ivermektine ivermektin fluvoxamine kaletra ivermectin super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » Muhasebe

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Themenicon    Muhasebe

350 Mesaj -

En Son On: 05.05.2009 - 09:13
Cinsiyeti: Bayan 
Muhasebe

İşini hakkıyla yapan bir yazar dostum, "Mesleğimle ilgili tek şikâyetim" demişti bana, "Bu ülkenin beni hergün haklı çıkarması..." Bazıları "Ben demiştim" ile başlayan yazılar yazmaktan keyif alsalar da, bir çoğumuz için en azap verici durum, yazdıklarının olaylarla doğrulanmasıdır...

ABD'nin Irak'ı hedef seçtiği andan bugüne yazıp çizdiklerime göz atmama gerek yok, hepsi belleğimde çakılı. Nasıl çakılı olmasın; hayat-memat meselesi iddiaları satırlara geçirip duruyorum. Sonunda ortaya çıkacak tablo arkasına bir ömür konulmuş mesleğimden ve yaptıklarımdan utanmamı da gerektirebilirdi. Hepimiz toplum içinde yaşıyoruz.

1 Mart tezkeresi öncesi ve sonrasını gözünüzün önünden geçiriniz. "Tezkere reddedilirse, faizler fırlar, enflasyon başını alır gider, borsa yerlerde sürünür, Türk ekonomisi çöker" demişlerdi. Sadece o kadar mı? Kimi, "Tezkerenin reddi AK Parti iktidarının sonu olur" diye açıkça yazmış, kimi de cümleleri arasına o anlamı ustaca yerleştirmişti. İddialarına göre, Türkiye, tezkere reddedildi diye, bölgesinde ve dünyada önem kaybedecekti. ABD-İngiltere ortak harekâtı nasıl olsa istediği sonucu alacak, ama kurulacak 'masa'da Türkiye bulunmayacaktı. Bu yüzden uğranılacak kayıpların haddi hesabı olmayacağını tekrarlayıp durdular...

Ben ise, Türkiye'nin haksız bir savaşa taraf olmamasının muhtemel getirilerini vurguladım. Ekonominin darbe yemeyeceğini söylerken iki gün sonra mahçup olma riski vardı; bunu seve seve üstlendim. Türk-Amerikan ilişkilerinin kısa süreli bir sendeleme geçirse bile daha mâkul bir zemine oturacağını, Washington'un Türkiye'yi gözden çıkartamayacağını yazdım, konutum. "Tavrımız bizi AB'ye yakınlaştıracaktır; ABD'nin Truva atı olmadığımızı anlayacak Avrupa'nın büyük ülkeleri nezdinde itibarımız artacaktır" tezlerimden bir başkasıydı.

Aradan geçen yedi ayda yaşananları hep beraber gördük: TÜSİAD'a bile "Irak'a asker göndermeyelim" dedirtecek bir performans sergiledi savaştan uzak duran Türkiye'nin ekonomisi. Faizler, enflasyon, döviz fiyatları düştü, borsa coştukça coştu. Hergün binlerce kamyon Irak'a Türk malı taşıdı, Türkiye'ye dolar getirdi. Türk firmalarının üstlendiği yükümlülükler 1 milyar dolara yaklaştı. AB neredeyse üyeliğimizi hemen ilân etmeyi düşünecek denli heyecanlandı. Her yıl nal topladığımız Eurovision yarışmasında, Avrupalı halk jürileri, şarkıcımızı birincilik kürsüsüne çıkardılar. Amerikalı senatör, biraz önce sorguladığı Türkiye'ye atanan büyükelçiye, "1 Marta ben de kızmıştım, ama Türkiye demokratik olgunluğunu ispatladı" deme ihtiyacı hissetti. Bütün bunlar tek bir Türk askerinin burnu kanamadan gerçekleşti.

Tezkereye "Hayır" demek, Türkiye'ye, diyen milletvekillerine, Ak Parti'ye ve hükümete, "Tezkereye hayır denilmeli" tezini savunanlara hiçbir şey kaybettirmedi. Türkiye de, Ak Parti de, hükümet de kazandı... Halkın özgüveni yenilendi; uzun yıllardır ilk kez eğilimlerine kulak veren bir iktidara kavuştuğu sevinciyle istikrara yatırıma başladı insanlar... "Türkiye Irak batağından uzak durmalı" tezini savunanların üzerine üzerine gidildi ilk başlarda; ancak işgalcilerin Irak'ta karşılaştıkları 'sorun' onların çenesini kısa süre sonra tıkadı. Bazıları, yeni tezkere oylaması öncesinde, "Bu aşamada Irak'a asker gönderilmesine ben de taraftar değilim" noktasına geldilerse, başlıca sebebi budur...

Buraya kadar sunduğum, kendi özelimde, "1 Mart-7 Ekim" maratonunun muhasebesidir. Hiç de kötü bir muhasebe olmadığına eminim... Kendi hesabıma, o süreç içerisinde yazıp söylediklerimden ben mutluyum.

Meclis yeni tezkereyi müzakeresini sürdürürken görüşlerimi açıklama fırsatı bulduğum Mehmet Ali Birand'ın 'Manşet' programında, Milliyet'ten Hasan Cemal'e, "Bundan sonrası artık sizin himmetinize kaldı" dedim ve ekledim: "Birazdan oylanacak tezkerenin kabulüyle açılacak süreçte meydana gelecekler tezkereyi savunanların eseri olacak. Umarım, siz de bu süreçten başarıyla çıkarsınız..."

Kötü niyetli bir kadronun zorladığı anlamsız savaşa karşıyım elbette; ama savaş çıktı bir kere. Irak'a huzur ve istikrarın gelmesini kim istemez, özellikle Türkiye'nin oradaki varlığı sayesinde gelecekse? Türk askeri Irak'a gitti diye ABD ülkenin yeniden yapılanmasında Türk firmalarına öncelik tanıyacaksa, bu, elbette hepimizin yararına... George Bush ve Tony Blair, Irak konusu ne zaman gündeme gelse, "Tayyip Erdoğan'a da danışalım" dediklerinde ilk sevinecek ben olurum... Bölge dengelerini yeniden oluşturmak için o meşhur 'masa' kurulduğunda, haber versinler, teşrifatçılık yapmaya gönüllü yazılayım...

Benim endişem, bunların 'reklâm' olduğu ve Türkiye'nin, Irak'a sevkedilecek ilk askerle birlikte, orada yerleşik 40'a yakın ülkeden biri muamelesi görmeye başlayacağı... "Hangi ülkeler Irak'ta?" diye sorduğumda bir-ikiden öte adlarını hatırlayacağınızı sanmadığım 40 ülkeden biri... Moğolistan da orada, Türkiye de orada olacak... İşte bu kadar...

Tezkereye baş koymuş kadrodan Ertuğrul Özkök, "Hayır, öyle olmayacak" diyor... Hasan Cemal ise "Türkiye devekuşu değil!" görüşünde... Oktay Ekşi'nin de neşesi yerinde, "Tayyip Erdoğan ve AKP'yi kararında destekliyoruz" diyor...

Bundan sonrasını onlara bırakıyorum...

tkivanc@yenisafak.com
Ekleme Tarihi: 09.10.2003 - 09:08
Bu mesajı bildir   feyza27 üyenin diğer mesajları feyza27`in Profili feyza27 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 2133 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
kaykaan (57), safak-50 (60), nazlinazende (45), sena_55 (49), NEWYORKER (50), hazan44 (39), RaMaZaN050 (34), KONVEYÖR (47), arefenur (52), mehmet4467 (42), hasret44 (39), turancihan (48), sevgikusu (37), kul_bahri (58), ser_kan (47), ssessiss (36), Seyyidmehmet (47), Ata01 (52), sempatik_cd (43), ebubekir1989 (35), M.EFE (50), sam@ (42), ozgurozakinci (47), garibcahil (46), muhacir-i muham.. (40), Osman50 (70), kanka_konya (36), hkurt (60), haliime (45), mrasitalas (40), hayýrsev.. (58), zekitatari (67), y_turan (39), doctor (41), koylu (63)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 1.15710 saniyede açıldı