lopinavir ritonavir kaletra colchicine stromectol generique colchicine cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » M E D R E S E » İNGİLİZCE DERSLERİ » İngilizce Dersleri-Şimdiki Zaman

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
İngilizce Dersleri-Şimdiki Zaman

22 Mesaj -

En Son On: 11.11.2006 - 13:22
Cinsiyeti: Erkek 
Arkadaslar simdilik gecelim zamanlarımızdan şimdiki zamana.
Olay o kadar basit ki her sey formulden ibaret.

Duz Cumle = Özne+am/is/are+fiil+ing takısı+nesne
I am play-ing football
Ben futbol oynuyorum
I am
She/he/it is
They/You/We are

Gorundugu gibi am I öznesinde -is She/he/it öznelerinde ve are da We/they/you öznelerinde kullanılır.

Şimdi duz cumle ornekleri exercise ları yapalım yani

I am studying english:Ben ingilizce calısıyorum -Öznemiz I oldugu icin yardımcı fiil olarak am i kullandık.Fiilimiz study idi sonuna kural geregi ing takısı getirildi.ve sonra da nesne.İşte bu kadar

She is talking to mommy:O annemle konusuyor: Özne she oldugu icin is yardımcı fiili getirildi.Filimiz talk a ing takısı ve sonunda nesne.

They are climbing the mountain:Onlar daga tırmanıyor:Öznemiz they old. için are getirldi.Sonra kural gereği fiil ve ardından fiile bir ing takısı.En sonda nesne.

Kardesler şimdiki zamanın olumsuz ve soru şeklini sonra ogrenecegiz

Önce formullerimizi yazalım.

Özne-am/is/are-not-fiil-ing-nesne
I am not play ing football
Ben futbol oynamıyorum.Goruldugu uzere olumsuz duz cumle kurarken yapmamız gereken tek sey am/is/are yardımcı fiillerinden sonra not olumsuzluk ekini getirmek.

Soru cumles; Yardımcı Fiil:am/is/are-Özne-fiil-nesne
Yardımcı fiili am/is/are dan oznemize gore uygun olanı sececegiz.Eger I ı kullanacaksak am She/he yi kullanacaksak is, They/we yi kullanacaksak da are ı sececegiz yardımcı fiil olarak.

Örnek: Are They reading book ?:Onlar kitap okuyorlar mı?

Is she playing tennis?: O tenis oynuyor mu ?

Am I talking too much ? : ben cok mu konusuyorum ?

Soru cumlemiz de bu sekilde kuruluyor.Sorusu olan varsa cekinmeden sorsun lutfen.Hiç anlamadım diyen varsa bile bastan anlatayım insallah.

SELAMETLE
Ekleme Tarihi: 15.01.2006 - 13:33
Bu mesajı bildir   muhammedyldz üyenin diğer mesajları muhammedyldz`in Profili muhammedyldz Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 473 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
osmanli1 (49), TRABZONLU_TS (43), murat__ (41), remzay56 (61), Mikayil Demir (44), sadoðlu (68), yigilcali (48), müzisyennnn (46), hakankara (55), mikail06 (53), seyfullah (36), erguen (53), @hmed (49), emre-70 (34), AY-NUR (41), yagmurumm (33), ihvankudret (35), KeTeNci (38), zahid1 (49), hamdim (37), intifada (53), samsun1983 (41), veysel.hoca (48), mikail34 (54), zincefr (60), batmazhalil (36), MaziDENbiri (52), sero (58), Natuvan (40), tuana~islam (38), xturkkizx (37), seros633 (47), m_zahid (43), karanfil58 (39), halimyusufoglu (49), minam (44), HATÝCE81 (43), s.emine (43), naci edin (78), Yaseminerdem (36), fatih1981 (43), bekir tek (38), seyyidtalha (52)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55675 saniyede açıldı