lopinavir ritonavir stromectol colchicine ivermectine generique stromectol voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » mesnevi bahçesinden

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 4 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
mesnevi bahçesinden

54 Mesaj -

En Son On: 20.12.2006 - 02:06
Cinsiyeti: Erkek 
ESARETTEN HÜRRİYETE
bir tacirin kafesinde mahbüs güzel bir papağan vardıki,onu çok seviyordu.bir gün tacir,hindistan tarafına ticaret için hazırlığa başladı ve cömertliği sebebi ile de hizmetkarların arzularını arzularını sorarak onlardan siparişler aldı. Bu arada çok sevdiği papağanına da:
sana hindistandan ne getireyim? Diye sordu
papağan,öradaki papağanlara benim halimden bahset ve selamımı arzet!dedi.
mahbüs papağan hal lisanı ile hindistandaki papağanlara şu feryadını duyurmak istiyordu,sizlere gıpta eden bu mahbüs papağan bir av tuzağına düştü.ömür boyu bu kafese mahkum oldu.size selam göndererek sizden çare,yardım ve irşad edici bir rehberlik etmenizi ümid ediyor!
bu hal revamıdır ki ben bir demir kafes içine mahbüs olayım,siz ise hürriyet içinde yeşil ormanların,güzel çiçeklerin ortasında abad olun!ben burada hapiste siz ise gülistandasınız!dostların vefası bumudur?benim şu gurbet ellerde, hasretler içinde sizden ayrı düşmenin acıları içinde çırpınıp durmam,can vermem doğrumudur?
ey üstad papağanlar! Sizler seher vakti çayırda feyz şebnemlerinden demlenirken lütfen bu zavallıyıda hatırlayınız
dostların dostu hatırlaması,mübarek bir şeydir;şeadet üstüne şeadettir husisiyle yad eden Leyla,yad edilen mecnun olursa
ey hep birliklte gezip uçuşan papağanlar!sizler oralarda serbest serbest dolaşırken,ben kafesimde yüreğimden akan kanları içiyorum!beni şad,abad ve ihya etmek isterseniz,benim hatırıma da lütfen içtiğiniz iksirden birkaç yudum için,bu kimsesiz bi çare kardeşinizin hatırası için toprağa da birkaç damla serpin,
papağanın isteğini de kabul eden tacir,yola çıktı.hindistana vasıl olunca daldan dala konan birkaç,papağan gördü.onlara seslenerek mahbus papağanın selamını söyledi.hal lisanı ile mahbus papağanın buselamı,yani feryadı ü figanı,hint papağanlarını çok duygulandırdı.öyleki içlerinden biri duyduğu sözler karşısında titredi,titredi düştü,nefesi kesildi ve öldü.tacir bu hale çok şaşırdı,hayret etti.söylediğine pişman olarak kendi kendine söylendi.
bir canlının ölümüne sebep oldum; günaha girdim,bu papağanın beklide benim papağanımla akrabalığı vardı.bu işi niye yaptım?niçin o haberi verdim de biçareciği ham sözümle yaktım,yandırdım,dedi.
tacir işlerini bitirip memleketine döndüğünde bu başından geçenleri hayret,heyecan ve kederle kafesteki mahbus papağanına anlattı:ey papağanım:söylediğime söyliyeceğime hala pişmanım,nedametten ellerimi ve parmaklarımı ısırıyorum,lakin son pişmanlık neye yararki!
sahibini dikkatle dinleyen papağan datacirin sözleri biter bitmez,arzu ettiği cevabı almış olarak aynı Hindistanlı papağan gibititreyerek kafesin zeminine düştü ve kaskatı kesildi.bu hali gören tacir,yerinden fırlayarak üzüntüsünden başındaki külahı çıkarıp yere çarptı.son derece müteessir olmuştu.yakasını yırtarak feryad etmeye başladı.ey güzel papağan,ey benim hoş sesli kuşum,ne oldu?neden bu hale geldin?vah benim yoldaşım!eğer süleyman aleyisselamın böyle bir kuşu olsaydı başka kuşlarla oyalanmazdı,çünkü kuşuı kendisi için bir neşe kaynağı,sohbet arkadaşı ve sırdaşı idi.perişan bir şekilde ağlamaya inlemeye devam etti.kah ,veren ALLAH alan ALLAH diyor,kah mecaza saplanıyor.kah hakikate tırmanıyordu.papağanın ayrılışı ile yanıp tutuşuyordu.denize düşen bir insanın yosunlara tutunuşu gibi kendine teselli menbaı arıyordu.suçu diline izafe ediyor ve onu şöylece itham ediyordu:
ey dil! Sen ölümlere sebep oldun! Bana çok zarar verdin.şimdi ben sana ne diyeyim?ey dil sen hem ateş,hem de harmansın. Bu ateşi harmana ne zamana denk salacaksın?ey dil şu canım senden şikayetçidir. O senin her dilediğini yaptığı halde senin elinden neler çekiyor.ey dil bazen has kulların lisanı gibi tükenmez bir hazinesin.ama bazen de,el aman fasıkların zehirli lisanı gibi dermanı bulunmaz bir dert oluyorsun!..ey insafsız!ey yılanı ininden,insanı dininden,çıkaran!bana hiçmi merhamet etmeyeceksin ki, helakime kasdedip yayını germişsin!..diyordu.
nihayet tacir bir müddet daha ağlayıp sızladıktan sonra,ölü papağanı kafesten çıkardıgömmek için yer hazırlamaya başladı.işte bu esnada ölü taklidi yapan papağan birden canlanıverdi.uçtu.yüksek bir ağacın dalına kondu.tacir kuşun yaptığı işe şaşırdı kaldı.bununla beraber içini kemiren bir meraka kapılarak bu esrarı çözmek için kuşuna seslendi.ey kuşum:ALLAH aşkına halini bize arzet.hintteki papağandan ne hal telakki etinki,bir hile yaptın,beni yaktın.bu işin sırrı nedir?anlat da bende bu manevi işten nasipleneyim,beni mahrum bırakma dedi.bunun üzerine papağan şöyle cevap verdi:haberini getirdiğin Hintli papağan bana sesiz hareketlerle mürşidlik yaptı,nasihat etti,yanan bağrıma sanki ab-ı hayat taktim etti.bana <-seni kafese güzel sesin mahkum etti..> demek istedi ve <-ey büyüklere de küçüklere de nağmeler söyleyen!ey alimleri de cahilleride nağmelerle mest eden.ey insanları muhrik nağmelerle eğlendiren,aklını başına topla.bu nağmeleri bırak.sende benim gibi öl de,esaretten kurtul>dedi.bende verilen talimatı yerine getirdim.kendimi öldürdüm ve kurtuldum.papağan sözlerine devamla ey efendi:ben esirlikten kurtuldum,şimdi asıl geldiğim yere vatanıma dönüyorum,sende benim gibi yaparsan ten kafesinden selametle kurtulur,hürriyete kavuşarak asli vatanına,yani baban HZ.ADEM in geldiği yer olan cennete dönersin.bu çamur bedenden sıyrılıp ulviyyete kavuşursun.çok yücelirsin dedi.bu sözlerden hisse alan tacir de:intibaha gelip kendi kendine şöyle dedi,bana öğüt olarak bu yetişir!gayrı bende papağanımın yolunu tutayım.zira anladım ki onun yolu,insana hakikatini keşfettiren,nurlu yola ileten ve ebedilik iksiri olan bir ab-ı hayat imiş..hikayede geçen kafesteki papağan, beden yani nefs asaretine giren ruhu temsil eder.hindistan,daki hürriyete gark olmuş daldan dala uçan papağanlar ise,dünya lezzetlerinden sıyrılmış,fanilik ve eşyanın esaretinden kurtulmuş ervah-ı mücerrede yani evliyaullahın ruhaniyetleridir.hindeki kuşların kafesteki mahbus kuşa talimatı,ölmeden evvel ölünüz, emri celiline ittibaın lüzumudur ki,kurtuluş ancak bu yolla mümkündür.HZ. MEVLANA KS.buyuruyor,ölünüz ki,hakikat sabahına dirilesiniz.hindistandaki papağan,kafesteki papağana bu hususta adeta şöyle demiştir,sende öl,yani tabii ölüm gelmeden önce kendi nefsinden kurtul.nefsani vücudundan kendi iradenle ölmesini bil ve ruhani hayata diril;böylece manevi semalara kanat aç
Çünkü kendi aslı ve hakikatiyle yaşamayan ve içindeki meknüz cevherden habersiz olan bir kimsenin hayatı,bir vücut kafesinde can çekişmekten başka bir şey değil de nedir?gerçek hayat,nefisten ölmekle başlar.zira bu ölüm bizzat hayatın kendisidir.
Ekleme Tarihi: 07.11.2006 - 13:53
Bu mesajı bildir   NaMaz_iM üyenin diğer mesajları NaMaz_iM`in Profili NaMaz_iM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
akarsu su an offline akarsu  

895 Mesaj -

En Son On: 22.04.2007 - 19:06
Cinsiyeti: Bayan 
Allah razi olsun
Cok guzel bir paylasim
InsaAllah bizlerde nefislerimizi terbiye edenlerden oluruz.
Rabbim yar ve yardimcimiz olsun.
Selam ve dua ile...
Ekleme Tarihi: 08.11.2006 - 09:21
Bu mesajı bildir   akarsu üyenin diğer mesajları akarsu`in Profili akarsu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
CiVELEK su an offline CiVELEK  

978 Mesaj -

En Son On: 22.03.2007 - 14:19
Allah Razı Olsungül
Ekleme Tarihi: 08.11.2006 - 15:41
Bu mesajı bildir   CiVELEK üyenin diğer mesajları CiVELEK`in Profili CiVELEK Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NaMaz_iM su an offline NaMaz_iM  

54 Mesaj -

En Son On: 20.12.2006 - 02:06
amin cümlemizden inşaallah...
Ekleme Tarihi: 09.11.2006 - 10:30
Bu mesajı bildir   NaMaz_iM üyenin diğer mesajları NaMaz_iM`in Profili NaMaz_iM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 562 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
mrvtt (34), incim (55), kalbiselim (53), asimm (43), hisam (48), aciz önder (38), caramed (51), sevim (59), hasan kemal (54), aygo (43), akdemir (49), zeynep63 (18), adem dikici (58), semasalman (37), yusuf2023 (43), hallo42 (33), aymet (46), irfan55 (49), bayercana (35), Sabri-81 (43), selam2000 (51), Dadas69 (55), celebirisin (40), Musab49 (50), genciz (56), erkamartuk (38), yalniz gul (58), dertli007_46 (36), kafka001 (52), egemen07 (44), Tekin (51), milasi (68), porselen43 (55), semasalman87 (37), dtkyusuf (49), sertel (51)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.52336 saniyede açıldı