generique stromectol generique luvox kaletra stromectol kaletra detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » M E D R E S E » İNGİLİZCE DERSLERİ » İngilizce Dersleri-Geçmiş Zaman-Geniş Açıklamalı

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 9 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
İngilizce Dersleri-Geçmiş Zaman-Geniş Açıklamalı

22 Mesaj -

En Son On: 11.11.2006 - 12:22
Cinsiyeti: Erkek 
Gecmiş zamana geldik.Biraz zor oldu ama cok sukur beraberiz gene.

Hemen kalıplarımızı yazalım.Örnekleri oturtalım.
Görün bakın ne kolay bi sey bu
kahkaha

Olumlu Düz Cümle : Subject-Verb(ed)-Object-Time expressions(etc)
Örnek : She play(ed) football last night

Önce öznemiz,ardından yuklem,Yanlız fiilimiz duzenli fiil ise -ed- takısı,duzensiz ise duzensiz halini yazmayı unutmuyoruz.
Ardından nesne ve sonrası zamanı belirtiyoruz.
Duzenli fiiller gecmiş zaman kullanımında kendinden sonra -ed- takısı alan fiillerir.

Mesela:
play-ed-
show-ed-
finish -ed- etc.

Duzensiz fiiller ise normal halinden farklı bir yapıya dönüşüyor ve uzerinde biraz oynama yapılıyor.
Mesela:
Yakalamak anlamındaki -catch- fiili gecmiş zaman kullanımında -caught- oluyor.
Görmek anlamındaki -see- fiili gecmiş zaman kullanımında -saw- oluyor.
Konuşmak anlamındaki -speak- fiili gecmiş zaman kullanımında -spoke- oluyor.

Bunada kısaca degindikten sonra.Olumsuz duz cumleye deginelim hemen.
Yukarıda olumlu duz cumlelerde fiilin ikinci halinden bahsettik.Yani degisken hallerinden.
Olumsuz cumle kurarken -did- yardımcı fiilinden yararlanacagız.Olumsuz hale getirmek içinse -not- olumsuzluk
ekini ekleyecegiz.
Ve işte önemli bir kural:
*-Did- yardımcı fiilini gördüğün her yerde fiilin 1. yani normal halini,daha acıkcası fiili oldugu gibi kullanacaksın.

Olumsuz Duz Cumle Kalıbımız: Subject-did-not-Verb1-Object-Time Expres.
Örneğimiz : I did not speak to teacher yesterday : Dün ögretmen ile konusmadım.

Normalde olumlu duz cumle olsa idi : I spoke to teacher yesterday olurdu. : Dun ögretmenle konustum.
Ama olumsuz oldugu icin ya da -did- i kullandıgımız icin biz ne yaptık ? Speak fiilinin 2. halini spoke u getirdik.

Şimdi gelelim soru haline.Nasıl olmusuz cumle kurarken -did- yardımcı fiilinden yararlandı isek.Soru cumlelerinde de
did yardımcı fiilinden yararlanacagız.Nasıl mı ?

İşte Kalıbımız : Did-Subject-Verb1-Subject-Time Expr.etc.
Örnek : Did you say anything just before.: Az önce bir sey mi söyledin ?
Bakın eger did olmasa idi.Cumlemiz olumlu duz cumle olsa idi.Söyle derdik:
You said something just before : Az önce bir sey söyledin.Dikkat edin örnegimizdeki fiile.Fiilin 2. halini kullandık.
Neden ? Cunku -did- yardımcı fiili yok.
Yani bu başa bela yardımcı fiil var ise fiili oldugu gibi,yok ise de fiilin 2. halini getircez.Bu kadar aslında gecmiş zaman.

Bu zaman ile cumleleri kurarken zaman ifadelerini dikkatli kullanmalıyız.Gecmiş zaman olacak yani.Misaller;
ago :Önce ( bunu belirli bi sayı ile kullanırsınız genelde.Mesela "an hour ago":"Bir saat önce" gibi)
yesterday: Dün
Last night-Last Day : Dün gece,Son gün(Yani bir önceki gun)
In the morning : Sabahleyin ( Farzedinki aksam olmus ve birine sabahki bi olayı anlatıyorsunuz )

Gerisini de siz arastırın bana da söyleyin sevinçli

Simple Past Tense in Kullanım Alanları ?

1-Simple Past Tense geçmişte belirli bir zamanda başlamış ve bitmiş eylemler için kullanılır. Bazen konuşan kişi tam olarak bir zaman belirtmeyebilir, ama mutlaka cümlede bir geçmiş zaman fikri vardır.

EXAMPLES:

I saw a movie yesterday. (Dün bir film seyrettim.)

I didn't see a movie yesterday. (Dün bir film seyretmedim.)

Last year, I traveled to Italy. (Geçen yıl İtalya'ya seyahat ettim.)

Last year, I didn't travel to Italy. (Geçen yıl İtalya'ya seyahat etmedim.)

She washed her hands. (Ellerini yıkadı)

She didn't wash her hands. (Ellerini yıkamadı)

2-Simple Past Tense'i geçmişte tamamlanmış birkaç eylemi arka arkaya anlatmak için kullanırız.

EXAMPLES:

I finished work, walked to the beach, and found a nice place to swim.
(İşlerimi bitirdim, sahile yürüdüm ve yüzmek için güzel bir yer buldum.)

He arrived from the airport at 8:00, checked into the hotel at 9:00, and met the others at 10:00.
(Havaalanından saat 8'de geldi, 9'da otele kaydını yaptırdı ve diğerleriyle 10'da buluştu.)

3-Simple Past Tense geçmişte başlamış ve bitmiş bir süreci anlatırken kullanılır. Bu süreç uzundur ve genelde "iki yıldır", "tüm gün" veya "tüm yıl" gibi zaman ifadeleriyle kullanılır.

EXAMPLES:

I lived in Turkey for two years.
(İki yıl Türkiye'de yaşadım.)

Ahmet studied English for five years.
(Ahmet beş yıl İngilizce çalıştı.)

They sat at the beach all day.
(Tüm gün sahilde oturdular.)

We talked on the phone for thirty minutes.
(Yarım saat telefonda konuştuk.)

How long did you wait for them?
We waited for one hour.

(Onları ne kadar beklediniz?
Bir saat bekledik.)

4-Simple Past Tense aynı zamanda geçmişte vazgeçtiğimiz alışkanlıklar için de kullanılır. "used to" kalıbıyla aynı amaçla kullanılabilir. Bahsettiğimiz eylemin bir alışkanlık olduğunu açıkça belirtmek için cümlelerde "always" (daima), "often" (sık sık), "usually" (genellikle) ve "never" (asla) gibi zaman ifadeleri kullanılır.

EXAMPLES:

I played basketball when I was a child.
(Çocukken basketbol oynardım.)

He played the guitar.
(Gitar çalardı.)

She worked at the hospital after school.
(Okuldan sonra hastanede çalışırdı.)

They never went to school, they always skipped.
(Hiç okula gitmezlerdi, hep kaçarlardı.)

Heheeee Bittiii göz kırpma
Allah kolaylık versin insallah.Bi daha ki bu cok zevkli dersimizde görusmek uzere canlar...

Bu mesaj 1 kez ve en son muhammedyldz tarafından 15.01.2006 - 12:51 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 15.01.2006 - 12:50
Bu mesajı bildir   muhammedyldz üyenin diğer mesajları muhammedyldz`in Profili muhammedyldz Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rabia_2 su an offline rabia_2  
Ne yapmalıyım

3 Mesaj

En Son On: 21.02.2007 - 21:05
Cinsiyeti: Bayan 
Esselamunaleykum hocam.Ben ingilizce derslerini anlıyorum ama ingilizce cümleleri gereği gibi okuyamıyorum.Yani okunuşlarını pek beceremiyorum.Ne yapmam gerekiyor.Hangi kaynaklardan yararlanabilirim.Şimdiden Allah razı olsun.
Ekleme Tarihi: 22.03.2006 - 21:20
Bu mesajı bildir   rabia_2 üyenin diğer mesajları rabia_2`in Profili zum Anfang der Seite
Gast ahmet gunay  

Misafir

En Son On: 21.02.2007 - 21:05
Cinsiyeti: ----- 
Çok teşekkür ederiz ,gerçekten anlaşılır bier biçim vermişsiniz.
Ekleme Tarihi: 22.03.2006 - 23:27
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
zeh_ra su an offline zeh_ra  
Themenicon   

7 Mesaj

En Son On: 15.04.2006 - 22:59
S.A çok güzel bir bölüm benimde azda olsa ingilizce birikimim var benimde bu hizmette aciz_ane bi yararım olabilir..
Ekleme Tarihi: 23.03.2006 - 17:01
Bu mesajı bildir   zeh_ra üyenin diğer mesajları zeh_ra`in Profili zeh_ra Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
AdiyamanLi 02 su an offline AdiyamanLi 02  

2 Mesaj

En Son On: 01.03.2007 - 21:13
Selamın Aleykum

ben yabanci dil bölümü mezunuyum Agırlıgı İngilizce olmak üzere ek dil olarak Almanca egitimi aldım lisede ve Burda yeniyim siz degerli karde$lerime yardımcı olmak isterim...

İngilizceye ba$larken kolaydır ama zamanla zorlaşir fakat almanca ise en ba$ta zordur ve zamanla kolayla$ir...

ingilizceye ba$larken ilk önce kulak dolgusu yapacaksınız yani kasetler cdler vcdlerle telafuz konusunu cözmelisiniz daha sonra asla ve asla ingilizce ögrenirken türkce cevirili kitaplardan ögrenmeyin ben okuldayken bize verilen kitaplarda sadece ingilizce vardı kasetler vardı videodan gördük ve asla türkce olmadı..

İns ilerleyen zamanlarda daha acıklamalı bilgiler size sunacagım ilginiz için teşekkürler....

Ekleme Tarihi: 14.06.2006 - 01:21
Bu mesajı bildir   AdiyamanLi 02 üyenin diğer mesajları AdiyamanLi 02`in Profili AdiyamanLi 02 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
_erguvan_ su an offline _erguvan_  
Geniş zaman değil de

5 Mesaj

En Son On: 29.03.2007 - 22:21
Şu geçmiş zaman zorluyor biraz.Doğrudan ing kasetlerden başlama ve devam etme fikri doğru.En kalıcı yol ama türkçeyi şaşıyor insan bir de arapça çalışınca.telaşlı
Ekleme Tarihi: 29.03.2007 - 21:56
Bu mesajı bildir   _erguvan_ üyenin diğer mesajları _erguvan_`in Profili zum Anfang der Seite
mustafainc88 su an offline mustafainc88  
Selamun Aleykum ve Rahmetullahi ve bereketuh

1 Mesaj

En Son On: 22.04.2007 - 10:32
S.a

ben ing dil bölümü okuyorum ve böbürlenmek olrk anlamayın ama ing yi ana dilim gb bilirim herhangi konuda bir sorununuz olursan yardım edebilirim!!!

hayırlı günler

Bu mesaj 1 kez ve en son mustafainc88 tarafından 14.04.2007 - 18:03 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 14.04.2007 - 18:02
Bu mesajı bildir   mustafainc88 üyenin diğer mesajları mustafainc88`in Profili zum Anfang der Seite
^^+DoLuNaY+^^ su an offline ^^+DoLuNaY+^^  

1 Mesaj

En Son On: 02.06.2007 - 18:43
paylaştığın için teşekkürler ben biliodum sayende tekrar etmiş oldumsevinçli sevinçli
Ekleme Tarihi: 02.06.2007 - 18:21
Bu mesajı bildir   ^^+DoLuNaY+^^ üyenin diğer mesajları ^^+DoLuNaY+^^`in Profili zum Anfang der Seite
tayfur38 su an offline tayfur38  
banka borçları

14 Mesaj -

En Son On: 05.01.2009 - 21:31
çok güzel başarmışın arkadaş bankada kurtulmayı.bşr seferde öde demişsiniz dört milyar borcu bir seferde nasıl öder bi memur eskisi gibi insanlarda yardımlaşma duygusuda yok bi sürü akraba var beş on milyon verseler elimden tutmuş olacklar ama maalesef insanlar yardımlaşmayı sevmiyor
Ekleme Tarihi: 23.12.2008 - 18:35
Bu mesajı bildir   tayfur38 üyenin diğer mesajları tayfur38`in Profili tayfur38 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 830 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
kaykaan (57), safak-50 (60), nazlinazende (45), sena_55 (49), NEWYORKER (50), hazan44 (39), RaMaZaN050 (34), KONVEYÖR (47), arefenur (52), mehmet4467 (42), hasret44 (39), turancihan (48), sevgikusu (37), kul_bahri (58), ser_kan (47), ssessiss (36), Seyyidmehmet (47), Ata01 (52), sempatik_cd (43), ebubekir1989 (35), M.EFE (50), sam@ (42), ozgurozakinci (47), garibcahil (46), muhacir-i muham.. (40), Osman50 (70), kanka_konya (36), hkurt (60), haliime (45), mrasitalas (40), hayýrsev.. (58), zekitatari (67), y_turan (39), doctor (41), koylu (63)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 1.13395 saniyede açıldı