ivermektin fluvoxamine lopinavir ritonavir kamagra colchicine fludapamide fludex forzest fosamax frumil fulcin furacin furadantin furo basan furodrix gabantine gastroprazol geodon glaupax gli basan glibenese glibenorme glimerax glimeryle glucobay gluconormine glucophage xr glucophage glucotrol xl glucotrol glucovance gracial grifulvin gris peg grisol grisovin gyne lotrimin hard on oral jelly hard on helvecin helvevir hypnorex hytrin bph hytrin hyzaar ilosone

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Ben alevîyim!

önceki konu   diğer konu
6 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Ben alevîyim!
211 Mesaj -
Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ýn adýyla...

Baþlýðý okuyunca eminim beni bilenler, tanýyanlar "ne oluyor, bu da neyin nesi?" demiþlerdir. O halde yazýyý okuyalým ve hep beraber baþlýðý bir daha düþünelim. Her zaman söylediðim gibi önyargý, cahillik ve inat bizlerin en büyük düþmanýdýr.

Alevilik; Allah korkusu yerine sevgisini benimseyen, Kuran'ýn þekline deðil, özünü kabul ettiklerini belirten, amacý "Seyr-ü süluk" (Ruhsal olgunlaþma) olan bir tasavvuf yoludur. Özünü insan sevgisinde bulan, Allah'ýn insanda tecelli ettiðine ve zerresinden oluþtuðuna, onun için de insanýn ölümsüzlüðüne inanan, ibadetlerinde kadýn erkek ayrýmý yapmadan, kendi öz diliyle, musikisiyle, semahýyla inancýný icra etme biçimine denir. Buna kaç kiþi uyuyor, kaç kiþi bu þekilde yaþýyor onu burda tartýþacak deðiliz. Ona bakarsak Türkiye'de %99 kiþinin nüfus cüzdanýnda da müslüman ibaresi yazýyor. Kaç kiþi hakkýyla müslümanlýk yapýyor onu da tartýþacak deðilim. Tabii herþeyde olduðu gibi burada aþýrýlýklar veya aþýrý inanç kollarý yok mu var. Hatta Allah'ý, Kur'an-ý Kerimi, Kabeyi, Peygamberimizi kabul etmeyen gruplarý da içinde barýndýrýyor. Yani bu kiþiler kendilerine "alevî" diyor.

Ýþte tam da burada ben de diyorum ki eðer bu insanlar gerçekten bu iþi Hz. Ali'yi sevdikleri ve ona deðer verdikleri için yapýyorsa ben onlardan daha alevîyim! Eðer Ali'yi yarataný es geçip Ali'yi seviyorlarsa, Ali'yi seven kayýnbabasýný es geçip Ali'yi seviyorlarsa, Ali'nin can yoldaþlarý Ebubekir'i, Ömer'i, Osman'ý es geçip Ali'yi seviyorlarsa ve herþeyi bu uðurda yapýyorlarsa kusura bakmasýnlar ben onlardan daha çok alevîyim. Çünkü ben onlarýn sevdikleri Ali'yi sevdiðim gibi sevmedikleri, kabul etmediklerini de seviyorum. Çünkü ben Ali'nin sadece, þekline, cismine deðil ilmine, cesaretine, takvasýna, zühdüne, sabrýna, þükrüne, Allah'a ve Peygamberine olan sevgisine, Kur'an'a ve ibadete olan düþkünlüðüne, Ashaba olan muhabbetine, dostluðuna, Efendimiz'in yerine can verecek kadar fedakar olmasýna, cünup olmanýn saç diplerine kadar kiþiyi pis yapacaðýna inanýp bu uðurda gösterdiði temizlik anlayýþýna, emirlere uymasýna, yasaklardan sakýnmasýna hayraným.

Ben Ali'yi seviyorum çünkü Ali'yi tanýyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü Ali'yi biliyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü Mevlâ'yý seviyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü Muhammed'i s.a.v seviyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü Fatýma'yý seviyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü Hasan'ý, Hüseyin'i seviyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü Ebubekir'i, Ömer'i, Osman'ý seviyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü Selmân'ý, Ca'fer'i seviyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü sahabeyi, tâbiûnu seviyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü ka'beyi, mescidi, zülfikarý seviyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü Hacý Bektaþî Veli'yi seviyorum. Ben Ali'yi seviyorum çünkü Yunus'u, Ahmed Yesevî'yi seviyorum.

Ben Ali'yi seviyorum çünkü Ali'yi kullanmýyorum, Ali'nin ruhunu incitmiyorum, Ali'yi üzmüyorum, Ali'yi izliyorum.
Ben Ali'yi seviyorum elime, belime, dilime, dinime, kitabýma, emanetime sahip çýkýyorum.
Ben Ali'yi seviyorum çünkü ben Ali'yim. Ben Ali'yi seviyorum çünkü ben alevîyim!

Mevlâ bizleri kendisine layýk bir kul; Habîbi, Hz. Muhammed Mustafa'ya (s.a.v) lâyýk bir ümmet; Arslaný Hz. Ali'ye (r.a) layýk bir dost eylesin.
Mevlâ bizleri gözleri, kalpleri, kulaklarý hakka kapalý, hakký anlamayan, özü kavrayamayan bir kulluktan muhafaza eylesin. Þimdi baþlýðý tekrardan düþünebilirsiniz. Düþüncelerinize prangalar vurulmamýþsa eðer...

Not: Yazýnýn baþýndan itibaren ismi geçen tüm sahabe ve büyü zâtlardan Allah razý olsun, yazýný gidiþatýný bozmamak için r.a koymadým devamlý böyle bir açýklama yapmaya gereði duyuyorum ki yanlýþ anlaþýlma olmasýn.!

Yazýnýn orjinali: Ben alevîyim! - Ýlyas Uçar Kiþisel Sitesi

Ýlyas Uçar - Evvâh - Ebu Rudeyha
29.04.2010 - 15:46

Gönderen: 29.04.2010 - 18:13
Bu Mesaji Bildir   rudeyha üyenin diger mesajlarini ara rudeyha üyenin Profiline bak rudeyha üyeye özel mesaj gönder rudeyha üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
Elinize Saglik Te$ekkürler
Gönderen: 29.04.2010 - 23:30
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rudeyha su an offline rudeyha  
211 Mesaj -
rica ederim kardeþim.
Gönderen: 30.04.2010 - 14:33
Bu Mesaji Bildir   rudeyha üyenin diger mesajlarini ara rudeyha üyenin Profiline bak rudeyha üyeye özel mesaj gönder rudeyha üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
keskinmetal su an offline keskinmetal  
655 Mesaj -
evet kardeþim katýlmamak elde deðil malesef herþeyi kullandýklarý gibi ilmin kapýsý allahýn arslaný

resulü ekremin s.a.v, damadý ve amcasý oðlunuda cýkarlarý için olmadýk olaylarla yanlýþ anlatýyorlar
aslýnda fazla söze gerek yok olaya doðru yönden bakýnca bende aleviyim ama bazý kesimlere sormak

gerkiyor hz. ali namaz kýlmýyormuydu oruc tutmuyormuydu yani bu iki soru bile doðrularý bulmamýz için
bir cevap olmuyormu
güzel bir paylaþým olmuþ

Elinize Saglik
Te$ekkürler
Gönderen: 30.04.2010 - 21:16
Bu Mesaji Bildir   keskinmetal üyenin diger mesajlarini ara keskinmetal üyenin Profiline bak keskinmetal üyeye özel mesaj gönder keskinmetal üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Dai su an offline Dai  
RE: Ben alevîyim!
922 Mesaj -
Allah-cc razi olsun kardesim
emegine saglik vesselam

Alıntı
Orijýnalý rudeyha

[CENTER]Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ýn adýyla...
ben de diyorum ki eðer bu insanlar gerçekten bu iþi Hz. Ali'yi sevdikleri ve ona deðer verdikleri için yapýyorsa ben onlardan daha alevîyim! Eðer Ali'yi yarataný es geçip Ali'yi seviyorlarsa, Ali'yi seven kayýnbabasýný es geçip Ali'yi seviyorlarsa, Ali'nin can yoldaþlarý Ebubekir'i, Ömer'i, Osman'ý es geçip Ali'yi seviyorlarsa ve herþeyi bu uðurda yapýyorlarsa kusura bakmasýnlar ben onlardan daha çok alevîyim.

Mevlâ bizleri kendisine layýk bir kul; Habîbi, Hz. Muhammed Mustafa'ya (s.a.v) lâyýk bir ümmet; Arslaný Hz. Ali'ye (r.a) layýk bir dost eylesin.
Mevlâ bizleri gözleri, kalpleri, kulaklarý hakka kapalý, hakký anlamayan, özü kavrayamayan bir kulluktan muhafaza eylesin

gül AMiN gül
Gönderen: 01.05.2010 - 03:13
Bu Mesaji Bildir   Dai üyenin diger mesajlarini ara Dai üyenin Profiline bak Dai üyeye özel mesaj gönder Dai üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rudeyha su an offline rudeyha  
211 Mesaj -
amin inþaallah kardeþlerim saðolun
Gönderen: 03.05.2010 - 23:55
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 608 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
fatihyenturk (46), kurtalanli (46), esmabanu (48), _LaL_ (36), !MesuD! (43), refya (45), þemsinur (69), dervis-9 (49), birparcaozgurlu.. (38), nuresmin (46), ankebut-57 (37), yassokiz (40), hamiyet (49), HeDo (35), gncmostar (38), ahmett25 (43), __peri__ (35), utkucan (44), mtbc (50), vuslat21 (44), bekir bora (37), CUNDULLAH (42), Bursa1975 (49), *~Beyaz_Gul~* (50), kazimsagir (42), Allah_korusun (39), Seyfo1 (55), gönülverumeysa (38), AKCAYLI10 (52), eoguz (39), cananaa (44), hicret14 (32), kemreluk (54), yunuss (54), ethem82 (42), Muhammed Rasid (47), akifd (38), özsu (39), serdar024 (43), htly (54), seferad34 (41), osmanlý (63), prenses (55), karakiz86 (38), Kutuptaki_Karan.. (42), Ufuk.S (), Davidoksen (37), aybalam (61), burak_sevgili (30), ömer küçükali (52), seyirdefteri (47), birsenkopuz (50), erdemli (35), safsofi (59), omer_yildirim (43), dialoginternet2.. (46), ALLAH_IN_ASLANI (54), sensiz_olmuyor (38), hasret81 (43), ismailkurt (60), Selam86 (38), mesudturan (43), ENGIN00 (45), mukadder (47), levyavuz (41), cecen3603 (), hnf (36), rabia 74 (50), son-sozum (48), DünyadakiGaflet (36), cog21 (55), yavuz37 (47), tubanur (49), nicknack (46), mhyd (51), rujhat (43), davut05 (49), mercan68 (57), ERSIN SELVI (49), cengizozkulluk (), hicret61 (51), nurefsan_ (50), yilmazgovdeli (74), Mollaislam (38), ozan ataþ (36), hasim20 (40), sakird (58)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.60335 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.