stromectol colchicine ivermectine generique luvox ivermectin cordarone coreg coridil corpamil corprilin corpriretic corticotherapique cosaar plus cotrim coumadin cozaar crestor crixivan cyclogyl cycrin cyklokapron cymbalta cytotec cytoxan dalacin c dalacin t dalacin v danatrol danocrine daonil deflamat deltasone demadex demolaxin dentomycine depakine chrono depakine depakote depo provera dermestril dermovate deroxat desogen desoren desyrel detrol la

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK EĞİTİMİ » Yüregime Vurma Anne!

önceki konu   diğer konu
4 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Yüregime Vurma Anne!
1686 Mesaj -

'Sen büyüksün, senin sorunlarýn var. Sorumluluklarýn, problemlerin, streslerin var. Kýzýyorsun ve çok sinirleniyorsun bazen, ama bunlarýn sorumlusu ben deðilim inan bana. O kadar büyük sorunlara, bu kadar küçük bedenimle nasýl sebep olabilirim...
Çoðu zaman beni göz ardý ediyorsun. Herhangi bir eþyadan farksýz hissediyorum çoðu zaman kendimi. Yalnýz ve deðersiz... Sen hep meþgulsün, hep yapacak iþlerin var. Büyüyünce ben de öyle mi olacaðým anne?.. Bebekken beni ne kadar çok severdin oysa. 'Caným benim kýyamam sana' derdin. Kucaðýna alýr, göðsüne bastýrýr, öper koklardýn beni. Ne kadar mutlu olurdum biliyor musun? Seni, beni sevdiðinden daha da çok severdim o zaman. Fakat biliyor musun anne, ben seni hala çok seviyorum. Belki bu kadar iþin ve sorunun olmasa yine beni kollarýna alýp sevgilerini söylerdin. Ve beni her þeyin sorumlusu olarak görmezdin belki. Seni anlamaya çalýþýyorum anne. Evet; kýzýyorsun, sinirleniyorsun ve bana baðýrýyorsun. Sinirini ve öfkeni boþaltmak için bana vuruyorsun bazen. Yüzüme, kollarýma, bacaklarýma vuruyorsun. Biraz acýyor ama sonra geçiyor. Týpký senin bana vurduðunda öfkenin geçtiði gibi. Fakat yüreðim hep acýyor anne, sen bana baðýrdýðýn ve vurduðun zaman yüreðim çok acýyor ve onun sýzýsý hiç geçmiyor. Ne olur yüreðime vurma anne!'

...........

Bu kaç çocuðun acý çýðlýðýdýr sayýsýný bilemem. Fakat kaç tane olurlarsa olsunlar, hatta bir tane bile olsa onlar hep var... Bir yerlerde sessiz feryatlarýyla ve kanayan yürekleriyle hazýrlanýyorlar geleceðe, geleceklerinin ne olduðunu bilmeden...
Bizler biliyor muyuz onlarý nasýl bir geleceðin beklediðini? Kýr çiçekleri kadar hassas ve narin yavrularýmýzýn böyle itilip kakýlarak; sevgi dolu ve merhametli, büyüklerine saygýlý, küçüklerine sevgili, iþinde baþarýlý ve ailesinde huzurlu birer yetiþkin olmalarýný mý hayal ediyoruz yoksa? Umutlarýmýzý mucizelere ve olaðanüstü þeylere baðlamýþsak belki bu hayallerimiz gerçekleþir...

Kendi iþlerini kendileri yapabilecek yaþa gelinceye kadar karýnlarýný doyurup, üst-baþlarýný temizledik mi çocuklarýmýza bakmýþ oluyoruz. Biraz büyüdüklerinde bakým iþlerini onlara devrettikten sonra biraz rahatlýyor, onlarý okula ya da sokaða gönderince kafamýzý dinliyoruz. Okul yýllarýnda onlara birer yarýþ atý muamelesi yaparak sýnavdan sýnava hazýrlýyor, aldýklarý her iyi notu kendi karnemize 'iyi anne-baba' notu olarak geçiriveriyoruz ve eþimize dostumuza anlata anlata bitiremiyoruz. Düþük notlarýn hesabýný da birer yargýç edasýyla sormayý ihmal etmiyor, 'sana verdiðim emeklerin karþýlýðý böyle mi olmalýydý?' gibi zehir zemberek bir soru cümlesiyle odalarýna hapsediyoruz onlarý. Soru sorduklarý zaman baþýmýzdan savýyor, eve biraz geç geldiklerinde ise önce sýký bir sorgulamanýn ardýndan okkalý bir ahlak dersini de ihmal etmiyoruz. Saatlerce nasihat ettikten sonra yine vazifemizi yaptýðýmýzý düþünerek vicdanýmýzý rahatlatýyoruz.

Bizim gibi düþünmeyip, bizim doðrularýmýzý sorgulamaya baþladýðý zaman da 'kime çekti bu bilmem ki?' gibi saçma sözlerle çocuðumuzu 'sen bu ailedekilere benzemiyorsun, bir yabancýsýn' izlenimini vererek, onda derin yaralar açacak ve evinden uzaklaþmasýna sebep olacak düþünce ve davranýþlara ittiðimizi düþünemiyoruz. Ýçinden çýkýlmaz durumlara gelindiðinde ise, inançlarýmýz aklýmýza geliyor ve (artýk neye inanýyor, neden medet umuyorsak) türbeden türbeye, falcýdan falcýya, psikologdan psikologa koþturuyor, adaklar adýyor, sonra da 'Allah'ým beni nasýl imtihan ediyorsun böyle?' ya da 'Ben bunu hak edecek ne yaptým?' diyerek bu defa kadere isyan ediyor ve Allah'ý bile suçlamaya baþlýyoruz. Sonrasý mý? Sonrasý evden ayrýlarak kendine farklý bir yaþam tarzý seçip ruhsuz ve duygusuz bir hayatý yaþamayý tercih etmek, ya da kendi hayatýný ve ailesini kurduktan sonra anne ve babasýný huzur evine terk etmeye kadar varabiliyor. O zaman da 'biz üstümüze düþeni yaptýk; yemedik yedirdik, giymedik giydirdik, hayýrsýz evlatmýþ ne yapalým' demek kolayýmýza geliyor fakat biz de derin yaralar açýlýyor. Hangi anne-baba bunlarý yaþamak ister ki?..

Bunca sýkýntý ve soruna sahip olmadan önce belki de yapmamýz gereken bir tek þey vardý: Çocuðumuzun; hani doðacaðýný öðrendiðimiz zaman sevinçten deliye döndüðümüz, doðduðunda ise kime ne hediye alacaðýmýzý þaþýrdýðýmýz yavrumuzun; aðladýðýnda gece gündüz demeden yanýnda hazýr bulunduðumuz, bir toz tanesinden sakýndýðýmýz ciðerparelerimizin; o her þeyden çok kýymet verdiðimiz, 'benim oðlum' ya da 'benim kýzým' diyerek gururlandýðýmýz, geleceðimiz, umutlarýmýz ve yarýnlarýmýz olan tomurcuklarýmýzýn yüreðine inebilmekti belki de yapmamýz gereken... Onlarý yüreklerinden yakalamayý ve oradan iletiþim kurabilmeyi deneseydik yine gururlandýðýmýz ve onlarý bize baðýþladýðý için Allah'a þükrettiðimiz evlatlarýmýz olmaya devam edeceklerdi.

Üzerlerinde her türlü tasarruf hakkýna sahip olduðumuz kölelerimiz olmadýklarýný, bizim birer kopyamýz deðil de onlarýn da farklý birer insan, farklý birer kiþilik, farklý yürekler ve bize sadece yetiþtirme ve hayata hazýrlama sorumluluðu verilmiþ kutsal emanetler olduðunu idrak edebilseydik...

Hadi soralým þimdi: 'Peki bunun suçlusu kim? Bu defa kimde arayacaðýz yanlýþý?'
..................

Bunlar sadece kendi çocuklarýmýzla ilgili olan kýsýmdý. Ya bizim olmayýp da üzerimizde haklarý olan yetimler, öksüzler ve kimsesizler... Onlar da bizim çocuklarýmýz, bizim geleceðimiz. Anne ve babalarý kim olursa olsun onlar bu memleketin umudu ve yarýnlarý ve belki de en yaralý yürekleri... Baþlarý sevgi dolu bir elin okþamasýna muhtaç, sýcak bir evin verdiði huzura hasret yetiþen gül goncalarý...

Unutmayalým, o gül goncalarýný susuz ve sevgisiz býraktýkça hiçbir iyi yetiþmiþ evlat bizim anne-baba olma görevimizi baþarýyla tamamladýðýmýz anlamýna gelmez...

Tomurcuklanmýþ bütün güllere selam olsun.

El-âciz

http://www.morveyesil.desenblog.com/#7108

*icim titredi....kendi cocuklugumdan tanidik bir kac kare...belki zaman zaman simdilerde benim de annelik adi altinda uyguladigim dayatmalardan...evet cok mesgulüz...hep bir takim sorun yumagiyla bogusuyoruz....gerekce mi hayir asla...olmaz...olamaz....

Affedin bütün cocuklar annelerinizi...affedin ki icinizdeki bu yarayla bir ömür yasamayin....yoksa bu hayatin hüzünlü yani olursunuz hep...emanetlerimize kiymayalim...bu bedenler bize emanetken....benim cocugum istedigimi yaparimdan hemen uzaklasalim....imtihanimiz cetin olur...derin olur...yüregime vurma anne olur....

Gönderen: 22.09.2008 - 01:09
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
akinzen su an offline akinzen  
1256 Mesaj -
Allah Razý Olsun Abla,

Yine Mükemmel Bir Konu...........

Yazý Ýbretlik,
Ders Hükmünde, Al çerçevelette As Duvara her gün Oku Hükmünde..

Sadece Okumak Ýlede kalmamak lazým,
Ýþte meselede Orda, Yazýnýnda Ana temasý...

Çocuklarýmýzla Ýlgilenmemiz lazým, dinlememiz, Dertleþmemiz, bakýþ Açýlarýný Öðrenmemiz, Zamanlarýna göre Saðlýklý Adýmlar Atmalý Attýrmamýz lazým.....

Onlarý günümüzünBüyük Boþluðuna Býrakýyoruz, Dün düþtüðümüz O boþluklara malesef bugün Onlar düþüyor............

Rahman Bizlere basiretler nasip etsin.....

Onlarla Ýlgilenen dertlenen Ebeveynlerden Bizleri Eylesin..........

Çok Çok Önemli Bir yazý, Önemli Konu.........

teþekkürler Abla Böylesi Bir Konuyu gündeme Aldýðýn Bizlerle Paylaþtýðýn Ýçin...
Gönderen: 22.09.2008 - 01:40
Bu Mesaji Bildir   akinzen üyenin diger mesajlarini ara akinzen üyenin Profiline bak akinzen üyeye özel mesaj gönder akinzen üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rahil su an offline rahil  
1191 Mesaj -
Allah Razı Olsun yine damardan vurdun bizi abla...
eline, yüreðine saðlýk..gül
çok güzel bi konu.. Rabbim layýkýyla ebeveyn olmayý nasib eylesin cümlemize..gül
Gönderen: 22.09.2008 - 14:29
Bu Mesaji Bildir   rahil üyenin diger mesajlarini ara rahil üyenin Profiline bak rahil üyeye özel mesaj gönder rahil üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
ayse53 su an offline ayse53  
Yuregime Vurma Anne
44 Mesaj -
biz insanlar boyle yazilari okudukca hatalarimizin farkina variyoruz ama bu cok uzun surmuyo yaziyi okudukdan sonra iki dk sonra unutuyoruz yine ayni hatalara basliyoruz .
Gönderen: 22.09.2008 - 16:22
Bu Mesaji Bildir   ayse53 üyenin diger mesajlarini ara ayse53 üyenin Profiline bak ayse53 üyeye özel mesaj gönder ayse53 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 486 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
osmanli1 (49), TRABZONLU_TS (43), murat__ (41), remzay56 (61), Mikayil Demir (44), sadoðlu (68), yigilcali (48), müzisyennnn (46), hakankara (55), mikail06 (53), seyfullah (36), erguen (53), @hmed (49), emre-70 (34), AY-NUR (41), yagmurumm (33), ihvankudret (35), KeTeNci (38), zahid1 (49), hamdim (37), intifada (53), samsun1983 (41), veysel.hoca (48), mikail34 (54), zincefr (60), batmazhalil (36), MaziDENbiri (52), sero (58), Natuvan (40), tuana~islam (38), xturkkizx (37), seros633 (47), m_zahid (43), karanfil58 (39), halimyusufoglu (49), minam (44), HATÝCE81 (43), s.emine (43), naci edin (78), Yaseminerdem (36), fatih1981 (43), bekir tek (38), seyyidtalha (52)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57607 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.