generique colchicine stromectol chloroquine generique kaletra generique kaletra fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » Tüm arkadaşlık dostluk adına sevgi emek ister ( insana)

önceki konu   diğer konu
8 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Hüzünlü_gurbet su an offline Hüzünlü_gurbet  
Tüm arkadaşlık dostluk adına sevgi emek ister ( insana)
138 Mesaj -
Bir varmýþ bir yokmuþ,insanoðlu bir gün arkadaþlýk ve dostluk kavramýyla tanýþmýþ,insanoðlu arkadaþ ve dost kavramýnýn ne iþe yaradýðýný insan hayatýnda gerek olup olmadýðýný henüz bilmediklerinden bunun ne anlama geldiðini bilmediklerini fark etmiþler.
Ýnsanoðlu kendini geliþtirmek için,daima bazý olgularý hayatlarýna ,yaþamlarýna dahil edip geliþme isteklerini uygulamaya baþlamýþlar,önce arkadaþ nedir?...Düþünmeye baþlamýþlar,
kendi aralarýnda yaþadýklarýný incelemeye baþlamýþlar kimi insanlar bir baþka insanla çok zaman geçiyor,onunla konuþtuklarýný baþka insanoðluna anlatmýyor,ne zaman birinin sýkýntýsý olsa diðeri onun yardýmýna koþuyor, bu görüntüyü diðer insanoðlu pek anlýyamamýþ neden böyle yapýyor bunu kavramakta çok zorluk çekiyorlarmýþ.
kavramakta zorluk çeken insanoðlu paylaþýmý yardýmlaþmayý bilmeden sadece gün geçirmek menfatlerini karþýlamak için bir araya gelen insanoðullarý hiçbir zaman uzun süren birliktelik yaþýyamadýklarý için sýk sýk yalnýzlýktan þikayet eder olmuþlar.Düþünmeye tekrar baþlamýþlar nerde yanlýþ yaptýk?...Diye
O çok iyi anlaþan arkadaþlar,arkadaþlýklarýný ilerletme çabasýyla bir çok þey paylaþýrken,gün gelmiþ arkadaþ anlamýndan farklý baþka bir kavramý hissetmiþler ve merak etmiþler bu kadar paylaþtýklarýndan sonra bu yeni kavrama ihtiyaç varmýydý acaba?...Düþünmeye baþladýlar.
Arkadaþ olarak paylaþýma,yeni duygular eklenmeye baþlanmýþ,öyle yoðun duygu oluþmuþ artýk hayatlarýnýn içinde yer almaya baþlamýþlar daima birbirlerini arar sorar bir halde ve tüm ailenin fertleriyle bile ilgilenmeye baþlamýþlar karþýlýklý,görmedikleri zaman endiþe ve korkuya kapýlýp bir an evvel arkadaþýna nasýl ulaþacaðýnýn telaþýný tanýmaya baþlamýþlar insanoðlu ve hayatlarýnýn içine yeni bir kavram daha girmiþ bunun adýna da dost demiþler.
Ýnsanoðlu zamanla çok geliþtirmiþ kendini arkadaþlýk, dostluk kavramlarýna ne kadar katký yaptýklarýný,ne kadar geliþtirdiklerini bu güne bakýp bir daha üzerinde düþünülmelimi?...Evvet

Hepimizin aradýðý huzur!..Etrafýna huzur saçan,gözlerinin içi gülen insanlar,olsun istiyoruz yaný baþýmýzda,hani þu esklerin tabiriyle,öyle arkadaþlar doslar arýyoruzki,ömrümüze ömür katsýn!..onlarý yalnýz bu dünyada deðil,öbür dünyada da isteyelim,yani ahretliðimiz olsun

Bir gün bunalýrsan,sýkýntýný paylaþmak istersen
BENÝ ARA
Ýki elim kanda olsa gelirim,sýkýntýlarýný yok ederim
Bir gün aðlýyacak gibi olursan da
BENÝ ARA
Seni belki güldüremem ama, Söz veriyorum,
Seninle birlikte aðlayabilirim,Bir gün uzaklara kaçmak istersen
Beni aramakta çekinme,seni belki durduramam ama,
Senle birlikte koþabilirim
Bir gün yüksek bir köprüden,atlamaya kalkarsan da
ARA BENÝ
Seninle birlikte atlýyamam
AMA
Aþaðýda bekler,seni tutabilirimbir gün her hangi bir konuda
Kararsýz kalýrsan
ARA BENÝ
Seni Senden fazla düþünür,sana fikirler verebilirim.
Bir günkimseyi dinlememeye,karar verirsen de
ARA BENÝ
Aðzýmý açmayacaðýmý,söyleyemediklerini bile
Dinliyeceðim bil;..
Bir gün Beni üzdüðünü düþünürsen de çekinme yine
ARA BENÝ
Göreceksin
Sana kýyamam kýzamam üzmem seni
Bir gün beni ararsan ve benden,karþýlýk alamazsan
SÖZ VER
O zaman sen ulaþmalýsýn bana,Çünkü
O zaman bir MELEÐE gereksinim duyduðumu bilmelisin
Seni Seviyorum DOSTUM

Dostluklarý bu güzel dizelerdeki gibi yaþamayý kaç kiþi baþarabiliyor acaba?
Ýnsanlar dostluktan ne anlýyor acaba? Bunu bir anlamak lazým ben insanlarýn çoðunun bu dostluk kavramýný çok iyi anladýklarýný sanmýyorum.Her kes arkadaþ olabilir ama DOST olmayý baþarmak çok EMEK ister.Sevgi emek ister.Dostluk emek ister.

Kalite sadece kiyafet alýmýnda kulanýlan bir kelime deðildir.dostluk da kaliteli yaþanýrsa uzun ömürlü olur ,ama günümüzde her þeyi çabuk tüketiðimiz gibi insan iliþkilerini de hem kalitesiz ve çabuk tüketen bir toplum olarak bunun sýkýntýsýný çok yaþar olduk,insanlar bir birine güvenemez oldu.Ben arkadaþlýk ve dostluk adýna çok þanslý buluyorum kendimi ve çok zenginim DOSTLUK adýna.Çok dostum yok ama var olanlarla çok zenginim ben dostlarýný yüreðindeki en güzel çiçek bahçesinde taþýyan biriyim.Yukarýda yazdýðým dizelerdeki gibi dostluðu yaþýyan biriyim. Bu çiçek bahçesinde yanlýþlýk yapan dost olursa onlar bile kýrýlmaz, onlar bir zamanlar dost gibi göründükleri için deðil insan olduklarý için özen gösterilir ben de.Diyorum ya ben dostlarým sayesinde dünyanýn en zengin insanýyým.Bu yazýmý yazma gereði gördüm her kes benim dostum olmaz dostum olanda bensiz yaþýyamaz çünkü ben her derdi ve zor gününlerinde yanlarýndayým.Ýyi günlerinde yanlarýnda olmak tabiî ki mutluluk verici ama zor günlerinde onlarýn acýlarýyla yaþamak iþte DOST luðun anlamý bu.
Bu yazýyý neden yazma gereði duydum kýsaca deðinmek isterim.
Bir zamanlar dost olarak yüreðimdeki çiçek bahçesine girenlerden,çiçeklerime zarar verdiklerini gördüðümden insan olduklarý için deðer veriliyor ve incitilmiyorlar bu sebeple, gerçek dostlarýmýn isimlerini yazmadým.Umarým hepiniz benim yüreðimde çiçek bahçesinde yaþýyan dostlarýmdan olursunuz ve o dostlar gibi dostlara sahip olursunuz.

Arkadaþlýk Dostluk Emek Ýster,SEVGÝ EMEK ÝSTER.Sevgi Zenginliðinin Hazzýna Ulaþmanýz Dileðiyle....

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son Hüzünlü_gurbet tarafından, 21.09.2010 - 18:08 tarihinde.
Gönderen: 21.09.2010 - 17:59
Bu Mesaji Bildir   Hüzünlü_gurbet üyenin diger mesajlarini ara Hüzünlü_gurbet üyenin Profiline bak Hüzünlü_gurbet üyeye özel mesaj gönder Hüzünlü_gurbet üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rifat56 su an offline rifat56  
5108 Mesaj -
Tüm arkadaþlýk dostluk adýna sevgi emek ister ( insana)
ister ya istemesine,
emek veren Dost nerde,
sadece dillerde,
gönüllerde,
gerçekte nerde...?
yok...!!! yerde.

Dost denilen sözde deðil,
Özde,
Yürekte,
Kalpte olmalýdýr..

Gönderen: 14.02.2011 - 13:23
Bu Mesaji Bildir   rifat56 üyenin diger mesajlarini ara rifat56 üyenin Profiline bak rifat56 üyeye özel mesaj gönder rifat56 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
5108 Mesaj -

Dost kimdir biLirmisin?
Çýkarsýz seven,canýný veren
Seni sözde deqiL,yürekLe sevendir.

DostLuk nedir biLirmisin?
Sadece iyi qününde deqiL
Daima,her an yanýnda olmaktýr.
BirLkte qüLüp brLkte aqLamak,
Her anýnda hiç düþünmeden
Ansýzýn kapýsýný çaLabiLmektir dostun.
Ýhtiyacýn oLduqunda yanýnda bitmeLidir þüphesizce
HÝçbir enqeL tanýmadan,
Kim ne der diye aLdýrmadan,
Peþinden qitmektir dostunun

DostLuk nasýL 1 duyqudur biLirmisin?
1bakarsýn içindeki sevqi voLkan oLmuþ aLevLenmiþ
ZamanLa büyür bu voLkan
Ve dostLuktan öte kardeþ qibi oLur insan
Senin mutLuLuqun onun mutLuLuqu,
Onun hüznü senin hüznün oLuverir.
Hep yanýnda oLmak istersim
Derdin oLduqunda boynuna sarýLýp,
Sýcacýk dostLuqunu hissetmek istersin
Ondan ayrý kaLdýqýnda,
SaatLer çekiLmez oLur senin için
Gece sýcacýk yataqýna yattýqýnda
Seni mutLu eden tek þey
Onun varLýqýný,
Yanýnda oLamasada,yüreqiyLe seni sevdiqini biLmektir.
Ve dostLuk o kadar qsL 1 duyqudur ki…
YýpratmamaLýdýr bu duyquyu yaþamayý biLmeLidir.
Ya dorukta yaþamaLýsýn dostLuqu
Ya da hiç buLaþmamaLýsýn o masum,temiz duyquya…

Gönderen: 14.02.2011 - 13:25
Bu Mesaji Bildir   rifat56 üyenin diger mesajlarini ara rifat56 üyenin Profiline bak rifat56 üyeye özel mesaj gönder rifat56 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
138 Mesaj -
Terentius, “Onunla her þeyi paylaþmak zevkinden mahrum kalýnca, hiçbir zevki tatmamaya karar verdim” demiþ, yitirdiði bir dostunun ardýndan.

Nasýl bir insandan bahseder Terentius?

Karþýsýnda zavallý gibi görünmekten korkmadýðýmýz, bizi deðiþtirmeye deðil zenginleþtirmeye çalýþan, yargýlayan deðil, kendimizi sorgulamamýza yardýmcý olan biri midir yitirilen? Sabahýn 3′ünde çaldýðýmýz kapýsýný açtýðýnda, tek kelime etmeden kollarýna atýlýp aðlayabileceðimiz bir insan mýdýr? Terentius’un acýsýný bu þekilde dillendiren?

Nedenlerini merak etse de, göz yaþlarýmýzýn dinmesini bekleyecek kadar anlayýþlý, titrek sesimiz ve telaþlý cümlelerimizi sükunetle dinleyecek kadar sabýrlý, acýmýzýn bir kýsmýný kendine yük edinecek kadar cömert ve yürekli insanlar mýdýr dost diye seçtiklerimiz?

Sadece sohbeti deðil, sessizliði de sýkýcý olmayan; yalnýzlýðýmýzý unutmak için varlýðý, eksikliðini hissetmemiz için yokluðu kafi gelen insanlara mý dostum deriz?

Baþýmýza gelen güzel bir þeyin coþkusu yüreðimize sýðmadýðýnda, saate aldýrmayýp telefona sarýldýðýmýz ve karþýmýzdaki uykulu sese “Kulaklarýna inanamayacaksýn!” diye baðýrdýðýmýzda, “Sabahý bekleyemez miydin?” demeyen biri midir gerçek bir dost?

Güzel bir film izlediðimizde, keþke O da olsaydý dediðimiz, okuduðumuz bir kitaptan bahsedebildigimiz ve en mahrem sýrlarýmýzý anlattýktan sonra rahatça uykuya dalabildiðimiz bir sýrdaþ mýdýr yoksa ?

Konuþurken gözlerimizi kaçýrmadýðýmýz, kendimizi saklamadýðýmýz ve yüzümüze en acý gerçekleri haykýrýrken bile darýlmadýðýmýz yalnýzlýðýmýz mýdýr dost dediðimiz insanlar?

Ne bileyim, ayný fikirde olmasak da uzlaþabildiðimiz, köprüleri atmadan da tartýþabildiðimiz, her savaþtan birlikte ve biraz daha güçlenmiþ baðlarla çýktýðýmýz insanlar mýdýr dost payesi verdiklerimiz?

Tanýdýðýmýzý sanýrken, daha keþfedilmeyi bekleyen nice el deðmemiþ duygular ve düþünceler taþýdýðýný gördüðümüz; sürekli bizi saþýrtan kendimiz midir onlarda sevdiðimiz?

Aristo haklý mýdýr; “Dostluk bir ruhun iki ayrý bedende yaþamasýdýr” derken ve Terentius, baþka bir bedende topraða verdiði ruhunun yaþýný mý tutmaktadýr?

Paylaþtýðý her þeye ölüm de mi dahildir?

Acaba, neyi kaybedeceðini, dostu ölmeden önce fark etmiþ midir?

Ya biz; her þeyi paylaþmanýn, iddialý ve gerçek dýþý geldiði günümüzde, sahip miyiz gerçek bir dosta?

Ya da adýmýzýn önüne dost sýfatý koyan insanlar var mýdýr hayatýmýzda?

Yoksa kendimizi sevmeyi baþaramadýðýmýzdan, þaþýrýyor muyuz bizi sevdiðini söyleyen birinin varlýðýna, inanamýyor muyuz yanýmýzda kalmasýna ve uzaklaþtýrýyor muyuz içten içe bizi sevmesini istediðimiz insaný kendimizden?

Ve bir gün, bir el daha kayýp gittiðinde avuçlarýmýzdan, kendi mezarýmýzýn baþýnda aðlayacaðýmýzý biliyor muyuz?

Ýþ iþten geçmeden önce teþekkür edebiliyor muyuz sevdiðimize, hiç deðilse bizi sevdiði için…

Gönderen: 15.02.2011 - 17:50
Bu Mesaji Bildir   Hüzünlü_gurbet üyenin diger mesajlarini ara Hüzünlü_gurbet üyenin Profiline bak Hüzünlü_gurbet üyeye özel mesaj gönder Hüzünlü_gurbet üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
5108 Mesaj -
Silah çýktý mertlik bozuldu denildi,,

Para çoðaldý Dayýlýk bitti denildi,

Sanal aleminde MSN çýktý Mektup unutuldu denildi,

Facebook çýkarýldý MSN arka plan denildi,

Maskeler çoðaldý Dostu bulmak zor denildi...

Ne olacak bizim halýmýz ....

Hayýrlýsý olsun...

Her þey gönlümüzce olsun...sevinçligöz kırpma

Gönderen: 25.03.2011 - 14:49
138 Mesaj -
Amin...

Dua,dua,dua
Huzurun Dilendiði,umudun Tükenmediði
Acinin Paylaþildiði,hastaliðin Anlatildiði
çareler Arandiði Yerdir Burasi.
Tek Yürek Olmanin Adresi
Onlar Yüzler Binlerce Dualarin Okunduðu
Meleklerimizin Bitane' Olduðu
Ablasi Kardeþi Abisi Ile Herkesin Dost Olduðu
Yerdir Burasi.
Sevenlerin Yanik Sesleri,annelerin Aðlayiþlari
Babalarin Dualari,kardeþlerin Aminleri
Yaptiði Yerdir Burasi .
Dua Dostluðu Nedir Bilirmisin ?
Dua Dostluðu Yürektir .
Yüreðin Güzelliðidir.
Yüreðin Berrakliðidir.
çikarsizdir .
Menfaat Aramaz Dua Dostluðu .
Sende Umudunun Tükendiðini Düþünüyorsan Koþ Dostum Koþbaktabul
Sana Bir Dua Eden Olsun
Sen Birine Dua Et!
Bilmezsin Hangi Kirik Gönlün Duasidir Karanliklari Aydinlatan,
Sana Ummadik Kapilar Açan
Bilmezsin Kimin Için Ettiðin Duadir ,seni Böyle Ayakta Tutan
Dualarda Buluþalim...
Daim Dualaþalim ...

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son Hüzünlü_gurbet tarafından, 26.03.2011 - 22:59 tarihinde.
Gönderen: 26.03.2011 - 22:55
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
ALLAH razý olsun Kardeþlerim.

Sana hakîkî dost lâzým ise
Muhammed Sâhib-üd-Devîle hazretleri evliyânýn büyüklerindendir. Hayâtý hakkýnda fazla bir bilgi yoktur. 1376 (H.778) tarihinde vefât etti. Ýlimde ve tasavvuf hallerinde engin bir deniz gibi idi. Çok kerâmetleri görüldü... SUYU ÇEKÝLEN KUYU!..
Þöyle bir hâdise anlatýlýr:
“Babasý ona bir kuyu baðýþladý. Fakat daha sonra vazgeçerek o kuyuyu geri aldý. Bir kýsým insanlar, o kuyudan su çekmek için yanýna gittiklerinde, suyunun çekilmiþ, kupkuru ve içinin kaya parçalarý ile dolu olduðunu gördüler. Gelip durumu babasýna anlattýlar. Babasý, kuyunun bu hâle gelmesine kendisinin sebeb olduðunu anladý ve o kuyuyu tekrar oðluna baðýþladý. Sâhib-üd-Devîle kuyunun baþýna geldiðinde, kuyunun eski hâli üzere su dolu olduðunu gördüler...”
Sâhib-üd-Devîle hazretleri, vefatýndan önce oðluna yaptýðý vasiyetinde þunlarý söyledi:
“Ey oðul! Sana sadâkat, baðlýlýk iddiasýnda bulunanlarýn, yaptýklarý iyilikleri baþýna kaktýklarýný görürsün. Çünkü sadâkat ve baðlýlýk adýna yaptýklarý az bir iyilik karþýlýðýnda aðýr, pek fazla bir hizmet ve karþýlýk beklerler, çok þey ümid ederler. Bu ümitlerine bir defa olsun müsâde etmezsen derhal, gösterdikleri sevgi, sadâkat ve baðlýlýklarýný býrakýrlar. Çok defa onlarýn isteklerinden yakaný kurtaramaz, arzularýnýn hâsýl olmasý yolunda boþuna dînini ve þerefini fedâ etmiþ, yüz suyu dökmüþ olursun.

“ONU KENDÝNE TERCÝH ET!..”
Ey oðul! Eðer sana hakîkî dost arkadaþ lâzým ise, Allah için sevenlerle beraber ol. Böyle kimselerden dostluk ve kardeþlik baðý kurduðun kimseye, muhtâc olduðunda ihtiyacýndan fazla malýn varsa ver. Yahud onu kendinle beraber tut veya kendine tercih et. Beraber olduðunuzda ve arkasýndan ayýplarýný ört ve gizle. Kusuru olduðunda sabýr ve tahammül et. Hayatta iken ve vefat ettiðinde onu hayýrla an...
Nefs, hevâ, nefsin arzu ve istekleri, þeytan ve dünya, insanýn dört düþmaný olup, herbirine karþý kullanýlacak harb âletleri vardýr. Nefsin silahý tokluk, hapishanesi açlýktýr. Hevânýn silahý, çok konuþmak; sukût, konuþmamak ise, onun zindanýdýr. Dünyânýn silahý insanlarla fazla berâber olmak, onlar arasýnda fazla bulunmak, çâresi yalnýzlýk ve onlardan uzak kalmaktýr. Þeytanýn silâhý gaflet yâni Allahü teâlâyý unutmak; ona karþý tedbîr, Allahü teâlâyý anmak ve hatýrlamak, O’nun büyüklüðünü düþünmektir. Zikir, Allahü teâlâya kavuþmakta en kýsa yoldur...”
Vehbi Tülek
Gönderen: 27.03.2011 - 14:59
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
5108 Mesaj -
Hüzünlü gurbet haným Dünya zaten Dualar sayesinde ayakta duruyor...Dularýnýzýn makbul olmasý dileðiyle

Dünya için yalan derler,

Sanal için yalan derler,

Rüya için yalan derler,

Dost için yalan derler,

Oysaki gerçek...

Kiþi veya kiþilerin sadece görmek istedikleri çýkýyor sonuçta, nasýl bakýyorsa ve anlýyorsa kiþi öyle görür ve anlar.

Dünyadaki Dost için 99 doðru yapýlsýn 1 yanlýþ yapýlsýn bir yanlýþ ile doksandokuz doðru tek kalemde silinebiliyor çoðunluk tarafýndan, istisnalar hariç.

Zaman öyle bir zaman...Menfaat ön safada denge bozuk gösteriyor teraziler yanlýþ tartýyor...

Kul ile ALLAH arasýndaki Dostluk, sadece Kul ve ALLAH arasýndadýr. Bunda þüphe yoktur...

Muhammed Sâhib-üd-Devîle hazretlerinin oðluna vasiyet ettiði gibi davranmak, karlý olacaðmýzý gösteriyor, heleki bu zamanda...sizdende ALLAH razý olsun Muhtazaf beyefendi.

Öyle bir devir ki hiçbir arkadaþýn senden hoþnut deðil. Ve öyle bir devir ki hiçbir dostun sana dürüst ve gerçek dost deðil ==> Hz Ali

Mutlu kalýnýz...
Gönderen: 28.03.2011 - 15:53
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 799 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
1732 üye ile 14.01.2023 - 16:03 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
hircin (32), ayazdabirciftyu.. (38), arif_unal (64), lyoonn (46), ergali595 (42), FatihCgdm (38), kirenli (56), *imam_hatipli* (33), Muhsin B. (36), sezer74 (50), recepguducu (50), kenan_kygn (68), tek_1 (44), ajanpenny (46), basketcikid (34), sigat37 (37), erzincani (45), yasemin_nl (36), yosun (40), toprak_67 (45), By_Digital (38), gur (36), MustafaGED&Yacu.. (60), ademyildiray (49), ibrahimdzn (37), muka2828 (44), hagere (39)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 1.07987 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.