seretide inhaler seretide rotacaps seretide serevent serocryptin seromycin serophene seropram seroquel servambutol servanolol servicillin serviclofen servispor servitet silagra sildalis sildenafil silvitra simcora simvasine simvast sinemet cr sinemet sinequan singulair sirdalud skinoren smap sortis spersanicol spiroctan sporanox starlix stocrin strattera stromectol suhagra force suhagra sumycin super avana
     

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30095 *** Toplam Mesaj: 148180
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » Bir Gun   Cevap ekle

önceki konu   sonraki konu
Bu konuda 1 mesaj mevcut
Sayfa (1): (1)
Ekleyen
Mesaj
Gast nihannur  
Bir Gun Alıntı yaparak cevapla

Misafir

Kayıt Tarihi: 09.04.2020
En Son On:
Cinsiyeti: ----- 
BÝR GÜN
"Hadi oðlum, dersine çalýþsana!" dedi, yalvaran gözlerle annesi... "Bir gün" dedi ve uyumasýna devam etti çocuk.
Zaman su gibi akýp geçti. Bir-iki yýl hazýrlýk kursu aldýktan sonra üniversiteye girebildi. Bir gün fakülte arkadaþlarýnýn; "Bizimle cumaya gelmeye ne dersin?" teklifine, "Siz gidin bir gün olur ben de giderim." diye kaçamak bir cevap verdi.
Ýkinci sýnýfa geçemeden fakülteden atýldý, "Bir gün" olup da çalýþmak nasip olmadýðýndan... Ýþsiz güçsüz dolaþýrken, bir arkadaþý elinden tutup onu bir iþe yerleþtirdi.
Gün geldi, evlendi, çocuklarý oldu. Arkadaþý; "Çocuklarýna imandan, ahlâktan, kültürden bahsetsen, çok boþ yetiþiyorlar." dediðinde,"Daha küçükler, hele büyüsünler." dedi.
Çocuklar büyüyüp, sorular sormaya baþlayýnca, onlara geçiþtirici cevaplar vermeye çalýþtý, ama bilgisizliðini bir türlü gizleyemedi, içinde bir eziklik hissetti. Bildiði bir þey vardý, bilgisizliðini yenebilmesi için, kitap okumalýydý.
"Ýnsan neydi, niçin vardý?" Evvelâ bu mevzu ile alâkalý kitaplarý taradý. Bulduðu kitap sayýsý bir düzineyi geçmiþti. Kasaya doðru ilerlerken, kitaplarýn fiyatlarýný þöyle bir hesapladý, olduðu yerde kaldý: "Þimdi param az, elime toplu para geçecek nasýl olsa, o zaman gelir alýrým." diye tasarladý ve dönüp kitaplarý yerine býraktý. Eline para geçti, ama kitapçýya uðramak aklýna gelmedi...
Uzun bir aradan sonra iþe giderken yolda sakat bir dilenci gördü, para vermek geldi içinden; "Neyse?", dedi, "Dönüþte de verebilirim."
Ýþine yaklaþýrken bir salâ sesi duydu, dikkat kesildi; meðer bir yakýný vefat etmiþ! Ýçine bir huzursuzluk çöktü, "Ya ölüm bir gün yakama yapýþýverirse, zaten yaþ da ilerlemekte..." diye düþündü. Kendi kendine, "Artýk iç dünyama çeki düzen verme vakti gelmedi mi?" diye sordu. Cevabý, tereddütsüz "evet"ti ama iþler de bu aralar hayli yoðundu, "Hele bir yaza varalým, tesislerin açýlýþýný yapalým, düþünürüz." dedi yine, Allah'ýn günleri bitmezdi ya!..
Bir iþ dönüþü gecekondularýn arasýndan geçerken, çileli yýllarý geldi aklýna bir burukluk hissetti.
Hay Allah! Bu göz yaþlarý da neyin nesi? Duygu selinin tazyikine daha fazla dayanamayýp, gözlerden sýzan yaþlar, çaðlayan oluverdi. Dermaný kalmayýnca, çömelerek aðlamasýný sürdürdü.
Tarifsiz hislerle çatladý ruhu, gözlerini silerek; "Bunlarý kaleme al-malýyým!" diye mýrýldandý. Yine "bir gün" dedi; "Gün gelir yazarým duygularýmý..."
"Gün Olur Bin Aya Deðer"di ama, bilmeliydi ki, o güne ulaþabilmek için, her günün kadrini bilip çabalarý kilometre taþý yapmalýydý.
"Bir gün" salâ sesiyle mahalle, sessizliðe büründü. Eþ-dost, cenaze namazý için cami avlusunu doldurdu. Ýþe giderken, dikkatsiz bir þoförün kullandýðý arabanýn çarpmasýyla hayatýný kaybeden "o adam"ýn vefalý bir arkadaþý da, "er kiþi"nin naþý önünde saf baðladý. Namaz boyunca, hep "bir gün" ile geçiþtirilen günleri acý acý düþündü.
Cemaat daðýlmaya baþlayýnca, tabutun baþýna geldi, imamýn süzen bakýþlarýna raðmen elini tabutun üzerine koyarak þöyle fýsýldadý: "Ah dostum! Bilmez miydin ki, bir gün olup da böyle bir güne varacaðýný?"
Ekleme Tarihi: 01.03.2004 - 01:50
Bu mesajı bildir   zum Anfang der Seite
Pozisyon düzeni - imzaları göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   sonraki konu

  Cevap ekle Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 62 Misafir mevcut. En son üyemiz: merve02


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
dursun68 (44), attar (44), ferse (40), Hatice_88 (32), Muhammed53 (29), mkarabatak (43), artizgeldi (41), Nikimnick (42), murat-ergün (48), SALÝH (63), Yozgatli_kartal (39), saitaykul (35), raziysan_gel (34), 11fuat (45), muhammedyahya (34), selinay19 (35), NuranDK (32), bjkmetin (51), MissHatice_88 (32), akomut (41), yaz_yagmuru (46), muratbaldir (34), hamzakilic (49), remzi þen (45)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.87130 saniyede açıldı