kamagra generique kaletra stromectol ivermectine chloroquine 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » K İ T A P / K Ü L T Ü R / S A N A T » KİTAP & DERGİ » TEFSİR TAVSİYE EDİNİZ.

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 29 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
TEFSİR TAVSİYE EDİNİZ.

Misafir

En Son On:
Cinsiyeti: ----- 
ELİMDE
RUHUL BEYAN
HAK DİNİ KURAN DİLİ
SAFVETÜTTEFASİR
ADLI TEFSİRLER VAR.
TEFSİR ALMAYIDÜŞÜNÜYORUM.BEĞENDİĞİNİZ BİR TEFSİR TAVSİYE EDERSENİZ SEVİNİRİM
Ekleme Tarihi: 10.08.2005 - 12:23
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
akincimetin su an offline akincimetin  
Bismillahirrahmanirrahim

359 Mesaj -

En Son On: 08.03.2011 - 17:36
Cinsiyeti: Erkek 
Ben size tam olarak 30 cild sürecek olan yanlız ilk 11 cildi çıkmış olan ruhul-Furkan tefsirini öneriyorum.bu zamana kadar üzwerinde çalışılmış ve tasavvuf ağırlıklı bu tefsir size yardımcı olacağı kanaatindeyim...Selametle
Ekleme Tarihi: 10.08.2005 - 12:43
Bu mesajı bildir   akincimetin üyenin diğer mesajları akincimetin`in Profili akincimetin Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast TASARIM  
rahman ve rahim olan allahın adıyla..

Misafir

En Son On: 08.03.2011 - 17:36
teşekkürler...
haberim var. onu almayı düşünüyorum..
Ekleme Tarihi: 10.08.2005 - 20:52
TOVBEKAR 68 su an offline TOVBEKAR 68  
SELAMÜN ALEYKÜM

31 Mesaj -

En Son On: 15.12.2005 - 23:10
BENDE AKINCI METİN KARDEŞİME KATILIYORUM.

RUHUL FURKAN TEFSİRİ

SELAM VE DUA İLE
Ekleme Tarihi: 11.08.2005 - 01:41
Bu mesajı bildir   TOVBEKAR 68 üyenin diğer mesajları TOVBEKAR 68`in Profili TOVBEKAR 68 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Karahilal su an offline Karahilal  

265 Mesaj -

En Son On: 06.03.2011 - 16:09
Mustafa islamoğlunun kaleme aldığı ve yazımı halen devam eden tefsiri okumanızı tavsiye ederim.
Birde Seyyid Kutup Hz. nin Fizilal-il Kur'an isimli tefsirini okumanız size çok fayda sağlayacaktır.

Okuyun pişman olmayacaksınız...
Ekleme Tarihi: 11.08.2005 - 03:30
Bu mesajı bildir   Karahilal üyenin diğer mesajları Karahilal`in Profili Karahilal Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast Misafir  

Misafir

En Son On: 06.03.2011 - 16:09
MEVDUDİ NİN TEFHİMUL KURAN TEFSİRİNİ tavsiye ederim..

MUHAMMED ESED in meal tefsiri de cok güzel...
Ekleme Tarihi: 08.02.2006 - 16:37
aybars77 su an offline aybars77  
Themenicon    Ruh'ul Beyan'dan şaşma !...

264 Mesaj -

En Son On: 07.04.2006 - 23:17
Kardeşler !

İlk 5 cildi çıkmış olan Ruh'ul-Beyan Tefsiri günümüz tefsirleri içinde en sıhhatlisi ve muteberidir. Bugün her önüne gelen "Sarı Cizmeli Mehmet Ağa" nın tefsir yazdığı ve piyasada tefsir enflasyonunun zirveye taşındığı bir durumda , tek tesellimiz muteber tefsirlerin de neşredilmiş veya neşredilmekte olduğudur.
Dinimizi "sarı cizmeli"lerden öğrenmeyelim
!

Bu mesaj 6 kez ve en son aybars77 tarafından 08.02.2006 - 22:22 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 08.02.2006 - 22:19
Bu mesajı bildir   aybars77 üyenin diğer mesajları aybars77`in Profili aybars77 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
amine1 su an offline amine1  
RE: Bismillahirrahmanirrahim

295 Mesaj -

En Son On: 31.05.2006 - 19:17
Cinsiyeti: Bayan 
Alıntı
Orijınalı akincimetin

Ben size tam olarak 30 cild sürecek olan yanlız ilk 11 cildi çıkmış olan ruhul-Furkan tefsirini öneriyorum.bu zamana kadar üzwerinde çalışılmış ve tasavvuf ağırlıklı bu tefsir size yardımcı olacağı kanaatindeyim...Selametle

Abime katılıyorum..Kesinlikle tavsiye ediyoruz...
Ekleme Tarihi: 08.02.2006 - 22:24
Bu mesajı bildir   amine1 üyenin diğer mesajları amine1`in Profili amine1 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RuZGaR su an offline RuZGaR  
RE:

Moderator
1295 Mesaj -

En Son On: 19.03.2012 - 21:30
Cinsiyeti: Bayan 
Alıntı
Orijınalı Karahilal

Birde Seyyid Kutup Hz. nin Fizilal-il Kur'an isimli tefsirini okumanız size çok fayda sağlayacaktır.

Okuyun pişman olmayacaksınız...

bende fizilalil Kuran tefsirini tavsiye edebilirim, inş. faydalanırsınız
Ekleme Tarihi: 12.02.2006 - 20:00
Bu mesajı bildir   RuZGaR üyenin diğer mesajları RuZGaR`in Profili RuZGaR Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Dildade su an offline Dildade  
El-Mizan

21 Mesaj -

En Son On: 20.09.2015 - 19:39
Asrımızın Tefsir Kitabı; El-Mizan a bakmanızı tavsiye ederim..
selametle
Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 14:55
Bu mesajı bildir   Dildade üyenin diğer mesajları Dildade`in Profili Dildade Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
talha serdar su an offline talha serdar  

186 Mesaj -

En Son On: 22.09.2006 - 20:55
V.A.S Kardeşler hakkınızı helal edin bu tanıtımını yaptığınız kitaplar cüppeli ahmat hocanin ve MAHMUT efendinin manevi desteklediği tefsir deyilmi ben dağa sayıp olmadım ama dua edin inşALLAH alayım duyduğuma gere dağa cılt bitmemiş kacıncı sayıda
selametleAllah Razı Olsun
Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 15:02
Bu mesajı bildir   talha serdar üyenin diğer mesajları talha serdar`in Profili talha serdar Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Ebu Huzeyfe su an offline Ebu Huzeyfe  
RE: Ruh'ul Beyan'dan şaşma !...

236 Mesaj -

En Son On: 21.01.2007 - 22:33
Alıntı
Orijınalı aybars77

Kardeşler !

İlk 5 cildi çıkmış olan Ruh'ul-Beyan Tefsiri günümüz tefsirleri içinde en sıhhatlisi ve muteberidir. Bugün her önüne gelen "Sarı Cizmeli Mehmet Ağa" nın tefsir yazdığı ve piyasada tefsir enflasyonunun zirveye taşındığı bir durumda , tek tesellimiz muteber tefsirlerin de neşredilmiş veya neşredilmekte olduğudur.
Dinimizi "sarı cizmeli"lerden öğrenmeyelim
!

Bu yazınızı biraz daha açar mısınız? Bana çok ağır bir itham gibi geldi!!!

Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 15:12
Bu mesajı bildir   Ebu Huzeyfe üyenin diğer mesajları Ebu Huzeyfe`in Profili Ebu Huzeyfe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
..... su an offline .....  

172 Mesaj -

En Son On: 07.07.2006 - 21:58

ELMALI HAMDI YAZIR VE IBNI KESIR:::DIGERLERI

Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 15:15
Bu mesajı bildir   ..... üyenin diğer mesajları .....`in Profili ..... Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
alemihuccet su an offline alemihuccet  

359 Mesaj -

En Son On: 09.01.2008 - 21:36
Alıntı
Orijınalı akincimetin

esselamu aleykum ümmed-i Muhammed;
bende kardeşime katılıyorum.. terddütsüz tavsiye ederim..
Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 15:19
Bu mesajı bildir   alemihuccet üyenin diğer mesajları alemihuccet`in Profili alemihuccet Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

186 Mesaj -

Ebu huzeyfe kardeş aslımda seni tenkit etmek istemiyorum ama
kardeşim sen eser yazmazsın ama yazanlarıda beğenmezsin nasıl olacak bu müslümanların sonu merak ediyorum bir de herkezin aldığı manevi bir hal vardır herkez deyişik halır sana kızmak deyil sadece yanlış düşüncede olduğunu vurgulamak istedim selametle hakkını helal et
Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 15:27
Bu mesajı bildir   talha serdar üyenin diğer mesajları talha serdar`in Profili talha serdar Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Themenicon   

236 Mesaj -

Yaw nereden çıktı eser yazmadığım?

Elimde 20 küsur tefsir var desem ne derdiniz acaba?

Tefsirler içinde en muteber olanları aşağıya yazıyorum:

1. Taberi
2. İbni Kesir
3. Kurtubi
4. Alusi (?)
5. FiyZilal
6. Tefhim
7. Hak Dini Kur'an Dili
8. Keşşaf (?)
9. Nesefi
10. Beyzavi
11. Ahkam Tefsiri / İbni Arabi
12. Ahkam Tefsiri / Cessas
13. Safvet-ut Tefasir
14. Eyser-ut Tefasir
15. El-Esas
vs vs

(?) Her yönden değil!

Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 15:39
Bu mesajı bildir   Ebu Huzeyfe üyenin diğer mesajları Ebu Huzeyfe`in Profili Ebu Huzeyfe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

186 Mesaj -

akardeş bu bu eserleri yenidenmi yazıyorsun yoksa birbirine karışımmı yapıyorsun merak ediyorum inşALLAH biz yanılıyoruzdur
Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 15:56

186 Mesaj -

Kardeş helallik konusundamı her yönden deyil buyurdun ama sizce helallik. konularamı özel bir durum bukadar eser yazmışsın ama demek istemiyorum benlik bir mezu yok ALLAH c.c yardımcın olsun selamınaleyküm selametle kalasın
Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 16:15
utaniyorum su an offline utaniyorum  

1942 Mesaj -

En Son On: 27.01.2007 - 02:21
Alıntı
Orijınalı akincimetin

katılıyorum...gül
Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 16:23
Bu mesajı bildir   utaniyorum üyenin diğer mesajları utaniyorum`in Profili utaniyorum Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

236 Mesaj -

ve aleykumusselam ve rahmetullah

Hakkımız helal hoş olsun.

Cevaplarınızdan bir şey anlamadığımı açıkça belirteyim.

Bizim anlayacağımız dilde yazarsanız, daha müstefid oluruz.

Selam ve Dua ile...

Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 16:23
$ua su an offline $ua  
Themenicon    *Yeterince uyanik miyiz ?* diye boşuna sormuyoruz ?

222 Mesaj -

En Son On: 01.07.2006 - 13:50
Forumdaki bütün arkadaşların bence en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında mesajlardaki niyet ve maksatlari anlayabilmek gelmelidir.
İşte bütün mesele budur. Yani, mesajların asılış maksatlarını hissedebilmek ve bu yönde bir tuzağa düşmemektir.
Şimdi buraya dikkat ederseniz forumun öyle pek fazla müdavimi olmayan ve oldukça yabancı bir nick'e sahip olan ve hatta ortalıkta hemen hemen hiç gözükmeyen TASARIM rumuzlu bir arkadaş ** TEFSİR TAVSİYE EDİNİZ. ** başlığında kendisine bir tefsir kitabı tavsiye edilmesi yönündeki taleple bir yazı astı. Dikkat edilirse yazının içeriğinden asıl amacın kendisine tefsir tavsiye edilmesinden çok bizlerin hangi tefsiri tavsiye edeceğini öğrenmek ve bu hususta bir kaosa sebebiyet vermek için olduğu anlaşılacaktır. Bunu nereden mi anladım ? Zira, tefsir tavsiyesi talep eden zat foruma topu-topu 6 mesaj asmış ve 11.02.2006 tarihinden sonra da sırra-kadem basmıştır. Bu husustaki haklılığımızı ortaya çıkarabilecek diğer beyyineler ise şunlardır.
Öncelikle kendisine tefsir tevsiye edilmesini isteyen TASARIM elinde

RUHUL BEYAN
HAK DİNİ KURAN DİLİ
SAFVETÜTTEFASİR

adlı tefsirlerin bulunduğundan bahsetmektedir. Şimdi, kendisine buradan soruyoruz.Bu tefsirleri kendileri yine bir tavsiye üzerine mi almışlar , yoksa, kendileri bir tercih yapmışlar ? Eğer, bir tavsiye üzerine almışlarsa, başka tefsir almak için neden yine tavsiye aldığı aynı şahıstan başka bir tefsir ismi talep etmemiştir? Yok eğer, kendi tercihi ile almışsa, bu tefsirlerin hepsini okumuş da mutmain ve Kuran-ı Kerim'in açıklaması ve yorumu hakkında yeterli derecede bilgi sahibi olamamış ya da olduğuna inanamamış da mı bunlardan başka bir başka tefsire ihtiyaç duymuştur ?
Günümüzdeki müslümanların bırakın bir tefsiri baştan sona okumayı, çoğumuzun bir Kuran mealini bile tamamen okumadığı göz önüne alınırsa, bu arkadaşımız üç tefsiri bitirdikten sonra bir dördüncüsünü ve beşincisini okumaya niyetlenişi, sizce de biz muhatabları ile arasındaki araştırma ve bilgi edinme konusundaki bir uçurumu göstermiyor mu ? Yani bu istek, daha çok ; **Bakalım buradaki üyeler hangi tür bir tefsiri tasviye edecek ?** diye bir tespiti diğer üyelerin tefsir konusundaki eğilimini tesbiti çağrıştırmıyor mu ?
Verilen cevaplardan da anlaşılacağı üzere herkes kendi yakınında olduğu bir cemaatin veya cemaatinin tercih ettiği bir tefsiri tavsiye etmiş ve TASARIM adlı arkadaş bizim dikkat çektiğimiz amacına ulaşmıştır. Yani, sizin anlayacağınız üç tefsiri okuyup-bitiren bir müslüman
başkalarından kendisine tefsir tavsiye edilmesini isteme makamında değil, başkalarına kendisinin tefsir tavsiye etme
makamında olması gerektiğidir. Çünkü, üç tefsir okumuş kişiler aramızda parmakla gösterilecek kadar azdır.
İşte bu sebeplerden dolayı biz de yönetimden, bu konuyu kapatmasını ve biz diğer üyelerin gereksiz yere birbirimizle
horoz döğüşü yapmasının önüne geçilmesini talep ediyoruz.

Bu mesaj 6 kez ve en son $ua tarafından 24.06.2006 - 19:27 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 19:18
Bu mesajı bildir   $ua üyenin diğer mesajları $ua`in Profili $ua Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
musab05 su an offline musab05  

251 Mesaj -

En Son On: 30.05.2009 - 23:53
Sua arkadas merak ettim dediniz ki hangi cemaat hangi tefsiri okuyor v.s.araştırması...

Yani cemaatlerinde ayrı tefsirlerimi var.Eger dediginiz gibi ise şahsen hangi cemaat veya fırkalar hangisini okur?Bizlerde bilgilenmiş olalım hazır konu dururken.

Yok sorumun altında başka sebep arayacaksanız lütfen cevab vermeyiniz.

Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 19:59
Bu mesajı bildir   musab05 üyenin diğer mesajları musab05`in Profili musab05 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
..... su an offline .....  
elestirmeyiniz

172 Mesaj -

En Son On: 07.07.2006 - 21:58

yukarida mukemmel ornekler verilmistir okuyalim ruhul furkan ruhul beyan hak dini .......ufku acilir insanin

Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 22:21
Bu mesajı bildir   ..... üyenin diğer mesajları .....`in Profili ..... Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
münib su an offline münib  

212 Mesaj -

En Son On: 25.05.2012 - 19:42
ruhul furkan tefsirini şiddetle ve önemle tavsiye ediyorum.anlamak açısından çok güzel bir uslup kullanılmış eşsiz bir eser.okumaktan büyük bir haz duyacağınız şuana kadar 12 cildi çıkmış mükemmel bir eserdir.
Ekleme Tarihi: 24.06.2006 - 22:32
Bu mesajı bildir   münib üyenin diğer mesajları münib`in Profili münib Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

236 Mesaj -

Israrla neden bazı tefsirlerin reklamı yapılıyor. Tamamen ticari amaçlı mı acaba?

Ekleme Tarihi: 25.06.2006 - 01:02
münib su an offline münib  

212 Mesaj -

En Son On: 25.05.2012 - 19:42
ticari amaçmı?bu hoş olmayan bir itham.her ne kadar bu cümleleri üzerime alınmasamda açıklama ihtiyacı hissediyorum:kendi adıma ruhul furkan tefsirini son derece sağlam kaynaklarla hazırlanmış bir tefsir olarak gördüğüm için tefsir tavsiyesinde bulunan kardeşime tavsiye ediyorum.tabi seçim kendisinindir.ben bu tefsiri büyük bir keyif ve haz duyarak okuyorum.ısrarlı tavsiyelerin altında art niyet aranmasını üzüntü ile karşılarım.selm ve dua ile.
Ekleme Tarihi: 25.06.2006 - 10:34
Bu mesajı bildir   münib üyenin diğer mesajları münib`in Profili münib Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
$ua su an offline $ua  
Artık vazgeçin ve bu konuyu kaşımayın !

222 Mesaj -

Her şeyden önce bu yazım Ebu Huzeyfe'yi teyid olmadığını açıkladıktan sonra diyorum ki;
Bu Ruhu'l-Furkan tefsirinin reklamının ticari amaçlı olmasa da tamamlanmasına henüz daha 19 cilt varken yapılmasının mantığını ben bir türlü anlayabilmiş değilim. Yani, şimdibir müslüman bu çıkan 11 cildi alacak örneğin son sûrelerdeki bir ayetin veya sûrenin tefsirine bakmak istese elbetteki tefsir henüz tamamlanmış olmadığından bir başka tefsriden istifade etmek zorunda kalacaktır.
Hal böyle olunca, tamamlanmamış bir tefsirin tavsiye edilmesi benim aklıma zaid geliyor. Oysa, günümüze kadar gerek orjinal lisanları ve gerek tercümeleri ile bir-kaç muteber tefsir elimizde mevcuttur. Bunların haşa suyu mu çıktı ki, henüz tamamlanmamış tefsirleri ve daha çok mezhepsizlerin rağbet gösterdiği Tefhimu'l-Kuranı ve Fizilâli okuyalim ?
Allah akıl-fikir versin.

Ekleme Tarihi: 25.06.2006 - 11:10
Bu mesajı bildir   $ua üyenin diğer mesajları $ua`in Profili $ua Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
kale_la su an offline kale_la  

16 Mesaj -

En Son On: 17.02.2007 - 19:57
hadislerle tefsir hususunda İBN-İ KESİR hadis ezberinizde oluyor (meali çok güzel)

günümüze ışık tutmasından dolayı (darulharb fıkhı hususunda);
TEFHİM'UL KURAN ve FİZİLAL-İL KURAN

e birde bunlarla beraber TABERİ tefsiri olmazsa olmaz bana göre.
ha birde ELMALI HAMDİ YAZIRın tefsiri (ama onun dili ve üslubu osmanlıca olduğu için bazı arkadaşlar belki anlamakta güçlük çeker ,en azından daha önce tesfir deneyimi olmayan)

soruyu soran arkadaş hakkında ŞUA ile aynı düşünmekteyim.

EBU HUZEYFE senin tavsiyelerinde çok güzel gerçekten

esselamu aleyk men iteba ala hüda
Ekleme Tarihi: 27.06.2006 - 09:51
Bu mesajı bildir   kale_la üyenin diğer mesajları kale_la`in Profili kale_la Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
$ua su an offline $ua  
Hayret doğrusu ! Herkesin haklılık payı varmış !

222 Mesaj -

kale_la arkadaş,

Sizin Türkiyedeki politikacılarla organik bir bağınız var galiba!
Walla ne güzel de herkesin ağzına bir parmak bal çalarak, diğer bir ifade ile Nasrettin hoca gibi herkese mavi boncuk vererek hiç kimseyi üzmeyen bir yazı asmışsın. Asmışsın asmasına ama, şunu iyi bil ki, bu tavır müslümanlara yakışan bir tavır değildir.
Bizden söylemesi!..
Gayrı yine de sen bilirsin...

Bu mesaj 1 kez ve en son $ua tarafından 27.06.2006 - 21:30 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 27.06.2006 - 21:29
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 554 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ayhan demirhan (42), milli (55), Faruk85 (39), buyukdere (50), akgulhassan (56), resulkol (42), aldirma_reis (45), cengiz__11 (45), musabbinumeyr (46), _rAbia_ (35), HACIBUBA (38), ergunoynamaz (67), emisya (43), cavittacir (47), arslanmurat1 (46), Ben_Neyim (45), hatipoglu (45), PinarKecik (46), Ugur_K (44), hami_74 (37), ust_mimar (41), Muhlise (43), lifos (49), osmanli (41), @tuba@ (39), oguzada (47), tolga67 (49), zoris (45), aydinhasan (45), ilkay turan (53), Muhammedbilal (35), burhann1 (41), esmafeyzaunal (43), havzanur (36)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57407 saniyede açıldı