seretide inhaler seretide rotacaps seretide serevent serocryptin seromycin serophene seropram seroquel servambutol servanolol servicillin serviclofen servispor servitet silagra sildalis sildenafil silvitra simcora simvasine simvast sinemet cr sinemet sinequan singulair sirdalud skinoren smap sortis spersanicol spiroctan sporanox starlix stocrin strattera stromectol suhagra force suhagra sumycin super avana
     

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30095 *** Toplam Mesaj: 148183
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » KADINLARLA EL SIKIŞMAK

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 60 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Mesaj
Gast TALHA-1  
KADINLARLA EL SIKIŞMAK

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On:
Cinsiyeti: ----- 
Mesleğim icabı bir çok insanla görüşüyorum. Dinimin bir gereği olarak da bayanlarla el sıkışmıyorum. Ama nedendir bilmem bu konuda arkadaşlarımda büyük bir zaaf görüyorum.

Bayanlar beni kendilerini adam yerine koymadığımdan dolayı uzattıkları ellerini geri çevirdiğimi düşünüyorlar. Onlara anlatmaya çalışıyorum dinimizce bir bayan ile erkeğin el sıkışamıyacağını ama onlar bu el sıkışma olayının gayet doğru bir davranış olduğunu, bundan kimseye zarar gelmiyeceğini iddia ediyorlar.

Hatta bir gün dindar bir arkadaşım işyerinde bayanlarla el sıkıştığını, iş harici sohbetler ettiğini söyleyince çok şaşırdım. Bu arkadaşım dini inançları konusunda çok duyarlı ama nedendir bilmem bu olayı normal görüyor.

Bu konuda ravda üyelerinin görüşlerini bekliyorum.

Selamlar.

Ekleme Tarihi: 11.11.2005 - 08:31
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast Nur 66  

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On:
Cinsiyeti: ----- 
Selamun Aleykum

TALHA-1 Kardeşim Çok güzel bir konuya değinmişsin. ALLAH (C.C.) senden razı olsun. Maalesef İnançlı insanlar bu konuda
hiç bilinçli değiller. gerekli hassasiyeti göstermiyorlar. Aynı ızdırabı bende yaşıyorum. Bazen Bir topluma giriyorumki
Bir kadınla tokalaşmak gerekiyor. Yani Kadın bana elini uzatacak. Bu durumlara
düşmemek için yani tokalaşmamak için
oradan hemen ayrılıyorum. Ya elimi uzatmadığım yada oradan ayrıldığım için çok eleştiriliyorum. Ama ben Müsterihim.
Bediüzzamanın dediği gibi Yeterki O Razı
olduktan sonra insanlar razı olmamış ne
ehemmiyeti var. İnşaallah biz Müminler
bunlara Hassasiyet gösteririz. Ellerimizi
,Gözlerimizi ve bütün azalarımızı Haramlardan uzak tutarız. Bu konuda da
Mümin Hanımlardan aynı hassasiyeti bekleriz. SELAM ve DUA ile.
Ekleme Tarihi: 11.11.2005 - 09:25
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast TALHA-1  
KADINLARLA EL SIKIŞMAK

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On:
Cinsiyeti: ----- 
Azmedince oluyor.

İçtimai hayatta ister istemez karşı cinsle muhatap olmak zorunda kalıyoruz. Bir gün hiç unutmam yakın akrabam (amcamın kızı) bana uzaktan hoş geldin dedi. Ben elimi uzattım ama o uzatmadı. Ben biraz mahcup biraz şaşırmış vaziyette kaldım. Aslında kardeş gibi büyümüştük. Ama o zamanlar daha bilgisizdim. O 17 yaşında ben 19 yaşındaydım. O olay bir iz bıraktı bende. Daha sonra yeni çevreler edindiğimde gerçekten islamı çok güzel yaşayan arkadaşlar edindim ve amcamın kızının yaptığının doğru olduğunu anladım.

Sonradan içtimai hayata girince özellikle işyerinde ve hususan bayramlarda bu sınava maruz kaldım. Çünkü çalıştığım büroda 14 kişi var. Gelen hepsiyle sırasıyla tokalaşıyor. Allah affetsin diğer arkadaşlardan bu konuya dikkat eden yok ama ben önceleri bir yolunu bulup bana sıra gelmeden dışarı çıkıyordum. Ama artık onlara tebliğ maksadıyla dışarı çıkmıyorum. Bana sıra gelince elimi göğsüme götürüyorum. Bu geçtiğimiz Ramazan Bayramında da bu davranışımın mahsulünü almaya başladım.

Gelen bayanlar ilk önce bana geliyor, uzaktan bayramlaşıyoruz ve sonra diğer arkadaşlara gidiyor. Bu bence başarı, çünkü dinimizce böyle olması gerektiğini anlatmış oluyorum. Çünkü ben de bu şekilde öğrendim.

Değil mi ya. Biz tebliğ ile mükellef değil miyiz ? Yoksa her zaman taviz vere vere halimiz nic'olur.

Selamlar.


gül gül gül gül gül
Ekleme Tarihi: 11.11.2005 - 10:32
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
akincimetin su an offline akincimetin  

359 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 12.06.2005
En Son On: 08.03.2011 - 16:36
Cinsiyeti: Erkek 
Ewet talha kardeşim doğrusunu yapmış ve bir örnek müslümanın olması gibi davranmış.

Bende aynı durumdayım ben daha çok aktifim benim yanıma hem bayan hemde erkek geliyor.bayanlara karşı hep mesafeli dururum.Ve bütün halka açık bir yerde olunca ve siyasi bir kimlik oluncada yanlışta anlıyorlar.neden bizim elimizi sıkmadı diye.Hiç önemli değil çünkü eğer biz erkekler biz bayanın elini tutmuş olursak bunun bir çok neticesi olabilir.

1. Allahın haram kavramını çiğnemiş oluruz.
2. Peygamberimizin bize tavsiye ettiği gibi hareket etmemiş oluruz.
3. İki cinsin bir birine şehevi yaklaşmasını engellememiş oluruz.
4. Haram kavramlarına eklemeler yapılarak devam edilmesine sebep oluruz.
5. Müslümanlar nazarında kötü intiba bırakmış oluruz.
6. Bir çok yuvaların bu şekilde küçük ayrıntılardan yıkıldığına şahit oluruz. v.s...

Arkadaşlar bize hafif diye gözüken ve bundanda ne çıkar diye tabir ettiğimiz küçük günahlar Allah c.c nazarında büyük günahların başlangıcı sayılabildiğini ve o günahı işlemiş gibi sayılamıyacağımızı nerden biliyoruz.Züht ve takvalı insan,her türlü haramdan,fasıklık ve kötü eylem ve söylemlerden uzak duran insandır.

Kendimizi hiç kandırmayalım Ben kendi nefsime söylemek isterim ki kendime güvenemem çünkü nefis taşıyor ve sonumuzun nasıl olacağını bilemiyoruz.

Eğer böyle adetleri olan kardeşlerimiz varsa ister amir isterse memur olsun Bu davranıştan kaçınmalı ve rabbinin rızasına uygun yaşamalıdır ki,rabbim ecrini kat kat versin.

Biz sizleri seviyor bu sevgi yüzünden sizlerinde narı cahımden uzak kalmanızı umuyor ve umudumuzu hep korumak istiyoruz.

Sevgi ve muhabbetlerimle...

gül


Bu mesaj 1 kez ve en son akincimetin tarafından 11.11.2005 - 11:43 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 11.11.2005 - 10:45
Bu mesajı bildir   akincimetin üyenin diğer mesajları akincimetin`in Profili akincimetin Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast TALHA-1  
Küçük günah, büyüğe götürüyor.

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 08.03.2011 - 16:36
Cinsiyeti: ----- 
Metin Akıncı 'nın mesajından bir bölüm.

"Arkadaşlar bize hafif diye gözüken ve bundanda ne çıkar diye tabir ettiğimiz küçük günahlar Allah c.c nazarında büyük günahların başlangıcı sayılabildiğini ve o günahı işlemiş gibi sayılamıyacağımızı nerden biliyoruz.Züht ve takvalı insan,her türlü haramdan,fasıklık ve kötü eylem ve söylemlerden uzak duran insandır."

Bir zamanlar uzun süre televizyondan seyretmedim. Sonra yeniden seyrettiğimde hep kötü sonların başında Allah'ın bir emrinin ihlali geliyordu. Hem de küçük denilen bir emrinin.

Mesela misafirlikte bayan-erkek bir arada oturması. Filmde adam arkadaşının eşine meylediyor. Oysaki dinimiz bu tür zinanın önünü ta ilk adımda kesmiş.

Ne kadar mükemmel bir dine sahibiz. İnşaallah bu nimetin hesabını kolay verebilenlerden oluruz.gül gül gül gül gül gül
Ekleme Tarihi: 11.11.2005 - 12:57
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
fosaloglu su an offline fosaloglu  
!

2683 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 24.09.2003
En Son On: 20.01.2007 - 12:07
Cinsiyeti: Erkek 
Ne mutlu haramın her türlüsüne tenkit edileceğini bile bile yaklaşmayana,

Ne mutlu takva ile yaşayana...

Sizin adınıza ben mutlu oldum kardeşlerim.

Kendi adıma konuşacak olursam; ben konuya sizin kadar hassas yaklaşamıyorum malesef.

İnşAllah aynı huşuyu bende gösterebilirim.


Allah razı olsun. islamı tertemiz tutmaya çalışandan...
Ekleme Tarihi: 11.11.2005 - 18:54
Bu mesajı bildir   fosaloglu üyenin diğer mesajları fosaloglu`in Profili fosaloglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
tugba009 su an offline tugba009  

84 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 14.02.2004
En Son On: 30.11.2008 - 01:35
Cinsiyeti: Bayan 
Talha kardesim bu konu biz bayanlarinda cok büyük bir sorunu, burada almanlarin arasinda geciyor günümüz genelde, el uzattiklarinda bunun benim dinime aykiri oldugunu, elimi uzatamayacagimi güzel bir sekilde anlattigim zaman gercekten anlayisla karsiliyorlar bir dahaki basörtü takan bir müslüman bayani gördükleri zaman ellerini uzatmiyorlar ama türkiye de bir topluma gittiginizde bir bay elini uzatsa karsidakide bir bayan olarak elini vermese ayiplanabiliyor oysa islamda yanlis oldugunu bilerek...

EFENDIMIZ'e (sav) bi'at eden kadınlar dediler ki: Ey Allah'ın Resulü biat ederken elimizi tutmadınız. Peygamber (sav) kadınların elini tutup tokalaşmam buyurdu (Ahmed bin hanbel, Nesai, İbn Mace).

Hazret, Aişe (ra) biat ile ilgili şöyle buyuruyor: Allah'a yemin ederim ki Resulüllah'ın eli bir kadının eline dokunmadı. Sadece sözle onlardan biat aldı" (Müslim).

"Sizden biriniz başına iğne ile dürtülmesi kendisi için helal olmayan bir kadına dokunmaktan daha hayırlıdır." buyuruyor EFENDIMIZ (sav).İslam dini kadınla tokalaşmayı yasaklamakla kadını tezyif etmiyor. Bilakis şerefini kurtarıyor.

RABBIM nefsimize, seytana uydurmasin, belki tokalasmakla ne olacakki diyebiliyoruz, benim niyetim kötü degil desekte dinimizde sakincali, ama ne denli uygulayabiliyoruz oda tartisilir...RABBIM uygulayanlardan eylesin hepimizi, günahlarimizi, kusurlarimizi affetsin, O nun sonsuz bagislayici sifatlarina siginiyoruz...


Bu mesaj 1 kez ve en son tugba009 tarafından 11.11.2005 - 19:45 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 11.11.2005 - 19:29
Bu mesajı bildir   tugba009 üyenin diğer mesajları tugba009`in Profili tugba009 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast TALHA-1  
Düşülen duruma bak.

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 30.11.2008 - 01:35
Cinsiyeti: ----- 
Hafızamda kötü bir yer etmiş olan bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Türkiye'nin başbakanı tesettürlü eşiyle birlikte Yunanistan'a gitmişti. Orada Yunan başbakanı mıdır nedir bir ecnebiyle ticaret anlaşması konuşacaklar. Karşılama esnasında Yunan ecnebisi bizim başbakanın hanımına elini uzattı. Hanımefendi önce biraz çekilir gibi oldu ama nedendir bilmem elini uzatmak zorunda kaldı o ecnebiye. Ama işte o anda bir ibret tablosu çıktı ortaya. Çünkü ecnebi adam bizim başbakanın tesettürlü eşini yanaktan öpmek istedi. Maalesef öptü de.

İşte düşülen durum. Bir taviz. Arkasından bu durum. Belki bazılarına ufak bir taviz gibi gelecek ama bu tüm ülkeye etki edecek bir durum. Sonra da TALHA çıksın bayanlarla el sıkışmak haram desin. Demezler mi ona sizin başbakanınızın tesettürlü eşi bile elin ecnebisine hem elini veriyor, hem yanağından öptürüyor diye. Sen neyi savunuyorsun demezler mi?


:(
Ekleme Tarihi: 12.11.2005 - 09:49
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast AHMET  

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 30.11.2008 - 01:35
Cinsiyeti: ----- 
O DURUMA DÜŞMÜŞ OLMAK KÖTÜ BİR DUYGU ELBETTE. AMA BAZEN ÖYLE POZLAR VERİYORUZ Kİ AMEL TV 'YE BUNLARIN BİZE AHİRETTE GÖSTERİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜKÇE ÖLMEKTEN KORKUYORUZ.

BİR EL SIKIŞMAK,

BEŞERİ MÜNASEBETLER DERSİNDE OKUMUŞTUM. KADIN ELİNİ UZATMADAN ERKEK UZATAMAZ. BÜYÜK ELİNİ UZATMADAN KÜÇÜK UZATAMAZ VS.

MEDENİYET BİLE BİZİM DİNİMİZİ YAŞAMAMIZA YARDIM EDİYOR ASLINDA. YETER Kİ BİZ İSTEYELİM.

TALHA KARDEŞİME BÖYLE BİR KONUYU AÇTIĞI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM. göz kırpma

SAĞLICAKLA KALIN. Güle Güle
Ekleme Tarihi: 14.11.2005 - 08:39
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
RuZGaR su an offline RuZGaR  

Moderator
1295 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 06.12.2004
En Son On: 19.03.2012 - 20:30
Cinsiyeti: Bayan 
gerçekten çok zor bi durum. burda daha çok erkekler konuşmuş sanırım ama bi bayan için de çok zor oluyo:(
Maalesef bayram yaklaşırken düşünmeye başlıyorum, bu bayram napıcam elini uzatanlara diye. akrabalarımızın çoğu dinini bilmioyo, yaşamıyo. çok rahat bi şekilde elini uzatıyo. Ama kesinlikle taviz vermemek lazım.
Son bikaç senedir çoğu öğrendi artık tokalaşmadığımı, ellerini uzatmamaya başladılar Allaha şükür göz kırpma Müslüman bi ülkede, müslümanlar arasında ancak bu kadar farklılık olabilir heralde:(ağlar

ya bu arada başlığı yeni gördüm sanırım yanlış biyere yazmışım kadınlarla tokalşmak diyomuş hakkınızı helal edin


Bu mesaj 1 kez ve en son AntiusA_ tarafından 14.11.2005 - 11:15 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 14.11.2005 - 11:10
Bu mesajı bildir   RuZGaR üyenin diğer mesajları RuZGaR`in Profili RuZGaR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
GAYRİ MÜSLİMLE HER ZAMAN EL SIKIŞIRIM ELİMİ ÇEKMEM

2687 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 13.08.2005
En Son On: 16.01.2010 - 22:25
Cinsiyeti: ----- 
İSLAMDA EL SIKIŞMANIN TABİİKİ SAKINCALARI VARDIR ANCAK GAYRİ MÜSLİM BAYAN BANA ELİNİ UZATTIGINDA O YAPTIGIMIZ AMELİ NEREYE OTURTACAGIZ HAYDİ BAKALIM..GÖREV İCABI SÜREKLİ UZATMAK ZORUNDAYIM
Ekleme Tarihi: 14.11.2005 - 13:06
Bu mesajı bildir   NurBahcesi üyenin diğer mesajları NurBahcesi`in Profili NurBahcesi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
akincimetin su an offline akincimetin  

359 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 12.06.2005
En Son On: 08.03.2011 - 16:36
Cinsiyeti: Erkek 
Başkalarının nazarında kendimizden taviz vermeyi uygun görüp Allah c.c nazarında nasıl vermiş olduğumuz tavizi anlatacağız ki,Ya o gayri müslimdi yada o işimiz gereği el sıkışmasam işimden yada başka başka şeylerden uzaklaştırılacaktım mı diyeceğiz.

Taviz tavizi doğurur.Sen müslümansan riayet etmen lazım.Ha ben ancak bu kadarını yapıp gerisini bu türlü yapar bu şekilde hayatımı devam ederim diyenler olursa imzama bir göz atlamarını öneririm.İslamdaki kurallar ve haram helal kavramları belli edilmiştir din koyucu sayesinde.Kendimizi bir takım yapmış olduğumuz kusurlara kılıf bulma yada yaptığımız bir işimizin mecburiyetine sığınıp mazeret talep etmede bu şekilde tasnif edilmiştir.

Ya dinin emir ve yasaklarına uyacağız yada kendi yaşantımıza yada hayat tarzımıza göre bir şekil ortaya çıkaracağız.Haşa şekilcilikten ve sonradan ortaya bir şey çıkarmaktan(Bid'atten)Yüce mevlamın ilahi dergahı izzetine sığınırım.Bu şekilde düşüncelere kapılmış kardeşlerime söylemeyi kendime bir borç bildim.Benden tebliğ yapıp yada yapmama neticesinde kiramen katibin melekleri her yaptığımız şeyleri yazmaktadır.

O dehşetli gündeYüzümüz ak olmasını istiyorsak dinimizin güzel emirlerine riayet edilmelidir.

Sevgi ve muhabbetlerimle..
Ekleme Tarihi: 14.11.2005 - 13:51
Bu mesajı bildir   akincimetin üyenin diğer mesajları akincimetin`in Profili akincimetin Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Muslime_Nur su an offline Muslime_Nur  

53 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 03.11.2003
En Son On: 18.11.2006 - 08:02
Cinsiyeti: Bayan 
cok guzel bir konu.. burda isin icine takva giriyor..Allah herkesin yardimcisi olsun.
Ekleme Tarihi: 14.11.2005 - 18:18
Bu mesajı bildir   Muslime_Nur üyenin diğer mesajları Muslime_Nur`in Profili Muslime_Nur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
GöLGe su an offline GöLGe  
Ameller niyete göredir...!

1041 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 24.08.2003
En Son On: 23.11.2008 - 22:01
Cinsiyeti: Erkek 
Ya gercek islamiyeti dünyaya tanitip taviz vermeyecegiz yada ameller niyete göre deyip sualler sorulurken Rabbimizin merhametine siginacagiz...!

gül
Ekleme Tarihi: 14.11.2005 - 20:46
Bu mesajı bildir   GöLGe üyenin diğer mesajları GöLGe`in Profili GöLGe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast AHMET  
Ameller niyete göre midir ?

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 23.11.2008 - 22:01
Cinsiyeti: ----- 
Evet ameller niyete göredir ama bunun da şartları vardır değil mi?

Benim niyetim kötü değildir deyip, haramın olan bir kadınla el sıkışırsan veya ben onunla sohbet edip imanı artıracağım diye kıyıda köşede tatlı sohbetler edersen niyete bakılır mı?

Kalbim temiz diyorsun. Ne temizliği? Arap sabunuyla mı yıkadın kalbini? İyi öyleyse ben gidiyim bardaki gençleri camiye davet edeceğim diye barda sabahlara kadar içeyim, bilmem kimlerle yaklaşayım. Sonra da niyetimin arkasına sığınayım.

Yok kardeşim kesinlikle haramının elini tutmanın niyetle alakası yok. Ha şöyle bir durumda niyetinin uygun olduğunu söyleyebilirim. Bayanın elini öpüp alnına koymak için tutuyorsan ne âlâ. Yoksa önce el sıkış, sonra yanak yanağa öpüş, sonra da gel benim niyetim selamlaşmaktı, yok bayramlaşmaktı, yok şuydu buydu de.İnsanlar nasıl yaşarlarsa öyle inanmaya başlarlar.


Bu mesaj 2 kez ve en son AHMET tarafından 15.11.2005 - 08:59 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 15.11.2005 - 08:57
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
mycandostu su an offline mycandostu  
Themenicon    ALLAH razı olsun senden

9 Mesaj

Kayıt Tarihi: 15.11.2005
En Son On: 09.12.2005 - 09:24
Cinsiyeti: Erkek 
Güzel şeyler yazmışsın.Müslüman islamın şiarlarından ödün vermeye başlamıdımı arkası gelir.ALLAH cümlemizi ıslah etsin ne diyelim...!
Ekleme Tarihi: 15.11.2005 - 11:07
Bu mesajı bildir   mycandostu üyenin diğer mesajları mycandostu`in Profili mycandostu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Suqunet su an offline Suqunet  
el sıkışmak

858 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 13.11.2005
En Son On: 11.02.2007 - 17:54
Cinsiyeti: Erkek 
Erenlere baktığımızda nasıl ermişler diye her zaman ALlah ın buyruklarına sonsuz bir tabiyet gösterdikleri çıkıyor karşımıza.Ameller tabiiki niyetlere göredir fakat derinlere indikçe kayboluruz.Allah tabii diyenlerden eylesin inananları.Allah ın selamı herkesin üzerine olsun
Ekleme Tarihi: 16.11.2005 - 02:58
Bu mesajı bildir   Suqunet üyenin diğer mesajları Suqunet`in Profili Suqunet Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Resul  
Bayanlarla el sıkışmak

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 11.02.2007 - 17:54
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijinali atilimliyim

Allah tabii diyenlerden eylesin inananları.


Ne demek istedin, anlayamadım. düsün
Ekleme Tarihi: 16.11.2005 - 07:42
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Suqunet su an offline Suqunet  
tabii

858 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 13.11.2005
En Son On: 11.02.2007 - 17:54
Cinsiyeti: Erkek 
Alıntı
Orijinali Resul

Alıntı
Orijinali atilimliyim

Allah tabii diyenlerden eylesin inananları.


Ne demek istedin, anlayamadım. düsün

"Allaha tabi olan her buyruguna buyuk bir tabiyetle baglananlardan eylesin."
anlamında soylemek istedim
Ekleme Tarihi: 16.11.2005 - 13:50
Bu mesajı bildir   Suqunet üyenin diğer mesajları Suqunet`in Profili Suqunet Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
GöLGe su an offline GöLGe  
RE: Ameller niyete göre midir ?

1041 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 24.08.2003
En Son On: 23.11.2008 - 22:01
Cinsiyeti: Erkek 
Alıntı
Orijinali AHMET
...Kalbim temiz diyorsun. Ne temizliği? Arap sabunuyla mı yıkadın kalbini? İyi öyleyse ben gidiyim bardaki gençleri camiye davet edeceğim diye barda sabahlara kadar içeyim, bilmem kimlerle yaklaşayım. Sonra da niyetimin arkasına sığınayım...Evet kardesim, ameller niyete göredir...!
isledigin kötü amelini ne kadar iyi niyete baglarsan bagla karsiligini ameline göre alacaksin...!
Bar ile ilgili verdigin örnege gelince; eger niyetin iyi olursa orada durup sabaha kadar icmezsin zaten...!
Bizler niyetini anlayamasakta HERSEYiN EN iYiSiNi BiLEN VAR...!
Eger "niyetin" polemik olusturmaksa VAZGECsen hepimiz icin daha Hayr`li olur...!

gül
Ekleme Tarihi: 17.11.2005 - 01:27
Bu mesajı bildir   GöLGe üyenin diğer mesajları GöLGe`in Profili GöLGe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Nur 66  
RE: RE: Ameller niyete göre midir ?

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 23.11.2008 - 22:01
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijinali GoLGe

Alıntı
Orijinali AHMET
...Kalbim temiz diyorsun. Ne temizliği? Arap sabunuyla mı yıkadın kalbini? İyi öyleyse ben gidiyim bardaki gençleri camiye davet edeceğim diye barda sabahlara kadar içeyim, bilmem kimlerle yaklaşayım. Sonra da niyetimin arkasına sığınayım...Evet kardesim, ameller niyete göredir...!
isledigin kötü amelini ne kadar iyi niyete baglarsan bagla karsiligini ameline göre alacaksin...!
Bar ile ilgili verdigin örnege gelince; eger niyetin iyi olursa orada durup sabaha kadar icmezsin zaten...!
Bizler niyetini anlayamasakta HERSEYiN EN iYiSiNi BiLEN VAR...!
Eger "niyetin" polemik olusturmaksa VAZGECsen hepimiz icin daha Hayr`li olur...!

S.A.

AHMET Kardeşime katılıyorum.
Benim Kalbim Temiz.Bu Günlük yaşantımızda sıkca duyduğumuz birsöz. kötü bir Amelden sonra bile adam benim kalbim temiz diyor. Ben kendimce iyi bir Amel işlesem bile benim kalbim temiz diyemiyorum.
AHMET Kardeşimiz polemik falan oluştırduğu yok. Hoşumuza gitmeyen bir fikirden dolayı insanları suçlamak doğru değildir.
Selam ve Dua ile.
gül


Ekleme Tarihi: 17.11.2005 - 07:10
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast AHMET  

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 23.11.2008 - 22:01
Cinsiyeti: ----- 
Sen çok yaşa Nur 66. GoLGe ya yazıyı aceleden iyi okuyamadı, ya da dar fikirli olarak yaklaştı. Konunun başlığı bayanlarla el sıkışmak (yani bir erkeğin haramı olan bir bayanla el sıkışması.)

Burada amel niyetten önemlidir? Yalan mı GoLGe. Çünkü açık bir ayet-i kerime var. ZİNAYA YAKLAŞMAYIN. Hadi burada niyetini nasıl savunacaksın. Vermiş olduğum örnek durumu açıklıyor, amacım polomik oluşturmak değil, birçok müslümanın yanlış bildiği bir önemli konuyu burada açıp doğruyu herkese göstermektir. Özellikle zamanımızda bazı günahlar çok tabii karşılanıyor. Günah kalbi öyle karartıyor ki, bir zaman sonra kalp o günahla özdeşleşiyor ve doğal sayıyor o davranışı.

Düşünün arkadaşlar. Şimdi namahreminle el sıkışacaksın. Yarın (hatta günümüzde de) yanak yanağa öpüşmeye doğrudur diyeceksin. Ertesi gün başka bir taviz. Hem de her seferinde ameller niyete göre diyeceksin.

Ameller niyete göredir elbet. Buna karşı çıkmıyorum ama islamın çizdiği bir çizgi var, bu çizgiden sonra nasıl niyetini savunursun. Mesela sen amirine hoş görünmek için namaz kılıyorsan o namaz niyetinin amirine hoş görünmek olduğu için batıldır. Burada niyet önemlidir. Ama bana namahreminle el sıkışmada niyetini savunma lütfen.

gül gül gül gül gül gül gül gül gül gül gül gül gül gül gül
Ekleme Tarihi: 17.11.2005 - 07:47
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast Resul  
Ameller her zaman niyete göre midir?

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 23.11.2008 - 22:01
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijinali AHMET

Burada amel niyetten önemlidir? Yalan mı GoLGe. Çünkü açık bir ayet-i kerime var. ZİNAYA YAKLAŞMAYIN. Hadi burada niyetini nasıl savunacaksın.AHMET 'e katılmamak elde değil. Herkes yaptığı ile sorumludur. Niyetler Allah ile kul arasındadır.

Şöyle bir menkıbe hatırlıyorum. Seri katilin biri son katlinden sonra elinin kanını yolda gördüğü bir yetimin saçlarına sürterek temizlemek istemiş. O yetim kendisini sevdiğini zannederek çok sevinmiş. O yetimin sevincine karşılık Allahü Teala o katilin günahlarını affetmiş ve ona hidayet nasip etmiş.

Burada niyet kanlı ellerini temizlemekti. Yani çocuğu sevindirmek aklından bile geçmemişti belki. Ama görüldüğü gibi burada niyete değil amele bakılmıştır.Bu mesaj 1 kez ve en son Resul tarafından 17.11.2005 - 09:25 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 17.11.2005 - 09:22
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
GöLGe su an offline GöLGe  

1041 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 24.08.2003
En Son On: 23.11.2008 - 22:01
Cinsiyeti: Erkek 
Ameller niyete göredir...

Cocugun basini oksayan katilin niyetinin bozuk olmasina karsin, basi oksanan cocugun kalbi ve niyeti halis...
Ve burada yine halis olan niyet kazandiriyor...
AHMET kardesimize yazdigimiz cevap sadece alintiladigimiz bölümedir...
Yoksa, tokalasmayi savunmadik, savunmamizda mümkün degildir...
iSLAMi KURALLARI biz degil, YARADANIMIZ KOYMUSTUR...
Ekleme Tarihi: 17.11.2005 - 23:14
Bu mesajı bildir   GöLGe üyenin diğer mesajları GöLGe`in Profili GöLGe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
peki bir soru

2687 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 13.08.2005
En Son On: 16.01.2010 - 22:25
Cinsiyeti: ----- 
sizasetciler bu hususta nasil davranmali
Ekleme Tarihi: 08.01.2006 - 11:28
Bu mesajı bildir   NurBahcesi üyenin diğer mesajları NurBahcesi`in Profili NurBahcesi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
omermeyge su an offline omermeyge  
siyasetçi olması hakikati değiştirir mi?

44 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
En Son On: 14.12.2006 - 23:20
Cinsiyeti: ----- 
Allahın emri ortada.siyasetçi olması bu hakikatin şeklini elbette değiştiremez.Ancak diyebiliriz ki Allah yardımcıları olsun.
Ekleme Tarihi: 13.01.2006 - 00:09
Bu mesajı bildir   omermeyge üyenin diğer mesajları omermeyge`in Profili omermeyge Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Misafir  
Ya biz ne yapacağız.

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 14.12.2006 - 23:20
Cinsiyeti: ----- 
Sanki çok zor birşey bu günahtan kaçmak. Yok siyasetçi ne yapacak, yok esnaf, yok memur. Arkadaşlar, sevgili kardeşlerim bu günahı işlememek için işinden olan arkadaşım var benim. Hatta bu arkadaşım pişman bile değil. "ya 5 saniyeliğine günaha girecektim, işimden de olmayacaktım" diye düşünmedi bile hiç.

Allah'ın rızası önemli seçmenin değil, amirinin değil, arkadaşının hiç değil. Yumurtaya can veren rabbim elbette insanın bu hareketinden razı olacak ve onu mağdur etmeyecek. İnsanlar öğrenmeli islamın emrini.

Zaten kurban bayramını da atlattık Allah'ın izniyle. Artık gelecek bayrama kadar bu konuda zorluk çekmem. Selametle. Unutmayın O razı olduktan sonra tüm dünya küsmüş ehemmiyeti yok.
Ekleme Tarihi: 16.01.2006 - 12:38
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast Misafir-1  
Eyvah aldandık.

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 14.12.2006 - 23:20
Cinsiyeti: ----- 
Bir an boş bulundum, çekemedim elimi, pişmanım çok pişmanım Allah'ım affet. Birdaha çok dikkatli olacağım. Amin.
Ekleme Tarihi: 18.01.2006 - 09:42
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
YeSiLKuBBeM su an offline YeSiLKuBBeM  

7 Mesaj

Kayıt Tarihi: 07.02.2005
En Son On: 25.10.2007 - 09:24
Cinsiyeti: Bayan 
AFFET ALLAHIMağlarağlarağlar
Burda isvicrede elini vermesen, terbiyesiz saygisiz anlamina gelir..ağlarağlarağlar ... ????? AFFET ALLAHIMağlar
Ekleme Tarihi: 26.01.2006 - 09:22
Bu mesajı bildir   YeSiLKuBBeM üyenin diğer mesajları YeSiLKuBBeM`in Profili YeSiLKuBBeM Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
badem su an offline badem  
çok iyi bir konu...

32 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 17.09.2005
En Son On: 02.01.2013 - 16:18
Cinsiyeti: Bayan 
Bende bir bayan olarak özellikle yılbaşı veya bayramlar da tokalaşmak istemiyorum o yüzden delik delik kaçıyorum beni onlara uymadığım için saygısız deselerde olsun benim içim rahat en azında yanlış olduğun u bilerek yanlış yapmamaya çalışıyorum çalışınca böyle şeyler zor oluyor ama olsun buda islami cihad sayılır...Kararsiz Kararsiz Kararsiz ayrıca bu konu için çok tşk ler
Ekleme Tarihi: 26.01.2006 - 09:37
Bu mesajı bildir   badem üyenin diğer mesajları badem`in Profili badem Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
hafizyunus su an offline hafizyunus  

14 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 24.01.2006
En Son On: 19.02.2006 - 18:40
Cinsiyeti: Erkek 
ne mutlu onlaraki inandıklarından taniz vermeyene. küçük tavizler zamanla büyüklerini doğururlar. selam ve dua ile...
Ekleme Tarihi: 26.01.2006 - 11:02
Bu mesajı bildir   hafizyunus üyenin diğer mesajları hafizyunus`in Profili hafizyunus Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
MEVKIM ITIBARIYLE UZATMAK ZORUNDAYIM MECBURI

2687 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 13.08.2005
En Son On: 16.01.2010 - 22:25
Cinsiyeti: ----- 
BUNLAR BENCE ISLAMIN ANA DAMARLARI DEGIL BAZEN ZARURETLER MUBAH KILIYOR----
Ekleme Tarihi: 26.01.2006 - 11:49
Bu mesajı bildir   NurBahcesi üyenin diğer mesajları NurBahcesi`in Profili NurBahcesi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
hafizyunus su an offline hafizyunus  

14 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 24.01.2006
En Son On: 19.02.2006 - 18:40
Cinsiyeti: Erkek 
bir örnek mesala erkelerin jiletle tıraş olması dinimizce haram kılınmıştır fakat alimler bu konuda memuriyet varsa cevaz vermiştirler. bu öyle bir şey değil ki işten veya herhangi bir nedenden dolayı mubah olsun.
Ekleme Tarihi: 26.01.2006 - 12:04
Bu mesajı bildir   hafizyunus üyenin diğer mesajları hafizyunus`in Profili hafizyunus Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Misafir  
lütfen dikkat

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 19.02.2006 - 18:40
Cinsiyeti: ----- 
arkadaşlarında değindiği gibi insan en çok iş yerinde zor durumda kalıyor.özellikle bayram tokalaşmalrı uzayıp gidiyor.ban tesettürlü değilim ama namazımı kılıyorum kuranımı her gün mutlaka okuyorum ama insanlar bunu bilmedikleri için tokalaşmak gerektiğinde kimi zaman ellerim kirli diyorum çünki bir hastanede çalışıyorum bu sefer adam eliyle samimiyet gösterecek ya omuza hafifçe dokunuyor.sinir oluyorsun ama hiç bir şey yapamıyorsun aslında imkanlar el verse kadınlar çalışmasa çok iyi olur.işte bu seferde tahsilin heba oluyor.Allah bizleri korusun selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 26.01.2006 - 12:35
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
hafizyunus su an offline hafizyunus  
rabbim içiniz de olanıda dışa vurduğunuzuda bilmektedir

14 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 24.01.2006
En Son On: 19.02.2006 - 18:40
Cinsiyeti: Erkek 
rabbim zordurumda kaldığından dolayı bunu yapanları bağışlasın...
Allah yar ve yardımcımız olsun...
Selam ve dua ile...
Ekleme Tarihi: 26.01.2006 - 12:46
Bu mesajı bildir   hafizyunus üyenin diğer mesajları hafizyunus`in Profili hafizyunus Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
omermeyge su an offline omermeyge  

44 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
En Son On: 14.12.2006 - 23:20
Cinsiyeti: ----- 
iş gele gele imanınmızın zayıflığına dayanıyor kardeşler.iman güçlendikçe bunlar sorun bile olmaktan çıkıyor.kolaylıkla yapılabiliyor.Rabbim bizlere tahkiki iman ve bildiklerimizle amel etmeyi nasip etsin...
Ekleme Tarihi: 26.01.2006 - 15:26
Bu mesajı bildir   omermeyge üyenin diğer mesajları omermeyge`in Profili omermeyge Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
KARDESLERIM

2687 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 13.08.2005
En Son On: 16.01.2010 - 22:25
Cinsiyeti: ----- 
BEN EL TUTMAYA COK KARSIYIM BAYANLARLA
AMA HAKIKATEN ZARURET VAR ALLAH AFFETSIN ZAPABILECEGIM HICBIR SEY YOK
GORMEYEN BILEMEZ
Ekleme Tarihi: 26.01.2006 - 15:52
Bu mesajı bildir   NurBahcesi üyenin diğer mesajları NurBahcesi`in Profili NurBahcesi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
omermeyge su an offline omermeyge  

44 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
En Son On: 14.12.2006 - 23:20
Cinsiyeti: ----- 
Elbette herkesin durumunu Allah en iyi bilendir.Ancak bugün bizi dışlamalarından çekindiğimiz insanlar,kaybetmekten korktuğumuz mevkiler bizimle ancak kabir kapısına kadar arkadaşlık yapacaklardır.ötelerde bana faydası olmayacak bu insanlar neden benim islamı yaşamama engel olsun diye düşünürsek o anda gerçekten birşeyler çok değişiyor.zaten ilk adımlar en zorları.sonrası çok daha kolay.
Ekleme Tarihi: 26.01.2006 - 17:03
Bu mesajı bildir   omermeyge üyenin diğer mesajları omermeyge`in Profili omermeyge Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Sonofgavs su an offline Sonofgavs  

48 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 24.01.2006
En Son On: 04.03.2006 - 23:00
Cinsiyeti: Erkek 
ahhhh ahhhhhhhhhh...

Bir Of çeksem karşıi dağlar inler demiş...telaşlı
Ekleme Tarihi: 26.01.2006 - 19:10
Bu mesajı bildir   Sonofgavs üyenin diğer mesajları Sonofgavs`in Profili Sonofgavs Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
CENNETyolu su an offline CENNETyolu  

437 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 25.01.2006
En Son On: 06.04.2007 - 12:06
Cinsiyeti: Erkek 
Selamun Aleyküm,bu konu bence dinimizdeki en önemli konulardan biri,hatirlatandan Allah razi olsun,erkeklerin kadinlarla tokalasmasi dinimizde yasak olan bir sey oldugu icin mümkün oldugumuz kadariyla uzak durmamiz gerek cünkü bile bile günah yapmis oluruz,dilerim bütün mü'minler artik uyanip tokalasmaktan uzak dururlar.müslümanlarla el sikismamak daha kolay cünkü elimizi goksümüze dayadigimizda ne demek istedigimizi anlarlar,ne yazik ki gayri müslim ülkelerinde yasiyoruz dinimizi bilmeyen insanlar arasinda,onlarla tokalasmamak icin ALLAH büyük yardimcimiz olsun O'na karsi olan korkumuz daha da büyür insaALLAH. Bu konuda müslümanlara basarilar dilerim....

Bilerek äma isteyemeyerek yaptigimiz veya bilmeyerek yaptigimiz günahlarimizi YÜCELER YÜCESI GÜZEL ALLAHIMIZ AFFETSIN..ağlar
Ekleme Tarihi: 27.01.2006 - 01:09
Bu mesajı bildir   CENNETyolu üyenin diğer mesajları CENNETyolu`in Profili CENNETyolu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Misafir  
RE: Düşülen duruma bak.

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 06.04.2007 - 12:06
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijınalı TALHA-1

Hafızamda kötü bir yer etmiş olan bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Türkiye'nin başbakanı tesettürlü eşiyle birlikte Yunanistan'a gitmişti. Orada Yunan başbakanı mıdır nedir bir ecnebiyle ticaret anlaşması konuşacaklar. Karşılama esnasında Yunan ecnebisi bizim başbakanın hanımına elini uzattı. Hanımefendi önce biraz çekilir gibi oldu ama nedendir bilmem elini uzatmak zorunda kaldı o ecnebiye. Ama işte o anda bir ibret tablosu çıktı ortaya. Çünkü ecnebi adam bizim başbakanın tesettürlü eşini yanaktan öpmek istedi. Maalesef öptü de.

İşte düşülen durum. Bir taviz. Arkasından bu durum. Belki bazılarına ufak bir taviz gibi gelecek ama bu tüm ülkeye etki edecek bir durum. Sonra da TALHA çıksın bayanlarla el sıkışmak haram desin. Demezler mi ona sizin başbakanınızın tesettürlü eşi bile elin ecnebisine hem elini veriyor, hem yanağından öptürüyor diye. Sen neyi savunuyorsun demezler mi?


:(


Ben de aklımda kalan güzel bir olayı aktarayım...Eski İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani türkiye de bir toplantı sırasında Dönem başbakanı Tansu çiller elini uzattığı zaman gayet güleryüzlü bir şekilde ellerini ''hayır teşekkür ederim,ben almıyayım'' şeklinde geri çekti ve tokalaşmadı...Şimdi sorgulayalım,Rafsancani ne kaybetti ve ne kazandı...Allah a emanet olun
Ekleme Tarihi: 27.01.2006 - 01:39
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast Misafir-13  

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 06.04.2007 - 12:06
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijınalı ölüm
BEN EL TUTMAYA COK KARSIYIM BAYANLARLA
AMA HAKIKATEN ZARURET VAR ALLAH AFFETSIN ZAPABILECEGIM HICBIR SEY YOK
GORMEYEN BILEMEZ


Zaruret var tabiki, ama neye zaruret.

Allah'ı sevmeye (affet ya rabbim; seni hakkıyla sevemedim.)

Emirlerine itaat etmeye (nefsime uydum Allah'ım, sen bu kulunu bağışla)

Allah'ın rızasını kulların rızasından üstün tutmaya
Alıntı
Orijınalı ölüm
AMA HAKIKATEN ZARURET VAR ALLAH AFFETSIN YAPABILECEGIM HICBIR SEY YOKBen devlet memuruyum, bu satırları yazarken bir bayan vatandaş geldi. Belki kimilerine göre mecburdum el sıkışmaya. Ama Allah'a şükürler olsun. Açıktan günah işleme korkusu engel oldu bana. Belki göz ucuyla isteyerek veya istemeyerek harama bakmış olabilirim ama Allah affetsin.
Ekleme Tarihi: 27.01.2006 - 13:35
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast Misafir-13  
İsteyince oluyor, zaruret felan hikaye

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 06.04.2007 - 12:06
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijınalı badem
Bende bir bayan olarak özellikle yılbaşı veya bayramlar da tokalaşmak istemiyorum o yüzden delik delik kaçıyorum beni onlara uymadığım için saygısız deselerde olsun benim içim rahat en azında yanlış olduğun u bilerek yanlış yapmamaya çalışıyorum çalışınca böyle şeyler zor oluyor ama olsun buda islami cihad sayılır...

Seni tebrik ediyorum. Zaten Allah kendi rızasını üstün tuttuğun için seni seviyor. Biz aciz kulları da senin gibileri örnek alıyoruz inşaallah. Ne mutlu bize ki örnek alabileceğimiz insanlar var çevremizde.

Ayrıca birşey hatırlatmak istiyorum. Konuyu açan TALHA artık aramızda değil. Allah razı olduklarından eylesin O'nu.
Ekleme Tarihi: 27.01.2006 - 13:43
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast Misafir  
Themenicon    kalbimizi yoklamaliyiz...

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 06.04.2007 - 12:06
Cinsiyeti: ----- 
hakikaten ben ne yzacagimi sasirdim arkadaslar.. ben basortulu oldugum halde aman yarabbi, el sikismak bana artik okadar basitlesmis ki..... yaziklar olsun bana..........
Ekleme Tarihi: 27.01.2006 - 14:01
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Gast AKIN  
Talha'nın ardından

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 06.04.2007 - 12:06
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijınalı TALHA-1
Mesleğim icabı bir çok insanla görüşüyorum. Dinimin bir gereği olarak da bayanlarla el sıkışmıyorum. Ama nedendir bilmem bu konuda arkadaşlarımda büyük bir zaaf görüyorum.

Bayanlar beni kendilerini adam yerine koymadığımdan dolayı uzattıkları ellerini geri çevirdiğimi düşünüyorlar. Onlara anlatmaya çalışıyorum dinimizce bir bayan ile erkeğin el sıkışamıyacağını ama onlar bu el sıkışma olayının gayet doğru bir davranış olduğunu, bundan kimseye zarar gelmiyeceğini iddia ediyorlar.

Hatta bir gün dindar bir arkadaşım işyerinde bayanlarla el sıkıştığını, iş harici sohbetler ettiğini söyleyince çok şaşırdım. Bu arkadaşım dini inançları konusunda çok duyarlı ama nedendir bilmem bu olayı normal görüyor.

gül gül gül gül gül gül gül
Ekleme Tarihi: 27.01.2006 - 14:04
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
rahman su an offline rahman  

1 Mesaj

Kayıt Tarihi: 27.01.2006
En Son On: 27.01.2006 - 14:39
Cinsiyeti: Erkek 
allah rahmet eylesin
Ekleme Tarihi: 27.01.2006 - 14:10
Bu mesajı bildir   rahman üyenin diğer mesajları rahman`in Profili zum Anfang der Seite
omermeyge su an offline omermeyge  

44 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
En Son On: 14.12.2006 - 23:20
Cinsiyeti: ----- 
Allah kardeşimize rahmet etsin.mekanı cennet olsun.böyle bir konuyu açıp tekrar bizleri düşündürdüğü için Allah ebeden razı olsun inşaallah.gördük ya yanına sadece ahiret azıklarını aldı şimdi. ''Bir lokma,bir kelime,bir dane,bir lem'a,bir işarette,bir öpmekte batma!Dünyayı yutan bütün letaiflerini onda batırma...''
Ekleme Tarihi: 27.01.2006 - 17:07
Bu mesajı bildir   omermeyge üyenin diğer mesajları omermeyge`in Profili omermeyge Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Misafir  

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 14.12.2006 - 23:20
Cinsiyeti: ----- 
Allah akıl fikir versin ne diyeyim kadın la tolaşmamak için kaçıyomuş Gaylere dil uztıyosunuz ama asıl sizde sorun var
Ekleme Tarihi: 30.01.2006 - 13:51
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
fosaloglu su an offline fosaloglu  

2683 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 24.09.2003
En Son On: 20.01.2007 - 12:07
Cinsiyeti: Erkek 
misafir rumuzlu arkadaşım; "Gay"lere biz dil uzatmıyoruz.

Herşeyin ebedi sahibi olan Allah dil uzatıyor onlara...

Sırf Gay oldukları için helak edilen toplumlar var.

Eğer Kur'ana inanıyorsan; Kur'anın gaylere bakışını öğrenebilirsin.

Eğer Kur'ana inanmıyorsan zaten bu sitede seninle paylaşacak çok şeyimiz yok...
Ekleme Tarihi: 30.01.2006 - 18:53
Bu mesajı bildir   fosaloglu üyenin diğer mesajları fosaloglu`in Profili fosaloglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Misafir  

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 20.01.2007 - 12:07
Cinsiyeti: ----- 
Biraz mantıklı ol kim böyle olmayı ister kuranda Kader den de bahsediyo Bilim bunun genetik bir hastalık olduğunu kanıtladı.
Kuran hoşgörüden de bahsediyo,merhamettende
Ekleme Tarihi: 31.01.2006 - 09:58
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
omermeyge su an offline omermeyge  

44 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
En Son On: 14.12.2006 - 23:20
Cinsiyeti: ----- 
Böylelerine cevap yazmamak daha doğru olur fosaloğlu kardeşim.hem ayrıca sayın misafir burada konu bambaşka lütfen bu tür çirkinliklere konuyu çekmeyelim.
Ekleme Tarihi: 31.01.2006 - 16:52
Bu mesajı bildir   omermeyge üyenin diğer mesajları omermeyge`in Profili omermeyge Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
fosaloglu su an offline fosaloglu  

2683 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 24.09.2003
En Son On: 20.01.2007 - 12:07
Cinsiyeti: Erkek 
Misafir rumuzlu arkadaşım;

Hangi bilim "gay"liğin genetik olduğunu kanıtladı ?

Yoksa "gay"lerin genetik yapısı kadınlarınkine mi benziyor?

Yoksa gay'larda mı düzenli olarak "adet" görüyor???

Arkadaşım saçmalamayı bırak istersen. Üzerindeki baskıyı ve sorumluluğu bilimsel verilere dayandırarak hafifletemezsin.

"Homoseksüellik" psikolojik bir vakadır. Ve bu vakanın altındaki en önemli etken yetiştirilme ve çevre faktörüdür...

İslam ve islamın kitabı Kur'an tabiki merhamet doludur ama günahkarlara karşı değil.

Ben gay iken kendi ile verdiği mücadele sonunda tekrar hetoroseksüel olan bir çok insan tanıyorum. Ve bunun için bir çok psikolojik destek gören insan var.

Bir gay kendi hatasının değil, başkalarının günahını çeker. Ama kendiside mücadele etmediği için sorumludur kanımca...


Açıkça ben gaylere de saygı duyarım...

Ama Kur'anın tutumu belli...


Bu mesaj 1 kez ve en son fosaloglu tarafından 31.01.2006 - 18:12 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 31.01.2006 - 18:09
Bu mesajı bildir   fosaloglu üyenin diğer mesajları fosaloglu`in Profili fosaloglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RuBAi su an offline RuBAi  

274 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 10.05.2005
En Son On: 20.03.2007 - 21:42
Cinsiyeti: Bayan 
S.A. fosaloglu'na sonuna kadar katiliyorum, zaten misafir kardes söylediklerinde çok karma$ik. Bilim genetik bir hastalik oldugunu kanitladiysa, neden geçtigimiz aylarda Hollanda'da bir camii imami homoseksüel ve lesbiyenlik bir hastaliktir dediginde sinirdisi edildi? Bu ne yaman çeliskidir böyle?!!
Ekleme Tarihi: 31.01.2006 - 19:00
Bu mesajı bildir   RuBAi üyenin diğer mesajları RuBAi`in Profili RuBAi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast AKIN  
Kaçacak yer varken kaçalım

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 20.03.2007 - 21:42
Cinsiyeti: ----- 
Alıntı
Orijınalı Misafir
Allah akıl fikir versin ne diyeyim kadın la tolaşmamak için kaçıyomuş

Bu dünya karşı cinsle el sıkışmamak için kaçmazsak, ahirette ateşten kaçmak için gücümüz olmayacak. En iyisi şimdi kaçacak yer varken kaçalım demi.
Ekleme Tarihi: 02.02.2006 - 14:40
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  

2687 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 13.08.2005
En Son On: 16.01.2010 - 22:25
Cinsiyeti: ----- 
AVAMCASI VAR
HAVASCASI VAR
HAVASUL HAVASCASI VAR
BEN MECBURUM BENIM TAKVAM BU KADAR KUSURA BAKILMASIN HER ZAMAN TUTMAYIZ O TUTMAM EL TOKALASMAM DIYENLERDE BILMECBURIYET TUTUYORLAR
BURADA YAZAMIORUM BU KONULARI YUZYUZE KONUSMAK DAHA MUKEMMEL OLUYOR YANLIS ANLASILABILIR


Bu mesaj 1 kez ve en son ölüm tarafından 02.02.2006 - 15:08 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 02.02.2006 - 15:07
Bu mesajı bildir   NurBahcesi üyenin diğer mesajları NurBahcesi`in Profili NurBahcesi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Anti ölüm  
İçime huzur doğuyor.

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 16.01.2010 - 22:25
Cinsiyeti: ----- 
Bu gün öyle biriyle karşılaştım ki; islamî yaşayış açısından hayran kalmamak elde değil. Mükemmel bir namaz kılışı vardı. Kendinden emin bir duruşu vardı. Yürekten inanış ve bakışı vardı.

Vatandaşın biri tutturmuş mecbur mecbur diye. Ne mecburu kardeşim, kimse seni kesmiyor, alnına silah dayamıyor. Ben kabul etmiyorum onun günah olduğunu diyorsan de. Ama kimse kaçamaz, mecburen el sıkışır demeye senin hakkın yok. Sana düşmez bu.üzüntülü

Burada konuşulan, anlaşılmaya çalışılan şey takvamızı nasıl geliştirebilir ve günaha girmemek için neler yapabiliriz. Kimisi kaçmayı yeğler, kimisi dimdik durmayı. Hepsi hoştur. Ama biri çıkıpta saçma sapan birşeyler (hem de imla kurallarına uymadan) yazarsa olmaz bu iş. üzüntülü

Herkes haddini bilsin.
Ekleme Tarihi: 03.02.2006 - 15:23
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
NurBahcesi su an offline NurBahcesi  
iyimisiniz

2687 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 13.08.2005
En Son On: 16.01.2010 - 22:25
Cinsiyeti: ----- 
düsün
Ekleme Tarihi: 04.02.2006 - 11:59
Bu mesajı bildir   NurBahcesi üyenin diğer mesajları NurBahcesi`in Profili NurBahcesi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast AKIN  
Themenicon    Bir güzel söz

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 16.01.2010 - 22:25
Cinsiyeti: ----- 
Bir köy muhtarsız olmaz. Bir iğne ustasız olmaz, sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun. Nasıl oluyor ki, nihayet derecede muntazam şu memleket hâkimsiz olur?

Canım biliyorum konuyla ilgisi yok da birşeyler söylemek için söyledim. Olamaz mı?sıkıntılı


Bu mesaj 1 kez ve en son AKIN tarafından 23.03.2006 - 13:33 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 23.03.2006 - 13:30
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
omermeyge su an offline omermeyge  
Themenicon   

44 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 26.12.2005
En Son On: 14.12.2006 - 23:20
Cinsiyeti: ----- 
olur elbetsevinçli
Ekleme Tarihi: 23.03.2006 - 14:26
Bu mesajı bildir   omermeyge üyenin diğer mesajları omermeyge`in Profili omermeyge Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast AKIN  

Misafir

Kayıt Tarihi: 25.11.2020
En Son On: 14.12.2006 - 23:20
Cinsiyeti: ----- 
Mevlana'dan

Hamdım, piştim, yandım.

Biz de pişmeliyiz, pişmek zorundayız. Çünkü hayatımızın "backspace"si çoğu zaman çalışmıyor.

Selamlar.

Ekleme Tarihi: 22.09.2006 - 16:39
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 417 Misafir mevcut. En son üyemiz: merve02


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
FaRuK_25 (35), kayakcipolat (38), sinanoezen (37), pmd (35), qw21 (63), thepilott (36), serpil.gezer (41), wqq12 (63), ehli zikir (48), burcu 52 (37), ya rezzak (48), tacir (43), vatan_sever (57), f_kilinc (38), celaleddin (27), gül_nehir (40), mustafa_007 (47), islamgünesi (33), zalll (48), balikesirli10 (32), reyyan! (36), mavibere42 (48), medineaþ&.. (33), canfaruk (34), ersoyy82 (38), ayþeli (41), ömer1 (64), samill (41), ekomen (42), EsMaNûR18 (35), mahmutduman33 (49), kanberoglu (38), hseyin_nurcu (34), Italiyan (32), sandýkl&.. (46), mkanca67 (64), YASEMIN_18 (34), en nahl (44)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.91491 saniyede açıldı