budesonide chloroquine hydroxychloroquine generique stromectol ivermektin detrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » SIR KAPISI » hizir aleyhisselam

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 11 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
hizir aleyhisselam

1 Mesaj

En Son On: 04.07.2005 - 02:09
Cinsiyeti: Erkek 
s.a. kardeslerim benim simdileri okudugum bir kitab var,hizir aleyhisselamin hayati bilmem aranizda okuyanlar varmi icinizde onunla ilgili bir ilginc olay yasamis veya duymus olan varsa onun hakkinda daha fazla bilgi sahibi olabiliriz yazarsaniz sevinirim sagolun ..... lütfen dünya zevklerinden kendimizi geri cekelim rabbimize yakin olalim s.a.Güle Güle
Ekleme Tarihi: 12.06.2005 - 02:07
Bu mesajı bildir   YUSUFCA üyenin diğer mesajları YUSUFCA`in Profili YUSUFCA Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
_Resul_ su an offline _Resul_  

627 Mesaj -

En Son On: 18.11.2005 - 12:51
Aziz kardeşim, o kitabı okumadım, duymadım da, yalnız sana şu kadarını söylemeke isterim, Hızır'ın (A.S) hayatı ile ilgili bir kitap olmaz, olamayacağı için olamaz. Çünkü Kur'an'da bile onunla ilgili pek az bilgi vardır. Yani tarihlerde bir kayıt yoktur, hal böyleyken biyografisini yazmak da mümkün olamaz, bu tip kitapların içeriğine güvenmeyin, inanmayın. Kaldı ki Hızır vefat etmiştir, çünkü Hz.Peygamber'den (S.A.V) sonra peygamber olmayacaktır. İslam alimlerinin de çok büyük çoğunluğu Hızır'ın Peygamber olduğunda ittifak etmişlerdir. Yani bu yüzden Hızır ile ilgili olay yaşayamayız, tavsiyem dini konularda yalnız muteber kitaplar okuyup onlara inanmanızdır... Selam ile kalın...
Ekleme Tarihi: 12.06.2005 - 17:20
Bu mesajı bildir   _Resul_ üyenin diğer mesajları _Resul_`in Profili _Resul_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
fosaloglu su an offline fosaloglu  
!

2683 Mesaj -

En Son On: 20.01.2007 - 13:07
Kimse Hızır Peygamberin yaşadığını söylemiyor zaten!

Bu gün ise herkes hızır olabilir. Sende,bendeve O da...

Allah bunalar,ezilen herkese bir hızır gönderir.

Hızırla ilgili bir hikaye anlatayım;

Hazır bir gün camiiye girer ve bir kisinin yanına oturur. Adam uyuklamaya baslar. Hızır adamı sürekli dürter camiide uyunurmu diye. Adam artık dayanamaz, " Yahu birak beni dürtmeyi yoksa senin hızır olduğunu herkese söylerim" Hızır a.s. sasırır ve Allahım benim bildiğim kadarıyla bu kişinin beni tanımaması gerekir ama bu adam beni tanıdı hikmeti nedir der.

Allah" ben sana beni sevenlerin ismini verdim, ama bu adamı ben seviyorum" der.

Basta da hikaye olduğunu belirttim kimse elestirmeye kalkmasın...
Ekleme Tarihi: 13.06.2005 - 11:20
Bu mesajı bildir   fosaloglu üyenin diğer mesajları fosaloglu`in Profili fosaloglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
yaya su an offline yaya  

4 Mesaj

En Son On: 22.01.2006 - 14:16
Cinsiyeti: ----- 
Hizir aleyhisselam kitabini bende okudum.Cok ilginc bir kitap.Ayrica Hizir (as)'in yasayip yasamadigini da Allah bilir.Cünkü O herseyi bilendir.
Ekleme Tarihi: 14.06.2005 - 15:57
Bu mesajı bildir   yaya üyenin diğer mesajları yaya`in Profili zum Anfang der Seite
_Resul_ su an offline _Resul_  

627 Mesaj -

En Son On: 18.11.2005 - 12:51
Bakın kardeşim, İslam alimlerinin büyük çoğunluğu Hızır (A.S) peygamberdir demiştir, yani son Peygamber Hz. Muhammed'den (S.A.V) sonra yaşıyor olamaz. Eğer bir veli idir denirse bu sefer de şu hadisi hatırlatmak isterim:

Abdullah bin Ömer'den: "Rasulullah ömrünün sonlarına doğru bir yatsı namazını kıldırdıktan sonra doğruldu ve "100 yıl sonra şu anda yeryüzünde yaşayan herkes ölmüş olacak" buyurdu"

Yani Hızır (A.S) bir veli idiyse yine bu hadise göre vefat etmiş olmalıdır. Son görüş ise Hızır'ın (A.S) bir melek olduğudur ancak bu görüşe de pek itibar edilmez, selam ile kalın...

Bu mesaj 1 kez ve en son _Resul_ tarafından 15.06.2005 - 17:38 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 15.06.2005 - 17:37
Bu mesajı bildir   _Resul_ üyenin diğer mesajları _Resul_`in Profili _Resul_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
bülent su an offline bülent  
RESUL

5 Mesaj

En Son On: 11.09.2005 - 12:52
resul kardes yaniliyorsun HIZIR aleyhisselam yasiyor ve bir peygamberdir, alimlerin nerdeyse hepsi bu görüstedir, mesela cübbeli hocanin, timurtas hocanin vaazlarini dinle,o kitabi bende okudum ,nasil hz. adem a.s min hayati biliniyorsa elbette hizir a.s kide biliniyor, Kuran hz. ademden ne kadar bahsediyor bir iki sayfa belki cikar,ama peygamberler tarihinde cok detayli bir sekilde okuyabiliyoruz.Musa a.s zamaninda dünyaya gelmis ve hala yasamakta olan bir peygamberdir. Hizir a.s peygamber efendimiz s.a.v den sonra gelmemistir ondan önce gelmistir, peygamber efendimizden sonra elbette peygamber gelmeyecek ama hizir a.s peygamber efendimizden önce geldi karistirma. Ayrica hizir a.s peygamber olup olmadigi ihtilaflidir yani tartismalidir, ya peygamber ya velidir.
sen pek güvenilir degil diyorsun o zaman bin sayfalik peygamber tarihi kitaplarina nasil güveniyorsun, kuranda hic adi gecmeyen peygamberler anlatiliyor o kitaplarda, hizir a.s hic degilse kuranda geciyor adiyla olmasa bile.
Ekleme Tarihi: 10.09.2005 - 10:44
Bu mesajı bildir   bülent üyenin diğer mesajları bülent`in Profili bülent Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
bülent su an offline bülent  

5 Mesaj

En Son On: 11.09.2005 - 12:52
ayrica daha yakin zamana kadar hizir a.s ile görüsenlerin pek cok kissalari gecmistir, mesela osmanli zamaninda cok kez sultanlara görünmüstür hizir a.s
Ekleme Tarihi: 10.09.2005 - 10:49
Bu mesajı bildir   bülent üyenin diğer mesajları bülent`in Profili bülent Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
IREMkiz su an offline IREMkiz  

37 Mesaj -

En Son On: 30.05.2006 - 18:36
Cinsiyeti: Bayan 
SELAMUNALEYKUM...
BU SAYFAYA ÜYE OLMADIGIM ICIN ARKADASIMIN ISMIYLE YAZIYORUM; YAZINIZ DIKKATIMI CEKTI BIR SEYLER SÖYLEME GEREGINI DUYDUM. OKUDUGUM KADARIYLA YAZILARINIZ BAYA COK VE NICELERI SIZIN YAZDIKLARINIZI OKUYOR VE ETKILENENDE VARDIR BI COK KONULARA DEYIN ETTINIZ TASDIKLIYORUM FAKAT BI YAZINIZI OKUDUM INANIN COK SASIRDIM LÜTFEN DAHA DIKKATLI ARASTIRARAK INSANLARA MESAJ GÖNDERINIZ ALLAH KORUSUN NELERE SEBEP OLACAGINIZI VEBALINI NEYE DAYANARAK YAZARSINIZ BEN SAHSEN ILK DEFA YAZIYORUM KIMSELERE FETVA VEREMEM BEN BILEMEM BILIYORUM DIYEMEM SÜPHESIZ HERSEYI RABBIM BILIR.HZ.HIZIRIN YASAMADIGINI SÖYLEDINIZ PEKI BU SÖYLEDIGINIZE KAC KISIYI INANDIRMIS VEBAL ALTINA GIRMEKTEN HICMI BI KORKU OLUSMADI KALBINIZDE ALLAH RIZASI ICIN DOGRU BILGILER VERIN?NIYETIM SIZI KIRMAK DEGIL GENCLERI INSANOGLUNU AYDINLATMAK NE GÜZEL BILDIKLERINIZI PAYLASINKI DAHADA BILGINIZ ARTSIN AMA DOGRU HAKIKAT OLANI. HZ. HIZIR KIYAMETE KADAR PEYGAMBER EFENDIMIZIN ÜMMETINE DAR ANINDA YETISMESINE GÖREV VERILMISTIR. BUNU KITAPLARDA OKUYUNUZ DAHA TITIZ ARASTIRINIZ,SIZE BUNU YAZIYORUM SAYFAYA HIC BIR SEY YAZMADIM BIZZAT SIZE SÖYLEMEK ISTEDIM... ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN BILMEDIKLERIMIZI ÖGRENME GAYRETI VEREREK AYDINLANMAYI NASIB EYLESIN INSSALLAH. ALLAHA EMANET OLUN ESSELAMUALEYKUM... NOT: ALLAHIN GARIP BI KULU
Ekleme Tarihi: 12.09.2005 - 14:00
Bu mesajı bildir   IREMkiz üyenin diğer mesajları IREMkiz`in Profili IREMkiz Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
maxjenke_56 su an offline maxjenke_56  
Küçük Bir Kıssa

1 Mesaj

En Son On: 03.11.2005 - 08:48
Hz. HIZIR (a.s)

Hz. Mûsâ döneminde yaşamış ve peygamber olması kuvvetle muhtemel, hikmet ve ilim sahibi bir şahsiyet.

Kur'ân-ı Kerîm'de, Hızır (a.s.)'ın isminden açıkça bahsedilmez. Ancak Kehf Sûresi'nin 60-82. âyetlerinde yer alan Hz. Mûsâ ile ilgili kıssadan "Katımızdan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve kendisine ilim öğrettiğimiz kullarımızdan bir kul..." (18/65) diye sözü edilen şahsın Hızır (a.s.) olduğu anlaşılmaktadır. Çünkü bizzat Peygamber Efendimizden gelen sahîh hadislerde bu şahsın Hızır olduğu açıkça belirtilmiştir (bk. Buhârî, İlm 16, 44, Tefsîru'l-Kur'ân, Tefsîru Sûrati'l-Kehf 2-4; Müslim, Fedâil 170-174).

Bu rivayetlere göre bir gün Hz. Mûsâ İsrâil oğulları arasında vaaz ederken ona kendisinden daha hikmet ve ilim sahibi kimsenin olup olmadığı sorulmuştu. Hz. Musâ: "Hayır, yoktur!" diye cevap verince Cenâb-ı Hak bir vahiyle Hz. Mûsâ'yâ Mecme'u'l-Bahreyn'de (iki denizin kavuşum yerinde) kullarından salih bir kul olan el-Hadır (Hızır)'ın kendisinden daha âlim olduğunu bildirdi. Bunun üzerine Hz. Mûsâ hizmetinde bulunan genç bir delikanlı ile Hızır'ı bulmak üzere uzun bir yolculuğa çıktı. İkisi, iki denizin birleştiği yere ulaşınca, yolculukta yemek üzere azık olarak yanlarına aldıkları balıklarını unutmuşlardı ve balık bir delikten kayıp denizi boylamıştı. Hz. Mûsâ oradan bir süre uzaklaştıktan sonra yemek için delikanlıdan balığı çıkarmasını istediği zaman balığın denize dalıp kaybolduğunu fârkettiler. Hz. Mûsâ'nın Hızır'ı bulmasının alâmeti, bu balığın kaybolması olduğundan derhal oraya geri döndüler ve orada Hızır (a.s.)'ı buldular. Bundan sonra Hz. Mûsâ'nın Hızır ile, Kehf Sûresi 66-82. âyetlerinde anlatılan yolculuğu başladı.

Hz. Mûsâ'nın yolculuğunda azık olarak taşıdığı balığın Mecme'u'l-Bahreyn'de denize dalıp kaybolması, bazı rivayetlerde ve çeşitli İslâm milletlerinin folklorunda, bu arada Türk folklorunda da bu suyun âb-ı hayat olduğu, ölüleri bile canlandıran, içenleri ölümsüzleştiren bir hayat iksiri olduğu şeklinde izah olunmuş, burada balığın canlanıp denize dalması meselesinde bir peygamberin hayatının ve Cenâb-ı Hakk'ın kudretinin söz konusu olduğu unutulmuştur. Buna bağlı olarak, Mecme'u'l-Bahreyn bölgesinde yaşayan birisi olarak Hızır (a.s.)'a da ölümsüzlük isnâd edilmiş ve kendisine beşer üstü güçler ve yetkiler verilmiştir.

Hızır aleyhisselâma verilen ilmin mahiyetini anlayabilmek için Musa (a.s.) ile olan yolculuğunu Kur'ân-ı Kerîm kısaca şöyle anlatır: Hızır (a.s.), yolculukta karşılaşacakları olaylara Musa peygamberin sabredemeyeceğini kendisine hatırlatmış ve O'ndan sabır için söz almıştır (el-Kehf,18/66-70). Önce deniz sahilinde, yolculuk için bir gemiye binmişlerdi. Hızır (a.s.) bir balta ile gemiyi delince kaptan tamir için geri dönmek zorunda kalmıştır. Musa (a.s.) sabredemeyip şöyle demiştir: "Gemiyi, yolcularını boğmak için mi deldin? Doğrusu çok kötü bir iş yaptın" (el-Kehf; 18/71). Yolculuğun sonunda, ilk bakışta görünmeyen ve perde arkası bilgi niteliğindeki sebebi Hızır (a.s.) şöyle belirtir: "O, deldiğim gemi, denizde çalışan birkaç yoksulundu. Onu kusurlu yapmak istedim. Çünkü gemi yolculuğa devam ederse, ileride her sağlam gemiye el koyan bir kral (deniz korsanları) vardır" (el-Kehf, 18/79). Yolculuk sırasında, diğer çocuklarla oynamakta olan bir çocuğu öldürdü. Musa (a.s.): "Kısas olmadan, masum bir cana nasıl kıyarsın? Doğrusu çok kötü bir iş yaptım, dedi" (el-Kehf,18/74). Küçük çocuğun bu erken yaşta vefat ettirilme sebebi Hızır (a.s.) tarafından şöyle açıklandı: "Öldürdüğüm erkek çocuğa gelince; onun anne ve babası mü'min kimselerdi. İleride onları isyan ve inkâra sürüklemesinden korktuk istedik ki, Rableri bu ölen çocuk yerine kendilerine ondan daha temiz ve daha merhametli birini versin" (el-Kehf, 18/80,81). Burada Cenâbı Hak'kın, anne-babanın hayırlı kimseler olması sebebiyle, ileride kendilerini üzecek, büyük sıkıntılara sokacak bir çocuğu erken yaşta vefat ettirip, onun yerine daha hayırlı bir evladın verilmesinin, gerçekte o aile için " hayır" olduğuna işaret ediliyor.

Yolculuğun üçüncü merhalesi Kur'an'da şöyle anlatılır: "Musa ve salih kul yollarına devam ettiler. Sonunda bir köye varıp, halkından yiyecek istediler. Halk ise onları misafir etmek istemedi. Musa ve salih kul, orada yıkılmak üzere olan bir duvar gördüler, Salih kul hemen onu doğrultuverdi. Bunun üzerine Musa: "İsteseydin buna karşılık bir ücret alırdın, dedi. Salih kul şöyle dedi: İşte bu seninle benim aramızın ayrılması demektir. Sabredemediğin şeylerin içyüzünü sana anlatacağım" (el-Kehf, 18/77,78). Evi, ücretsiz tamir etmesini salih kul (hızır) şöyle açıklar: "Bu ev, Şehirde iki yetim çocuğun idi. Duvarın altında kendilerine ait bir hazine vardı. Bunların babaları salih bir kimseydi. Rabbin, onların rüştlerine erip, hazinelerini bizzat kendilerinin çıkarmalarını istedi. Bu Rabbinden bir rahmettir. Ben bunları kendiliğimden değil, Allâh'ın emriyle yaptım. İşte, sabredemediğin şeylerin içyüzü budur" (Kehf 18/82).

Bu hikmetlerle dolu yolculuktan, insanların günlük hayatta karşılaştıkları bir takım olayların, bazan büyük felaketlerin bir görünen yüzünün bir de asıl perde arkasının bulunduğu anlaşılmaktadır. Bazan şer olarak görülen olayların arkasından büyük hayırların ortaya çıktığı görülmektedir. Âyet-i Kerîmelerde şöyle buyurulur: "Hoşumuza gitmediği halde, savaşmak size farz kılındı. Belki de hoşumuza gitmeyen bir şey sizin için daha hayırlıdır. belki hoşunuza giden bir şey de sizin için daha kötüdür. Allah bilir siz ise bilmezsiniz (el Bakara, 2/216). "... Eğer karılarınızdan hoşlanmıyorsanız. olabilir ki, hoşunuza gitmeyen bir şeyde Allah, sizin için çok hayır takdir etmiştir. " (en-Nîsâ, 4/19). Rasûlullah (s.a.s.), Hızır (a.s.)'ın ilmiyle ilgili olarak, gemi yolculuğu sırasındaki bir konuşmayı şöyle nakleder: "Bir serçe, denizden gagasıyla su alıp, gemiye konmuştu. Hızır (a.s.) bunu Hz. Musa'ya göstererek şöyle dedi: Allâh'ın ilmi yanında, benim ve senin ilmin, şu serçenin denizden eksilttiği su kadar bir şeydir" (Buhârî, İlm, 44, (el-Enbiyâ, 27, Tefsîru Sûre 18/2; Müslim, Fezâil, 180; Ahmet b. Hanbel, Müsned, II, 311, V, 118; bilgi için bk. İbn Kesîr, Tefsîru'l-Kur'ânı'l-Azîm, İstanbul 1985, V,172-185).
Ekleme Tarihi: 03.11.2005 - 08:47
Bu mesajı bildir   maxjenke_56 üyenin diğer mesajları maxjenke_56`in Profili zum Anfang der Seite
ehli-sünnet su an offline ehli-sünnet  

1 Mesaj

En Son On: 26.08.2006 - 08:26
evet hızır adı verilen, Rabbi tarafından ilimle gönderilen kulun,yaptıklarına ve musa as.'ın ona tabi olmasına bakılırsa bu ancak melek olabilir.çünkü peygamberlere melekler vahiy getirir.bu olay kehf suresinde anlatılıyor.Allah'ın kendisine ilim verdiği kul musa as'ı eğitiyor,olayların altında yatan gerçeklik konusunda.tabi bu benim düşüncem doğrusunu Allah cc bilir.
Ekleme Tarihi: 26.08.2006 - 00:34
Bu mesajı bildir   ehli-sünnet üyenin diğer mesajları ehli-sünnet`in Profili zum Anfang der Seite
vipervoles su an offline vipervoles  

88 Mesaj -

En Son On: 17.11.2009 - 11:02
kul sıkısmayınca hızır yetişmezmiş Allah razı olsun
Ekleme Tarihi: 01.09.2006 - 00:08
Bu mesajı bildir   vipervoles üyenin diğer mesajları vipervoles`in Profili vipervoles Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 523 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ayhan demirhan (42), milli (55), Faruk85 (39), buyukdere (50), akgulhassan (56), resulkol (42), aldirma_reis (45), cengiz__11 (45), musabbinumeyr (46), _rAbia_ (35), HACIBUBA (38), ergunoynamaz (67), emisya (43), cavittacir (47), arslanmurat1 (46), Ben_Neyim (45), hatipoglu (45), PinarKecik (46), Ugur_K (44), hami_74 (37), ust_mimar (41), Muhlise (43), lifos (49), osmanli (41), @tuba@ (39), oguzada (47), tolga67 (49), zoris (45), aydinhasan (45), ilkay turan (53), Muhammedbilal (35), burhann1 (41), esmafeyzaunal (43), havzanur (36)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56807 saniyede açıldı