0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30095 *** Toplam Mesaj: 148179
Forum Anasayfa » Arama Sonuçları

103 Sonuç - Yeni Arama
Sayfa (6): (1) 2 3 Devam >
Ekleyen Mesaj
Konu: Hz. Hatice´nin Lakabi
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

ilknurMerve kardeşim gözümden kaçmış inşAllah okursun işte yazının tamamı , Allaha emanet ol...

Saygın Bir Karakter: Hanifti Hatice, hiç puta tapmadı. Cömertti Hatice, çünkü kendi ayakları üzerinde durabilen nadir kadınlardandı. Kadının ikinci sınıf sayıldığı, sözüne fazla da itibar edilmeyen bir toplumda, kendine saygı duyuracak ve sözünü dinletecek kadar da kişilik ve vakar sahibiydi. Hatice; bize bir müminin nasıl olması gerektiğini daha Müslüman olmadan önceki dönemlerinde anlatıyordu ve biz görüyorduk ki böylesi şekillenen her kişilik, bir gün Allah tarafından seçilir ve İslam ile şereflenir. İslam bize müdanasız olmayı öğretir; birilerine yaslanmamayı, kendine yeter olmayı, şahsiyet sahibi olmayı, paylaşmayı bilmeyi, entelektüel olmayı ve yaşamın sunduğu acı tatlı her olaydan dersler çıkararak olgunlaşmayı... İşte Hz. Hatice bu karakterde bir hanımdı.
Sevgiliye Hazırlanan Rafine Bir Eş: O Resul’den çok önce gelmişti dünyaya, bunun sebebini yalnızca Allah bilir. Naçizane fikrimiz, Allah’ın Hatice annemizi dünyaya Resul’den önce göndererek onu rafine etmesi, olgunlaştırması ve Resul’e layık bir hale getirmesi için olabilir. Zira, bu mükemmel hanımefendi eşini temsil etmeli, yeni dini en güzel şekilde algılayıp onu tebliğ etmeli ve eşinin küfür karşısında içinde kabaran tüm sıkıntıyı, zehir emen bir vakum gibi çekerek O’nu rahatlatan bir insan haline gelebilmeliydi. Bunun için de, hayatı daha önce tanıması gerekiyordu!..
Geleneğe Baş Kaldıran Bir Hanım: Hz. Hatice o kadar kendine güvenen ve ne yaptığını, ne istediğini bilen bir hanımdı ki; Peygamber Efendimiz’i ilk gördüğü an, O’nun doğru kişi olduğunu anlamış, kalbinde O’nu eş olarak kendine seçmişti. Oysa o güne kadar gelen tüm evlenme tekliflerini reddediyordu, iki eşi olmuştu ve yaşı 40 civarındaydı. Buna rağmen güzellik ve zarafetiyle aranılan bir eş adayı idi. Fakat O, buna rağmen tüm tekliflere sebepsiz bir şekilde ret cevabı veriyordu. Oysa Resul’ü gördüğü ilk anda İlahi bir hisle “işte O” dedi. Kendinden 10-15 yaş küçüktü, bekârdı; ama bunlar Hatice için önemli değildi. Çünkü O, kararını vermiş, kalbinde sevgi pınarları coşmuş ve aradığını bulmuştu artık. Hemen hizmetçilerinden birini yollayıp evlenme teklifini iletmek istediğinde karşısında kınayan ve ayıplayan bir grup buldu. Bu nasıl olurdu?!.. Bir kadın bir erkeğe, üstelik kendinden oldukça küçük yaşta bir erkeğe nasıl bunu teklif ederdi?!. Tüm Arabistan, bu dedikodu ile çalkalanır ve rezil olurlardı. O’nun toplum içinde bir saygınlığı vardı, böyle bir teklif her şeyi alt üst edebilirdi. Bu yüzden O’nu kararından vazgeçirmeye çalıştılar, ama dudaklarından hepimize örnek olacak şu cümleden başkası çıkmadı: “KİM NE DERSE DESİN. BEN KARARIMI VERDİM, KINAYICILARIN KINAMALARINDAN KORKMUYORUM”.

İşte bugün dahil, hepimizin kendimize mihenk taşı yapmamız gereken tek bir cümle “kim ne derse desin” inandığımız davalar uğruna, sevdiğimiz ve Allah rızası için olan her şey uğruna eğer bizde bir gün “kim ne derse desin” diyebiliyor ve her şeyi ardımızda bırakmayı başarabiliyorsak, hem kişilik manasında, hem de iman bağlamında olgunluğa ermişiz demektir. Özellikle bu dini yeni yaşamaya başlayan, yeni örtünen, namaz kılan kardeşlerimizde var olan “el alem ne der?” korkusu ve düşüncesi Hatice annemizin o muhteşem sözü ile anlamsızlaşıyor.

Kocasıyla Aynîleşen Bir Zevce: O, Resulullah’ ı gördüğü anda sevgisinin hakkını vermeye başlamıştı bile. Kervanlarına ya da başka bir deyişle nakliye şirketine müdür olarak tayin ettiği Resul, iş için yola çıktığında, damda, bahçede O’nun gelmesini bekler ve “Eğer o şu anda sıcakta bunalıyorsa, ben serin evlerde oturamam, soğuk sular içemem” derdi. Bunu anlayabilmek için onun içinde yaşadığı şartları iyi bilmesi gerekirdi. Hatice annemiz sevgisinin tesiri ile sıcaklığın 50 dereceleri geçtiği günlerde, gönlünü verdiği o insanın çilesini daha iyi anlayabilmek için damın başında beklerdi.

O’nun bu anlayış mücadelesi daha sonra evliliklerinin diğer merhalelerinde farklı şekillerde kendini gösterecek, Hz. Hatice eşinin arkadaşı, sırdaşı, yoldaşı, annesi, öğrencisi olacaktır bu sayede...

En Mutlu Gelin: Eğer bir şeyin doğru olduğuna inanıyorsanız ve o şeyi canı gönülden istiyorsanız o size mutlaka nasip olur. Çünkü Allah vermeyeceği şeyi istetmez. Hz. Hatice Muhammed’i sevmişti ve istiyordu. Bu sevgi yalnızca bir hanımın bir erkeğe duyduğu hislerden başka anlamlar içeriyordu. Kalbi onunla doluydu, gerekeni de yaptı tüm adet ve gelenekleri bir yana atıp ona talip oldu. Ve bu teklif kabul edildi. İşte dünyanın en mutlu gelini olmuştu. Onca İlahi terbiye ile yetişmiş bu hanımefendi, şimdi layık olduğu mevkii bulmuş ve Âlemlerin Efendisine eş olmuştu...Ve şimdi sıra bunun, bu sevginin hakkını vermeye gelmişti.

Teslimiyet Anıtı Bir Eş: Aslında planlı programlı hiçbir şey yoktu. Her şey, büyük bir tablodaki nakışlar gibi en iyi şekilde işleniyordu, ama tablonun genel resminden kimsenin haberi yoktu. O tabloyu Yaratan, orada kimin ne renk vereceğini, kimin hangi desende olacağını zaten belirlemişti. Hz. Hatice annemiz ise o tablonun en müstesna renklerindendi. Yaklaşık on iki yıl süren evlilikleri boyunca bir kez bile sesini yükseltmemiş, bir kez bile muhalif fikirlerde bulunarak eşine eziyet etmemişti. Katılmadığı düşünceleri olduğunda, bunu en uygun dille mantıklı bir şekilde eleştirmiş, fikirlerini açık bir şekilde ama kırmadan öne sürmüştü. Daha sonraki dönemlerde Peygamberimizin diğer evliliklerinde, eşleri arasında belki onların yaşlarından ve hayat tecrübesizliklerinden kaynaklanan cedelleşmelerinin, Hz Ömer’in bile kızı Hafsa’ yı uyardığı türde diklenmelerin hiçbiri Hz. Hatice ile olan evliliğinde gerçekleşmemişti. Ne bir maddi istek, ne diklenme, ne de sert tavırlar, serzenişler. Hiçbiri olmamıştı.

Aşkıyla Yücelen Bir İnsan:Birini severken yaptığımız bir yanlış vardır hep; O kişiyi severiz, o kadar çok severiz ki kendimizi yok eder değersiz hale getiririz. Bir zaman gelir ki, adeta o kişinin kölesi haline geliriz. Bu da karşıdaki insanın bizi kişiliksiz ve değersiz görmesine, bu sevginin bir şekilde istismar edilmesine dahi sebep olur. Hani Freud ‘un meşhur “insan insanın kurdudur” sözü gibi yiyip bitiren bir hayat törpüsü haline gelir. Oysa kişi sevdiğini severken, kendini unutmamalı o sevgi ile yeni anlamalar katmalıdır kendine. Tıpkı Hz Hatice gibi. O sevgisinin altında hiç ezilemedi, ezmedi de, ne törpüledi karşısındakini ne de yapışıp karşıdakinin hayat damarlarını kuruttu. Freud un tersine “insan insanın kurdudur”, ”İnsan insanın cennetidir””mesajını verdi bize, onararak eşinin yaralarını.

Hıra’daki Gizli Bekçi: Eşi kırk yaşına gelip de, Mehmet Doğramacı kardeşimizin tabiriyle; “insan perhizine”, uzlete çekilmeye başlayınca O’na yemek taşımaya başladı. O sıralarda ortalama elli- elli beş yaşlarındaydı ve Mekke’ye gidenler bilir, çıkılması yarım saat süren Hıra Dağı’na yemek götürmek maksadıyla çıkar, mağaranın önüne yemek kaplarını koyar daha sonra gidiyor gibi yapar ve koşup bir taşın ardına gizlenir, bazen iki bazen üç gün, aç susuz bir halde mağaranın ağzına doğru ona bir zarar gelmesin diye beklerdi. Onu himaye etmeyi kendine görev edinmişti. Bir gün Cebrail gelip “EY MUHAMMED HATİCE BURADA” dedi. Peygamberimiz “EVET BİLİYORUM” deyince Cebrail (a.s) “HAYIR O HEP BURADA HİÇ GİTMİYOR Kİ” şeklinde cevap verdi. Belki eşinin yolunu beklerken dam üzerinde ya da bahçede O’na yaktığı türküleri ve şiirleri Peygamberimiz hiç duymadı, ama bu bekleyişi Allah O’na duyurdu.

Allah’ın Selam Yolladığı Kadın: Bu harika içtenliğin karşılığı olarak O’na selam yolladı. Peygamberimiz gelip, “Cebrail (a.s)’ın ve Allah’ın sana selamı var” dediğinde bu muhteşem sevgi öğretmeni aynı zamanda zekâsının ve konuşma kabiliyetinin doruğunda bir cevap verdi: “Cebrail’in selamını alıyorum, ama Rabb’im zaten Selam’dır, tüm selamlar zaten O’dur.” diyordu.

Kıskanılan Ölü:Hz. Hatice annemizi bazen Resulullah’ ı dizlerinde teskin ederken, bazen gözyaşları içinde İslam davası için mücadele ederken bazen bir anne bazen bir sırdaş olarak görüyoruz ve anlıyoruz ki, bir kadın ya da erkek birbirlerine eş olmanın yanı sıra, aynı zamanda arkadaş, sırdaş, öğretici, yoldaş olduklarında o birliktelik anlam kazanır ve o birliktelik o zaman vazgeçilmez olur. İşte Hatice annemiz bunu yaptığı için onun öldüğü yıla Peygamberimiz HÜZÜN YILI demiştir. Aralarındaki bu sevgi o kadar büyüktür ki, eşi öldükten sonra dahi onun uzak akrabalarına bile hürmet ve ikram etmiş ve yeri geldiğinde hırkasını çıkarıp altlarına sermiştir. Daha sonraki dönemlerde evlendiği Hz. Aişe annemiz Hz. Hatice’den ve Resul ile onların aşklarından bahsederken şöyle der: “Bir gün Hatice’nin bir akrabası geldi, içeri girmek için izin istediğinde onun sesini duyan Peygamber’in rengi birden değişti gözleri ışıldadı ve şöyle dedi ‘Sesin Hatice’ye o kadar çok benziyor ki’ ve bunu söylerken onu bir daha görememenin verdiği hüzünle öyle mahzunlaştı ki... Hz Hatice’ye olan sevgisini çok defa kıskandım. Ben bir ölüyü kıskandım” demiştir. Oysa sonraki eşleri daha güzel, daha genç olmasına rağmen, Hatice annemizi bu kadar özel yapan şey, gönle inen yolun bazı fiziksel özelliklerde değil, yürekte ve kişilikte olduğunu da bizlere öğretmiştir.

Servetini Davasına Adayan Bir Eş: Altmış üç yaşında olmasına rağmen Hatice annemiz Peygamberimize yedi –sekiz evlat vermiştir. Bu da sevginin başka bir tezahürüdür. Bahçede güneşin altında İslam’ın güncelleşmeye başladığı ilk günlerde eşi dışarıda iken oturan ve O’nu anlamaya çalışan, bugünkü değeriyle 450-500 milyarlık bir nakliye şirketinin sahibi iken, tüm servetini henüz yüz elli kişi bile olmayan Müslümanlara su ve yiyecek almak için gözünü kırpmadan harcayan, ne olacağı bilinmeyen bir mücadelenin içinde inancını ve azmini hiç yitirmeden eşine destek veren bir hanımefendi. O mücadele elini kolunu bağlayıp durmayan, tüm ters giden olaylara rağmen umudunu hiç kaybetmeyen adeta bir şarj makinesi gibi Peygamberimizin o çileli günlerinde, hüzünlendiği her anda yanında olup onu adeta şarj eden bu mükemmel hanımefendiyi Resulullah daha sonraki zamanlarda tanımlarken şöyle diyordu: “HATİCE TÜM DERDİMİ VE HÜZNÜMÜ BİR ANDA ALAN BİR VAKUM GİBİYDİ’’ diye özetliyordu bu derin sevdayı. Bu mükemmel sevgi öğretmeni bir gün şirketinin anahtarlarını alıp eşinin önüne koyar ve şöyle der: “Artık bunlar senin” Peygamberimizin cevabı ise şöyle olur: “Hayır ben senin şirketinde sadece bir müdürüm, beni sıkıntı altında bırakma ne olur anahtarları geri al”. Bize burada evli bile olsa eşinin ticaretine, onun parasına müdahale etmeyen özerk bir birliktelikte yatmaktadır. Bunun üzerine Hz. Hatice’nin cevabı şöyle olur: “Ben seni tanımadan önce belki bunca malın bir anlamı vardı, ama seni ve İslam’ı tanıdıktan sonra dünya sadece hizmet için vardır, şimdi bu parayı ve anahtarları al ve Müslümanlar için bu dava için harca” Her şeyin anahtarını söküp Allah ve Resulü’nün önüne koymak, bu cesareti göstermek kimin harcı olabilir ki!..
İçine takılıp kaldığımız menfaatlerimizi, arzularımızı, emeğimizi hepsini toplayıp önüne koymak ve “İşte anahtarlar, artık bunlar sadece Allah ve Resulü’nün emrindedir!” demek, hangi babayiğidin harcı ki?.. Bunu yapabilmek, inancına aşkla bağlanmakla kabil olur. O da bize bunu öğretti zaten.

Dünyevi Değerlere Prim Vermeyen Bir Hanım:İçinde bulunduğu statüsü, o zamanın en önemli mevkisi olan ve evlendikten sonrada Peygamber eşi olarak İslam toplumunda saygın ve sevilen bir yere oturan bu hanımefendi, hiçbir zaman dünyevi makam ve hırsların esiri olmamıştır. Tevazu ve cömertliğini her mekânda göstermiştir. Peygamberimizi ziyarete gelen Ebu Süfyan’ ın hizmetçisine baldan şerbet yapan ve eliyle ikram eden, içeriye girmeye utanan hizmetçi ve cariyelere “Madem siz bahçede bekleyeceksiniz Resulullah’ ı, o halde ben de bahçede sizlerle birlikte otururum” diyerek hiçbir sınıf ayrımcılığına gitmeyen kaç insan tanıyorsunuz? Günümüzde evinde temizliğe gelen gündelikçiye Ramazan ayında ya da lokantada bize hizmet eden garsona “Hadi önce sen aç orucunu, sonra ben açarım” diyen onu oturtup hizmet eden bir kardeş var mıdır acaba?... “Müslümanım” desek bile aşamadığımız onca etiketin ve sosyal sınıfın altında bunu yapacak kişi sayısı üç beştir belki de...

Fatıma’nın Annesi: Zengin ve rahat bir hayatın ardından öldüğü zaman dört yaşındaki minicik kızına ufak bir çeyiz bile bırakamayacak kadar sıfıra inen bir maddi imkânsızlığa “önemi yok, ben onu Allah’a emanet ediyorum” diyecek kadar tevekkül sahibi bir hanımefendi. Acaba kızlarına çeyiz düzme derdine düşerek sandıklara milyarlarca liralık bez parçalarını dolduran, bunun yanında İslam’ı, Allah’ın yasak ve emirlerini öğretmekten bîhaber şimdiki hanımlarımıza iyi bir ders vermiyor mu?

Çağdaş Haticeler Var mı? Bir eşi, bir Peygamberi, bir evladı, bir davayı nasıl seveceğimizi en güzel şekilde öğreten en güzel öğretmenlerden birini tanıdık bu hafta şimdi var mı içinizden ‘’kim ne derse desin uğruna inandığım bu Allah ve Resulü’nün aşkı için tüm anahtarlarımı ,tüm çıkarlarımı alıp senin ve Resulü’nün önüne koyuyorum Ya rabbi!” diyecek, “Kim ne derse desin ben bu örtümü, namazımı, inancımı hepsine ve her şeye rağmen yaşayacağım” diyecek ve yola çıkacak sevdalı Haticeler?!.


Ekleme Tarihi: 03.07.2007 - 19:51
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: .........
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

Allah razı olsun yazandanda bize ulaştırandanda


Tanıdıklarının ,
bildiklerinin arasında göremezsin beni ...
Ben korkuyum .

Gözlerindeki uykusuzluk ,
Hiç geçmeyen ağrınım .
Ben şiirlerindeki her harfin tutunduğuyum ,
Sonu gelmeyen yollarınım ,
Alamadığın nefeslerinim ben .

Tarif edemediğin ,
Kelimelerini yetiremediğin yetiremeyeceğinim ...

Ben her an seninle olanım
Kaçamadığınım
Kork benden

Benim adım AŞK
Herşeyin özünde olanım .
Herşey gider , herkes ,
Yalnız ben kalıcıyım .


Kork benden !!!

İNSAN yada Biraz AŞK

Senin adın İNSAN

Biraz toprak , biraz su
Biraz AŞK , çokça lûtuf .

En yüksek ve en aşşağı
En derin ve en sığ

Bir cellatsın belki ,
Yada bir kahraman .

Gurursun , öfkesin , riyasın ...
Sonlu yolculuğu sonsuz sanan zavallısın sen .


Senin adın İNSAN


Herşeye rağmen ,
O biraz AŞK varya hani içinde
Hani sadece " biraz " sandığın ...

Senin adın İNSAN


Yada " BİRAZ AŞK "
Bu mesaj 1 kez ve en son atakumlu tarafından 07.02.2007 - 18:05 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 07.02.2007 - 18:03
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Themenicon DİKKATLİ OL !!! GİZLİ KAMERA VAR
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -
Çok kusursuz bir kamera bu ya , kalbimin içini dahi çekiyor , içimden geçeni yapmak isteyipte kendimi engellediğimi ve engelleyemediğimi.

Bu bilinci kalbine yerleştiren mü'min inanıyorumki günah işleyemez , ama işte bu inceliği kavramak o gizli kamerayı hissetmek bütün mesele bu .

Eline yüreğine sağlık kardeşim


Bu mesaj 1 kez ve en son atakumlu tarafından 31.01.2007 - 11:03 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 31.01.2007 - 11:02
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Hocalarıma sorum var
atakumlu su an offline atakumlu  
Hocalarıma sorum var
125 Mesaj -
Selamun Aleyküm

Hocam tesettür emri diğer ümmetlerede aynı şekildemi indi ? Yoksa bazı emirlerde olduğu gibi farklımıydı? Arkadaşımla ihtilafa girmemizin nedeni hıristiyan rahibelerin giyiniş tarzlarının tesettüre uygun görüntüsü idi. Tabii asıl merakımız tüm peygamberlere inen şeriatte tesettürle ilgili bir değişiklik varmı ?

Vereceğiniz cevaplar için Rahman razı olsun sizlerden.
Ekleme Tarihi: 30.01.2007 - 09:50
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Aldanan Komşu
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

Amma cevap olmuş he , Hakkın yanında batıl zail olmaya mahkumdur.

Paylaşım için

Allah Razı Olsun
Ekleme Tarihi: 21.01.2007 - 10:32
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Cehennem'den Kurtaran Taşlar
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

Aminnn...

Yüceler Yücesi Rabbim cennetine koyacağı , orayı hakeden kullarına bazen taşı bazen kelamı bazende her ikisini ve daha neler neler vesile ediyor.

Rabbim ne olur bizleride cennetini hakeden kullarından eyle...

Aminnn...


Ekleme Tarihi: 21.01.2007 - 10:29
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Themenicon ~~FoRuMMiLLi~~
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

Hayrlı olsun kardeşim inşAllah katkıda bulunabiliriz.

Rabbim muvaffak etsin... aminnn...


Ekleme Tarihi: 21.01.2007 - 10:13
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Hz. Hatice´nin Lakabi
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

Hanifti Hatice, hiç puta tapmadı. Cömertti Hatice, çünkü kendi ayakları üzerinde durabilen nadir kadınlardandı.

O, Resulullah ı gördüğü anda sevgisinin hakkını vermeye başlamıştı bile. Kervanlarına ya da başka bir deyişle nakliye şirketine müdür olarak tayin ettiği Resul, iş için yola çıktığında, damda, bahçede Onun gelmesini bekler ve Eğer o şu anda sıcakta bunalıyorsa, ben serin evlerde oturamam, soğuk sular içemem derdi. Bunu anlayabilmek için onun içinde yaşadığı şartları iyi bilmesi gerekirdi. Hatice annemiz sevgisinin tesiri ile sıcaklığın 50 dereceleri geçtiği günlerde, gönlünü verdiği o insanın çilesini daha iyi anlayabilmek için damın başında beklerdi.

Mekkeye gidenler bilir, çıkılması yarım saat süren Hıra Dağına yemek götürmek maksadıyla çıkar, mağaranın önüne yemek kaplarını koyar daha sonra gidiyor gibi yapar ve koşup bir taşın ardına gizlenir, bazen iki bazen üç gün, aç susuz bir halde mağaranın ağzına doğru ona bir zarar gelmesin diye beklerdi. Onu himaye etmeyi kendine görev edinmişti. Bir gün Cebrail gelip EY MUHAMMED HATİCE BURADA dedi. Peygamberimiz EVET BİLİYORUM deyince Cebrail (a.s) HAYIR O HEP BURADA HİÇ GİTMİYOR Kİ şeklinde cevap verdi. Belki eşinin yolunu beklerken dam üzerinde ya da bahçede Ona yaktığı türküleri ve şiirleri Peygamberimiz hiç duymadı, ama bu bekleyişi Allah Ona duyurdu.

Bu harika içtenliğin karşılığı olarak Ona selam yolladı. Peygamberimiz gelip, Cebrail (a.s)ın ve Allahın sana selamı var dediğinde bu muhteşem sevgi öğretmeni aynı zamanda zekâsının ve konuşma kabiliyetinin doruğunda bir cevap verdi: Cebrailin selamını alıyorum, ama Rabbim zaten Selamdır, tüm selamlar zaten Odur. diyordu.

Hz. Hatice annemizi bazen Resulullah ı dizlerinde teskin ederken, bazen gözyaşları içinde İslam davası için mücadele ederken bazen bir anne bazen bir sırdaş olarak görüyoruz ve anlıyoruz ki, bir kadın ya da erkek birbirlerine eş olmanın yanı sıra, aynı zamanda arkadaş, sırdaş, öğretici, yoldaş olduklarında o birliktelik anlam kazanır ve o birliktelik o zaman vazgeçilmez olur. İşte Hatice annemiz bunu yaptığı için onun öldüğü yıla Peygamberimiz HÜZÜN YILI demiştir.

Zengin ve rahat bir hayatın ardından öldüğü zaman dört yaşındaki minicik kızına ufak bir çeyiz bile bırakamayacak kadar sıfıra inen bir maddi imkânsızlığa önemi yok, ben onu Allaha emanet ediyorum diyecek kadar tevekkül sahibi bir hanımefendi. Acaba kızlarına çeyiz düzme derdine düşerek sandıklara milyarlarca liralık bez parçalarını dolduran, bunun yanında İslamı, Allahın yasak ve emirlerini öğretmekten bîhaber şimdiki hanımlarımıza iyi bir ders vermiyor mu?

Şimdi var mı içinizden kim ne derse desin uğruna inandığım bu Allah ve Resulünün aşkı için tüm anahtarlarımı ,tüm çıkarlarımı alıp senin ve Resulünün önüne koyuyorum Ya rabbi! diyecek, Kim ne derse desin ben bu örtümü, namazımı, inancımı hepsine ve her şeye rağmen yaşayacağım diyecek ve yola çıkacak sevdalı Haticeler?!


Çok beğenerek okuduğum bu yazıyı sıkılmayasınız diye kısaltarak size sundum yazan kardeşimizden Rahman razı olsun inşAllah...
Bu mesaj 1 kez ve en son atakumlu tarafından 21.01.2007 - 10:09 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 21.01.2007 - 10:05
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Kan, Zulüm,vahşet ve Şehadet Burası Filistin
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

Rabbim müslümanlara vahdeti nasip eyle

kafir topluma karşı ayaklarımızı sabit kıl

onların mahfolduğunu göster bizlere...

Aminnnnnnnnnn...
Bu mesaj 1 kez ve en son atakumlu tarafından 21.01.2007 - 14:24 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 21.01.2007 - 09:51
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Themenicon Selamun Aleyküm
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

Aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhu kardeşim

hoşgeldiniz safalar getirdiniz

hayrlı olur inşAllah...


Ekleme Tarihi: 21.01.2007 - 09:32
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: ALLAH
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

Allah razı olsun kardeşim , çok güzel bir paylaşım yapmışsın. Yalnız içimde bir şüphe olmamakla beraber ;Soru:Peki,Allahı kim yaratmıştır?sorusu (şeytanın; insanları şüpheye düşürmek için sorduğu, sorudur) genellikle insanların kafasının karışmasına yol açmış,bu soruda takılıp kalmışlardır.

Cevap:Misal; farzedelim ki, bir saraya girmek için yüz kapı var,ama bir kapı kapalı ve sarayın sahibi ancak o kapıyı açabilir ve anahtarda sadece ondadır. Dışarıdan saraya girmeye çalışan biri,açık doksandokuz kapının herhangi birinden içeri girebilir. Allaha iman etmek için çok deliller ve açık kapılar vardır.Ama inat edip, kapalı kapının önünde durmak, kapıyı açamadığı için,saray sahibini inkar etmek, açık kapılardan saraya girmemek ve bu saraya girilemez demek, akıl karı değildir.

Peki ,Allah yoksa,bu kainatı kim yaratmıştır? Yani yukarıdaki harika resimleri kim yapmıştır? Sorusunun cevabını inat edenlerin vermesi gerekir.

İlmin kapısı Hz.Ali şöyle der;Varsayalım ki inanmayan inat edenlerin dediği gibi; Allah, ahiret,hesap,kitap, peygamberler,melekler,vs.yok.; Ne inanana bir şey olur,nede inanmamakta inat edene.Ama, ya varsa;inanana yine bir şey olmaz, ama inanmamakta inat eden; işini şansa bırakmış olur ki buda akıl karı değildir;

bu cevap Rabbimizin varlığına delil olarak verilmiş bir misal geldi bana halbuki soru ; Allahı kim yaratmıştır ? ( haşa ) idi. Bilmiyorum acaba benmi anlayamadım ?


Ekleme Tarihi: 21.01.2007 - 09:27
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: İsrail'de yeni yerleşime askı!!!
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

yahudi bunu zikrettiyse siz abd nin , ab nin karşı çıkmasına bakmayın hepsi tezgah bunların , demekki istedikleri ortam oluşmadı yakında açarlar.

Rabbim israilin yok olduğunu görmeyi bizlere nasip eyle...

Aminnnnnnn...


Ekleme Tarihi: 20.01.2007 - 19:23
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Şii milislere operasyon
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

Kafir bölüyor parçalıyor ondan sonra tek tek katlediyor. Biz müslümanlar ne zaman uyanacağız bilmiyorum. Enerjimizi birbirimize karşı harcamaktan düşmana birşey kalmıyor.

Rabbim müslümanlara vahdeti nasip eder inşAllah.
Bu mesaj 1 kez ve en son atakumlu tarafından 20.01.2007 - 19:18 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 20.01.2007 - 19:17
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: allah rizasi icin 42 yasin 41 fetih suresini burdan bir hasta icin okuyalim
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

Rabbim acil şifalar versin bana kaldımı bilmiyorum kardeşim ama ben 5 yasin 5 de fetih sureleri okuyacağım inşAllah şifası Rabbimden ...


Ekleme Tarihi: 20.01.2007 - 19:11
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Hicri Yılbaşınız MUbarek Olsun
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -
Aminnnn...

Ecmain inşAllah ...
Ekleme Tarihi: 20.01.2007 - 13:22
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: hicret ne demektir ?
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

İman edenler, hicret edenler ve
Allah yolunda mallarıyla canlarıyla cihad edenlerin
Allah katında büyük dereceleri vardır. İşte 'kurtuluşa ve mutluluğa' erenler bunlardır.
Rableri onlara katından bir rahmeti, hoşnutluğu ve onlar için, kendisine sürekli bir nimet bulunan cennetleri müjdeler.
Tevbe Suresi, 20-21

Allah Kuran'da "İnsanlar, 'iman ettik' diyerek, sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar?" (Ankebut Suresi, 2) buyurmaktadır.

Gerçek şu ki, iman edenler, hicret edenler ve Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cehd edenler (çaba harcayanlar) ile (hicret edenleri) barındıranlar ve yardım edenler, işte birbirlerinin velisi olanlar bunlardır. İman edip hicret etmeyenler, onlar hicret edinceye kadar, sizin onlara hiçbir şeyle velayetiniz yoktur. Ama din konusunda sizden yardım isterlerse, yardım üzerinizde bir yükümlülüktür. Ancak, sizlerle onlar arasında anlaşma bulunan bir topluluğun aleyhinde değil. Allah, yaptıklarınızı görendir. (Enfal Suresi, 72)Allah Kuran'da insanların gerçekten iman edip etmediklerini ortaya çıkarmak için onları çok çeşitli olaylarla deneyebileceğini bildirmiştir. İşte Allah'ın bildirdiği bu sınamalardan biri, Peygamber Efendimizin hayatında en güzel örneklerinden birini gördüğümüz hicret olayıdır.

Onlar, yaşadıkları tüm zorluklara, inkarcıların baskılarına ve içerisinde bulundukları zor şartlara rağmen Allah'ın dinini yaşamakta kararlılık göstermiş, hiçbir şekilde yılmamış ve gevşekliğe kapılmamışlardır. Evlerini, yurtlarını ve kurulu düzenlerini bir an bile tereddüte kapılmadan arkalarında bırakmış, Peygamberimiz (sav) ile birlikte büyük bir şevk ve teslimiyetle hicret etmişlerdir. Biz iman edenler, Peygamberimiz (sav)'in ve salih müminlerin İslamı yaşama konusunda gösterdikleri bu kararlılıklarını kendimize örnek almalı, hayatımız boyunca karşımıza çıkacak tüm olayların bizim için birer 'deneme' olduğunu bilerek her zaman tevekküllü davranmalı ve hiçbir zorluğun bizleri doğru yoldan ayırmasına izin vermemeliyiz.

Selam ve dua ile

fi emanillah...
Paylaşımınız için Rahman razı olsun kardeşim...
Bu mesaj 1 kez ve en son atakumlu tarafından 20.01.2007 - 13:17 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 20.01.2007 - 13:15
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: ÖLÜM ŞEKLİNİN NE ÖNEMİ VAR!..
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

Müslüman olarak ölmedikten sonra yaşamışsın ölmüşsün ne önemi var?

Rahman razı olsun kardeşim paylaşımın için...


Ekleme Tarihi: 20.01.2007 - 12:03
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: {{{BeN MiNiK BiR BeBeĞiM}}}
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

Rahman razı olsun kardeşim paylaşımın için son zamanlarda iyice hortlayan bu iğrençlik artık bitsin diyoruz.

Bu yaratıklar içinde sadece Allah onları bildiği gibi yapsın diyorum , yapacaktırda zaten...


Ekleme Tarihi: 20.01.2007 - 01:13
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: ŞeYTANLA TEPİŞMEYELİM...
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

şeytanın şerrinden onunda yaratıcısı olan Yüceler Yücesi Allah'a ( CC ) sığınırım ...

paylaşım için Rahman razı olsun kardeşim...


Ekleme Tarihi: 18.01.2007 - 11:35
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: ...1 dk'nizi bile almayacaktir...
atakumlu su an offline atakumlu  
125 Mesaj -

Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Ali
Seyyidina Muhammed Bi Adedi Külli Daim ve Devaim ve Barik ve Sellim Aleyhi ve Aleyhim Kesiran Kesira.


Ekleme Tarihi: 18.01.2007 - 11:11
atakumlu üyenin diğer mesajları atakumlu`in Profili atakumlu Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Sayfa (6): (1) 2 3 Devam >
İmzalar göster - Konuları göster

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 16 Misafir mevcut. En son üyemiz: Mirzabey61


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
_uhud- (36), karadeniz61 (50), akran (40), ADEMGeReDeHOLOG.. (51), ademgerede (51), azerie (45), parlaksu (35), merili (47), kay38 (29), taliban (45), tuareg38 (51), Helin_87 (32), humeyram (34), Ravza_Gülü (30), faziletliakin (35), hüseyinakcin (41), sevraminn (31), ben-can (51), lover19 (22), enes26 (40), HesapGunu (35), gokhan_20i (35), sinâ_ (39), Beyruni (56), abdurahman (39), yaso (35), ramazan024 (38), gonul_dostu (49), tencel (54), eminenurbetul (48), lazmeto (48), berjiyan (41), seyma1 (35), sevr (42), hakankaraer (27), BURHAN1903 (38), kanaldayim (44), 7beni7 (43), selin (32), körfez (51), nida-ul islam (30), nurettin14 (51), ahmet1967 (52), leylak501 (48), samandura (40), efemercan (56), enes_25 (40), ayse* (50), nihad (38), emrullah2696 (35), yasliman (54)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.90020 saniyede açıldı