generique luvox stromectol stromectol ivermectin budesonide naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » SORULAR & CEVAPLAR » ölünün ardinda neler yapilmali

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 2 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
ölünün ardinda neler yapilmali

1 Mesaj

En Son On: 06.01.2007 - 01:26
Cinsiyeti: Bayan 
SelamunAleykum, hocam arkadasimin kayinvalidesi vefat etti,

kayinvalidesi icin 40. günp kuran okutmak yemek ikram etmek istiyor bide 52. gece var ben bunlarin hurafe oldugnu biliyorum fakat emin degilim bu tarz adetler islami midir yoksa hurafe mi??

Birde söyle bisi duydum insan ölmeden önce kendisi icin ölmüs gibi hatim indirebilirmis yani ölünce bu hatimler ona hediye gelecek mis??

gerci kurani kerimi zaten herdaim okumaliyiz bunu biliyorum fakat burda ölünce kendi kendimize hatim okumus gibi oluyoruz bu dogru mu ? yardimci olursaniz sevinirim

Selam ve dua ile....
Ekleme Tarihi: 10.12.2006 - 20:13
Bu mesajı bildir   BLueAngeL üyenin diğer mesajları BLueAngeL`in Profili zum Anfang der Seite
yoktan su an offline yoktan  
...

1227 Mesaj -

En Son On: 16.03.2009 - 10:55
Cinsiyeti: Erkek 
ve aleykum selam kardeşim..

40 ve 52. gibi gün ve geceler İslam'da olamayan uygulamalardır. Ancak ne yazık ki sanki günümüzde bu uygulamalar farz derecesine getirilmiş yapmayanlara kınanmaya başlanmıştır.

İnsan sadece belli gün ve gecelerde ibadet ve dua ile mesgul olmamalı hayatının her anında elinden geldiği kadar dua ile mesgul olmalı.

Ölüler için bu gecelerde dua edip ondan sonra unutmak uygun değildir. Ölüler için yapılacak en güzel şey onlar için her zaman hayır dua etmek, eğer haklı kaldıgı insanlar varsa onalrı bulup haklarını iade etmek, onların sevdiği insanlar varsa o insanları ziyaret ederek onların gönüllerini almak, ve ölüler için sadaka-i cariye yerine gececek hayırlar yapmaktır.

40. 52. gibi geceler İslam'ın özünde olmayan uygulamalardır. Bu konuda kardeslerimiz mümkün oldugu kadar dikkatli olmamalılar.

Ölmeden önce ölmüş gibi hatim indirmek gibi bir durum yoktur. Zaten yapılan ibadetler okunan dualar Kuranlar zikirler ahiret hayatı içindir. Kişi Allah rızası için ibadet yapmalı.

Bu tür şeylerler kafa bulandırmak dogru değildir.

İslam'ın dustürları bellidir.

Kişi Allah rızası için ibadetini yaptıkca hem dünyası hem de ahireti Allah'ın izniyle nurlanır.

Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 11.12.2006 - 08:12
Bu mesajı bildir   yoktan üyenin diğer mesajları yoktan`in Profili yoktan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 2119 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
kaykaan (57), safak-50 (60), nazlinazende (45), sena_55 (49), NEWYORKER (50), hazan44 (39), RaMaZaN050 (34), KONVEYÖR (47), arefenur (52), mehmet4467 (42), hasret44 (39), turancihan (48), sevgikusu (37), kul_bahri (58), ser_kan (47), ssessiss (36), Seyyidmehmet (47), Ata01 (52), sempatik_cd (43), ebubekir1989 (35), M.EFE (50), sam@ (42), ozgurozakinci (47), garibcahil (46), muhacir-i muham.. (40), Osman50 (70), kanka_konya (36), hkurt (60), haliime (45), mrasitalas (40), hayýrsev.. (58), zekitatari (67), y_turan (39), doctor (41), koylu (63)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 1.12045 saniyede açıldı