..

RABBIM Namazlarimizi kabul etsin..
Günde 5defa O'nun huzurunda oluyoruz, Elhamdulillah..

Selam ve DUA ile..

Ekleme Tarihi: 14.01.2007 - 18:41
Bu mesajı bildir   ~Firdevs~ üyenin diğer mesajları ~Firdevs~`in Profili ~Firdevs~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
HASRET1 su an offline HASRET1  
KIRAAT

145 Mesaj -

En Son On: 11.04.2007 - 16:14
Alıntı
Orijınalı CiVELEK

NEDENDIR BILMEM AMA AYNI SORUN BENDEDE VAR VE BAZEN BENDE UYARI ALIYORUM.

HADIS MI AYET MI OLDUGUNU UNUTTUM AMA BU KONU HAKKINDA SOYLE SOYLENIYOR; KENDIN DUYABILECEGIN KADAR SESLI BASKALARINI RAHATSIZ ETMEYECEK KADAR YAVAS OKUNMALIDIR.
Ekleme Tarihi: 14.01.2007 - 19:15
Bu mesajı bildir   HASRET1 üyenin diğer mesajları HASRET1`in Profili HASRET1 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
M.Ali25 su an offline M.Ali25  
BİR SORUM VAR HERKEZE....

74 Mesaj -

En Son On: 27.10.2009 - 23:48
Alıntı
Orijınalı utaniyorum

ne dersiniz yoksa biizim namazlarda kıraat eksik mi?
bu güne kadar kılınan namazlar kabul oldu mu?
ne dersiniz sizde içinizden mi okuyorsunuz yoksa

öncelikle cok güzel bi konu abicim allah senden razi olsun.
genelde herkezin basindan gecmis bir olaydir sahsen bende sessiz okuyordum.
insaallah bundan sonra degisecektir.

Bir Hadis ve birde Ayete dayanarak
ALLAH (cc) namazlarinizi insaallah kabul etmisdir diyorum

"...Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma!..." [Bakara 286]

"Allah (cc) ümmetimden üc seyi bagislamistir.
1 hatayi (cehalet ve bilmemek)
2 unutmayi
3 ve birde zorunlu yapilan seyleri" [Hadis]

yanlislar benden dogrular ise herzaman Allahdan dir

selametle
Ekleme Tarihi: 14.01.2007 - 19:21
Bu mesajı bildir   M.Ali25 üyenin diğer mesajları M.Ali25`in Profili M.Ali25 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
burcunur su an offline burcunur  

635 Mesaj -

En Son On: 04.01.2015 - 15:33
esselamunaleyküm abi gerçektende çok güzel konu seçmişsiniz bende çok sessiz namaz kılıyorum ama ben yalnız olduğumdada sessiz kılıyorum sesli kıldığım zaman şaşırıyorum ama bu soruyu yarın kur an kursu hocama soracam acaba gerçekten kıldığımız namazlarda kıraat eksikliği var mı ALLAH a emanet olun selam ve dua ile..

Bu mesaj 1 kez ve en son burcunur tarafından 15.01.2007 - 14:30 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 14.01.2007 - 19:42
Bu mesajı bildir   burcunur üyenin diğer mesajları burcunur`in Profili burcunur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
burcunur su an offline burcunur  

635 Mesaj -

En Son On: 04.01.2015 - 15:33
esselamunaleyküm ben soruyu hocama sordum namazda kıraat eksikliği oluyormuş ama tabii namazımzın kabul olup olamacağnı bilmiyoruz orasını ALLAH bilir ALLAH razı olsun utanıyorum abi senin sayende bu konuyu merak edip öğrendik selam ve dua ile...
Ekleme Tarihi: 15.01.2007 - 14:23
Bu mesajı bildir   burcunur üyenin diğer mesajları burcunur`in Profili burcunur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
~MiNA~ su an offline ~MiNA~  

475 Mesaj -

En Son On: 02.04.2007 - 22:17
Peygamber(s.a.v)efendimiz
HZ.Ömerin cok sesli namaz kildigini duymus ve ona sesini biraz kis demis
HZ.Ebubekirinde cok sessiz okudugunu görmüs onada biraz sesini yükselt demis
yani bunun ortasini bulun demis

Selam ve Dua ilegül

Allah Razı Olsun abi
Ekleme Tarihi: 15.01.2007 - 14:57
Bu mesajı bildir   ~MiNA~ üyenin diğer mesajları ~MiNA~`in Profili ~MiNA~ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
EliFg42 su an offline EliFg42  

146 Mesaj -

En Son On: 24.01.2008 - 23:05
VeALeyKumSeLaM

UtaniYoRuM ABi
ALLAH (c.c.) razi olsun
cok guzel bir soru.
Dogrusu beni biraz dusundurdu Bunu bilmiyordum...
Ogrenmis oldum bundan sonra dikkat edecegim insALLAH ..

Dua ve sevgi ile ....
Ekleme Tarihi: 15.01.2007 - 15:15
Bu mesajı bildir   EliFg42 üyenin diğer mesajları EliFg42`in Profili EliFg42 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 648 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
fatihyenturk (46), kurtalanli (46), esmabanu (48), _LaL_ (36), !MesuD! (43), refya (45), þemsinur (69), dervis-9 (49), birparcaozgurlu.. (38), nuresmin (46), ankebut-57 (37), yassokiz (40), hamiyet (49), HeDo (35), gncmostar (38), ahmett25 (43), __peri__ (35), utkucan (44), mtbc (50), vuslat21 (44), bekir bora (37), CUNDULLAH (42), Bursa1975 (49), *~Beyaz_Gul~* (50), kazimsagir (42), Allah_korusun (39), Seyfo1 (55), gönülverumeysa (38), AKCAYLI10 (52), eoguz (39), cananaa (44), hicret14 (32), kemreluk (54), yunuss (54), ethem82 (42), Muhammed Rasid (47), akifd (38), özsu (39), serdar024 (43), htly (54), seferad34 (41), osmanlý (63), prenses (55), karakiz86 (38), Kutuptaki_Karan.. (42), Ufuk.S (), Davidoksen (37), aybalam (61), burak_sevgili (30), ömer küçükali (52), seyirdefteri (47), birsenkopuz (50), erdemli (35), safsofi (59), omer_yildirim (43), dialoginternet2.. (46), ALLAH_IN_ASLANI (54), sensiz_olmuyor (38), hasret81 (43), ismailkurt (60), Selam86 (38), mesudturan (43), ENGIN00 (45), mukadder (47), levyavuz (41), cecen3603 (), hnf (36), rabia 74 (50), son-sozum (48), DünyadakiGaflet (36), cog21 (55), yavuz37 (47), tubanur (49), nicknack (46), mhyd (51), rujhat (43), davut05 (49), mercan68 (57), ERSIN SELVI (49), cengizozkulluk (), hicret61 (51), nurefsan_ (50), yilmazgovdeli (74), Mollaislam (38), ozan ataþ (36), hasim20 (40), sakird (58)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55587 saniyede açıldı