stromectol lopinavir ritonavir fluvoxamine ivermektine generique stromectol naprosyn natyl nebilet neggram negram nemexin neo stediril neoral neurolithium neurontin neurotop nexium nimotop nivaquine nizoral cream nizoral nolvadex nootropil norflocine norlutate noroxin norsol nortrilen norvasc norvir novonorm nyolol ocuflox oculastin oftan olmetec plus olmetec omix omnicef onymax optivar orelox orfiril osiren otrivin rhume des foins oxsoralen

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » HADİS / SÜNNET » ORUCUN KALKAN OLUŞU VE ORUÇLUNUN İKİ SEVİNÇ ANI

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    ORUCUN KALKAN OLUŞU VE ORUÇLUNUN İKİ SEVİNÇ ANI
33 Mesaj -
Ebu Hüreyre radýyallahu anh'dan rivayet edildiðine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem þöyle buyurdu:

Aziz ve celîl olan Allah "Ýnsanýn oruç dýþýnda her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükafatýný da ben vereceðim" buyurmuþtur.

Oruç kalkandýr. Biriniz oruç tuttuðu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Þayet biri kendisine söver ya da çatarsa: 'Ben oruçluyum' desin.

Muhammed'in caný kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, oruçlunun aðýz kokusu, Allah katýnda misk kokusundan daha güzeldir.

Oruçlunun rahatlayacaðý iki sevinç aný vardýr: Birisi, iftar ettiði zaman, diðeri de orucunun sevabýyla Rabbine kavuþtuðu andýr."

Buharî, Savm 9; Müslim, Sýyam 163

Açýklamalar

Hadisimiz, orucun diðer ibadetlerden farklý olan yönlerini belirlemektedir.

Bu yönlerden biri orucun sýrf Allah rýzasý için yapýlan bir ibadet olmasý, yani, oruçlu bildirmediði sürece, dýþarýdan hiç kimsenin bilemeyeceði, riya ve gösteriþten uzak bir ibadet olmasýdýr. Çünkü orucun diðer ibadetler gibi görünür bir þekli yoktur. Öte yandan, tarihte varlýklarý bilinen müþriklerin, ilahlarýna yakýn olmak için yaptýklarý kulluk türleri içinde oruç bulunmamaktadýr. Yani hiçbir putperest oruç tutarak putlara kulluk etmemiþtir. Bu yönüyle de oruç, sýrf Allah için yerine getirilen bir ibadet türüdür.

Orucun diðer ibadetlerden farklý bir baþka yönü de mükafatýnýn, -önceden bildirilmiþ ölçülerin çok üstünde- Allah Teala tarafýndan takdir edilecek olmasýdýr.

Her iki özellik de oruç ibadetinin fazilet ve üstünlüðünü anlamamýz için yeterlidir.

Ayrýca hadisimizde, oruçlu ile ilgili bir tesbit, bir tavýr, bir vakýa ve bir de müjdeye dikkat çekilmektedir. Söz konusu tavýr kimseye kötü söylememek ve çatmamak, kendisine çatan, kötü söyleyen olursa, ona da nazikçe "lütfen bana iliþmeyin, ben oruçluyum" diyerek, kendisini oruç kalkanýyla korumasýdýr. Çünkü oruç, oruçlu için dünyada günahlara, ahirette cehennem azabýna karþý koruyucu kalkan konumundadýr.

Vakýa ise þöyle ifade edilebilir: Oruç tutan kiþide özellikle uzun yaz günlerinde açlýktan ileri gelen bir aðýz kokusu oluþur. Bu koku, Allah katýnda, insanlarca en güzel koku diye bilinen miskten daha güzeldir. Ancak bu gerçek, hiçbir zaman o aðýz kokusunun misvak veya fýrça kullanmak suretiyle giderilmesine mani deðildir.

Ýftar ve Allah'a kavuþma anlarýndaki büyük rahatlama ve sevinç... Bu iki haldeki sevinç ve ferahlýktan birincisi maddî, görünür ve geçici; öteki manevî ve süreklidir. Her ikisi de sadece oruçluya aittir. Ýftar edildiði zamanki rahatlama, Allah huzurundaki rahatlamanýn kesin bir delili olarak zikredilmiþ olmaktadýr. Oruç tutan kimsenin iftar ettiði an rahatlamasý ne kadar gerçek ise, oruçlunun Allah'a kavuþtuðu zamandaki rahatlamasý da o kadar gerçektir.

Hadisimiz, oruçluya verilecek sevabýn, dinimizdeki bir iyiliðe on katýndan yedi yüz misline kadar verilecek sevap ve mükafat ölçüsünün dýþýnda ve üstünde, tamamen Allah Teala'nýn takdirinde olduðunu tescil ve ilan ederken, tabii olarak oruç ibadetinin dinimizdeki müstesna yerini ve son derece üstün faziletini de ortaya koymuþ olmaktadýr. Orucun fazileti, yüce Rabbimiz'in onu kendisine izafetle "Benim içindir" buyurmasý ve "Mükafatý da bana aittir" diyerek sonsuz lütuf ve kerem kapýsýný oruçluya açmýþ olmasýndan ileri gelmektedir. Böyle bir teþrif ve iltifat her þeyin üstündedir. Bu da hadisimizdeki müjdeyi oluþturmaktadýr.

"Ýnsanýn her ameli kendisi içindir" buyurulmuþ olmasý, oruç dýþýndaki her ibadetin, insanýn haz alacaðý, baþkalarýndan gizleyemeyeceði hatta belki de göstermek isteyeceði bir tarafý olduðunu tesbit etmektedir. Sadece oruçta böyle bir durumun bulunmasý onun ne denli saf ve has bir ibadet olduðunu göstermektedir. Hadisimizin ana tesbiti de budur.

Hadisten Öðrendiklerimiz

1. Allah Teala'nýn, "mükafatýný ben vereceðim" buyurduðu yegane ibadet oruçtur.

2. Allah için yapýlacak hiçbir fedakarlýk ve amel karþýlýksýz kalmaz.

3. Oruçlu günahlara ve cehennem azabýna karþý zýrhlanmýþ kiþi demektir. Çünkü "Oruç kalkandýr" buyurulmuþtur.
Gönderen: 04.09.2008 - 17:44
Bu Mesaji Bildir   aglayangece üyenin diger mesajlarini ara aglayangece üyenin Profiline bak aglayangece üyeye özel mesaj gönder aglayangece üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 542 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ayhan demirhan (42), milli (55), Faruk85 (39), buyukdere (50), akgulhassan (56), resulkol (42), aldirma_reis (45), cengiz__11 (45), musabbinumeyr (46), _rAbia_ (35), HACIBUBA (38), ergunoynamaz (67), emisya (43), cavittacir (47), arslanmurat1 (46), Ben_Neyim (45), hatipoglu (45), PinarKecik (46), Ugur_K (44), hami_74 (37), ust_mimar (41), Muhlise (43), lifos (49), osmanli (41), @tuba@ (39), oguzada (47), tolga67 (49), zoris (45), aydinhasan (45), ilkay turan (53), Muhammedbilal (35), burhann1 (41), esmafeyzaunal (43), havzanur (36)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55248 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.