stromectol generique kaletra generique colchicine lopinavir ritonavir hydroxychloroquine apranax aprovel aralen arava arcocillin arcoxia aricept arilin arimidex aristocort artane arthrotec artofen asacol asasantine asmaxen at 10 atarax atenil ateno basan comp ateno basan atesifar athrofen atridox atrovent augmentin avalide avana avapro avelox aventyl aviral avodart aygestin azaimun azarek azelex aziclav azulfidine bactrim basiron

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » ~~~ RaMaZaN-I ŞERiF ~~~ » Oruçlunun mükâfatı

önceki konu   diğer konu
4 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Oruçlunun mükâfatı
Moderator

4254 Mesaj -
Oruçlunun mükâfatý
Mevlüt Özcan
Kutsi hadiste: Oruç, Benim rýzam için tutulur, onun mükâfatýný Ben vereceðim” buyuruyor, Yüce Rabb’ýmýz.

Oruç; Ay’ýn, dönüþüne göre tutulur. Allah’ýn rýzasýný kazanmaktan baþka hiçbir nedenle oruç tutulmaz.

Kur’ân-ý Kerim, düþük arzular önlenmedikçe insanýn kurtuluþa ulaþamayacaðýný bildirir. Mürselât suresinin 40-41. ayetleri bu husus ile ilgilidir. Buyuruluyor ki:

“Kim Rabb’inin makamýndan korkar ve nefsinin hevasýndan sakýnýrsa; artýk þüphesiz cennet onun için bir barýnma yeridir.”

Helâl ve yapýlmasýna izin verilen þeylerden uzak durmak eylemi, sýrf Allah (c.c.) rýzasý için yapýlýr. Böyle bir eylem insanýn kendisini kontrol etmesini güçlendirir. Allah’ýn azabýndan sakýnmayý saðlar. Bütün bunlar orucu saðlýk nedeniyle yapýlan perhizden ayýran özelliklerdir.

Farz olan oruç, Ramazan ayýnda tutulan oruçtur. Ramazan, kameri yýlýn aylarýndan biridir. Bu ayda Kur’ân-ý Kerim, Ýncil, Tevrat ve Zebur adýyla bilinen büyük Kitab’lar indirilmeye baþlanmýþtýr.

Ramazan, kelimesinin gerçek anlamý oruç deðildir. Oruç, “Ýstirahatte olmak” anlamýna gelen “sýyam” kelimesinden gelmektedir. Oruç ile insan, yemekten, içmekten, cinsel iliþkilerden uzak kaldýðýndan vücut istirahate çekilir ve organizma yeniden canlanma fýrsatý bulur.

Oruç, el, ayak, göz ve bedenin diðer organlarýnýn yanlýþ hareketlerden alýkonulmasýný da saðlar. Oruç, herhangi bir þeytani görüntüden gözleri sakýnmayý, faydasýz konuþmayý, yanlýþ oluþ, riyâ, müstehcen lâf ve iftiradan uzak olmayý saðlar. Oruçlular konuþtuklarýnda sâdece Allah’ý hatýrlarlar. Böyle bir oruç, baþkalarýndan gelen sözleri bile duymamayý gerektirecek kadar katýdýr. Þu husus da çok önemlidir. Orucu gayesine ulaþmak için tutanlarýn yedikleri yemek, o toplumdaki en fakir insanlarýn yiyip içtiði yemektir.

Oruç, mü’minleri günahlardan sakýndýrýr. Fedakâr olmak vasfýný kazandýrýr. Bunun için Oruç, öncelikle beyinde tutulur. Bu ibâdetin yerine getirildiðini Allah’tan baþka kimse de bilmez.

Gecenin yarýsýndan sonra imsak anýna kadar olan zaman diliminde sahur denen yemeði yemek Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.)’in sünnetidir. Bu esnada helâl olan her ne olursa olsun yenir ve içilir.

Oruç, akþam namazý kýlýnmadan önce (varsa) birkaç hurma ve ardýndan bir miktar su ile açýlýr. Oruçlu olunduðu süre mü’min yapabildiðince Kur’ân okumalý, hayýrseverlik yapmalý, tefekkür etmeli, tezekkür etmeli ve Rabb’ýmýza verdiklerinden-vermediklerinden dolayý teþekkür etmeli.

Allah-u Teâlâ, oruç tutanlara sayýsýz nimetler ve ihsanlar vaad etmiþtir. Bu nimetlerden biri, Leyletü’l-Kadr (Güç Gecesi)’dir. Kurallarýna uygun oruç tutan her mü’mine, Allah (c.c.) bir melek gönderir, onun isteði her ne ise kabul edilir; ikram edilir, ihsan edilir.

Þu husus da kesinlikle bilinmeli ki; Oruç sadece fiziksel saðlýðý korumanýn en iyi ve en emin yolu deðil, ayrýca hudutsuz ruhsal mükâfaatlarýn da kazandýrýcýsýdýr. Bundan dolayý Yüce Rabb’ýmýz; “Oruç, Benim rýzam için yapýlýr, onun mükâfaatýný Ben vereceðim.” buyurmuþtur. Rabb’ým mü’min kadýn ve mü’min erkekleri oruç mükâfaatýný tastamam kazananlardan eylesin...
Gönderen: 07.09.2008 - 00:54
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Maksat kelam olsun su an offline Maksat kelam olsun  
1463 Mesaj -

Ramazan bize kaybettiklerimizi buldurmak için gelir. En çok kaybettiðimiz de kendi benliðimizdir. Sahi, kendini kaybeden neyi kazanýr ki? “Ben” demeyi hak edecek bir ben idrakine ulaþmayanýn “benim” demesi ne kadar da gülünçtür. Böyle birinin “benim” dediði hiçbir þey gerçekte kendinin deðildir. O yoktur ki, onun olsun.

Ýþte onun için hakikat þudur: Oruç bizi tutar. Oysa biz, orucu tuttuðumuzu sanýrýz. Bir yere kadar doðrudur. Zira orucu gerçekten tutanlarý oruç da tutar. Dik tutar, diri tutar, kendinde ve agâh tutar.

Ve iþte tam bu nedenle: Oruç tutmak kendini tutmaktýr.

“Ramazanýnýz mübarek olsun” demeyeceðim. O zaten öyledir. Ramazan bizi mübarek kýlsýn.
ALINTI

Mükafatýný alanlardan olmamýz dileyimle tüm klabimden dilerim kardeþlerime......Wesselam..
Elinize Saglik Te$ekkürler
Gönderen: 07.09.2008 - 17:04
Bu Mesaji Bildir   Maksat kelam olsun üyenin diger mesajlarini ara Maksat kelam olsun üyenin Profiline bak Maksat kelam olsun üyeye özel mesaj gönder Maksat kelam olsun üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
RuZGaR su an offline RuZGaR  
Moderator

1295 Mesaj -
Alýntý:
..
Þu husus da çok önemlidir. Orucu gayesine ulaþmak için tutanlarýn yedikleri yemek, o toplumdaki en fakir insanlarýn yiyip içtiði yemektir.
...

Hmm..
Sahur ve iftarda bile, bedenimizden çok ruhumuzu doyurmamýz makbul olaný..
Eklediklerinizden Rabbim razý olsun..
Gönderen: 07.09.2008 - 21:05
Bu Mesaji Bildir   RuZGaR üyenin diger mesajlarini ara RuZGaR üyenin Profiline bak RuZGaR üyeye özel mesaj gönder RuZGaR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Muhtazaf su an offline Muhtazaf  
Moderator

4254 Mesaj -
Cümlemizden Kardeþlerim
Gönderen: 15.09.2008 - 10:14
Bu Mesaji Bildir   Muhtazaf üyenin diger mesajlarini ara Muhtazaf üyenin Profiline bak Muhtazaf üyeye özel mesaj gönder Muhtazaf üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 538 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ayhan demirhan (42), milli (55), Faruk85 (39), buyukdere (50), akgulhassan (56), resulkol (42), aldirma_reis (45), cengiz__11 (45), musabbinumeyr (46), _rAbia_ (35), HACIBUBA (38), ergunoynamaz (67), emisya (43), cavittacir (47), arslanmurat1 (46), Ben_Neyim (45), hatipoglu (45), PinarKecik (46), Ugur_K (44), hami_74 (37), ust_mimar (41), Muhlise (43), lifos (49), osmanli (41), @tuba@ (39), oguzada (47), tolga67 (49), zoris (45), aydinhasan (45), ilkay turan (53), Muhammedbilal (35), burhann1 (41), esmafeyzaunal (43), havzanur (36)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.56809 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.