kaletra ivermektin ivermektin ivermectine generique rhinocortdetrol detrusitol dexantol dexone diamox diflucan dilantin dilatrend dilzem dinostral diocimex diovan hct diovan diprolene diuresal diurix dostinex doxy basan doxycline droxia dulcolax duodopa duphaston duricef duspatalin dynexan nouvelle formule ecopan efavirenz effexor xr effexor elantan elavil eldepryl elmetacin elocon elpradil eltroxine elyzol ena basan enasifar endoxan

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30100 *** Toplam Mesaj: 148193
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » KADIN & AiLE » Dînimizde Kadın Erkek Eşitliği

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 23 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Dînimizde Kadın Erkek Eşitliği

1386 Mesaj -

En Son On: 01.04.2005 - 15:46
Cinsiyeti: Bayan 
Dînimizde Kadın Erkek Eşitliği

İslâm Dîni, kadın-erkek bütün insanların yaratılışta eşit olduğunu ilan ederek, kadını, insanlık şeref ve haysiyetine, gerçek benliğine ve kişiliğine kavuşturmuştur. Kur'ân-ı Kerîm'de şöyle buyurulur:
"Ey insanlar! Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Sizi, sırf birbirinizle tanışmanız için büyük büyük cemiyetlere, küçük küçük kabilelere ayırdık. Şüphesiz ki, sizin Allah nezdinde en şerefliniz takvaca en ileride olanınızdır."
"Ey insanlar! Sizi bir tek candan yaratan, ondan da yine onun zevcesini vücûda getiren ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar türeten Rabb'inizden korkun!"
Kur'ân-ı Kerîm, kadın ile erkek arasında hiçbir ayırım yapmamakta, her ikisine de aynı hak ve sorumlulukları yüklemektedir. Bununla ilgili olarak âyet-i kerîmede: "Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mü'min erkekler ve mü'min kadınlar, tâate devam eden erkekler ve tâate devam eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, mütevâzî erkekler ve mütevâzî kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allâh'ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar var ya; işte Allah, bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükâfât hazırlamıştır." buyurulur. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz de:
"Şüphe yok ki, kadınlar erkeklerin dengi, benzeri ve tam bir eşidir." buyurur.
Diğer bir hadîs-i şerîfte:
"Kadın-erkek bütün insanlar, tarak dişleri gibi birbirlerine eşittirler." buyurulur.
Hz. Ömer (r.a.) bir gün Medîne-i Münevvere'de Rasûlullâh (s.a.v.) Efendimiz'in minberine çıkıp cemâate hutbe îrâd etmiş, hutbesinde müslümânlara, evlenirken mehri azaltmalarını söylemişti. Kadın cemâatten uzun boylu bir hanım çıkıp:
"Ey Ömer, bunu söylemeğe hakkın yoktur!"
demiş ve Kur'ân-ı Kerîm'den en-Nisâ sûresinin 20. ve 21. âyet-i kerîmelerini delîl göstermişti. Bunun üzerine Halîfe:
"Allâh Allâh! Kadın, Ömer'le mübâhase etmiş ve onu susturmuş!.." diyerek sözünü geri almıştı.
Yine Hz. Ömer (r.a.), halîfeliği esnasında kadınlarla istişârede bulunuyor, onların görüşlerini alıyordu. Hz. Ömer (r.a.), kızı Hz. Hafsa (r.anha)'ya, kadınların kocalarından ne kadar süre ayrı kalmaya sabredeceklerini sormuş, kızının O'na verdiği cevaba uygun olarak, bu süreyi dört ay olarak belirlemiştir. Ayrıca Peygamber (s.a.v.) Efendimiz'in Hz. Aişe (r.anhâ) hakkında:
"Dîninizin yarısını bu Hümeyrâ'dan öğreniniz!" buyurması da dikkat çekicidir.
Bu örneklerden; kadın için aklî ve dînî yönden herhangi bir eksikliğin söz konusu olmadığı açıkça anlaşılmaktadır. Eğer böyle olsaydı, aklî yönden eksik olan bir varlığın, herhangi bir dînî sorumluluğunun olmaması gerekirdi. Oysa kadın ve erkek her müslümanın, Allâh'ın emirlerini yerine getirmek ve yasaklarından kaçınmak hususunda aynı derecede mükellef oldukları, âyet-i kerîmelerde açıkça belirtilmektedir.
Dînî sorumluluk bakımından da erkekle kadın arasında eşitlik vardır. Kur'ân-ı Kerîm'de:
"Mü'min olduğu halde, erkek ve kadından kim bir takım sâlih amellerde bulunursa, işte bu gibiler cennete girerler ve zerre kadar zulmedilmezler."
âyetiyle inanıp da iyi işler işleyen herkesin, erkek olsun kadın olsun, aynı şekilde mükâfâta kavuşacakları ve kendilerine en küçük bir haksızlığın yapılmayacağı belirtilmektedir.
Başka bir âyet-i kerîmede de:
"Erkek ve kadın, mü'min olarak kim iyi amel işlerse, onu mutlaka güzel bir hayat ile yaşatırız. Ve mükâfâtlarını, elbette yapmakta olduklarının en güzeliyle veririz.." buyurulur.
Bu âyet-i kerîmede yüce Allâh, kadın-erkek ayırımı yapmadan, inanıp sâlih amel işleyenlere güzel bir hayat yaşatacağını müjdelemektedir.
İslâm dînine göre kadın ve erkek, birbirlerinin hak yoldaki yardımcısı ve destekleyicisidirler. Birbirlerini Allah yolunda ilerlemeye teşvik ederek, yaratılışlarının amacı olan dünyâ ve âhıret mutluluğunu kazanmaya çalışırlar. Kur'ân-ı Kerîm de:
"Mü'min erkekler de, mü'min kadınlar da birbirlerinin dostları ve yardımcılarıdır. İyiliği emrederler, kötülükten vaz geçirmeye çalışırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler, Allah'a ve Rasûlü'ne itâat ederler. İşte bunları, Allah rahmetiyle bağışlayacaktır. Gerçekten Allah, Azîz'dir, Hakîm'dir." buyurarak kadını hakîkî mânâda insan olma mertebesine ulaştırmıştır.

Bu mesaj 1 kez ve en son Fatma23 tarafından 20.03.2004 - 23:23 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 20.03.2004 - 23:21
Bu mesajı bildir   Fatma23 üyenin diğer mesajları Fatma23`in Profili Fatma23 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Emirdag su an offline Emirdag  

1071 Mesaj -

En Son On: 03.05.2009 - 16:41
Allah razi olsun
Ekleme Tarihi: 24.03.2004 - 22:55
Bu mesajı bildir   Emirdag üyenin diğer mesajları Emirdag`in Profili Emirdag Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
dava su an offline dava  

74 Mesaj -

En Son On: 06.02.2006 - 08:54
Cinsiyeti: Erkek 
Yazıyı okudum, diyeceksinizki siz erkekleri niye ilgilendiriyor diyin diyin sevinçli

Oncelikle islamda bilmemek olamaz bekar bir erkek olarak bunlarida ogrenmemiz lazim sevinçli

Bu yaziyi hazirlayan arkadasta feminist esintiler sezdim sevinçli tartisma olmasin diye anti soylemlerde bulunmuycam..

Kısa ve oz olarak kadın ve erkek ESIT OLAMAZ ! bir ornek sahitlik meselesi ! ...?

Kadin ve erkek arasinda esitlik degil adalet vardir ! Kadinin ustun oldugu yerler vardir(merhamet hissi) erkegin ustun oldugu yerler vardir, dengeler fıtrata gore degisir...

Polemik olusturmak istemiyorum... ama bu boyle biline sevinçli

Selam ve muhabbetle...
Ekleme Tarihi: 25.03.2004 - 16:55
Bu mesajı bildir   dava üyenin diğer mesajları dava`in Profili dava Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
dava su an offline dava  

74 Mesaj -

Sukut ikrardandir diyorum o zaman sevinçli

Selam ve muhabbetle...
Ekleme Tarihi: 26.03.2004 - 16:26
Bu mesajı bildir   dava üyenin diğer mesajları dava`in Profili dava Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Gast ortidoh  

Misafir

Cinsiyeti: ----- 
Es-selamu aleykum

Elinize saglik, Allah razi olsun.

Bir kadin baska bir kadin ile esit midir?

Bir erkek baska bir erkekle ile esitmidir?

Bunlar birbirleriyle esit olmadigi halde

Nasil bir kadin = bir erkek ?

sevinçli

Ama bir kadin + bir erkek = bir tam olusturuyor.

Bu mesaj 1 kez ve en son ortidoh tarafından 26.03.2004 - 17:23 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 26.03.2004 - 17:21
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Fatma23 su an offline Fatma23  
RE:

1386 Mesaj -

Alıntı
Orijinali dava

Sukut ikrardandir diyorum o zaman sevinçli

Selam ve muhabbetle...

Selamunaleyküm kardesim, ben feminist degilim..... ben sadece bir Internet sayfasindan aldim "Dînimizde Kadın Erkek Eşitliği" konuyu.
Sizin söylediklerinize saygi duyuyorum, herkesin degisik görüsleri vardir..........

selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 27.03.2004 - 14:26
Bu mesajı bildir   Fatma23 üyenin diğer mesajları Fatma23`in Profili Fatma23 Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
dava su an offline dava  

74 Mesaj -

Fatma Kardeş biz görüşlerimizi burya taşırız! eger bu görüş benim değil sadece bir siteden alıntı diyorsanız üzülürüm çünki: Her gordugumuz yaziyi iyice etüd etmeden burya yollarsak, burdan faydalanmakta olan kardeslerimize iyilik yapmamis oluruz kanaatindeyim... (muhteviyatinin insanlari nerye goturecegi bellimi ? )

Niyetinizin hayr oldugunu biliyorum umarim daha dikkatli oluruz kardeş acizane bir tavsiyeydi...

Selam ve muhabbetle...
Ekleme Tarihi: 29.03.2004 - 10:37
Gast SEYYIDINAMUHAMMET  
Themenicon    """""""""""""""""""

Misafir

Cinsiyeti: ----- 
ahttim değil..
onlar size ALLAH'ın bireri emanetidir. Öyleyse onlara iyi bakın ve mihirlerini karlılayın.
Siz insansınız ve karşıdaki farklı değilki onu göz ardı edesiniz. en iyi eşitlik baş başa veripte paylaşılan iştir.
sıkıntılı
Ekleme Tarihi: 29.03.2004 - 10:47
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
DiLRuBa su an offline DiLRuBa  

1118 Mesaj -

En Son On: 12.06.2014 - 12:10
Cok ilginc seyler yazdiniz ya. Allah baska dert vermesin ne diyim göz kırpma Saka ama kadin erkek esit degil bence. Bazi konularda kadinin hakki agir basar bazi konularda erkegin hakki agir basar. Simdi bunlari tartip kimin daha cok hakki var diye onu tartismak lazim dermisim ama benim vaktim yok bunu arastirmaya.

Herkes yerini bilirse problem olmaz diye düsünüyorum

Alinmayin ok mi? göz kırpma
Ekleme Tarihi: 31.03.2004 - 14:58
Bu mesajı bildir   DiLRuBa üyenin diğer mesajları DiLRuBa`in Profili DiLRuBa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
muhammedfevzi su an offline muhammedfevzi  
slm

379 Mesaj -

En Son On: 08.09.2007 - 22:03
Ellerinize saglık çok güzel şeylere deginilmiş
Ekleme Tarihi: 31.03.2004 - 16:29
Bu mesajı bildir   muhammedfevzi üyenin diğer mesajları muhammedfevzi`in Profili muhammedfevzi Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
dava su an offline dava  

74 Mesaj -

Muhammedfevzi Kardes sagol...

Minsa sana sira gelince ne demek vaktim yok? yemek yemeye vakit buluyorsunda bu konularada bulacaksin kardesim sinirlendirmeyin deliyi sevinçli

Gunesli istanbuldan Selam ve Muhabbetle...
Ekleme Tarihi: 01.04.2004 - 09:28

1118 Mesaj -

Erkek-Kadin esitligini düsünecek kadar vaktim yok ama gercekten.

Kizmayin bana ya arkadaslar neydim benim konum degil bu ama tarttiktan sonra bana haber verin, fazla hakkim varsa haberim olsun, yedirmem haklarimi göz kırpma
Ekleme Tarihi: 01.04.2004 - 10:44
Bu mesajı bildir   DiLRuBa üyenin diğer mesajları DiLRuBa`in Profili DiLRuBa Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Selamunaleyküm Arkadaslar!

1386 Mesaj -

Selamunaleyküm arkadaslar, inan ki pisman oldum bu konuyu Forum'a biraktigim icin.
Eger bilseydim ki bu kadar tepki verilecegini hic birakmazdim...........

selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 01.04.2004 - 14:48
dava su an offline dava  

74 Mesaj -

Degerli arkadasim pisman olacak birsey yaptiysan bu seni baglar, biz sadece yorumda bulunduk...

Her konuda oldugu gibi bu konudada bildiklerimizi kaynak gosterip edep dairesi icinde anlatmaya calistik...

Birdahakine pisman olmak istemiyorsan her gordugun yaziyi burya kopyalama mirim sevinçli

Sunu unutma etrafinda duyarli insanlar var nasilki iyi seyler yaptiginda takdir alip seviniyorsan. Elestirilerede acik olup sevinmen lazim...!

Bir alintida benden fatma kardes kafaniza takilan yer olursa yorumlarinizi bekliyorum...

İnsanoğlu, eşref-i mahlûkattır, yaratıkların en mütekâmili, en kabiliyetlisi, en üstünü; ve --imanlı ise-- en şereflisidir. Nitekim, Rabb-ül-àlemin CC, Kuran-ı Kerim'inde:

(Velekad kerremnâ benî âdeme...) "Biz Adem oğullarını mükerrem varlıklar eylemişizdir." buyuruyor. Mükerrem, yâni muhterem, saygıdeğer, yüceltilmiş, ikramlarla taltif olunmuş, mevki-makam sahibi, anlı-şanlı... vs.

İnsana hizmet etmek, onun gönlünü yapmak, ihtiyacını gidermek, dar zamanında yardımına koşmak da en sevaplı işlerdendir. Tıp ilmi ve tedavi usül ve çareleri de böyle sevaplı bir hizmet sahasıdır. Hele hele çok muhterem, ama çok mağdur olan hanımlara yönelik hizmetler çok daha fazla önemli olmaktadır; onların dini duyguları rencide edilmeden, kendilerine nâmahrem olan kişilere karşı korunma ve tesettür hükümleri çignenmeden muayene ve tedavilerini yapmak en çok istenen ve aranan bir şey idi.

Senelerce önce, doğum için hastaneye giden müslüman bir hanımefendiye, hastane başhekiminin çok hakaret ettiğini; sancılar içinde kıvranan zavallı kadıncağızın baş örtüsünü zorla çekip alarak onu ağlattığını duyunca çok üzülmüş, kadınlara yönelik İslami esaslara göre çalışan bir hastane kurmanın ne kadar âcil bir ihtiyaç olduğunu düşünmüştüm. Nerde din ve vicdan hürriyeti, inanç ve ibadet hakkı?!

İhvânımızdan, sevdiğimiz, münevver, Avrupa'da tahsil yapmış bir kardeşimizin muhterem eşi rahatsızlanmış; bir hastaneye müracaat etmiş, röntgeni çekilmesi gerekmiş; pos bıyıklı röntgen teknisyeni:

"--Hanım, soyun bakalım!" deyince, hanımefendi de ona:

"--Bu işi yapacak kadın bir teknisyen yok mu?" diye sormuş.

Bir sürü hakaret, bağırma, çağırma, azarlama!.. Teknisyen bir de demiş ki:

"--Bırakın bu geri kafayı, biraz medeniyet öğrenin, Avrupa'ya bakın!" vs.

Kadıncağız bunun üzerine mecburen cevap vermiş:

"--Ben zaten Avrupalıyım, İngiliz soyundanım, orada büyüdüm sonra müslüman oldum, bir Türk'le evlendim buraya geldim. Avrupa'yı asıl siz bilmiyorsunuz, insan haklarından, medeniyetten, nezaketten asıl siz habersizsiniz!" demiş.

Evet biz müslüman olarak hanımlarımızın, mümkün mertebe hanım doktorlar tarafından muayene ve tedavisini istiyoruz. Özellikle doğumları hanım doktor ve hemşireler yapsın, mütedeyyin hanımların doğumuna erkekler girmesin, mahrem yerlerini yabancılar görmesin diyoruz. Bir kısım çevreler de bu konuda bize karşı insafsız bir inat ve muhalefet gösteriyor...

Çare ne? Kendi müesseselerimizi kendimizin kurması, işletmesi, Kadın poliklinikleri, kadın doğum hastaneleri, kadın doktorlar, dindar kadın personel ve hizmetliler...

Rabbimize hamd ü senâlar olsun; binlerce, milyonlarca, milyarlarca, sayısız şükürler... ki ideal ve inançlarımıza uygun, yıllardır özlediğimiz tesisleri; en güzel, en kaliteli, en temiz şekilde kurmaya; en başarılı ve memnuniyet verici şekilde işletmeye başladık. İstanbul, Yeni Bosna'daki mükemmel Hayrünnisâ Kadın ve Doğum Hastanemiz, bunların en güzellerinden yepyeni bir örnek. Emeği geçenleri hararetle tebrik ederim, Allah razı olsun; ümmet-i Muhammed --sallalahu aleyhi ve âlihi ve sellem-- için hayırlı ve mübarek olsun; Allah daha nicelerini yapmağa bizleri muvaffak eylesin, bi-hürmeti'smihil-a'zam ve Nebiyyihil-ekrem ve bi-bereketi şehri ramazan!..

Bu sohbette konu gecen yerler hale acik ve personeli anlatildigi uzeredir tum kardeslerime bilgi olsun diye boyle bir yaziyi gonderme ihtiyaci duydum... Bu arada bir tasla 2 kus vuralim dedik sevinçli

Selam ve Muhabbetle...
Ekleme Tarihi: 01.04.2004 - 15:52
Allah razi olsun kardesim

1386 Mesaj -

Allah razi olsun kardesim, tabiki elestirilere de saygim sonsuz....

selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 01.04.2004 - 16:08

1118 Mesaj -

Giz inan saka ettim. Elbette forum sayesinde böyle yazilar paylasilir. Pisman olmana gerek yok ki.

Saygi cercevesinde yorumlar yapildiktan sonra bir sakincasi yok ki öyle degil mi ama?

Hayirli günler dilerim hepinize günesli almanyadan.

Allaha emanet olun. sevinçli
Ekleme Tarihi: 01.04.2004 - 17:10
dava su an offline dava  

74 Mesaj -

Selamun Aleykum

Son noktayi koyalim diyorum...

Benden sonra nokta koymayin sakin sevinçli

Iste ayeti celile yorum goturmez ve son noktayi Rabbil Alemin koyar...

NiSA : 34. ALLAH 'in insanlardan bir kismini digerlerine ustun kilmasi sebebiyle ve mallarindan harcama yaptiklari icin erkekler kadinlarin yoneticisi ve koruyucusudur. Onun icin saliha kadinlar itaatkardir. ALLAH in kendilerini korumasina karsilik gizliyi (kimse gormesede namuslarini) koruyucudurlar. Bas kaldirmasindan endise ettiginiz kadinlara ogut verin, onlari yataklarda yalniz birakin ve (bunlarla yola gelmezlerse) dovun. Eger size itaat ederlerse artik onlarin aleyhine baska bir yol aramayin ; cunki ALLAH yucedir, buyuktur.

Amenna ve sadakna (inandim ve amel ettim)

Selam ve Muhabbetle...
Ekleme Tarihi: 02.04.2004 - 16:17
AhmedNur su an offline AhmedNur  

32 Mesaj -

En Son On: 28.09.2008 - 17:19
DAVA kardesim Allah razi olsun
Fikirlerinize aynen katiliyorum yazinizin bu bolumu beni de cok dusundurmustur

"Evet biz müslüman olarak hanımlarımızın, mümkün mertebe hanım doktorlar tarafından muayene ve tedavisini istiyoruz. Özellikle doğumları hanım doktor ve hemşireler yapsın, mütedeyyin hanımların doğumuna erkekler girmesin, mahrem yerlerini yabancılar görmesin diyoruz. Bir kısım çevreler de bu konuda bize karşı insafsız bir inat ve muhalefet gösteriyor..."

Bunu icinde haimlarimizi,kizlarimizi,kizkardeslerimizi
OKUTMALIYIZ
Yoksa nerden gelecek bu hanim doktorlar hemsireler
Kadin, erkek esitligine gelince yazdiginiz ayeti celile (nisa:34) Sanirim herkesin anlayabilecegi kadar acik ve nettir
Tabi burda unutmamak gerekir insanin insana ustunlugu ancak takva iledir kadin erkek esit degil derken erkek ustun dur anlaminda degil...

Allah cumlemizi muttakilerden eylesin
Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 27.04.2004 - 04:07
Bu mesajı bildir   AhmedNur üyenin diğer mesajları AhmedNur`in Profili AhmedNur Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Allah razi olsun

1386 Mesaj -

Allah (c.c)

cümlenizden razi olsun

Selam ve dua ile
Ekleme Tarihi: 27.04.2004 - 13:23
Ahmetcemil su an offline Ahmetcemil  
RE: Selamunaleyküm Arkadaslar!

76 Mesaj -

En Son On: 14.03.2010 - 13:47
Alıntı
Orijinali Fatma23

Selamunaleyküm arkadaslar, inan ki pisman oldum bu konuyu Forum'a biraktigim icin.
Eger bilseydim ki bu kadar tepki verilecegini hic birakmazdim...........

selam ve dua ile

Güzel bir yazı eklemişsin üzülme.Bu tür konularda cahilleri bilgilendirmek lazım

Bu mesaj 6 kez ve en son Ahmetcemil tarafından 22.08.2004 - 12:35 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 21.08.2004 - 19:18
Bu mesajı bildir   Ahmetcemil üyenin diğer mesajları Ahmetcemil`in Profili Ahmetcemil Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
fosaloglu su an offline fosaloglu  
s.a.

2683 Mesaj -

En Son On: 20.01.2007 - 13:07
güzel bir tartışma konusu olmuş Fatma23 kardeş konuyu gündeme getirdiğin için Allah razı olsun... Dava kardeşim noktayı koymuş ama bende altına virgül koyup devam edicem müsade ederseniz...

Aslında konuyu en iyi özetleyen sueda kardeş olmuş bence. Çünkü İslam ahlakına göre kadınlarında erkeklerinde üstün oldukları yerler vardır. Bir ayette erkeklerin koruyucu olduklarını ve bu yüzden kadınlara göre daha üstün olduklarını emrederken başka bir ayette kadınlara verilen bazı özelliklerden ötürü erkeklerden daha ilerde oldukları emredilmiş...

Aslında bu konuda üstünlük tartışması yapmak yanlış. sadece erkek ve kadınların birbirlerine göre artı özellikleri hatırlatılsa daha iyi olurdu. Mesela erkeklerdeki güç , koruyucu olma gibi ama hanımlardada erkeklere göre daha fazla merhamet daha fazla incelik olduğu gibi...

Bence kimin kimden üstün olduğu tartışmasını yapmak kendi egolarımızı tatmin etmek isteğinden geliyor. Bi kardeşimizin yazdıgı gibi herkes yerini görevini sorumluluklarını bilsin yeter...

selametle...
Ekleme Tarihi: 23.08.2004 - 18:00
Bu mesajı bildir   fosaloglu üyenin diğer mesajları fosaloglu`in Profili fosaloglu Özel Mesaj Gönder zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 540 Misafir mevcut. En son üyemiz: Didem_

Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
ayhan demirhan (42), milli (55), Faruk85 (39), buyukdere (50), akgulhassan (56), resulkol (42), aldirma_reis (45), cengiz__11 (45), musabbinumeyr (46), _rAbia_ (35), HACIBUBA (38), ergunoynamaz (67), emisya (43), cavittacir (47), arslanmurat1 (46), Ben_Neyim (45), hatipoglu (45), PinarKecik (46), Ugur_K (44), hami_74 (37), ust_mimar (41), Muhlise (43), lifos (49), osmanli (41), @tuba@ (39), oguzada (47), tolga67 (49), zoris (45), aydinhasan (45), ilkay turan (53), Muhammedbilal (35), burhann1 (41), esmafeyzaunal (43), havzanur (36)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57579 saniyede açıldı