fluvoxamine generique luvox hydroxychloroquine kaletra generique stromectol naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » K İ T A P / K Ü L T Ü R / S A N A T » KİTAP & DERGİ » Kuran ve Siir...!

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 10 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Kuran ve Siir...!

1227 Mesaj -

En Son On: 16.03.2009 - 11:55
Cinsiyeti: Erkek 
Kur'an ve Şiir

Halifeliği döneminde Hz. Ömer, 'Lebid'in şiirini özledim' der ve bir mü'mini yeni bir şiiri varsa onu edinmek üzere Lebid'in yaşadığı beldeye gönderir. Yaşlı şair, kendisine gelen adama şu cevabı verir: "Ömer'e de ki, Rabbi onu Bakara ve Al-i İmran'la müşerref kıldıktan sonra, Lebid artık şiir yazmıyor."

Alıntı: Metin Karabaşoğlu - Kuran Okumaları

Kur'an'a rağmen hala söz söyleyenlere, Kur'an'la yarışanlara, bu devirde de hala bu ayetlere mi uyulur diyenlere bir tokat bir ders olması duasıyla..

RABBİME emanet olun can dostlar…!
Ekleme Tarihi: 07.06.2004 - 09:35
Bu mesajı bildir   yoktan üyenin diğer mesajları yoktan`in Profili yoktan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Nazligul su an offline Nazligul  

1113 Mesaj -

En Son On: 10.01.2009 - 17:18
Cinsiyeti: Bayan 
ALLAH RAZI OLSUN KARDESIM...

Allaha Emanet ol.

Vesselam sevinçli

Ekleme Tarihi: 07.06.2004 - 22:29
Bu mesajı bildir   Nazligul üyenin diğer mesajları Nazligul`in Profili Nazligul Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
((( ... ))) su an offline ((( ... )))  

2338 Mesaj -

En Son On: 03.08.2006 - 02:19
Cinsiyeti: ----- 
olmaz Kuranı Kerim'den ve HAK kelamlarından daha güzel ne olabilir ki? Kimimize düşmüş yarış yapmak kimin HADDİNE.

Genel olarak ibret almamız açısından verilmiş güzel bir örnek ve iyi bir bağlantı...fakat...

Şiir de gönlü okşamanın başka bir yöntemidir.

Şiir sevmeyen ne okur ne yazar.. Nede dinler.. Veya Şair gibi konuşur..

Bu mesaj 1 kez ve en son RuMeYSa tarafından 08.06.2004 - 03:36 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 08.06.2004 - 03:29
Bu mesajı bildir   ((( ... ))) üyenin diğer mesajları ((( ... )))`in Profili ((( ... ))) Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

1113 Mesaj -

Rümeysa Ablam, biraz aydinlatirmisiniz beni?
sincik kafam karisti, Kuran Hakinda degil Hasa.
Siirde diyorum... sevinçli

Vesselam
Güle Güle
Ekleme Tarihi: 09.06.2004 - 23:33
Bu mesajı bildir   Nazligul üyenin diğer mesajları Nazligul`in Profili Nazligul Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Nazlıgül'üm'e

2338 Mesaj -

Kur'an'a rağmen hala söz söyleyenlere, Kur'an'la yarışanlara, bu devirde de hala bu ayetlere mi uyulur diyenlere bir tokat bir ders olması duasıyla..

Nazlıgülüm bak şimdi, Benim açıklık getirmek istediğim ve kızdığım nokta şu:

Şiirin Kuranı kerime uymamakla ve söz söylemekle ne alakası var. Elbette bazı densizler kolaylıkla şiire kapılarak, gerçek kelamları unutabilir buna diyeceğim yok ve o zaman bu sözler geçerliliğini korur. Bende sesimi keser otururum. Ama şiirin essensini kuranı kerim ile karıştıranlar zaten sapıtmışlardır. Ne haddimize iki ayrı şeyi bir biri ile karıştırmak, ne haddimize kuran ile insan kelamını karşılaştırmak... Ancak verilen örnek bi kere yanlış. Ben kendim araştırma fırsatı bulamadım henüz Kurana ters düşen veya kurana benzetilmeye çalışılan kelamlardan örnek bekliyorum tabi... zaman var ise.

Ne demek şiir hiç Kuran ile yarışabilir mi.. Hakkın emrettikleri ile kim boy ölçüşebilir. Ben şiir yazıyorum.. Hiç bir zaman kuran ile yarışıyormuyum? Veya nice Allah aşkı ile yanan şairlerimiz oldu ve olacak, onların şiirden maksatı: Allah aşkını halka yansıtmaktır.. Ve buradan Allahu Tealanın emirlerine karşı gelen ve varsayalın ki şiir vasıtasıyla KURANA bir laf dokundurmaya çalışanları kınıyorum ve Allah ıslah etsin diyorum.

Başka bir konu ise şiirin gönül okşadığına dair yapmış olduğum açıklama:

Şiir bazen insanların en derin düşüncelerini ve duygularını yansıtır, hatta bazen değil hemen hemen her zaman. Kimseler vardır ki, normalde konuşmasını pek beceremese de öyle yazarlar ki derya deniz misali kalpleri okşar ve enginlere daldırırlar...

Şiirden maksat.. duyguları okşamaktır.. bir jesttir bir özveridir...

Şiire karşı olan ne şair gibi konuşur, ne şiir okur.. nede şiir yazar..

Ve KURAN İLE ASLA BOY ÖLÇÜLEMEZ

Bu mesaj 1 kez ve en son RuMeYSa tarafından 11.06.2004 - 01:45 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 11.06.2004 - 01:38
Bu mesajı bildir   ((( ... ))) üyenin diğer mesajları ((( ... )))`in Profili ((( ... ))) Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Themenicon    Allah razi olsun, Ablam

1113 Mesaj -

Selamun Aleykum ve Rahmetullah,

Rümeysa Ablam, Allah razi olsun senden, cok dogru yazdiklarin, Allah razi olsun, güzel Ablam benim. sevinçli
Bende Siiri cok severim, arada bir yazarim, kafam estigi zaman Kararsiz
Allah razi olsun senden,

Allaha Emanet ol sevinçli

Vesselam Güle Güle

Ekleme Tarihi: 11.06.2004 - 02:06
yoktan su an offline yoktan  
RE: Nazlıgül'üm'e

1227 Mesaj -

Alıntı
Orijinali RuMeYSa

Nazlıgülüm bak şimdi, Benim açıklık getirmek istediğim ve kızdığım nokta şu:

Şiirin Kuranı kerime uymamakla ve söz söylemekle ne alakası var. Elbette bazı densizler kolaylıkla şiire kapılarak, gerçek kelamları unutabilir buna diyeceğim yok ve o zaman bu sözler geçerliliğini korur. Bende sesimi keser otururum. Ama şiirin essensini kuranı kerim ile karıştıranlar zaten sapıtmışlardır. Ne haddimize iki ayrı şeyi bir biri ile karıştırmak, ne haddimize kuran ile insan kelamını karşılaştırmak... Ancak verilen örnek bi kere yanlış. Ben kendim araştırma fırsatı bulamadım henüz Kurana ters düşen veya kurana benzetilmeye çalışılan kelamlardan örnek bekliyorum tabi... zaman var ise.

Ne demek şiir hiç Kuran ile yarışabilir mi.. Hakkın emrettikleri ile kim boy ölçüşebilir. Ben şiir yazıyorum.. Hiç bir zaman kuran ile yarışıyormuyum? Veya nice Allah aşkı ile yanan şairlerimiz oldu ve olacak, onların şiirden maksatı: Allah aşkını halka yansıtmaktır.. Ve buradan Allahu Tealanın emirlerine karşı gelen ve varsayalın ki şiir vasıtasıyla KURANA bir laf dokundurmaya çalışanları kınıyorum ve Allah ıslah etsin diyorum.

Başka bir konu ise şiirin gönül okşadığına dair yapmış olduğum açıklama:

Şiir bazen insanların en derin düşüncelerini ve duygularını yansıtır, hatta bazen değil hemen hemen her zaman. Kimseler vardır ki, normalde konuşmasını pek beceremese de öyle yazarlar ki derya deniz misali kalpleri okşar ve enginlere daldırırlar...

Şiirden maksat.. duyguları okşamaktır.. bir jesttir bir özveridir...

Şiire karşı olan ne şair gibi konuşur, ne şiir okur.. nede şiir yazar..

Ve KURAN İLE ASLA BOY ÖLÇÜLEMEZ

RABBİM razı olsun rumeysa kardeş..

öncelikle özür dilerim eğer yanlış bir anlaşılmaya sebep olduysam.. ben şiir yazanlara karşı her hangi bir şey demedim. demeye de haddim olmaz..:(

bu yazıyı okuduğumda çok etkilendim ve dostlarımla paylaşmak istedim.. kimsenin şiir yazmasına veya okumasına karşı bir sey demedim..

elbette ki şiir ayrı bir sanat ayrı bir güzelliktir..

demişsiniz ki Şiir de gönlü okşamanın başka bir yöntemidir.

Şiir sevmeyen ne okur ne yazar.. Nede dinler.. Veya Şair gibi konuşur..

o zaman şiirden nasibi olmayan, yazmaktan aciz biz kulların hali ne ola...
biz şiir yazanlara değil, yazdığı şiirle enaniyetine kabartanlara Kelam-ı ezeli ile yarışanlara karşıyız..

tekrar hakkınızı helal edin.. bir yanlış anlaşılmaya sebep olduğum için..:(ağlar

RABBİM bizlerin yardımcısı ola.. yazamayan ellerimize, aklıllarımıza inşaAllah okuyan gözlerimiz dahi olsa destek olurda bu güzellikten mahrum kalmayız..

Duayla kalın dostlar...!
Ekleme Tarihi: 11.06.2004 - 09:10
Bu mesajı bildir   yoktan üyenin diğer mesajları yoktan`in Profili yoktan Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite

2338 Mesaj -

Estağfirullah güzel abim benim. Zaten o maksatla kızmadım ben rivayetten yola çıkarak şiir sanatını kendi terbiyesiz ve inançsız dubaralarına kullananları kasdettim. Sende çok haklısın, ve elbette ki foruma eğer biişey ekleniyorsa bunu bilgimiz doğrultusunda eleştirmemiz ve desteklememiz lazım sevinçli

Yanlış anlaşılmaya yer vermemek için olayı çok taraflı eleştirmek istedim. Kusura bakmayın işte ne yapim elim ayağım durmaz. Hukukun verdiği huy kahkaha

Hakkımız varsa helal olsun, dostalara ise can ve baş feda olsun.

Sende hakkını helal et üzülmeni asla istemem. Sen bizim YOKTANIMIZSIN!
Ekleme Tarihi: 11.06.2004 - 14:15
yoktan su an offline yoktan  
Themenicon   

1227 Mesaj -

RABBİM tekrar razı olsun rumeysa kardeşim..

inşaAllah RABBİM her işimizde olduğu gibi yazılarımızda da şiirlerimizde de sadece kendi rızasını arayan kullardan eyler bizleri...

kendini bilmez şehvetine esir olmuş ve bunu yayan şairlere karşı bir hukuk savaşı açacaksan bizde yanında olur YOKTAN'lıktan çıkar onlara karşı RABBİMİN izniyle var oluruz inşaAllah.. göz kırpma

RABBİM her dem yardımcı olsun kardeşim.. RABBİM kalemine nur ve kuvvet versin ki o güzel kaleminizden dökülen o güzel şiirlerle her dem RABBİMİZİ hatırlayalım..

RABBİME emanet olun can dostlar..!

Güle Güle Güle Güle Güle Güle

Bu mesaj 1 kez ve en son yoktan tarafından 11.06.2004 - 17:50 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 11.06.2004 - 17:49
Gast Hakiki Misafir  
Elde...

Misafir

...Kuran gibi bir bürhan-I hakikat varken, başka kitap veya şiir okumak aklıma zait görünür.
Ekleme Tarihi: 09.08.2004 - 18:37
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an 1 üye ve 399 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
geeflowx (39), ayseDK91 (33), umit09 (53), zehra25 (44), akutisarizar (47), merca (45), Melek_87 (37), Ehl-i Sunnet (42), lider42 (48), Mukim (55), Gizem_Perdesi (37), gök_börü (46), vuslat94 (37), srf (42), m_emin (51), mustafa508 (37), EBRAR-NESIBE (44), ahmerium (50), c gul (40), asumansule (38), adalý (51), recep_ (38), YanaYana (36), Selime (38), AllahuAkbar (40), esses (31), faruksabri (35), sevde8838 (36), süleyman555 (41), Seheryildizi (33), pech45 (55)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56929 saniyede açıldı