dexamethasone kaletra generique luvox chloroquine generique colchicine 3tc abilify aceon acepril acerpes achromycine aciphex acivir acnecolor acnefuge acticin actigall actisite active pack actonel actoplus met actos acular adalat cc adalat adapress adartrel adcirca addyi adipur advair diskus advair rotahaler aerius aerodiol aggrenox agofenac agoprim agopton agorex airol airomir akneroxid aknex aknin n aknoral albenza

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » D İ N / İ S L A M » HADİS / SÜNNET » KARDEŞLERİMİ BİR GÖRSEM

önceki konu   diğer konu
3 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
KARDEŞLERİMİ BİR GÖRSEM
1504 Mesaj -
Resulullah (asm.) birgün sahabelerine:

"Ah keþke bana doðru, havuza gelen kardeþlerimi bir görsem de, içlerinde þerbetler olan kaselerle onlarý karþýlasam. Cennet´e girmeden önce, onlara (Kevser) havuzumdan içirsem."

Bu sözleri üzerine ona denildi ki:
"Ey Allah´ýn Resulü biz senin kardeþlerin deðil miyiz?"

O þöyle cevap verdi:
"Sizler benim ashabýmsýnýz (arkadaþlarýmsýnýz). Benim kardeþlerim de beni görmedikleri halde bana inananlardýr. Mutlaka ben Rabbimden sizinle ve beni görmeden iman edenlerle gözlerimi aydýnlatmasýný istedim" (1).

Bir baþka benzer hadis-i þerifte de þöyle buyurur:
"Mutlaka kardeþlerime kavuþmamý arzuladým." (Bunun üzerine kendisini dinleyenler) þöyle dediler:
"Biz senin kardeþlerin deðil miyiz?"

O þöyle cevap verdi:
"Sizler benim ashabým ve kardeþlerimsiniz. Benden sonra da beni görmedikleri halde bana inanan bir topluluk gelecektir."

Bir zaman geçtikten sonra da þöyle buyurdu:
"Ey Ebû Bekir, senin beni sevdiðini duyduklarýndan dolayý seni seven bir kavmi sevmek istemez misin? Sen de Allah´ýn kendilerini sevdiði kimseleri sev." buyurdu. (2)

---

Bu hadis-i þeriflerde de, Resulullah (asm.) ahir zamanda, ümmetin fesadý zamanýnda, ihvanlarýnýn (kardeþlerinin) bulunacaðýndan söz ediyor. "Kardeþlerim" dediði kimselere iþtiyak duyuyor. Ahirette kevser havuzu baþýnda iken havuza doðru gelecek saðlam imanlý kardeþlerini görmeyi çok istiyor, onlara kevser havuzundan su daðýtmayý arzuluyor.

Þu halde Peygamber´in (asm.) iþtiyakýna, hasretine sebep olan o kimselerin herhalde, fedakar, sadýk, metin, Ýslam için kendini ortaya koyabilen, bütün itilme-kakýlma, horlanma, kýnanmalara karþý yýlmadan, aldýrmadan Resulullah´ýn (asm.)ve ashabýnýn yolunda olabilen kimseler olmasý gerekir. Bunlar Resulullah´ýn kardeþleridir. O (asm.), bunlara "kardeþlerim", ashabýna "arkadaþlarým" ünvanýný veriyor.

Hz. Peygamberin kardeþlerim dediði bu bahtiyarlarýn, O´nu görmeden kuvvetli bir imanla O´na ve getirdiklerine inanmalarý son derece önemlidir.

Ayrýca bu kimselerin önemli bir özelliði, Hz. Ebû Bekiri Resulullahý sevdiðinden dolayý sevmek veya, Ebu Bekir (ra.) gibi, Rasulullah´ý seven sahabeleri sevmektir.

Sahabelerin haline bakýlýrsa, onlar da ilerde gelecek bu iman erlerine, hidayet nurunun aydýnlýðýndan sapmayanlara karþý büyük bir ilgi duyuyorlar. Bu kimselerin Cennete girmeden önce kevser havuzu baþýna geleceklerinden bahsedildiðine ve Resulullah´ýn onlara olan iþtiyakýna bakýlýrsa, onlar Resulullah´tan sonraki tehlikeli dönemde gelmelerine raðmen, imanlarýný muhafaza edecekler, imanla kabre girecekler, cennetlik olacaklardýr. (3) Yani Resulullah (asm.) onlarýn imanla kabre gireceklerini haber vermektedir.
Gönderen: 01.06.2008 - 17:25
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_LaL_ su an offline _LaL_  
KARDEŞLERİMİ BİR GÖRSEM
838 Mesaj -
O þöyle cevap verdi:
"Sizler benim ashabýmsýnýz (arkadaþlarýmsýnýz). Benim kardeþlerim de beni görmedikleri halde bana inananlardýr. Mutlaka ben Rabbimden sizinle ve beni görmeden iman edenlerle gözlerimi aydýnlatmasýný istedim" (1).
iþte beni her okuduðumda aðlatan sözlerağlar

Allahým bizlere En Sevgilinin, hakkýyla kardeþleri olabilmeyi nasip et!!

selam ve dua ile..
Gönderen: 01.06.2008 - 22:48
Bu Mesaji Bildir   _LaL_ üyenin diger mesajlarini ara _LaL_ üyenin Profiline bak _LaL_ üyeye özel mesaj gönder _LaL_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
halk yolcusu su an offline halk yolcusu  
1504 Mesaj -
KARDEÞÝM Elinize Saglik BERABER PAYLASTIGIMIZ ÝÇÝN SELAMETLE DUA ÝLE
Gönderen: 01.06.2008 - 22:56
Bu Mesaji Bildir   halk yolcusu üyenin diger mesajlarini ara halk yolcusu üyenin Profiline bak halk yolcusu üyeye özel mesaj gönder halk yolcusu üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 493 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
BeSMeLe (39), serkan_aktas (45), karaahmetoglu (65), ademozdamar (54), levent (49), uhud38 (53), benfurkan (65), anemonia (43), tugrulsuratli (51), ali sungur (50), Adem71 (53), seyda59 (55), cetinceli (47), yenimemoli (44), fbetulk (43), hani5 (31), MileynSeleme (49), zehraygtster (33), halil ibrahim (59), mzeki (52), metinmaltas (79), Sefer1 (55), rabiaemin2 (39), Meftun (38), mkaya970 (54), islamin_gulu (37), mustafatunç (57), ali bostan (60), Kar_Tanesi_ (35), s7e7v7e7n (39), 00571 (41), Toyanc (50), volkan42 (54), frost_35 (42), gurbetci71 (57), salebe25 (44), barbarosum (49), gulcan (37), ocean82 (42), kalemdar (48), NURUNALANUR (52), SeYh_S@MiL (40), Hilal-Nisa (37), m.zeki (52), ToZ-PeMBe (37), ugurlar (37), yasemin330 (39), Iklama88 (36), mehmetkaya2005 (38), fatihuslu1985 (39), ebuzer21 (60), uduh_72 (43), NuRCaN (35), naz_angel (39), hakan125 (49), 23041987 (37), Derya A (37), delice (48), H.Gultekin (19), EsiLa_68 (35), ankebut06 (47), alzen (48), derici_001 (69), hamdi ulay resu.. (40)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.55883 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.