generique stromectol generique rhinocorthydroxychloroquine stromectol stromectol imdur imigran imitrex imodium imuran imurek inderal la inderal index indocin sr indocin inegy intagra iscover isoptin isordil sublingual isordil itraderm itrop jumexal kamagra effervescent kamagra gold kamagra oral jelly kamagra soft kamagra keflex kemadrin kenacort a solubile kenacort a kenacort kenergon kessar keto med ketozol kinzal kinzalplus klacid lamictal dispersible lamictal lamisil cream lamisil

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » ~~~ RaMaZaN-I ŞERiF ~~~ » Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan...

önceki konu   diğer konu
2 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan...
Admin

1760 Mesaj -
Yaþým çok büyük deðildir ama eski ramazanlarý özlememek içten bile deðil... Doðup büyüdüðüm topraklarda Ramazan çok özeldi. Günler öncesinden hazýrlýklar yapýlýr, evler temizlenir, erzak alýmý iki katýna çýkardý. Ýlk gün aile büyüklerinin evinde iftar edilirdi. Telaþý karmaþasý hiç bitmez ama bir o kadarda lezzetli olurdu telaþlarý. Normal zamanda sýradan gibi görünen yemekleri ne büyük zevkle, ne büyük bir iþtahla yerdik. Ýlk defa tadýyormuþcasýna büyülenirdik saatlerce süren açlýk ardýndan gelen yemeðin lezzeti karþýsýnda.

Akþam ezanýndan sonra sokaða çýkma yasaðýmýz sadece Ramazan ayýnda rafa kaldýrýldý. Ýftar yemeðinden sonra hepimiz sokaða kaçardýk, gecenin geç saatlerine kadar sokakta oynardýk. O zamanlarda hýrsýzlarýn, içinde binbir kötülük düþünen insanlarýn Razaman ayýnda zindana atýldýðýný ve tüm kötülüklerin o mübarek 30 gün boyunca yok olduðunu hissederdim. Aksi halde ailemin gece 2'ye kadar sokakta top koþturmama izin vermesinin baþka bir açýklamasý olamazdý (:

Hemen her akþam evimizde ya misafir aðýrlardýk, ya da misafirliðe giderdik. En çok çat kapý gidilen misafirlikleri severdim. Sofrada ezaný beklerken çalan kapý kadar beni heyecanladýracak baþka hiç bir duygu olamaz. Tanrý misafiri budur iþte. 5 kiþiye piþen yemeði 8 kiþi paylaþýrdýk. Þimdi kim cesaret edebilir günler öncesinden randevu almadan bir ahbabýnýn kapýsýný çalmaya?

Gündüzleri sokakta elinde sigarasýyla dolaþan amcalar yoktu benim çocukluðumda, yol üstü lokanlarda oturup iþtahla yemek yiyen kabadayýlarda yoktu. Hele hele gözümün içine baka ramazan ayýnda bira içen abiler hiç yoktu. Kimse oruç tutmak zorunda deðildi. Ama herkes tutana saygýlý olmak zorundaydý.

Bizim çocukluðumuzda akþam ezanýnda sokaklar olaðanüstü hal ilan edilmiþ gibi bomboþ olurdu. Çünkü herkesin ortak paydasý aynýydý. Ýftar sofrasý...

Küsler barýþýr, dargýnlar birbirinden özür dilerdi. Büyükler teker teker ziyarete gidilir. Hatta yalnýz yaþayan büyüklerimiz evimize getirilirdi ramazan ayýnda yalnýz kalmasýn diye. Ninem dizinin dibine oturtup kendi çocukluðundaki ramazanlarýn hengamesinden bahsederdi. O zamanlarda hiç bilemedim daha otuzuma gelmeden ayný þeylerden intizar edeceðimi.

Ramazan 14 saat aç kalmak deðildir. Önünde türlü türlü yemek olduðu halde Yaradan'ýn izin verdiði saatten önce yemek yiyememenin olgunluðunu kazanabilmek, açlýk duygusunun ne demek olduðunu anlayabilmek, nefsini terbiye edebilmeyi öðrenmek demektir.

Geçtiðimiz yýl bir köþe yazýsý okumuþtum. Gazeteci arkadaþ öyle bir derinden vurdu ki beni, o günden sonra günlerin anlamlarýný daha bir kavramaya baþladým.

"Ramazan aç kalmak deðil, açlýk duygusunun ne olduðunu öðrenmek, þeytanýn kol gezmediði 1 ayda, 11 ayýn hatalarýný telafi edebilmektir."

"Kurban ise dört bacaklý bir hayvanýn katledilmesi sonucu yapýlan bir et bayramý deðildir. Kurban yüreðindeki Ýsmail'den vazgeçebilme olgusunu dibine kadar hissedebilmektir..."

Sözün bittiði yerdir bu iki cümle...

Tüm islam alemine hayýrla gelsin 11 ayýn sultaný... Tüm kötülükleri, tüm kavgalarý, silahý, bombayý, tanký, tüfeði beraberinde alsýn götürsün...

Hoþgeldin Ya Þehr-i Ramazan...
Hoþgeldin bin geceden hayýrlý olan geceyi baðrýnda getiren mübarek ay...
Hoþgeldin...

Alinti...

Gönderen: 31.08.2008 - 12:06
Bu Mesaji Bildir   SaYaCGIN üyenin diger mesajlarini ara SaYaCGIN üyenin Profiline bak SaYaCGIN üyeye özel mesaj gönder SaYaCGIN üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
SuMeYRa su an offline SuMeYRa  
Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan...
1576 Mesaj -

Hoþgeldin Ya Þehr-i Ramazan...
Hoþgeldin bin geceden hayýrlý olan geceyi baðrýnda getiren mübarek ay...
Hoþgeldin...

GüzideCan...
Gönderen: 31.08.2008 - 12:50
Bu Mesaji Bildir   SuMeYRa üyenin diger mesajlarini ara SuMeYRa üyenin Profiline bak SuMeYRa üyeye özel mesaj gönder SuMeYRa üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 827 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
1732 üye ile 14.01.2023 - 16:03 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
hircin (32), ayazdabirciftyu.. (38), arif_unal (64), lyoonn (46), ergali595 (42), FatihCgdm (38), kirenli (56), *imam_hatipli* (33), Muhsin B. (36), sezer74 (50), recepguducu (50), kenan_kygn (68), tek_1 (44), ajanpenny (46), basketcikid (34), sigat37 (37), erzincani (45), yasemin_nl (36), yosun (40), toprak_67 (45), By_Digital (38), gur (36), MustafaGED&Yacu.. (60), ademyildiray (49), ibrahimdzn (37), muka2828 (44), hagere (39)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57837 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.