0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30095 *** Toplam Mesaj: 148179
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » Gercek Sevgi Ne Kadar Ariyorsunuz???   Cevap ekle

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 6 mesaj mevcut
Ekleyen
Mesaj
efsane_gulu su an offline efsane_gulu  
Gercek Sevgi Ne Kadar Ariyorsunuz??? Alıntı yaparak cevapla

17 Mesaj -

Kayıt Tarihi: 10.04.2004
En Son On: 17.03.2005 - 10:10
Cinsiyeti: Bayan 
Insan bir tercih yapmak zorundadir: Gerçek Sevgilisini mi ariyor, yoksa fânî ve geçici sevgilisini mi? Arada uçurumlar var. Gerçek Sevgilimiz biz farkinda olsak da, olmasak da bizi seviyor ve bizi her gün nimet ve hayat hediyelerine boguyor. Gerçek Sevgilimizin bir defa bile vefâsizligi görülmüs degil. Gerçek Sevgilimiz kötü günümüzde bizi terk eden birisi degil. Gerçek Sevgilimiz hayatta da, ölümde de bizimle berâber. Gerçek Sevgilimiz bizim onu sevdigimizden çok daha fazla bizi seviyor! Gerçek Sevgilimiz, biz O'nu unutalim, unutmayalim; bizi unutmuyor. Gerçek Sevgilimiz, bir günde defalarca kalbimizi yokluyor, defalarca iç dünyamiza nazar ediyor, bizi bizden çok daha iyi biliyor ve çok daha iyi seviyor, kalbimize bizden daha yakindir ve biz, insanlik olarak hepimiz, istesek de istemesek de, hizla O'na dogru gidiyoruz!1 O bize sah damarimizdan daha yakindir.2 Yunus bu kavusmayi Cennet'ten çok istiyor. Mevlânâ bu kavusmaya seb-i ârûs diyor.

Gerçek Sevgilimiz hiçbir zaman bize uzak olmadi, hiçbir zaman uzak olmayacak! Hiçbir zaman bizi aldatmadi, hiçbir zaman aldatmayacak! Hiçbir zaman bizi yalniz birakmadi, hiçbir zaman birakmayacak! Hiçbir zaman bizi terk etmedi, hiçbir zaman terk etmeyecek! Hiçbir zaman bize vefâsizlik yapmadi, hiçbir zaman yapmayacak! Hiçbir zaman bizi nazarindan düsürmedi, hiçbir zaman düsürmeyecek! Hiçbir zaman bizim kalbimizi reddetmedi, hiçbir zaman reddetmeyecek! Hiçbir zaman bizim gönlümüzü incitmedi, hiçbir zaman incitmeyecek! Hiçbir zaman bizim sevgimizi yetersiz bulmadi, hiçbir zaman yetersiz bulmayacak! Hiçbir zaman bizim kusurumuzu çok görmedi, hiçbir zaman çok görmeyecek! Hiçbir zaman bizim—eksigimizle, kusurumuzla—O'nu isteyisimizi ve O'na yönelisimizi geri çevirmedi, hiçbir zaman geri çevirmeyecek! Hiçbir zaman bizi kapisindan kovmadi, hiçbir zaman kapisindan kovmayacak! Hiçbir zaman ellerimizi bos göndermedi, hiçbir zaman bos göndermeyecek!

Ve her defasinda vefâsizlik, sevgisizlik, kabalik, küstahlik, nezâketsizlik, hatâ üstüne hatâ, kusur üstüne kusur bizde; sonsuz vefâ, sonsuz sevgi, sonsuz yumusaklik, sonsuz iyilik, sonsuz nezâket, sonsuz hatâsizlik ve sonsuz kusursuzluk O'nda oldu. Defalarca O bizi affediyor, bizi bagisliyor, hatâlarimizi yok sayiyor, kusurlarimizi görmüyor, eksikliklerimizi hos görüyor, biz O'na bir adim yaklastigimizda O bize kosarak geliyor,—Peygamber Efendimiz'in (asm) müjdesiyle—biz O'nun için bir damla göz yasi döktügümüzde O bize artik gam, keder ve hüzün yüzü göstermiyor3, biz O'ndan az çok korktugumuzda O bizi bütün korktuklarimizdan emin kiliyor, biz iyi kötü O'nu istedigimizde O bütün endîselerimizi gideriyor, biz kirik dökük O'na yöneldigimizde O kalbimizin gelecekle ilgili bütün meraklarini sevgisiyle ümide çeviriyor, biz yarim yamalak O'nu sevdigimizde O bütün gelecegimizi saadet çiçekleriyle donatiyor. Gerçek Sevgilimiz dünümüze hâkim, bugünümüze hâkim, yarinimiza hâkim.

Gerçek Sevgilimizden ne istersek isteyelim; veremeyecegi hiçbir sey yok! Ne dilersek dileyelim; reddettigi hiçbir istek yok! Ne arzu edersek edelim; bos çevirdigi hiçbir el yok! Lütuf O'nun, ikrâm O'nun, ihsan O'nun, merhamet O'nun, nimetler O'nun, güzellikler O'nun, bize tattirdigi lezzetler O'nun, bize yasattigi hayat O'nun, bize bagisladigi bütün sevdiklerimiz O'nun, bizim âsik oldugumuz bütün sevgililerimiz O'nun, bizim sevgilimize götürdügümüz bütün çiçekler O'nun!

Çiçekler O'nun ikrâmi... Mutluluklar O'nun ihsani... Sevgiler O'nun lütfu... Sevgililer O'nun hediyesi...

Ama ne yazik ki, insan sükürsüz, insan tesekkürsüz, insan kadir kiymet bilmez, insan sagir davraniyor.

Oysa Gerçek Sevgiliyi buluverse insan asla üzülmeyecek, asla keder yüzü görmeyecek, asla efkârlanmayacak ve kâinâtin ask ve sevgi ritmine ayak uyduracak, gerçek saadeti ve sonsuz mutlulugu yakalayacaktir!

Kimdir o Gerçek Sevgili? Allah'tan baska kim olabilir? Öyle ki, Üstad Bedîüzzaman Hazretlerinin ifâdesiyle, her bir isminde binler ihsan defineleri bulunan, bütün sevdiklerimizi sonsuz ihsanlariyla mutlu eden, binler iyiliklerin ve güzelliklerin kaynagi olan, bin bir isminde bütün güzellik tabakalari gizli bulunan ve Celâl sahibi bir Güzel ve Kemâl sahibi bir Sevgili olarak Kendi Yüce Zâtini bize tanitan Allah, sonsuz derece ask ve muhabbete lâyiktir! Bütün kâinât O'nun ask ve muhabbetiyle mest olmus ve kendinden geçmistir!4 Öyleyse insan, Allah'in hakki olan sevgi duygusunu mahlûkâta dagitmamalidir. Çünkü mahlûkât fânîdir. Oysa o mahlûkâtin üzerinde birer sevgi tomurcugu halinde gülümseyen nakislar ve islemeler Allah'in bin bir isminin izlerini tasimaktadirlar. Yalnizca Rahmân ismine bir bakalim ki, Cennet bir cilvesi, ebedî saadet bir piriltisi, dünyadaki bütün lezzetler, riziklar, nimetler, sevgiler ve sevgililer sadece bir damlasidir!5 Senin kendini, sevgilini ve bütün sevdiklerini yok olmaktan kurtaran ve hayat üstüne hayat bahseden, mutluluklar üstüne mutluluklara bogan Allah'in Rahmân ve Rahîm isimleri elbette sonsuz derece sevilmeye ve aska lâyiktirlar.6

Öyleyse Allah'in disindaki bütün sevgilileri muhakkak Allah için sevmeli, Allah için olmayan sevgileri derhal terk etmeliyiz.

Gerçek Sevgili bize hiç de uzak degildir!

O'nu ne kadar ariyoruz?

Bu gün bilmem ama; yarin ne kadar arayacagiz? Hep O'nu arayacagiz! Yalniz O'nu!


Bu mesaj 1 kez ve en son GoLGe tarafından 27.06.2004 - 21:02 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 27.06.2004 - 20:03
Bu mesajı bildir   efsane_gulu üyenin diğer mesajları efsane_gulu`in Profili efsane_gulu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Forum Düzeni - imzaları göster
önceki konu   sonraki konu

Mesajlar Ekleyen Tarih
 Gercek Sevgi Ne Kadar Ariyorsunuz???
efsane_gulu 27.06.2004 - 20:03
 Gercek Sevgi Ne Kadar Ariyorsunuz???
-=MeLeK=- 27.06.2004 - 20:53
 Gercek Sevgi Ne Kadar Ariyorsunuz???
((( ... ))) 27.06.2004 - 21:28
 Allah cc razi olsun
mechuller 27.06.2004 - 21:32
 selamun aleykum
simurg_anka 28.06.2004 - 01:34
 esselam...
SiRaTYoLCuSu 28.06.2004 - 01:45

  Cevap ekle Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 112 Misafir mevcut. En son üyemiz: Mirzabey61


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
gulistan26 (51), nuhsahin (50), turku147az (24), eliskan karayig.. (17), Nabi (46), sahil_ (37), AKINCILAR (57), ofluhayri (31), osman27m (41), cihan27 (40), nesim95 (54), bilgekaan (47), ayhankonya (47), maarvas (34), cihangir_18 (41), efsane_15 (30), yalnizkurt05 (47), hdurkut (40), plescome (32), ihsan uðuz (33), AmmarbinYasir (30), dilek1993 (26), mancabali (49), aliye (42), nizam-i alem (41), efsane240 (33), _YoZGaTLiM_ (32), mab2005 (46), sonerburak (38), nurravza (42), seydam- (42), Nese30 (45), du@cý (48), fatih74 (45)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.83428 saniyede açıldı