cipralex ciprine cipro med cipro clamycin clarinex clarithrocine claritin claritine claromycine claropram clavamox clavu basan cleocin climara clobex clocim clomid clopin clot basan clozaril co acepril co atenolol co diovan co enalapril co enatec co epril co lisinopril coaprovel colcrys colofac combivir compazine competact concor plus concor confortid conjugen convulex copegus corangine
     

0
Start Giriş Üye Ol üyeler ((( RAVDATe@m))) Arama
Toplam Kategori: 69 *** Toplam Konu: 30095 *** Toplam Mesaj: 148180
Forum Anasayfa » Arama Sonuçları

24 Sonuç - Yeni Arama
Sayfa (2): (1) 2 Devam >
Ekleyen Mesaj
Konu: kasko caizmidir
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
RE:
29 Mesaj -
Alıntı
Orijınalı fosaloglu

Konuyu Ahmet Günay abimin cevaplaması daha uygun olurdu ama madem bu foruma aklendi,Kasko helaldir.

Eminim bir çok kişi buna kaynak isteyecek ama konu kaynağa ihtiyaç duyulmayacak kadar açıktır.Bu konu hakkında Mehmet Talu Hocamızın bir fetvasını dinlemiştim.Kendisi HARAM dır hükmünü vermişti.
( 2-3 hafta önce TV 5 te )


Ayrıca...

Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » SORULAR & CEVAPLAR » ***SİGORTA YAPTIRMAK HARAMMIDIR...?***

kısmında şöyle bir açıklama mevcut...

""Hayrettin Karaman hocamızın bu konudaki cevabını buraya yazıyorum... inşaAllah sorunuza cevap olur..

Sigortaya nasıl bakıyorsunuz? Acaba kaskolar da caiz olan sigortaya girer mi, hayat sigortasına uygun değil diyorlar ne buyurulur?

Cevap:

İslam'a uygun olan bir sigorta kurumu oluşturmak mümkündür. Malezya'da böyle bir kurum vardır ve başarı ile işletilmektedir. Bu sigortanın esası şudur: Malını sigorta ettirmek isteyenler sigorta kurumuna gelip üye olurlar ve belli bir -yıllık, aylık- bedel öderler, bu para onların namına kaydedilir, toplanan paraların belli bir miktarı hasarları ödemek için ayrılır, geri kalan ile yatırım ve ticaret yapılır, buna da bütün üyeler ortaktır, bu ticaretin geliri bazen o kadar olur ki, hem bütün üyelerin "bu şekilde sigortalı" hasarları ödenir, hem de üstüne para kazanırlar. Gelir fazla olmazsa hasarlar fondan (toplanan paradan) ödenir. Kurumun giderleri de yine fondan ve ticari gelirden karşılanır.
Türkiye'de böyle bir sigorta kurumuna izin verilmedi. Bu sebeple -yani İslam'a uygun olan sigorta kurumu bulunmadığı için- ve müslümanların da araba, ev, dükkan, mal, sağlık gibi değerlerini hasar ve zarara karşı yardımlaşarak korumaya (zarar gördüğünde yerine koymaya, yaptırmaya, tedavi ettirmeye...) ihtiyaçları olduğu için, mevcut sigorta şirketlerine bunları sigorta ettirmeleri -fıkıhta zaruret saylan bu ihtiyaç sebebiyle- caizdir. Kasko da böyledir.""


cümleleri ile açıklama yapılmış ve "fıkıhta zaruret saylan bu ihtiyaç " ifadesi ile caiz olduğu açıklaması yapılmıştır.Ben bu konuda şunu söylemek ve bilenlere sormak isterim.

Trafik sigortası da benzer bir görevi üstleniyor acaba Haram mıdır ? Eğer helal ise zaruret durumu ortadan kalkmış olmaz mı ?

Kasko işlemleri gerçekten zaruri bir ihtiyaç mıdır ?
( Trafik konusunda pek bilgili değilim, beni mazur görün ve kesinlikle şimdilik ne arabam var nede kasko ile bir alakam var. )
Ekleme Tarihi: 22.03.2007 - 01:35
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: KADIN MİLLETİNİ ANLADI İSEM NAMERDİM....
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
LA HAVLE DER Kİ !!!!
29 Mesaj -
Kadınları tam olarak anlayabilen birilerinin olduğunu hiç zannetmiyorum; arada bir onlarla aynı dili konuşuyor olabiliriz fakat yapı itibarı ile çok farklıyız.Bu konu hakkındaki görüşlerimi size anlatmadan önce bende "kadınları iyi tanırım" iddiasında bulunan ahmak erkeklerden olduğumu belirtmek isterim...


İlk tanıdığım kadın annemdi.Kokusunda huzur bulmuştum.Her zaman yanımdaydı ve beni çok seviyordu...

O zamanlarda kadınlar hakkındaki yorumum : Kadınlar bizlerden çok üstündürler ve bizleri çok severler ve korurlar.Keşke her insan annelerimiz gibi olsa...


Bir sonraki ablamdı.Her şeyini paylaşabilen bir samimi dost gibiydi, arada sırada tartışsak bile...

O zamanlarda kadınlar hakkındaki yorumum : Kadınlar çok yardımsever ve samimidirler.Fakat bazen hırçınlaşabiliyorlar.


Bir sonraki öğretmenimdi.Bana bilmediğim birçok şeyi öğretiyordu.Herşeyi biliyordu.Ama birde ödevlerimi yapmadığımda beni azarlayıp dövmeseydi keşke....

O zamanlarda kadınlar hakkındaki yorumum : Kadınlar genellikle iyi niyetli, çok bilgili ve arada sırada sinirlenip bağıran insanlardır.Hatta bazen size dayak bile atabilirler.

Aradan uzun yıllar geçti ve daha birçok kadını çok daha iyi tanıma fırsatını buldum.Akrabalarım ( teyze, hala vs. ), komşularımız, okul arkadaşlarım, , işyerindeki bayan arkadaşlarım.....

Kadınlar hakkındaki şu anki yorumum :

İlk bakışta kadınlar, biz erkeklere, uzaktan bakınca pırıl pırıl parlayan bir inci gibi gelebilirler.Fakat, o inciye bir adım yaklaştığınızda, incinin parıltısını yitirip matlaştığını görürsünüz.Bir adım daha yaklaştığınızda o incinin aslında basit bir çakıl taşı olduğunu zannedersiniz.Bir adım daha yaklaşıp onu elinize almak istediğinizde o basit çakıl taşının aslında, etrafında keskin iğneleri barındıran bir cisim olduğunu görüp ürkersiniz.Fakat eğer cesaretinizi yitirmediyseniz, size o inciye bir adım daha yaklaşıp onu yakından incelemenizi tavsiye ederim.Çünkü, ona yaklaşıp, yakından incelerseniz, uçsuz bucaksız bir evren görürsünüz.Her türlü renkle, çoşkuyla, farklı tat ve incelikle bezenmiş...Rengarenk çiçeklerle kaplı bir vadide yürüdüğünüzü hissedersiniz.Farklı yönlerden, farklı kokular burnunza gelir.Leylak, manolya ve gül....

Onlarla hayat olmuyor, onlarsız dünya çekilmiyor.
Ekleme Tarihi: 05.02.2007 - 02:56
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Themenicon BaS oRTuSuNe KaRSi oLaN iNSaNLaRa!!!
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -
Arkadaşım haklı sebeplerinizi isyancı ve sert bir dille açıklamanız bana göre yanlış bir davranıştı.

İmanın şartlarından birini unutmayalım...
"Hayır ve şerrin Allah'tan geldiğine inanmak"

Başörtüsü takmak, açık ve net bir şekilde zulüm ile engellenmeye çalışılıyor.Üstelik bunu yapanlar keyfiyetle davranmıyorlar ve neden böyle bir işe kalkıştıklarının bilincindeler.Her adımlarını düşünerek atıyorlar ve sistemli bir şekilde çalışıyorlar.

Ama istediğinde her sistemi alt üst edebilecek ve dilediği anda alemi yok edip tekrardan varedebilecek olan Allah'ı ( c.c. ) hiç hesaba katmıyorlar ve Allah'a ( c.c. ) inanmıyorlar.Ama biz onlar gibi değiliz ve Allah'a inanıyoruz ve O'nun herşeyi gördüğünü biliyoruz.
Ayrıca HAYIR ve ŞER de O'dan GELİR.

Bu nedenledir ki biz böyle bir zulümü öfke ile karşılamak yerine sabretmeliyiz.

Allah (c.c.) böyle bir sıkıntıyı belkide müslümanların bir araya gelip tekrar tek vücut olması için göndermiş olabilir.Çünkü her zaman şer gibi görünen aslında bizler için şer olmayabilir.Bu Dünya bir sınav dünyası.

Allah dilediği anda bu sıkıntıyı giderebilecek güçtedir.En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.Bizler sadece HAKYOL için çalışmalı ve sabretmeliyiz.Allah (c.c.) sabredenlerle beraberdir.
Ekleme Tarihi: 17.01.2007 - 19:02
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: F.Gulenden misyonerlere 2 milyon dolarlik bagis
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -
Böyle bir bağışın yapıldığına dair cümleler kullanmak çok büyük vebal içeren bir ifadedir.

Böyle bir bağışı yapanda ( eğer yapıldıysa ve niyet hristiyanları yüceltmek ise ) bizden değildir.

Fethullah Gülen'e ( makam sahiplerine ) hakaret etmek bir müslümana yakışmaz.Makama hürmet etmek gerekir.

Fakat diğer yandan Papa tarafından başlatılmış olan Dinler Arası Dialog saçmalığının böyle bir insan ve cemaat tarafından sapkınlık derecesinde desteklenmesini aklım hiç almıyor.Bu cematteki birçok arkadaşım bu konuda sessiz kalmayı yeğlesede esasen bu konunun açıklığa kavuşturulması gerekiyor.

"Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz" deyip lafı geçiştirmek istemiyorum.Muhakkak dialog ile onların müslüman olmalarına vesile olmak istiyor olabilirler.Fakat şuda bir gerçektir ki, savaş eşit şartlar altında yapılmıyor.Bizler henüz başörtüsü meselesini halledememiş, Kuran öğrenme yaşının 12 yükseltilmiş olması nedeni ile zaten çok büyük bir buhranın içerisindeyiz.Bundan dolayıdır ki bir zamanlar içerisinde bulunmuş olduğum bu cemaatin yukarıda bahsetmiş olduğum hayırlı düşüncelerini bir kez daha gözden geçirmelerini temenni ediyorum.

Temelinde Dinler arası dialog'un yattığına inandığım bu gibi olayların ve hatta Papa ( peygamber efendimize ( s.a.v. ) hakaret eden....) ile aynı fotoğraftan görüntülenmiş olmalarını çok üzüntü verici buluyorum.
Ekleme Tarihi: 08.01.2007 - 03:44
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: SOKAKTA GİYİLEN ELBİSEDE YAPILAN YANLIŞLIKLAR
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -
Allah size tez elden kapanmanızı nasip inşallah.
Ekleme Tarihi: 28.12.2006 - 00:52
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: İMAM-I AZAM'A SORDULAR ''İLMİ NASIL ÖĞRENDİN?''
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -
Paylaşımınız için teşekkür ederim.Acaba bu bilgi sağlam bir kaynaktan mı edinildi acaba ?

Çünkü çok güzel ve örnek bir şahsın yaptığını yapmak yada yapmaya niyetlenmek hepimiz için çok hayırlı olur.Bu yüzden doğruluğunu merak ettim yoksa ki şahsınıza bir lafım yoktur.
Ekleme Tarihi: 27.12.2006 - 23:08
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Allah'tan ( c.c.) bana ikram edilen anlamlı hediye ve hatırlatma
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
Allah'tan ( c.c.) bana ikram edilen anlamlı hediye ve hatırlatma
29 Mesaj -
Askerdeyken bir gun çarşı iznine çıktığımda alış-veriş yapmak için bir Tekel bayiine girdim.İçeri girer girmez karşıma ilk çıkan Şarap, Votka ve Rakı şişeleri oldu.Ayrıca Sayısal Loto, Piyango da cabasıydı.Bu manzara çok canımı sıkmıştı ve zihnimde böyle bir yerden alış-variş yapmanın pek uygun olmadığı kanaati oluşmuştu.

Dükkan sahibi "buyrun" dedi.Ben ona dönerek "sanıyorum yanlış yere girdim" diyerek o dükkandan çıktım ve yürümeye devam ettim.Az ileride gördüğüm bir markete girerek birşeyler içip ferahlamak istedim.Dükkana hafif kilolu bir bayan girdi ve beni gülümseyerek baştan aşağı süzdü.Bende ona aynı şekilde iyi niyetli bir gülümseme ile karşılık verdim ve dükkanın içinde biraz dolaştım.Alış-verişimi tamamladıktan sonra kasaya gidip ücretimi ödemek istediğimde dükkkan sahibi "tamamdır" dedi.

Ben ona doğru şaşkın şaşkın bakarak "anlayamadım"dedim.Dükkan sahibi gülümseyerek "senin aldıklarının ücreti ödendi" dedi.Ben iyice şaşırarak "kim...!!!nasıl yani kim ödedi" diyerek karşılık verdim.O da bana az önce içeri giren bayanı göstererek "bayan ödemeyi yaptı" dedi.

Bende bayana dönerek gülümseyip cevaplanması gereken soruların cevaplarını ara bir şekilde bakınca şöyle cevap verdi "Oğlum bu sana benden bir ikramım olsun.Benimde askerde bir oğlum var seni görünce o aklıma geldi.Bu yüzden böyle birşey yaptım.Lütfen kabul et" dedi.Bende mahçup bir şekilde onun bu ısrarını reddetmeyip gülümseyerek ve dua ederek oradan ayrıldım.

Bu olayda esas olan maddiyat değildi.Her ne kadar asker olsamda maddi sıkıntı içerisinde bulunsamda bu olayın benim açımdan değerlendiriliş tarzı çok farklıydı.Haram olanı satan bir dükkandan alış-veriş yapmamanın bir ödülüydü ve bu ödülü bana veren o bayan değildi Allah ( c.c. ) idi.
Yaptığımın doğruluğunu ispat eden ve içimde hayra dair fikir ve düşüncelerin şekillenmesini sağlayan bir ödül.
Her an izlendiğimizi ispat eden ve bizim Allah ( c.c. ) tarafından gözeltildiğimizi ve hayırlı bir şekilde güzelliklere yönlendirildiğimizi gösteren bir ödüldü.

Rabbim belki bizim nazarımızda çok küçük ve önemsiz olarak algılanabilecek bir olay ile kendi varlığını bana tekrardan hatırlattı.

el-MÜ'MİN, el-MÜHEYMİN, el-VEHHÂB, eş-ŞEKÛR, el-KERÎM, el-VELİYY olduğunu benim anlayabileceğim bil dille bana tekrardan gösterdi.

Aklıma gelen ilk yorum bu oldu ve hemen ardından Allah'a şükrettim.


Bu mesaj 1 kez ve en son LA HAVLE tarafından 26.12.2006 - 18:31 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 26.12.2006 - 18:09
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Umudunu Kaybetmeme Üzerine Ders...
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -
Akadaşım yazmış olduğunuz hikaye çok güzeldi.Bizlere aktardığın için teşekkür ederim.
Ekleme Tarihi: 25.12.2006 - 22:26
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Karikatürler
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -
kahkaha

Sorma Sniper bende bu dertten muzdaribim.Birkaç ay önce bana atılan bir mailde Bill Gates servetini dağıtıyomuş.Bana gelen maili ne kadar çok kişiye gönderirsem mirastan o kadar çok hak alacakmışımkahkaha

böyle maillere kanabilecek insanların varlığına inanamıyorum.

Bana mail atan arkadaşımın savunması ise şöyle:

"Ya çıkarsa ne olur ki bir mail atmaktan"

Bende samimiyetimize dayanarak ona şöyle cevap verdim.

1-İyi bir reklam olur
2-Kuştan borç aldığın zekan ortaya çıkarkahkaha
Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 23:14
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: SOKAKTA GİYİLEN ELBİSEDE YAPILAN YANLIŞLIKLAR
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -
Beyza kardeşim böyle bir araştırmayı ciddiye alıp, sağlam bilgilerle tamamlayıp bizlere aktarabilirseniz çok minnettar olacağım.Bir erkek olarak nasıl giyinmem gerektiği konusunda ciddi hatalar yaptığım kannatindeyim.Kararsiz

İnşallah sizden aldığımız bilgiler bizlere ışık tutacak.

Teşekkür ederim.
Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 15:00
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: bu da bir zeka testi
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -
Ayakkabıcıdan müşteriye 35 YTL lik ayakkabı

Ayakkabıcı'nın bakiyesi kahkaha : -35Ayakkabıcı komşusundan 50 YTL para aldı.

Ayakkabıcı'nın bakiyesi : -35+50Ayakkabıcı 15 YTL yi müşteriye verdi.

Ayakkabıcı'nın bakiyesi : -35+50-15Ayakkabıcı komşusuna 50 YTL ödedi.

Ayakkabıcı'nın bakiyesi : -35+50-15-50


BENİM HESABIMA GÖRE
Genel Toplam : - 50 Zarar.
Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 02:15
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: SOKAKTA GİYİLEN ELBİSEDE YAPILAN YANLIŞLIKLAR
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -
Beyza kardeşim müsadenizle bende birşeyler eklemek istiyorum.Söz sana düşmez derseniz problem değil.

Sokakta denk geldiğin bazı hanımefendilerin bol ve yeterli derecede örtülü olmalarına rağmen çok açık renk giymeleri herkesin ona bakmasına sebep olabiliyor.Mesela sarı ve beyaz gibi renkler.Bir bayanın sokakta bu kadar dikkat çekici bir vaziyette dolaşması ve bu renkte kıyafetlerin giyilmesi uygun mu acaba ?

Benim bildiğim kadarıyla, peygamber efendimiz, beyaz giyinmeyi erkeklere tavsiye etmiştir.düsün

( Mesajınızda bahsetmiş olduğunuz hadisleri göremedim kusura bakmayın )

Keşke bir arkadaşımızda bir müslüman erkeğin nasıl giyinmesi gerektiği konusunda bize sağlam bilgiler verebilse.
Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 01:43
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Karikatürler
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -

Ekleme Tarihi: 24.12.2006 - 01:26
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Amerika'da yılın fıkrası..
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -
Bush için yeterli yakıt toplanmıştır muhakkak.Bende Condoleezza ve Colin için 10 lt bağişliyorum.
Ekleme Tarihi: 23.12.2006 - 18:05
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Karikatürler
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -
kahkaha kahkaha kahkaha

Hanzade3 seninkilerde çok komikmiş.Eklediğin için teşekkürler.
Ekleme Tarihi: 23.12.2006 - 17:55
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Karikatürler
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -Ekleme Tarihi: 23.12.2006 - 15:06
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Kur'an-ı Kerim
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
Kur'an-ı Kerim
29 Mesaj -
Çok yavaş Kur'an okuyorum diyenler yada Kur'an okumasını yeni öğrenenler için ( seslendirmeli ) güzel bir site.

http://www.reciter.org/

( Açılan sayfada, 3 farklı dilde yazılmış olan Reciter yazısı üzerine tıklamalısınız )


Bu mesaj 3 kez ve en son LA HAVLE tarafından 21.12.2006 - 01:39 tarihinde değiştirilmiştir.
Ekleme Tarihi: 21.12.2006 - 01:37
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Selamün Aleyküm
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -
Hoşgeldiniz.
Ekleme Tarihi: 20.12.2006 - 04:51
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Karikatürler
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
29 Mesaj -Ekleme Tarihi: 20.12.2006 - 04:47
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Konu: Karikatürler
LA HAVLE su an offline LA HAVLE  
Karikatürler
29 Mesaj -Ekleme Tarihi: 20.12.2006 - 04:42
LA HAVLE üyenin diğer mesajları LA HAVLE`in Profili LA HAVLE Özel Mesaj Gönder Sayfanın başına dön
Sayfa (2): (1) 2 Devam >
İmzalar göster - Konuları göster

Kategori Seç:  
Sitemizde şu an Yok üye ve 71 Misafir mevcut. En son üyemiz: merve02


Admin   Moderator   Vip   Üye ]

Hayırlı ömürler dileriz.    Bu üyelerimizin doğum günlerini tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu bir ömür dileriz:
SaDeCeDoSTLuK (44), lal_i reyhan (25), metin memet (49), guclu64 (40), aðlagözler.. (43), istilam (40), erenakc (39), orhankebab (49), isra82 (38), salim_sahin (35), p.bahar (38), _SessiZ_SürgüN_ (31), gora34 (49), stafine (50), musabofuhud (34), senolsaid (41), h_samhal (44), nakiates (63), uhut (42), cantürk6167 (49), Muhammed88 (32), bugraaa (36), ali42 (50), xmavilixx (36), AKIFKUCUKAVCI (34), emekli (71), CecenMehmet (49), bizler (43), tembel (49), EVDEKiYABANCI (41), zinnet (50), asamed polat (36), computerbuhara (36), geC_Ce (36), Semnur&Sebnem (36)
24 Saatin Aktif Konuları
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.93366 saniyede açıldı