ivermectine lopinavir ritonavir lopinavir ritonavir chloroquine lopinavir ritonavir seretide inhaler seretide rotacaps seretide serevent serocryptin seromycin serophene seropram seroquel servambutol servanolol servicillin serviclofen servispor servitet silagra sildalis sildenafil silvitra simcora simvasine simvast sinemet cr sinemet sinequan singulair sirdalud skinoren smap sortis spersanicol spiroctan sporanox starlix stocrin strattera stromectol suhagra force suhagra sumycin super avana

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » EDEBİYAT / MAKALE / ŞİİR » MAKALELER » Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz)

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kız ile erkek arkadaş olamaz)
211 Mesaj -
Selamun aleykum kardeþlerim

Hamd Alemlerin Rabbine, salât ve selam onun elçisi biricik Efendimiz (s.a.v.) üstüne olsun.
Rahman ve Rahîm olan Allah'ýn adýyla...

Bu yazýnýn takdimini daha önce yapmýþtýk, "Nefsin uçkuruna sahip olamamak-I (Takdîm)" þimdide de buna baðlý olarak günümüzün en büyük ve en tehlikeli hastalýklarýnýn birinden bahsedeceðim. Bazen okulda, bazen iþ yerinde, bazen otobüste vb. çeþitli yerlerde gördüðümüz bir tablo. Yadsýnamayacak kadar ciddi ve hayati bir öneme haiz bir konu: Birbirine yabancý olan kýz ve erkek arasýndaki iliþkinin boyutu nedir?

Malumdur ki dehþet verici boyutlara ulaþan ve gitgide de vahimleþen bu tablo hiç de içimizi açmýyor. Siz hele bir de bu tablonun içinde malzeme olmuþlarýn çýðlýklarýna kulak verin. Muhakkak yakýnlarýnýzda, tanýdýklarýnýzdan bazýlarý bu tabloda bir öðe olmuþtur ve siz de neler yaþadýðýný duymuþ yahut dinlemiþsinizdir. Masumca baþlayan ve herkesin iyi niyetle çýkmýþ olduðu bu mutluluk yolu!! Karanlýk ve kabuslarla mündemiç bir bataklýða dönüþmekte çoðunlukla. Bazen "biz sadece arakadaþýz" sözü bazen de "Þimdilik birbirimizi tanýyoruz" sözü bu yolun en büyük yalanlarýndandýr. E minareyi çalan kýlýfýný hazýrlar!

Neyse biraz daha somut ve canlý örneklere geçelim. Gündelik hayatta karþýma çýkan birkaç örneði sizinle paylaþmak istiyorum. Ýsmini vermeyelim, A adýndaki bir arkadaþým 6 kýzý birden arkadaþ edinmiþ (idare etmekte argoca) ve zavallý kýzlarýn hepsi çocuðun sadece kendisini sevdiðini ve gözü olduðunu düþünüp kendince ileri doðru ciddi þeyler düþünmektedir. Ama baya maharetli olan arkadaþýmýz alacaðýný alýp kendisine ters gelen bir durumda kolayca kiþileri silmektedir. Savunma basit aman boþver elimi sallasam ellisi bana kýz mý yok. Nice masum kýzlar heba olmakta bu tiplere tabii. Ýþin garibi bu tip insanlarýn idare ettiði kýz sayýsý asla düþmemekte. Büyük maharet gerçekten de bravo!!!
Tabii iþin bir de diðer boyutuna bakalým hemen erkeklere yüklenmeyelim bu iþin erkeði kýzý yok. Þimdi ki örnek diðer örneðin kýz versiyonu sayýlýr. böyle bir durumdan çýkmýþ veya bu hastalýða mübtela ismini vermediðimiz B adýndaki arkadaþýmýz da daha önce yaþadýðý acý tecrübeleri bir sonraki erkeðe (çýktýðý-eðlendiði-gezdiði) asla anlatmaz kabul olunmayacaðýný düþünerekten veya ondan da hep bir yamuk bekler eninde sonunda karþýsýndakinin onu býrakacaðýný düþünür. Bazen bu düðün öncesine kadar varýr iþ ciddiye ulaþýnca kýz durumu anlatýr ama durum tam bir cinayete dönüþür kendini yaktýðý gibi genci de yakar ve ondan da olur. Nitekim leke çýkacaðý yerde tüm vücuduna yayýlýr. Hatta bazen her iki taraf evlilik öncesi veya sonrasý ciddi itiraflarda bulunur ki bu itiraflar bazen zinaya kadar varabilir bunu örneklerini çok fazla gördük yaþantýmýzda. Bir ara hatta bu minvalde bir soru gelmiþti bana soru söyle idi: "Hocam ben niþanlýyým evlenmeme bir hafta kaldý ancak daha öncesinde ben baþkasýyla 5 yýl flört ettim ve cinsel iliþkide de bulundum bunu þimdi evleneceðim insana söyleyeyim mi?" Gelin siz cevap verin!

Kýsaca þunu demek istiyorum kýz ile erkek asla arkadaþlýk yapmamalý (ne kadar duygusal ve masumca birþeylerin arkasýna sýðýnýlsa da). Dinimiz de zaten bunu yasaklamýþ ve bu yola sevkedici her türlü hareketten kaçýnýlmasý, yaklaþýlmamasý gerektiðini ifade etmiþtir. Müminleri kardeþ ilan ederek yoplumsal iliþkide birbirimize hangi vasýfla yaklaþmamýz gerektiðini öðretmiþtir. Bunu küçük görüp, ilkellik olarak görenlere inat zafer inananlarýn olacaktýr, Mevla bizleri kazananlardan eylesin. Bu dünyada kýz ile erkek tek bir kez arkadaþ olur o da hayat arkadaþlýðýna dönüþür bu yüzden arkadaþým diyebileceðimiz karþýt cinsimiz ancak eþimiz olmalýdýr diðerleri akrabalýk baðlarý hariç kardeþimizdir. Yani sadece elmanýzýn yarýsý niteliðinde olan eþiniz hayat arkaþýnýzdýr. Yukarýda anlattýklarýma dikkat edin, uzunca süren mutluluðunuz saniyede karalara bürümeyin. Þeytanýn iþi bu çünkü, o saðýmýzdan solumuzdan arkamýzdan önümüzden devamlý bize saldýrmaya devam ediyor, güçlü olmazsak kaybederiz Allah korusun.

Burada anlattýklarýmýzýn baþlýca sebebi ne diye soracak olanlarý vardýr elbette. Sorun ne mi? Söyleyelim: Çok basit Kur'an'dan uzak , hadislerden bihaber magazin ve yabancý bir hayat sürdürmek. Bir nevi inkültürasyon. Giyicek, yiyecek, konuþacak, dinleyecek, okuyacak vs herþeyimizi birilerine endekslersek ve taklit bataðýndan uzak kalamazsak kaçýnýlmaz olarak herþeyimiz o kiþilere benzeyecektir. Ýþte kýz-erkek iliþkileri de bu bozulmadan payýný alýyor. Çözüm mü ne? Bunu söylemeye görevli deðilim sadece ÝSTEYÝN ve OLUN!!! Çünkü Rabbimiz kûn fe yekûn sahibidir.

Siz bir de bu yazýyý sanal alem için düþünün

Yazýnýn kaynaðý: Nefsin uçkurana sahip olamamak-II (Kýz ile erkek arkadaþ olamaz) - Ýlyas Uçar - Ebû Rudeyha - Evvâh - Kiþisel Bilgi Sitesi

Ýlyas Uçar - Evvâh - Ebu Rudeyha
03.03.2007 - Cumartesi - 16:00
Düzenleme: 18.06.2009 - Perþembe - 02:00
Gönderen: 18.06.2009 - 14:06
Bu Mesaji Bildir   rudeyha üyenin diger mesajlarini ara rudeyha üyenin Profiline bak rudeyha üyeye özel mesaj gönder rudeyha üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 489 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
osmanli1 (49), TRABZONLU_TS (43), murat__ (41), remzay56 (61), Mikayil Demir (44), sadoðlu (68), yigilcali (48), müzisyennnn (46), hakankara (55), mikail06 (53), seyfullah (36), erguen (53), @hmed (49), emre-70 (34), AY-NUR (41), yagmurumm (33), ihvankudret (35), KeTeNci (38), zahid1 (49), hamdim (37), intifada (53), samsun1983 (41), veysel.hoca (48), mikail34 (54), zincefr (60), batmazhalil (36), MaziDENbiri (52), sero (58), Natuvan (40), tuana~islam (38), xturkkizx (37), seros633 (47), m_zahid (43), karanfil58 (39), halimyusufoglu (49), minam (44), HATÝCE81 (43), s.emine (43), naci edin (78), Yaseminerdem (36), fatih1981 (43), bekir tek (38), seyyidtalha (52)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55497 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.