fluvoxamine kaletra generique stromectol generique stromectol generique kaletra super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » SERBEST KÜRSÜ » Ah Yusuf!

önceki konu   diğer konu
6 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Ah Yusuf!
Moderator

4254 Mesaj -
Ah Yusuf!

Küçük Yusuf!
Melek yüzlü Yusuf! Rüyanda gördüklerin çok mu korkuttu seni?
Hemen babana koþtun. Baban anladý, uyardý seni Yusuf.
Baban ve senden baþkasý bilmiyor sandýn rüyaný.
Kardeþlerinin rüyandan haberi olduðunu, seni bu kadar kýskandýklarýný bilseydin, gider miydin hiç onlarla?
Ah Yusuf!
Aðabeylerin sana kötü davranýnca çok mu korktun?
Baban anladý da seni, kardeþlerin anlamadý.
Anladýlar belki de ama iþlerine gelmedi.
Yusuf’a boyun eðmek. Kuyuya atýlmaktan çok, kuyuya atanlarýn aðabeylerin olmasý yaralamýþtýr yüreðine. Aðabeylerine deðil, sana rüyayý gösterene sýðýnmýþ olman dýþýnda seni rahatlatacak hiçbir þeyin yoktu.

Ah Yusuf!
Nasýl dayandýn o kuyunun karanlýðýna? Biliyorum!
Sen, sana rüyayý gösterene teslim olmanýn gücüyle dayandýn gecenin karanlýðýna da, kuyunun sessizliðine de. O nasýl bir teslimiyet be Yusuf?
Kendimi senin yerine koydum be Yusuf.
En yakýnýn bildiðin aðabeylerin tarafýndan kuyuya atýlma duygusunu ben yaþasaydým, ne hissederdim?
O kuyu da sen deðil de ben olsaydým. Gecenin zifiri karanlýðýnda, yapayalnýz...
Kuyu, Yusuf, karanlýk, gece…
Kuyunun baþýnda sesleri duymaya baþlayýnca ne hissettin Yusuf!
“Rabbim beni kurtaracak!” diye sevinmiþsindir.
Kim olsa sevinir.
Kapkaranlýk ve yapayalnýz geçen birkaç gecenin ardýndan, kuyuya salýnan ipi görünce, kim bilir ne kadar þükretmiþsindir.

Ah Yusuf!
Nereden bileceksin, kuyudan kurtuluþun sonunun, köle pazarýnda biteceðini?
Senin gibi bir güzelin güzelliðini göremeyen kör gözler, seni satmaya nasýl kýydý Yusuf?
Yusuf’un güzelliðini göremeyen gözlere yazýklar olsun.
Ne hissettin köle pazarýnda satýlmak için beklerken?
Sana bakan gözlerden utandýn mý?
Pazardan bir mal seçer gibi sana bakan gözler, seni utandýrdý mý?
Biliyorum be Yusuf, biliyorum.
Sen, seni kuyuda yalnýz býrakmayana sýðýndýn.
Satýlmak nasýl bir duygu be Yusuf?
Biri diðerine para ödeyerek seni satýn alýnca ne hissettin?
Satan bilseydi seni, satan anlasaydý sende ki yüreði ve imaný, satanýn gönül gözü kör olmasaydý, seni o kadar ucuza satar mýydý?
Tüm hayatýný kurtaracak bir parayý almak için, hayatýnýn en büyük fýrsatýnýn eline geçtiðini anlayamadý gönlü kör adam.
Ya seni parayla satýn aldýðýný sananlar?
Senin hak ettiðin bedeli ödediklerini mi sandýlar?
Dünyanýn tüm altýnlarýný bir araya getirseler, senin saçýnýn telinin bedelini ödeyemeyeceklerini bilmiyordu zavallýlar.
Ya sen Yusuf?
O küçük o çocuk yüreðin ne hissetti?
Babanýn kucaðýndan kuyuya, kuyudan köle pazarýna, köle pazarýndan saraya seni getirene þükretmiþsindir, saraya girince.

Ah Yusuf!
Nerden bilecektin ki, kuyudan daha zor günlerin seni sarayda beklediðini?
Aþk ve iftira ile imtihan edileceðini bilseydin, çýkar mýydýn o kuyudan Yusuf?
Züleyha’nýn bakýþlarý eritti mi senin genç yüreðini?
Herkes sana hayrandý be Yusuf.
Hiçbir þey hissetmemiþ olamazsýn.
Odanda yapayalnýzken kapýdan içeri giren Züleyha’ya karþý kalbin boþ olmadýðý halde, nasýl frenledin duygularýný Yusuf?
O nasýl bir iman be Yusuf!
O nasýl bir ALLAH korkusu ki, ALLAH’tan baþka hiç kimsenin seni göremeyeceði yerde, gönlünün boþ olmadýðý bir güzele, ALLAH için “Uzak dur benden!” diyebilmek…

Ah Yusuf!
Sultan tahtýnda oturan bir güzele, köle Yusuf olarak bile “Hayýr!” diyebilmek!
Ben seni nasýl anlayayým?
Bu imaný nasýl anlatayým be Yusuf!
Ben ki küçük imtihanlarý bile kaybeden bir zavallýyým.
…ve iftira!
Sen günahtan ALLAH’a kaçtýn.
Ancak seni günaha davet edenler, senin ona saldýrmaya çalýþtýðýn iftirasýný attýlar sana.
Masum olduðunu, kuyuda sýðýndýðýn ALLAH’tan baþkasý bilmiyorken, sana iftira attýlar. Sen ki, insanlýk tarihinin namus abidesi…
Namus abidesine namussuzluk iftirasý attýlar.
Gömleðini bile görmemezlikten geldiler be Yusuf.
Gömleðinin arkasýnda ki yýrtýða raðmen, seni suçladýlar.
Herkes sana “namussuz” gözüyle bakarken sen bu iftiraya nasýl dayandýn be Yusuf?
Kendimi senin yerine koyuyorum da nefesim kesiliyor be Yusuf.
Bana iftira atsalar, o evde, o apartmanda, o mahallede oturabilir miyim?
“Yarabbi bu nasýl adalet?” diye isyan eder herkes, iftira karþýsýnda. Ama sen “ALLAH!” deyip zindana girdin be Yusuf.
Herkes güzelliðini hayran iken, herkes ahlakýna hayran iken, sana namussuzluk iftirasý atanlarýn verdiði ceza ile zindana girdin be Yusuf.
Zindanda neyi düþündün de rahatladýn Yusuf?
Zindanda ki ilk gece ne hissettin be Yusuf?
Biliyorum yine O’na sýðýndýn.
Bu nasýl bir iman be Yusuf?
Zindanda yapayalnýz, karanlýk geceler…
Rüyan ile baþlayan yolculuðun zindan da mý sona erdi diye düþündün?
Baban mý geldi aklýna?
Ya aðabeylerinin ihaneti? Kuyu mu daha karalýk geldi sana zindan mý?
Keþke kuyu da kalsaydým da bu iftirayla zindanlara düþmeseydim dedin mi hiç?
Bunlar benim gibi aciz ve günahkarlarýn sitemleri olurdu.
Sen hep “O beni görüyor!
O beni biliyor!” diyerek dualarla huzur buldun hep.
Yüreðinde nasýl bir iman var ki, zindanýn karanlýðýný aydýnlattýn!
Sen zindanda Züleyha sarayda…
Sen “ALLAH!” diyerek güldün, Züleyha “Yusuf!” diyerek aðladý.
Sen zindan da acýyla eriyeceðine, Züleyha eridi sarayda…
Ýþte Ýman, iþte teslimiyet…
Seni zindana atanlar, seni Mýsýr’a Sultan yapmak zorunda kaldýlar.
Seni acýyla, iftirayla, zindanla imtihan eden, bu sefer Sultan olarak imtihan etmek istedi belki de.
Zindandan saraya Sultan olan herkes þýmarýr.
Ama sen yine þýmarmadýn Yusuf.
Kuyuda, zindan da kime nasýl teslim olmuþsan, Sultanlýk makamýnda da o kadar teslimiyet gösterdin.
Zindaný aydýnlatan imanýn, Sultanlýk makamýný da aydýnlattý.
Her imtihaný kazandýn!
Ödülünü ALLAH’tan bekledin.
Bu dünyada ödül istememiþ olsan da, sýðýndýðýn Rabbin seni hem babana hem Züleyhana kavuþturdu.
* * * * * *
Kuyuya atýlmasaydý Yusuf, Mýsýr’a ulaþabilir miydi?
Mýsýr’da köle pazarýnda satýlmasaydý Yusuf, saraya girebilir miydi?
Ýftiraya uðramasaydý Yusuf, zindana girip yýllarca tefekkür edebilir miydi?
Zindan girmeseydi Yusuf, Mýsýr’a Sultan olabilir miydi?
Kuyu da “ALLAH!” diyen Yusuf, köle pazarýnda “ALLAH!” diyen Yusuf, Züleyha’nýn gözlerine bakarken “ALLAH!” diyen Yusuf, iftiraya uðrarken “ALLAH!” diyen Yusuf, zindana girerken “ALLAH!” diyen Yusuf, zindanda “ALLAH!” diyen Yusuf, saraya sultan olunca “ALLAH!” diyen Yusuf, ben ki, seni anlamaktan aciz bir kulum, seni anlatmaya çalýþma küstahlýðýmý baðýþla Yusuf.
Sait ÇAMLICA / haber7
http://www.saitcamlica.com

Gönderen: 31.08.2010 - 03:59
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Hüzünlü_gurbet su an offline Hüzünlü_gurbet  
138 Mesaj -

Gönderen: 01.09.2010 - 01:21
Bu Mesaji Bildir   Hüzünlü_gurbet üyenin diger mesajlarini ara Hüzünlü_gurbet üyenin Profiline bak Hüzünlü_gurbet üyeye özel mesaj gönder Hüzünlü_gurbet üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
keskinmetal su an offline keskinmetal  
655 Mesaj -
çok güzel bir paylaþým kardeþim

malesef bu gün o duygularý kavrayan kaç yürek kaldýki kumrulardan baþka
bu gün bile öterken yusufu anlatmalarý bile ne kadar hoþ emeðine saðlýk

Gönderen: 01.09.2010 - 22:05
Bu Mesaji Bildir   keskinmetal üyenin diger mesajlarini ara keskinmetal üyenin Profiline bak keskinmetal üyeye özel mesaj gönder keskinmetal üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
turku147az su an offline turku147az  
6 Mesaj
Elinize Saglik
Gönderen: 03.09.2010 - 03:40
Bu Mesaji Bildir   turku147az üyenin diger mesajlarini ara turku147az üyenin Profiline bak turku147az üyeye özel mesaj gönder turku147az üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
RAB,BiM cümlemizden razi olsun.

Mesaj 1 kez düzenlendi. En son Muhtazaf tarafından, 03.09.2010 - 10:53 tarihinde.
Gönderen: 03.09.2010 - 10:52
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Hüzünlü_gurbet su an offline Hüzünlü_gurbet  
138 Mesaj -
Amin ecmain...
Gönderen: 03.09.2010 - 15:45
Bu Mesaji Bildir   Hüzünlü_gurbet üyenin diger mesajlarini ara Hüzünlü_gurbet üyenin Profiline bak Hüzünlü_gurbet üyeye özel mesaj gönder Hüzünlü_gurbet üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 630 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
fatihyenturk (46), kurtalanli (46), esmabanu (48), _LaL_ (36), !MesuD! (43), refya (45), þemsinur (69), dervis-9 (49), birparcaozgurlu.. (38), nuresmin (46), ankebut-57 (37), yassokiz (40), hamiyet (49), HeDo (35), gncmostar (38), ahmett25 (43), __peri__ (35), utkucan (44), mtbc (50), vuslat21 (44), bekir bora (37), CUNDULLAH (42), Bursa1975 (49), *~Beyaz_Gul~* (50), kazimsagir (42), Allah_korusun (39), Seyfo1 (55), gönülverumeysa (38), AKCAYLI10 (52), eoguz (39), cananaa (44), hicret14 (32), kemreluk (54), yunuss (54), ethem82 (42), Muhammed Rasid (47), akifd (38), özsu (39), serdar024 (43), htly (54), seferad34 (41), osmanlý (63), prenses (55), karakiz86 (38), Kutuptaki_Karan.. (42), Ufuk.S (), Davidoksen (37), aybalam (61), burak_sevgili (30), ömer küçükali (52), seyirdefteri (47), birsenkopuz (50), erdemli (35), safsofi (59), omer_yildirim (43), dialoginternet2.. (46), ALLAH_IN_ASLANI (54), sensiz_olmuyor (38), hasret81 (43), ismailkurt (60), Selam86 (38), mesudturan (43), ENGIN00 (45), mukadder (47), levyavuz (41), cecen3603 (), hnf (36), rabia 74 (50), son-sozum (48), DünyadakiGaflet (36), cog21 (55), yavuz37 (47), tubanur (49), nicknack (46), mhyd (51), rujhat (43), davut05 (49), mercan68 (57), ERSIN SELVI (49), cengizozkulluk (), hicret61 (51), nurefsan_ (50), yilmazgovdeli (74), Mollaislam (38), ozan ataþ (36), hasim20 (40), sakird (58)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57748 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.