stromectol generique luvox lopinavir ritonavir kaletra fluvoxamine luvox lyrica marvelon maxalt medrol active mefe basan mefenacide mefenamin meladinine mellaril mellerettes melleril mentax mestinon metaglip metfin metoject metrizol micardis hct micardis micardisplus microgynon micronase micronovum microzide minac 50 minipress minocin miranova mobic mobicox moduretic motilium motrin munobal myambutol myconormin myfortic mysoline naltrexin naprolag

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK EĞİTİMİ » Şiiştt... Amca Kızıyor!..

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Şiiştt... Amca Kızıyor!..
Moderator

4254 Mesaj -
Þiiþtt... Amca Kýzýyor!..
Ülkemizde amcalar, teyzeler, ablalar hiç bitmez... her yerde vardýrlar... sürekli de kýzarlar zaten...
Çünkü bir çocuk ne zaman yaramazlýk yapsa, annesi veya babasý, o kaçýnýlmaz cümleyi söyler:
"Þiþþþtttt... Dur yapma kýzým... Bak amca kýzýyor..."
Amcanýn kýzmasý bir þey deðil de, keþke her þey sadece amcanýn kýzmasýyla sýnýrlý kalsa!..
Amca kýzar... çocuk bildiðini okur..
Teyze kýzar... çocuk bildiðini okur...
Abi kýzar... çocuk yine bildiðini okur...'
Peki bu kadar çok kýzan insana raðmen, niçin çocuklarý­mýz bir türlü istediðimiz gibi davranmaz?
Davranmaz tabii ki... niye davransýn?..
Anne-babalar, çocuklarýyla baþ etmek için üretmiþ aslýnda bu yöntemi... ama tamamen yanlýþ bir uygulama...
Bir anne, çocuðuyla yolda yürürken, alýþveriþ yaparken, parkta oyun oynatýrken, yapýlan yanlýþlýðý durdurmak için, çevredeki insanlardan yardým almaya kalkýnca, iþler yolunda gitmiyor.
Sanki çevredeki herkes öcü... milletin iþi gücü yok çocu­ðu azarlýyor... her önüne gelen kendisine bir þey söylüyor... nasýl bir hayat bu...
Çocuklarýmýzýn kafasýný karýþtýrýyoruz farkýnda olmadan sevgili anne ve babalar... Misafirliðe gittiðimizde, oðlumuz koltuða çýktýðýnda: "Þiþþþt yapma yavrum... bak Fatma teyze kýzar þimdi sana..." dediðinizde, aslýnda oðlunuza ne demiþ oluyorsu­nuz biliyor musunuz?..
Duyduðu bu cümleden, oðlunuzun ulaþtýðý sonuç aynen þudur sevgili dostlar.
"Bak yavrum, koltuða bastýðýnda Fatma teyzen kýzýyor... Fatma teyze yanýmýzdayken koltuða basma... odadan çýktýðýn­da veya onun görmeyeceði yerlerde korluða basabilirsin..."
Evet... aynen böyle anlýyor hem de...
Çocuðu vazgeçirtmek için söylediðimiz bu cümlenin so­nuçlarýný tek tek gözden geçirelim isterseniz...
Öncelikle bu cümle, çocuðun "otokontrol" mekanizmasý­ný alt üst eder. Hani þu halk arasýndaki söylemimizle "Ýrade" dediðimiz mekanizma. Çünkü çocuða, Ayþe Teyze, Ahmet Amca gibi kiþiler iþaret edildiðinde, ister istemez kiþilere gö­re hareket etmeye baþlayacaktýr.
Ahmet Amca kýzýyor... koltuða çýkmayayým...
Fikret Amca kýzmýyor... Ooohhh yaþadýk... koltuklarýn tepesinden inmeyeyim...
Fatma Teyze mutfaða gitti... o gelinceye kadar bastýðým kârdýr...
Özdenetim, otokontrol, irade, kendini tutma...vb. gibi çeþitli isimlerle adlandýrdýðýmýz sistem çöküyor böylece... hatta adý ne olursa olsun fark etmez aslýnda... önemli olan çocuðun kiþiye odaklý davranmayý huy edinmesidir.
Çocuk kiþiye odaklý davranmayý huy edinince, büyüdü­ðünde "Nabza göre þerbet veren..." diye nitelendirdiðimiz, iki yüzlü bir kiþilik geliþtirme yolunda hýzla ilerleyecektir de...
Doðrusu ne peki?..
Doðrusu... eþya ve nesne kullanýmýný iþaret eden uyarýlardýr... yani:
"Hiii... benim tatlý oðlum... koltuða basýlmaz... koltukta oturulur... yerde yürünür... hadi hemen in aþaðýya koltuða zarar vermeyelim oldu mu... aferin benim yakýþýk­lý oðluma..." gibi bir ifade kullanmak...
Markettesiniz... yiyeceklere saldýrýyor...
"Þiþþttt... yapma kýzým... bak görevli amca kýzýyor... do­kunma bakayým onlara..." deðil...
"Tatlý kýzým... dokunursan raftakiler dökülür... bak ne kadar güzel sýralamýþlar... hem de bizim için... biz güzel görelim diye... þimdi dokunup dökersek üzülürler... yazýk olur... uzaktan bakalým oldu mu? Merak ettiklerini söyle, ben sana veririm... " vb. gibi duruma uygun bir ifade ile...
Böylece evladýmýzýn zihinsel süreçlerine önemli bir katký­da bulunmuþ oluruz. Kiþiye göre deðil, nesneye göre hareket etmeyi öðretmiþ oluruz. Muhakeme yeteneklerinin geliþme­sini saðlamýþ oluruz. Benzer durumlarda, benzer sonuçlar çý­kararak, kendiliklerinden zarar vermemeyi öðrenmelerine vesile olmuþ oluruz.
Ayrýca.... Bence en önemlisi... BÝZE GÜVENMEYÝ ÖЭRENMÝÞ olur çocuðumuz...
Siz sürekli amca kýzar, teyze kýzar dedikçe, kýzýnýzýn ve oðlunuzun size olan güvenini yitirdiðini biliyor muydu­nuz....?
Hemen þöyle düþünmeye baþlýyorlar:
"Sen ne biçim bir annesin ki, senin yanýnda olduðum jje herkes bana kýzýyor... beni hiç korumuyorsun... kendimi yalnýz ve korumasýz hissediyorum..."
...ve böylece ya saldýrgan bir yapý geliþtiriyorlar... ya da .kapanýk bir yapý...
Þimdilik bu kadar diyelim... özellikle size olan güven kýs­mý önemli olduðu için, ön hatýrlatma yapýp býrakayým...
Siz ilk kýsmý içinize sindiredurun... devamýný yazmaya devam edeyim ben de...ÝNÞAALLAH...
Yazar: Mehtap Kayaoðlu

Gönderen: 04.10.2010 - 11:47
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_farandag_ su an offline _farandag_  
65 Mesaj -
.......ellerinize saglýk taa....

her zaman bu mantýk cumleyý luracak sabýr ve psýkolojý uzerýmýzde olacagýný hýc sanmýyorum bazen týrlattýgýmýz anlarda ustune ustune gelen yaramazlýklara hadý bakalým guzel cumle kur tehdýt etmeden korkutmadan býr sey yaptýr...

ýsýn sakasý gercetende cocuk yetýstýrmek cok cok zor ýs ...ama neye gore zor...
hedefýmýzde nasýl býrcocukvar nasýl olmasýný planlýyoruzda neye gore zorlugunu býcýyoruz..

býr kere anne baba olmak kolaymý ký..

býz anne baba olmadan cocuk yetýstýrme sorumluluguna dusunce cocugu ya cevre yetýstýryor ya arkadas okul....

bence evlýlýk oncesý saglýk kontrolu gýbý yada ehlýyet kursu gýbý evlenme ve hatta cocuk bakma yetýstýrme kurslarýnýn mecburý olmasý ...oolmadý her ýký sendebýr tekrar egýtýme tabý kurlarý baslatýlabýlýr heryasýn ayrý býr kursu olmalý ..nasýl ký cocuklar 7 hatta sýmdý 6 ya anasýnýfý mecburý oldu anne ve babayada devlet parasýz anne baba egýtýmýný belýrlý surede verýlmelý dýye dusunuyorum...

temel býlgýyý yukardaký gýbý alan anne baba ýste bu koltukta zýplanmaz oturulur cumlesýný ve buna benzer butun cumlelerý zýhnýne yerlestýrdýgý egýtým programý ýle yapmaya ve daha kalýtelý nesýl yetýstýrmeye vesýle olur...

sýmdý bu yazý býrcogumuza kýsa surelý haklý boyle olmalý dedýrtsede besdakýka sonra yýne kýzdýrýp korkutma susturma teknýgý olarak yýnelenecek..

...konu guzel umarým hayýrlý nesýller yetýstýröek ýcýn hepýmýz ýslamýyetýn cocuga bakýs tarzý ve seklý ýle cocular yetýstýrýp hayýrlý evlatlarý hayýrlý nesýllere ugurlarýz..
selam ve dua ýle
Gönderen: 04.10.2010 - 21:22
Bu Mesaji Bildir   _farandag_ üyenin diger mesajlarini ara _farandag_ üyenin Profiline bak _farandag_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 567 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ayhan demirhan (42), milli (55), Faruk85 (39), buyukdere (50), akgulhassan (56), resulkol (42), aldirma_reis (45), cengiz__11 (45), musabbinumeyr (46), _rAbia_ (35), HACIBUBA (38), ergunoynamaz (67), emisya (43), cavittacir (47), arslanmurat1 (46), Ben_Neyim (45), hatipoglu (45), PinarKecik (46), Ugur_K (44), hami_74 (37), ust_mimar (41), Muhlise (43), lifos (49), osmanli (41), @tuba@ (39), oguzada (47), tolga67 (49), zoris (45), aydinhasan (45), ilkay turan (53), Muhammedbilal (35), burhann1 (41), esmafeyzaunal (43), havzanur (36)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54538 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.