stromectol stromectol hydroxychloroquine kamagra generique kaletra 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » TARİH / SİYASET / EKONOMİ » TÜRKİYE VE DÜNYADA SİYASET » Ekonominin gerçek durumu

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 30 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Ekonominin gerçek durumu

41 Mesaj -

En Son On: 28.02.2010 - 22:57
Cinsiyeti: Erkek 
En yüksek işsizlik oranı, en yüksek borç stoğu, en yüksek reel faiz ödemesi, en yüksek cari açık, en yüksek dış ticaret açığı, en yüksek sıcak para girişi, en yüksek ithalat, en yüksek faiz dışı fazla, en yüksek dışa bağımlılık oranı, en büyük vatan toprağı satışı, en düşük gelir gerçekleşmesi, en bozuk gelir dağılımı, en düşük tarımsal üretim...Şimdi bütün bu veriler elimizde iken, hâlâ mevcut ekonomik yapının neresini savunacağız Allah aşkına?
Bir ülkenin dış ticaret açığı ve cari açığı artarsa, o ülkede her an için finansal kriz beklenebilir. Toplam 48 milyar 746 milyon dolar, bu ülkeye girmiş sıcak para var. Dış ticaret açığı Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiş oranda arttı.dış ticaret açığı 35 milyar dolara, cari açık da 15 milyar dolara yükseldi.

Devlet İstatistik Enstitüsü'nün Aralık 2004-Şubat 2005 döneminde işsizlik oranının yüzde 11.5 düzeyine çıktı. Ocak 2005 dönemine ilişkin verilere göre işsiz sayısı da 2.7 milyon'a ulaştı.
Bir ülkedeki ekonomik büyümenin toplumsal ve ekonomik yansımalarının olması gerekir. Büyümeden söz edilebilmesi için; borçlar, işsiz sayısı, cari açık, yoksulluk ve vergi yükü gibi göstergelerde azalma olması gerekir.Aynı zamanda, ihracatın ithalatı karşılama oranı, satın alma gücü, yatırımlar, reel ücretler ve personel harcamaları gibi değerlerde de artış görülmesi gerekir.

Büyüme yapay. Yoksulluk artıyor.
Ekleme Tarihi: 10.05.2005 - 13:45
Bu mesajı bildir   h.a-d.u üyenin diğer mesajları h.a-d.u`in Profili h.a-d.u Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
muhammedfevzi su an offline muhammedfevzi  
slm

379 Mesaj -

En Son On: 08.09.2007 - 22:03
Kardeş,ben sana şunu soruyorum:

Amerikanın ekonomik ve mali tablolarını incelememişsin belli.ABD en güçlü ekonomi bunu biliyoruz.

Lütfen bir bakarmısın ABD'nin cari açığı,dış ticaret açığı,faiz dışı fazlası ne kadar?Karşılaştır bir bakalım.

İlk inceleyin,bilgi edinin sonra tartışalım.Dış ticaret açığı yok şöyleymiş,cari açığı şu kadarmış,kriz olacakmış....palavra bunlar.AK PARTİ iktidara geldiğinden beri söylenen şeyler bunlar.

SADECE 2 HATIRLATMA YAPACAGIM:

1- ÇAYKUR senelrden beri ilk defa kara geçti.Niye önceleri karı yoktu?

2- 800.000 haksız emekli tespit edildi.Bu Türkiyeyi sömüren bu sahtekarlara önceden niye muamele edilmedi.Bundan önceki hükümetlerin bakanları ellerine alıp da dosylara hiç mi hiç bakmadılar mı?

İNCELEMENİZİ TAVSİYE ETTİĞİM ŞEYLER:

1-ABD 'nin ekonomisi.
2-İtalyanın ekonomisi
3-Ekonomik kavramlar
4-Akıl ve mantığın insandaki işlevi

BUNLARI ARAŞTIRIN GELİN,TARTIŞALIM.

Saygıyla....

Ekleme Tarihi: 11.05.2005 - 14:13
Bu mesajı bildir   muhammedfevzi üyenin diğer mesajları muhammedfevzi`in Profili muhammedfevzi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
fosaloglu su an offline fosaloglu  
!

2683 Mesaj -

En Son On: 20.01.2007 - 13:07
muhammedfevzi kardeşim; ben söylediklerini inceledim ve geldim.İnşAllah şimdi senin bilgi ve birikim seviyene ulaşabilmişimdir.Artık seninle tartışabilirmiyim izninle?

-Cari açığın ne anlama geldiğini bilirmisin bilmem ama benim bildiğim şu ; Örneğin 5 kişilik bir ailenin aylık eline geçen para 1000 YTL ama elektrik,su,beyaz esya taksitleri,kira gibi giderlerin toplamı ise 1050 YTL. İşte aradaki bu 50 YTL lik fark o ailenin cari açığı anlamına gelir. Bu aile elktrik,su gibi ihtiyaçlarını ödedikten sonra gelir gider dengesini kurmak için ne yapacak.Oğlanın okul harçlığından kesecek,mutfağa et girmeyecek,yada evde kırılan bir eşyanın yenisi alınamayacak değilmi?

İşte Türkiye ekonomisinde de o kısılan şey bizim üzerimize binen vergiler. Sen çok incelemişsin sanırım.AKP hükumeti göreve geldiğinden bu yana vergilerin artış oranını nedir söylermisin? Ayrıca şu anda uygulanan ekonomik programın bazı detayları hariç hangileri AKP hükumetinin iradesinde ?

-ABD dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olmasına rağmen cari açığı çok fazla ama nasıl hala ayakta? Bu denge ile ABD ekonomisinin nasıl ayakta kaldığı ile ilgili kafanda nasıl bir mantık kurdun bilmiyorum ama; ABD ekonomisinin sırrı dünya üzerinde dolaşan 3 Trilyon Dolar deli paradır. Bu paranın büyük bir bölümünü ABD kullanır. Ayrıca ABD neden deli daha gibi sağa sola saldırır sanarsın. Irak neden işgal edildi?

Kardeş; gerçekten ekonomik verilenden haberdar isen lütfen bildiklerini paylaş ama haberdar değilsen lütfen yergi dolu şeyler yazma yazılanlara.

selametle...
Ekleme Tarihi: 11.05.2005 - 22:05
Bu mesajı bildir   fosaloglu üyenin diğer mesajları fosaloglu`in Profili fosaloglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
mehmet-54 su an offline mehmet-54  

221 Mesaj -

En Son On: 20.12.2007 - 01:45
Enflasyon ve büyüme beklentisi arttı

Merkez Bankası beklenti anketine göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 7.6ya yükselirken, büyümenin de yüzde 5.6 olacağı öngörüldü.

Ankara
NTV-MSNBC

9 Mayıs 2005 İş dünyasının enflasyon ve büyüme beklentisi yükseliş gerçekleştirdi. Merkez Bankası beklenti anketine göre, yıl sonu TÜFE tahmini yüzde 7.5 ten yüzde 7.6 ya yükseldi. Mayıs ayı TÜFE tahmini yüzde 0.5, gelecek 12 ayın TÜFE tahmini de yüzde 7.2 ye çıktı.
Ekleme Tarihi: 12.05.2005 - 16:18
Bu mesajı bildir   mehmet-54 üyenin diğer mesajları mehmet-54`in Profili mehmet-54 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

221 Mesaj -

Sanayi üretimi Martta %5.5 arttı

Sanayi üretimi Mart ayında yüzde 5.5lik artış gösterirken, üretim artışı yılın ilk üç aylık döneminde ortalama yüzde 8.2 olarak gerçekleşti.

İstanbul
NTV-MSNBC

9 Mayıs 2005 Ekonomide büyümenin öncü göstergesi niteliğindeki sanayi üretimi Mart ayında yüzde 4.7 lik tahmini aşarak yüzde 5.5 artış gösterdi. Devlet İstatistik Enstitüsünden yapılan açıklamaya göre, Mart ayında üretim artışı, imalat sanayiinde yüzde 4.6,madencilik sektöründe yüzde 25.6 olarak gerçekleşti. Elektrik, gaz ve su sektöründe ise üretim artışı yüzde 7.2 olarak gerçekleşti. Üç aylık toplam sanayi üretimi artış ortalaması yüzde 8.2 olarak belirlendi.
Ekleme Tarihi: 12.05.2005 - 16:21
Bu mesajı bildir   mehmet-54 üyenin diğer mesajları mehmet-54`in Profili mehmet-54 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
IMF ye borç 10 milyar $ a inecek

221 Mesaj -

Başbakan Erdoğan, Türkiyenin Uluslararası Para Fonuna olan borçlarını yeni stand-byla 10 milyar dolar düzeyine çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

3 Mayıs 2005 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiyenin IMF ye olan borcunun 19 milyar dolara düştüğünü belirterek, Yapılan stand-by düzenlemesi ile birlikte bunu 10 milyar dolara düşürmeyi hedefliyoruz dedi. AKP Grup Toplantısında ekonomideki gelişmelere değinen Başbakan Erdoğan, Türkiyenin yapısal değişimden geçtiğini söyledi
Ekleme Tarihi: 12.05.2005 - 16:25

221 Mesaj -

BENIM GIBI GERCEK VE DÜRÜSTCE YAZIN CEVAPLARINIZI BEKLIYORUM

SIZDE VERILERINIZI ORTAYA KOYARMISINIZ BEN GERCEKLERLE UGRASAN DOSTLARI SEVERIM CAMUR AT IZI KALSIN POLITIKASI YAPANLAR LA DEGIL
Ekleme Tarihi: 12.05.2005 - 16:27

221 Mesaj -

MODORATÖR KARDESLERIMDEN RICAM TÜRKIYE CUMHURIYETININ BASBAKANININ RESMI NI DE LÜTFEN SILMEYIN
Ekleme Tarihi: 12.05.2005 - 16:37
RE: !

379 Mesaj -

Alıntı
Orijinali fosaloglu

muhammedfevzi kardeşim; ben söylediklerini inceledim ve geldim.İnşAllah şimdi senin bilgi ve birikim seviyene ulaşabilmişimdir.Artık seninle tartışabilirmiyim izninle?

-Cari açığın ne anlama geldiğini bilirmisin bilmem ama benim bildiğim şu ; Örneğin 5 kişilik bir ailenin aylık eline geçen para 1000 YTL ama elektrik,su,beyaz esya taksitleri,kira gibi giderlerin toplamı ise 1050 YTL. İşte aradaki bu 50 YTL lik fark o ailenin cari açığı anlamına gelir. Bu aile elktrik,su gibi ihtiyaçlarını ödedikten sonra gelir gider dengesini kurmak için ne yapacak.Oğlanın okul harçlığından kesecek,mutfağa et girmeyecek,yada evde kırılan bir eşyanın yenisi alınamayacak değilmi?

İşte Türkiye ekonomisinde de o kısılan şey bizim üzerimize binen vergiler. Sen çok incelemişsin sanırım.AKP hükumeti göreve geldiğinden bu yana vergilerin artış oranını nedir söylermisin? Ayrıca şu anda uygulanan ekonomik programın bazı detayları hariç hangileri AKP hükumetinin iradesinde ?

-ABD dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olmasına rağmen cari açığı çok fazla ama nasıl hala ayakta? Bu denge ile ABD ekonomisinin nasıl ayakta kaldığı ile ilgili kafanda nasıl bir mantık kurdun bilmiyorum ama; ABD ekonomisinin sırrı dünya üzerinde dolaşan 3 Trilyon Dolar deli paradır. Bu paranın büyük bir bölümünü ABD kullanır. Ayrıca ABD neden deli daha gibi sağa sola saldırır sanarsın. Irak neden işgal edildi?

Kardeş; gerçekten ekonomik verilenden haberdar isen lütfen bildiklerini paylaş ama haberdar değilsen lütfen yergi dolu şeyler yazma yazılanlara.

selametle...

--Önclikle şunu söyleyeyim,sadece cari açığı incelemişiniz.Ekonomide kavramları etkileyen sabit ve değişken faktörler vardır.Mesela,işsizliği mevsim de etkiler,enflasyonda etkiler,bütçe de etkiler.İstatistikte bir konu vardır,"KORELASYON ve REGRESYON"diye iş aynen böyledir.

--Fosaloğlu kardeş,ABD hakkında sadece 3 trilyon$ gibi bir rakam yazmışınız.Ekonomileri etkileyen bir sürü şey vardır.Çok yetersiz ve çook kaba olmuş bu incelemeniz.

--Tavsiyem,İTALYA ve ABD ekonomisini detaylı bir şekilde incelemeniz.

--Ben yazacağım ama zamanı var.Öncelikle millet nasıl biliyor onu anlamak lazım.Bir de gerçekten vaktim pek yok.45 dk durabiliyorum internette ki bu da yetersiz bir zaman.

--Benim sözüm bilmeyip konuşanlara.Bilmek lazım bazı şeyleri.Bilmeyip konuşanlar 2 şeyde hata yaparlar:1-Bilmeyip cahillik yapmakta,2-Ahlaksızlık yapmakta.

Duayla...Güle Güle

Ha,bir de ; gün yüzüne çıkan soygunları,devlete vurgunları da incelemek lazım.

Bu mesaj 2 kez ve en son muhammedfevzi tarafından 13.05.2005 - 16:24 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 13.05.2005 - 16:06
Bu mesajı bildir   muhammedfevzi üyenin diğer mesajları muhammedfevzi`in Profili muhammedfevzi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
duvan su an offline duvan  

127 Mesaj -

En Son On: 25.03.2006 - 00:44
Cinsiyeti: ----- 
S.A.

Sayin Basbaka nin cocuklara "ülker cikolatasi" dagitirken alinmis bir fotografi yokmuydu,cocuklar ve cocuk kafalilar icin o cok daha etkileyici.
3 mayis 2005 itibariyle IMF ye olan borcumuz,19 milyar dolara düsmüs.
7 mayis 2005 itibariyle IMF ye olan borcumuz,29 milyar dolara yükseldi.Birde buna ek IMF ye verilen ödünler.(ne olduklarini simdilik bilmiyoruz.)
IMF birinci baskan yardimcisi Anne Krueger askeri ücret cok fazla diyor.488 ytl.yaklasik 271 €.
Bir mübarek soruyor hatuna "siz bu parayla gecinebilimiydiniz?" diye.
Cevap mecbursan gecinirsin.
Türkiyede bu mecburi hayati süren hayli fazla,bundandirki,kapkaclar,sosyal terör cinnet görüntüleri hat safhada.
Avrupada yasayan bir sahisa bizim asgari ücretin üc katini veriyorum hadi gecinsinde göreyim.
Söyle bir fotograf mevcut;
Vatandas kürsüde konusan Basbakana sesleniyor,is istiyorum!Verilen cevabi hatirlarsiniz.
Diger bir fotograf;vatandasimiz bulundugu durumu pankarta yazmis "Satilik Böbrek".
Basbakanin pankarta cevabi "Burasi sakatatci dükkani degil"
Ekonomiyle alakali degil ama sayin Basbakani resmederken sunudu gecemeyecegim;
Gecen gün Boludaki Üniversite Rektörünün Basbakanimizi protesto komedisini hepimiz takip ettik.
Bu güne kadar Sayin Basbakanimizi hic bu kadar sinirli görmedim.Kendi sahsina yapilan hakaretleri hic atlamadan efendilige vermeden tepkisini gösteriyor.Ama binlerce genc kizimiz üniversite kapilarinda en korkunc hakaretlere maruz kalirken istifini hic bozmuyor,ayni sekilde bakani cicekte öyle.
Etrafimizdaki ihtiyac sahiplerine daha duyarli olalim.Elin AB si ABD lisi IMF lisi,ne onlari nede bizi takdigi yok.

S.A.
Ekleme Tarihi: 14.05.2005 - 01:25
Bu mesajı bildir   duvan üyenin diğer mesajları duvan`in Profili duvan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RE: RE: !

2683 Mesaj -

Alıntı
Orijinali muhammedfevzi

Alıntı
Orijinali fosaloglu

selametle...

--Önclikle şunu söyleyeyim,sadece cari açığı incelemişiniz.Ekonomide kavramları etkileyen sabit ve değişken faktörler vardır.Mesela,işsizliği mevsim de etkiler,enflasyonda etkiler,bütçe de etkiler.İstatistikte bir konu vardır,"KORELASYON ve REGRESYON"diye iş aynen böyledir.

--Fosaloğlu kardeş,ABD hakkında sadece 3 trilyon$ gibi bir rakam yazmışınız.Ekonomileri etkileyen bir sürü şey vardır.Çok yetersiz ve çook kaba olmuş bu incelemeniz.

--Tavsiyem,İTALYA ve ABD ekonomisini detaylı bir şekilde incelemeniz.

--Ben yazacağım ama zamanı var.Öncelikle millet nasıl biliyor onu anlamak lazım.Bir de gerçekten vaktim pek yok.45 dk durabiliyorum internette ki bu da yetersiz bir zaman.

--Benim sözüm bilmeyip konuşanlara.Bilmek lazım bazı şeyleri.Bilmeyip konuşanlar 2 şeyde hata yaparlar:1-Bilmeyip cahillik yapmakta,2-Ahlaksızlık yapmakta.

Duayla...Güle Güle

Ha,bir de ; gün yüzüne çıkan soygunları,devlete vurgunları da incelemek lazım.

Ya kardeşim; eğer gerçekten ekonomiyle ilgileniyorsan,yada senin braşınsa biliyor olmalısın ki; ABD Ekonomisiyle Türkiye ekonomisi arasında dağlar kadar fark var. EyvAllah italyan ekonomisiyle bir yere kadar kıyas edilebilir ama ABD ekonomisiyle nasıl bir kıyasta bulunacaksın merakla bekliyorum...

Mehmet54 abime;

Abi AKP hükümeti göreve geldiğinden bu yana Türkiye'nin dış borcu artma eğiliminde azalma değil. Cari açık ise içler acısı...

Ekonomide yaşanan olumlu gelişmeler ise hükumetin eseri değil.Kemer sıkma politikaları ile ancak bu kadar oluyor. Devlet istihdama kapalı,yeni yatırımı yok.Bunun yanında konulan extra vergiler ve vergi aflarından toplanan bazı paralar. Ve tabiki bir güven ortamı var. yabancı yatırımlar artmakta,özelleştirmeler hızlanıyor ve batık banka sahiplerinden alınan paralar var. Bu kadar da mı olmasın.

Mehmet54 abim halk tenis topu ve havyar yemiyor enflasyon bir ölçü değildir bence.

Ama herşeye rağmen Türkiye uzun zamandır yönetilmediği kadar iyi yönetiliyor. Bu kadar eleştiriye rağmen nasıl böyle söylersin diye sorarsanız? En azından hükumetin çalıp çırpmadığına inancım tam. Ve beni en çok mutlu eden teşviğin kısıtlanması. Yoksa çapulcular naylon faturalarla trilyonlarca para götürüyordu. Bu hükumetin samimiyetini gösterir.Veyolsuzlukla mücadeledeki uygulamalı tavrını.
Ekleme Tarihi: 14.05.2005 - 15:42
Bu mesajı bildir   fosaloglu üyenin diğer mesajları fosaloglu`in Profili fosaloglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
RE: RE: RE: !

379 Mesaj -

Alıntı
Orijinali fosaloglu

Ya kardeşim; eğer gerçekten ekonomiyle ilgileniyorsan,yada senin braşınsa biliyor olmalısın ki; ABD Ekonomisiyle Türkiye ekonomisi arasında dağlar kadar fark var. EyvAllah italyan ekonomisiyle bir yere kadar kıyas edilebilir ama ABD ekonomisiyle nasıl bir kıyasta bulunacaksın merakla bekliyorum...

Ekonominin yapıtaşları ABD'de olsa Mozambik'de olsa fonksiyonel olarak aynıdır.Ha,sistem farklı olabilir.Ama ekonomi aynıdır.Sadece rakamlar farklıdır.

Bir de dikkatimi çekti borç tanımlamasında değişik bir bakış açısından bakmışınız.

"Bakkalla,süpermarketin borcu bir olurmu?"

--Ee,bu kadar hortumlanan paralara rağmen halk sesini çıkarmazsa,bir damardan girip bir damardan çıkarlar.Ama şükürler olsun ki enkaz olan ekonomi dirilmeye başladı.

--Sabır acıdır,meyvesi tatlıdır.Bir harabenin üzerine,yapıtaşlarını oturtmadan kat çıkarsanız,ev göçer.

Ekleme Tarihi: 14.05.2005 - 18:12

2683 Mesaj -

Muhammedfevzi kardeşim; tabiki ekonomik kavramlar her ülkede aynıdır ama bu ekonomik kavramların hangi sistem içinde kullanıldığına bağlı olarak; kavramlar farklı anlamlar kazanır.

Diger yandan ABD'nin büyük bir cari açığa rağmen nasıl hala güçlü bir ekonomiye sahıp olduğudur konumuz? Bende ABD'de cari açıkta büyük bir dengesizlik olur ama hala ekonomi tıkır tıkır işler ama bu durum bizim ülkemizde olsa kriz çıkar tezini savunuyorum.
Amerikan Ekonomisiyle hiç bağdaşmaz bizim ekonomik sistemimiz.Sonuçta dünyaya parayı satan onlar.Bunun için ABD yi konumuzun dışında tutalım.

Evet ekonomik göstergelerin bir çoğu iyileşme sürecinde bende bunu yazımın son cümlesinde söylemiştim. Benim anlatmaya çalıştığım; bu ekonomik iyileşmede AKP Hükumetinin çok fazla pay sahibi olamayacağıdır.

Ben AKP iktidarının samimiyetlerine,güvenirliklerine pirim veriyorum. Ekonomik yönetimlerine değil.
Ekleme Tarihi: 14.05.2005 - 18:43
slm

379 Mesaj -

Ben yukarıda,sadece ABD'nin cari açığını inceleyin demedim ki.Ekonomik sistem farklı,terim olarak aynı,gördüğü fonksiyonlar aynı.Örneğin ABD piyasayı sabit kur yapar,Türkiye dalgalı yapar.Bunlar tabiki farklı.

Bu terimler nihayet olarak rakamlara yansır.İş rakamlarda biter.

İşte bu rakamları değerlendirebilmek için mevcut ekonominin dününü iyice incelemek lazımdır.Türkiye ekonomisini umarım incelemişinizdir.

Dediğim gibi,ekonomi tek ayaklı değildir.Birçok ayaklıdır.Bir insan,Türkiyenin cari açığı artıyor diye,ekonominin kötü olduğunu söyleyemez.

Ekonominin önceki durumuna göre politika üretmek lazımdır.Mevcut politikaların ne denli haklı veya haksız olduğunu eleştirebiliriz.Bu normaldir.
Ekleme Tarihi: 15.05.2005 - 23:29
GöLGe su an offline GöLGe  

1041 Mesaj -

En Son On: 23.11.2008 - 23:01
Ne abd nede italyan ekonomisinin bizlere faydasi olamazki...
Eger ayaklarimizin dibinde fiskiran madenlerimizi degerlendiremiyorsak borc üzerine borc almaya gebeyiz demektir...
Enflasyonun hic bir rakamina inanmiyorum cünkü gecici istatistikler veriliyor...
Bana göre Türkiye'nin gercek ekonomisi:

Millet vekili maasi alanlara göre %8
Asgari ücretlilere göre de %80 dir.

gül

Esselamu Aleyküm
Ekleme Tarihi: 23.05.2005 - 17:42
Bu mesajı bildir   GöLGe üyenin diğer mesajları GöLGe`in Profili GöLGe Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
_Resul_ su an offline _Resul_  

627 Mesaj -

En Son On: 18.11.2005 - 12:51
Arkadaşım Fevzi, ABD ekonomisiyle karşılaştırma yaparak akılları karıştırmayın evet ABD'nin (yanılmıyorsam) 600 milyar dolar civarında dış borcu var ama unutmamanız gereken şu ABD'nin yalnızca NASA gibi bir kuruma ayırdığı para yıllık 100-150 milyar dolar arası yıllık askeri harcamaları ise 600 milyar doların da üzerinde, bize bakıyoruz, devlet bütçesi 100 milyar dolar bile değil, ancak borç olmuş 300 milyar dolar, bu şu demek, 3 sene hiçbir şey yemez içmez, hiçbir altyapı, eğitim, sağlık hizmeti verilmezse bu borcu ödeyebiliriz (Faiz de olmadığını varsayıyorum). Lütfen biraz sağduyu, bu ülkeyi bu hale particilik getirdi. Türkiye yine de gelişiyor ama gelişme de tek başına ölçü değil, gelir dağılımı eşitsizliğinde Uganda ve Mozambik'le yarışıyoruz. Ayrıca son zamanlarda ilginç haberler öğreniyorum, hurriyetim.com'dan E. Çölaşan'ın son 2 haftada yazdığı yazılara bir göz gezdirin... Neyse işte. Dürüst olalım, ülke işi bu, FB-GS maçına çevirir gibi tarafgirlik yapmayalım...
Ekleme Tarihi: 23.05.2005 - 21:10
Bu mesajı bildir   _Resul_ üyenin diğer mesajları _Resul_`in Profili _Resul_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast ahmet gunay  

Misafir

Evet bu güne kadar götürenlerin götürdükleri hep yanlarına kar kaldı.Terbiyesizce hala bu milletin yüzüne nasıl bakıyorlar.

Ekonomisi düzgün milletlere bakarsanız onlar çenelerini çalıştıracağına güçlerini birleştirip ülke ekonomisine katkıda bulunuyorlar.

Malesef işte Türk farkı..

Aslında herkes elinden geldiğince bir işin ucundan tutsa geçmişle yakınacağına gelecek için yeni sayfalar açıp çalışsa her halde farklı olur bu ülke...
Ekleme Tarihi: 24.05.2005 - 09:02
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
slm

379 Mesaj -

O kadar kötümser bakıyorsunuz ki bu konuya,taaaa başından beridir ekonomi şöyle ekonomi böyle diyorsunuz.Evet her ekonomi buna örnek verilebilir.ABD ekonomisi de,İTALYA ekonomisi de.

Onu beğenmeyen,bunu beğenmeyen bu halka(o zaman) herşey mübah.

Yav kardeşim,bu yapamaz o yapamaz bu işleri,kim yapacak.Ben kimsenin hep bir ağızdan şükür ttiğini görmedim,duymadım.Müslümanlar samimi değil ki,sadece MÜSLÜMAN!

Böyle laf kalabalığı yapıp,abüdük gübüdük konuşmaya devam edersek sonumuz da iyi olmaz.

İkinci bir mevzu ise yetişen kalifiye müslüman bir nesil yok!Gençlere baktığımız zaman (kendimi de dahil ediyorum)ne bir dil var,ne bir diyanet var,ne bir kültür var,ne bir bilgi,ilim,ahlak var.Böyle olana bu durumlar HAKTIR!Kikse kusura bakmasın.Bol keseden sallamasın.

O zaman adam olarak yetişip de devletin başına geçelim.Devleti iyi yönetelim.Hiçbirşeye kılıf bulmaya gerek yok.Putlaştırılan şahsiyetlerden medet bekleyip,her yaptıklarını akıl nimetimizden yoksun kalıp,onaylamak cahilliğin en başıdır.

"Kötüler birleştiği zaman,iyiler de bir araya gelmelidirler;yoksa teker teker giderler"
Ekleme Tarihi: 27.05.2005 - 23:07
maasuk su an offline maasuk  

153 Mesaj -

En Son On: 19.08.2009 - 15:32
bizde bir laf vardır.
akıllı düşünene kadar cahil işi yapar diye
ben cahilim kardeşim.Okadar milletvekilim olsun gerçekten teyyip'ten daha iyisini yaparım.
ağzım var ve konuşuyorum.
Ekleme Tarihi: 28.05.2005 - 00:16
Bu mesajı bildir   maasuk üyenin diğer mesajları maasuk`in Profili maasuk Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
slm

379 Mesaj -

Vay karam vay,

O zaman seni getirelim şu devletin başına!
Însanlarkendi arzularına isteyerek inanırlarmış" .....
Ekleme Tarihi: 28.05.2005 - 00:28

627 Mesaj -

Alıntı
O kadar kötümser bakıyorsunuz ki bu konuya,taaaa başından beridir ekonomi şöyle ekonomi böyle diyorsunuz.Evet her ekonomi buna örnek verilebilir.ABD ekonomisi de,İTALYA ekonomisi de...

Bu yazıda yazdıklarına katılıyorum, dahası bu haldeki insanlara böyle yönetim de haktır diyorum, ancak bu AKP'yi ya da başka bir partiyi savunmamı gerektirmiyor. Çünkü bundan öncekiler gibi AKP'de bir yanlışlar partisidir, hele hele dış politikada başarı gibi gösterilen şeyler basbayağı rezilliktir, kuşatılmışlıktır...

Şu noktaya katılıyorum, biz iktidara gelmeliyiz ve unutma biz geldiğimiz zaman onlar (AKP, DSP, CHP, MHP...) gitmiş olacak... İnşallah...
Ekleme Tarihi: 28.05.2005 - 13:59
Bu mesajı bildir   _Resul_ üyenin diğer mesajları _Resul_`in Profili _Resul_ Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Akibetim su an offline Akibetim  

111 Mesaj -

En Son On: 07.06.2005 - 22:17
Ekonomiyi tanıdığım söylenemez, ama demagojiyi (halkavcılığı) nerde görsem tanırım, maske taksa bile...
Ekleme Tarihi: 28.05.2005 - 15:31
Bu mesajı bildir   Akibetim üyenin diğer mesajları Akibetim`in Profili Akibetim Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
!

2683 Mesaj -

Muhammedfevzi kardeşim sana bu konuda katılıyorum.

yeni kalefiye adam yetişmiyor malesef.
Yetişenlerde islam karşıtı dini imanı olmayan insanlar.
Ekleme Tarihi: 28.05.2005 - 16:00
slm

379 Mesaj -

Resul kardaş,devlet yönetmek kolaysa,başa gel bakalım.Dış Politika filan diyorsun ama böyle derken heralde dış politika namına herşeyi biliyorsun.

Bir de siz yönetin bakalım,ne olacak...Gelen geçen yönetmiş bu ülkeyi.Bir ben kaldım yönetmeyen.

Neyse;Siyasetçi rakibinin kusurlarından,devlet adamı kendi yaptıklarından bahsedermiş.
Ekleme Tarihi: 28.05.2005 - 17:34
Afaki su an offline Afaki  

224 Mesaj -

En Son On: 18.03.2010 - 03:18
Alıntı
Ne abd nede italyan ekonomisinin bizlere faydasi olamazki...

olur olur !
abd güdümlü ve italyan dostu oldugumuza göre bunlarin ekonomik düzeni bizide düzeltir !

Alıntı
Millet vekili maasi alanlara göre %8
Asgari ücretlilere göre de %80 dir.

buna katiliyorum !

Alıntı
Onu beğenmeyen,bunu beğenmeyen bu halka(o zaman) herşey mübah.
Yav kardeşim,bu yapamaz o yapamaz bu işleri,kim yapacak.Ben kimsenin hep bir ağızdan şükür ttiğini görmedim,duymadım.Müslümanlar samimi değil ki,sadece MÜSLÜMAN!

bunada katiliyorum cünkü SERIAT ile yönetilmiyoruz !

Allah'in bizlere lutfettigi yeralti nimetlerimiz ne zaman nasib olacak acaba !

selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 31.05.2005 - 03:31
Bu mesajı bildir   Afaki üyenin diğer mesajları Afaki`in Profili Afaki Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
lim10 su an offline lim10  

45 Mesaj -

En Son On: 06.06.2007 - 16:37
muhammed fevzi kardeşim resul arkadaşa demişsin ki dış politakada çok biliyorsun galiba diye sanki bu başbakan dış politaka da n çok anlıyor da onun için bütün milletin ayağına gidip bir şeyler istiyor bush ziyaret edebilmek için israil den izin alıyor dış politika bu mu yahuuuuu
Ekleme Tarihi: 22.07.2005 - 16:01
Bu mesajı bildir   lim10 üyenin diğer mesajları lim10`in Profili lim10 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

2683 Mesaj -

Afffffffffffffffffffffffff! Allahım affffffff!!!

Arkadaşlar bilenimizde konusuyor bilmeyenimizde;

Konu ekonomiden dış politikaya nasıl geçti, particiliğe nasıl geldi takip dahi edemedim.

Bir kardeşimiz; EMİN ÇÖLAŞAN diye bilinen Allah düşmanı , munafığın önde gideninin yazısını okumamızı tavsiye etmis. Tabiki her müslüman herşeyi okuması gerekli. Düşmanını tanımayan galip gelemez mantığıyla ama Emin ÇÖLAŞAN Allah bir derse inanırım başka inanmam. Ne diye okuyacağım. sende bu günkü yazısını oku o zaman, Başbakanın moğolistanda içtiği kıbızın alkollümü değilmi diye endise ettiğinden onunla alay etmis. Dalga geçmis...

Kardeşler; AKP şöyle yada böyle en azından hortumu kestiğinden, çalıp çırpmadıklarından inancımız tamdır.
Ekleme Tarihi: 22.07.2005 - 20:17

627 Mesaj -

Evet mesela son olarak bu yılki net karı 2,2 milyar dolar civarında olan Türk Telekom hortumunu da 6,5 milyar dolara, o da 5 yıl vadeli özelleştirip kesiverdiler. Kimseden "tık" yok. Türk Telekom'un 3 yılda zaten edeceği kar 6,5 milyar doların üzerindeydi, neden 5 yıl vadeyle 6,5 milyar dolara Lübnanlılara peşkeş çekildi?

Vallahi açık konuşacağım, bu Tayyip kerizin teki, devlet adamı olduğunu sanıyor ancak ondan olsa olsa Kasımpaşaspor'a sol açık olur. Her gezi düzenlediği ülkeye imtiyaz ve taviz vermeyi siyaset sanıyor. Erbakan taraftarı olmadığımı artık biliyorsunuz ama Erbakan bundan 10 kat daha iyidir hiç değilse bu kadar cahil ve enayi değil (gerçi o da Çöl Sıçanı Komünist Bedevi Kaddafi çadırında Türkiye'yi fırçalarken ağzı bir karış açık seyretmişti).

Senin sanırım bir akraban falan AKP'de Muhammed Fevzi kardeşim, yoksa böyle her yerde reklamcı Cem Yılmaz misali reklamını yapmazdın, en açık başarısızlığı bile başarı gibi göstermezdin.

Fosaloğlu'na; madem yalan söylüyor E. Çölaşan, bir gün de tekzip gönderdiklerini görelim AKP'lilerin, adam belgeleriyle bir yığın yolsuzluk koydu hiç ses yok. Unutma sükut ikrardan gelir...

S.A
Ekleme Tarihi: 25.07.2005 - 20:04
lim10 su an offline lim10  

45 Mesaj -

En Son On: 06.06.2007 - 16:37
sadece telekom değil ki gelir gelmez aydın doğanın vergi borçlarını 7 yıl öteledi yani aydın doğan vergi borçlarını 7 yıl ödemeyecek arkdaş ne güzel dimi hortumlamıyor petkim tüpraş bunlar bizim kaynaklarımız geçenler danone satılcak diye bütün fransa ayağa kalkıcaktı nerdeyse biz ne yapıyoruz başbakan satıyor diye bizde peşinden evet satal ım gitsin diyoruz bu kuruluşların ve resul arkadaşın telekom örneğinde olduğu gibi bütün şirketlerimiz kaar etmekte...
Ekleme Tarihi: 26.07.2005 - 18:22
Bu mesajı bildir   lim10 üyenin diğer mesajları lim10`in Profili lim10 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
rauf su an offline rauf  
NE EKONOMİSİ YA

78 Mesaj -

En Son On: 12.05.2010 - 00:21
KARDEŞLER TÜRKİYEDE MECLİS KARARLARI ALINIRKEN BİRİLERİ ONAY VERMEDEN ALINAMIYORSA HER KALKAN UÇAKTAN BİR YERLERE PARA GİDİYORSA VS... NE RAKAMLARLA KAFA YORUYORSUNUZ İŞLEM BASİT SÖMÜRGE ÜLKEDE NEYİN EKONOMİSİNİ TARTIŞIYORSUNUZ ANLAMADIMKİ?düsün
Ekleme Tarihi: 26.07.2005 - 18:46
Bu mesajı bildir   rauf üyenin diğer mesajları rauf`in Profili rauf Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 592 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ayhan demirhan (42), milli (55), Faruk85 (39), buyukdere (50), akgulhassan (56), resulkol (42), aldirma_reis (45), cengiz__11 (45), musabbinumeyr (46), _rAbia_ (35), HACIBUBA (38), ergunoynamaz (67), emisya (43), cavittacir (47), arslanmurat1 (46), Ben_Neyim (45), hatipoglu (45), PinarKecik (46), Ugur_K (44), hami_74 (37), ust_mimar (41), Muhlise (43), lifos (49), osmanli (41), @tuba@ (39), oguzada (47), tolga67 (49), zoris (45), aydinhasan (45), ilkay turan (53), Muhammedbilal (35), burhann1 (41), esmafeyzaunal (43), havzanur (36)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59784 saniyede açıldı