colchicine hydroxychloroquine kamagra hydroxychloroquine fluvoxamine super kamagra suprax symmetrel synthroid bottle synthroid tadacip tadalift tadalis sx tadora tamec tamsunax tarivid tavanic tegretol telfast temovate tenoretic tenormin terbifil tetraseptine thorazine ticlid tildiem timisol timonil timoptic tirosint tofranil top avana topamax toramide torasem torasis torem trandate transannon trecator sc trental trial packs triatec

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » DİĞER KONULAR » ÖNERİLERİNİZ » EŞ SEÇİMİ...

önceki konu   diğer konu
5 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
EŞ SEÇİMİ...
1686 Mesaj -
Eþ seçimi, hayatýmýz en önemli kararlarýndandýr. Gerek genç kýzlar gerekse genç erkekler için durum aynýdýr. Her iki taraf için önemli kýstas ise "dindarlýk"olmalýdýr Çünkü evlilik ebedi hayat arkadaþlýðýdýr, sadece bu kýsacýk dünya hayatýyla sýnýrlý bir beraberlik deðildir.Evliliðe bu sonsuzluk manasýný kazandýran sýr ise, imandýr.

Ýþte bu sýrrý kavrayan bir genç kýz,evleneceði zaman, eþinden neler istemekte:

"Her þeyden önce þunu söyleyeyim;benim sadece karnýmý doyuran bir eþ deðil,devamlý bana destek olacak dava arkadaþý,din sorumluluðunu bilen Müslüman bir eþ istiyorum.Ben de koltuk ve avizelerin tozunu almakla ömür geçirecek süs gelini deðil, davamýn gelini olmak istiyorum.

Toplumumuzda boþanmalar yüzünden ne kadar mutsuz kadýnlar olduðuna þahidim. Siz de vicdanlý bir Müslüman iseniz, þartlarýmda en ufak bir tereddütünüz varsa, bu iþe"hayýr"cevabýný verin.çünkü, þimdi ufak bir tereddüt büyür.

Ben her þeyden evvel Ýslam'da ailelerin huzurunu sergilemek istiyorum.Toplumumuzda bugün, tam islam ruhu ile geçinen eþler ne yazýk ki çok az,benim yuvamýn da bu az rakama, bir rakam daha eklemesini istemiyorum. Ne yeni bir giyecek için kavga ederim,ne de çorbanýn tuzu az olmuþ diyerek kavga edilmesini isterim.Benim kavgam;dinimi yanlýþ tanýtanlar, dinimizi kendi çýkarlarýna alet edenlerdir.Eminim sizin ki de öyle... Allah razý olsun, Ýslam'ý yaþýyor ve yaþatmaya çallýþyorsunuz.Fakat sizin bu þekilde olmanýz benim þartlarýmý söylememem manasýna gelmez.

Þartlarým sýra ile þunlardýr:

1. Bütün hal ve hareketlerimiz Ýslami olacak.Hayatýmýzý" þeytanýn kanunlarýna"göre,deðil Allah'ýn(cc) ahkamýna göre düzenleyeceðiz.
Allah(cc) Ku'ran'da ; "Kim Ýslam'dan baþka bir din ararsa, ondan bu din asla kabul edilmeyecektir. O, ahirette en büyük zarara uðrayanlardandýr." (Ali-Ýmran-85) Biz bunlardan olmayacaðýz.

2.Ben, eþya ve altýn olarak size hiçbir þart koþmuyorum,çünkü benim için paranýn hiçbir önemi yok ama geçimimiz için, namerte muhtaç olmamamýz için ekonomik kazancýnýzý helal yoldan elde etmelisiniz. Bunun az olmasý, en lüks eþyalarý almamanýz beni üzmez.Fakat siz de benden, her þeyini gösteriþe dökmüþ kýzlarýn götürdüðü çeyizi istemeyeceksiniz. Sizden odalar dolusu eþya istemem, size de odalar dolusu eþya getiremem. Zaruri olan eþyalarýmý getiririm. Zira Allah Resulü dünya malýna hiç önem vermemiþtir. Bir hadisi þerifleri þöyledir:

"Ashabtan Abdullah bin Mesud diyor ki;Resulullah'ýn yanýna girdiðimde bir hasýr üzerinde durduðunu ve üzerine uzandýðý için hasýrýn vücudunda iz býraktýðýný gördüm.Bunun üzerine dedim ki;Ya Rasulullah! Sizi hasýrdan korumasý için bir yaygý, döþek getirsek olmaz mý?O da bana þöyle buyurdu;"Benim dünya ile ne ilgim var?"3. Ben eþyaya hizmet için yaratýlmadým, eþya bana hizmet etmelidir.O halde eþyam ihtiyaç kadar olmalý, israf yapýlmamalýdýr. Zihnimdeki ve tatbikat planýmdaki en uygun dekor, Resulullah'ýn evinin dekorudur.
Allahu Teala bir ayetinde;"Dünya hayatý bir oyundan ve oyalanmadan baþka bir þey deðildir. Ahiret yurdu ise sakýnacaklar için elbette daha hayýrlýdýr. Hala aklýnýz baþýnýza gelmeyecek mi?"aglaEn'am-32) demiyor mu?

Meþhurdur, Hz.Ali'ye
"Dünya nedir?"diye sormuþlar,demiþ ki;
"Sizi, Mevla'dan alýkoyan her þeydir."
Bizim evliliðimiz de, bizi Mevla'dan uzaklaþtýrmaktan ziyade, Mevla'ya yaklaþtýrmalýdýr.Aynen þu þiirin mýsralarýnda anlatýldýðý gibi.... Davayý kucaklayan körpe sarmaþýklarýz
Hak yoluna baþ koyan divane aþýklarýz.
Dizgin vurduk zamana,dursun ...
Ayrý bir zevk bu aþkýn gönülleri yaksýn. 4. Islam'a göre gelin olmak ve Islam'a uygun düðün yapmak istiyorum.Allah rýzasý ve Peygamber Sünneti için evlendiðimize göre en baþta düðünümün ve gelinliðimin buna uymasýný isterim. 5. Islam'dan taviz verirsem engellemenizi isterim.Onun için Islam'ý en iyi þekilde bilmeniz ve uygulamanýz gerekir. 6. Evlendikten sonra da çalýþmalarýma devam etmek isterim. Günde en az üç saat Ku'ran öðretip,vaaz vereceðim.þimdi yapmaya çalýþtýðým teblið görevim, evlendikten sonra da devam etmeli.
Allahu Teala, Ali-Ýmran suresnde mealen þöyle buyuruyor; "Sizden öyle bir cemaat bulunmalýdýr kiaglaonlar herkesi) hayra çaðýrsýnlar." Biz bu cemaatýn insaný olmaya çalýþmalýyýz..

7. Evimden hiç bir yere gitmem, eþimden de sadakat isterim.Gece 12'lere kadar kahvede, þurda-burda gezen bir eþ düþünemiyorum. Siz öyle deðilsinizdir de ben þartýmý söylüyorum. 8. Hatamýn bana söylenmesini isterim. Benim hatam olursa, ki mutlaka olur, önce bana bildirmenizi, benden önce bir baþkasýnýn duymasýný istemem. 9. Eþit saygý isterim.Kendi aile efradýnýza benim nasýl saygý göstermemi istiyorsanýz, ben de sizden ayný saygýyý aileme göstermenizi isterim. 10. Benim evim bir ilim yuvasý olmalýdýr.Her akþam en az 1 saat fýkýh, tefsir ve dini kitaplardan ders yapmayý ve evde kim varsa onlarýn da dersimize iþtirak etmelerini saðlamanýzý isterim. 11. Eþimin derdini benimle paylaþmasýný isterim.Onun her zaman can yoldaþý, dert ortaðý olmak isterim. 12. Sadece adelet isterim. Ne benim için aile efradýný, ne de ailesi için benim tarafýmý tutsun isterim. Haklý kimse doð?ru söylemesini isterim. 13. Elimden geleni en iyi þekilde yapmaya çalýþýrým.Yemeðimi, evimin iþini elimden geldiðince yapmaya çalýþacaðý, bu arada yaptýðým küçük hatalarýn büyümemesini, hatamýn Ýslam'a uygun þekilde söylenmesini isterim. 14.Helal-haram çizgisine dikkat edilsin isterim.Mahremimden baþkasýnýn yanýna çöküp oturmam.Ayný hassasiyeti eþimden de beklerim. 15. Kýlýk-kiyafette de Ýslam'a riayet edilsin isterim.Eþimin sakallý olmasýný isterim.16. Evimizin rýzkýný helal yoldan saðlamasýný ister,bir sýkýntý ve darlýk çekersek Allah için sabreder, bu konuda problem çýkarmam.Ama paramýz varken de maðdur edilmek istemem, bu iyi niyetimin suistimal edilmesine müsaade etmem.17. Saygým size baðlýdýr. Namaz ve Allah'ýn farz kýldýðý emirlerden taviz verirseniz size olan saygým azalýr. Saygýn biri olmak istiyorsanýz,buna dikkat etmelisiniz. 18. Hayatýmý Allah'ýn dinine adadým. Sizin de böyle biri olmanýzý isterim. Bu uðurda uðrayacaðýmýz hakaret, kötüleme, ayýplama, iþkence, zulüm ve hatta cezaevi bile hadiselere sabretmeyi ve birbirimize sabrý tavsiye edip destekli olmayý isterim.
Allah'ýn Resulü'nün ve Ashabýnýn çektiði çileler malumdur...Bir örnek verecek olursak, "Sahabe artýk zulüm ve iþkenceden usanýyor ve Resulullah'a gelerek,müþriklere beddua etmesini istiyor.
Resulullah;
'Sizden önceki Müslümanlarýn vücutlarý kemiklerine varýncaya kadar demir taraklarla taranarak elleri koparýldý. .Bu onlarý,dinlerinden vazgeçiremedi. Baþlarý, saç ayrýmýndan testere ile ikiye biçildi. Onlar yine dinlerinden vazgeçmediler.'diye onlarý teskin etti.
Ýþte biz de birbirimize destek olacak, davamýz için yapýlan her türlü zulme beraber göðüs gereceðiz. 19. Bana eþ olmanýzdan ziyade, hocam olmanýzý isterim. Birbirimizi tamamlamayý ve eksiksiz bir Islam yaþantýsý sergilemeyi arzu ediyorum. 20.Her þeyin tatlýlýkla olmasýný isterim.Olaylarýn büyütülüp dýþa yansýmasýndan ziyade, kendi içimizde anlaþma yoluyla halletmeliyiz. 21.Her þeyi Allah yoluna tercih etmeliyiz.Islami çalýþmalarýnýz için, davamýza hizmet için.Allah yolunda yarýþmak için, beni ve eðer olursa çocuklarýmýzý engel görmemenizi ister, bizleri Allah'a emanet ederek mücadeleye koþmanýzý isterim.
Allahu Teala bir ayeti kerimesinde þöyle buyuruyor: "De ki: Eðer babalarýnýz, oðullarýnýz, kardeþleriniz, eþleriniz, kabileniz,elinize geçirdiðiniz mallar, durgun gitmesinden korktuðunuz ticaret, hoþunuza gitmekte olan evler, size Allah'tan, O'nun peygamberinden ve onun yolundan(cihaddan)daha sevgili ise,artýk Allah'ýn emri gelinceye kadar bekleye durun. Allah fasýklar güruhunu hidayete erdirmez." (Tevbe-24). Bu ayetin muhatabý olmalýyýz.

22. Mihir olarak ilmimi tamamlamama yardým etmenizi ve aldýðým ilmi anlatmama izin vermenizi istiyorum.Bir de mümkünse, evlendikten sonra ilk hac zamaný hacca gitmeyi mihir olarak sizden talep ediyorum. Evet benim isteklerim bu kadar. Aðýr maddi þartlar ileri sürmeyip, sizi maddi problemlerle bunaltmadýðýmý düþünüp, 'Bunlarda ne var caným, kolay! yaparýz!' diyip de hafife almayýn. Maddi taleplerde bulunmuyorum ama bu konudaki iyi niyetiminde suistimal edilmesini doðru bulmuyorum.

Maddi isteklerim yok, çünkü gün olup devran tersine dönebilir. Büyük sýkýntýlarla alýnan eþyalarý bir gün satmak zorunda kalabiliriz,. iflas edilebilir.Çok zenginken, fakir olunabilir iþte o günlerde, insanýn maddi-manevi dünyasýnýn karardýðý zamanlarda dünyanýn gerçek yüzünü ve mahiyetini bilen dindar ve bilgili eþ imdada yetiþir, beyine destek olur.Tabii benim destek olabilmem için beyimin de ayný þekilde benim bu þartlarým noktasýnda bana destek olmasý, bunlarý hafife almayýp gerçekleþtirebilmek için mücadele etmesi ve bu sorumluluðu kaldýÝabilecek ?slami ahlaka sahip olmasý gerekir.

Ve bence her þeyden önce, kurulacak yuvanýn Ýslami yuva, Ýslami müessese olmasý gerekir.O yuvada Ýslami eðitim olmalý ve o yuvada zamanýn Firavun ve Nemrutlarýna meydan okuyacak Musalar ve Ibrahimler yetiþmelidir. Ýþte bu sebeplerden dolayý öne sürdüðüm bu þartlarým dikkatlice okunup,deðerlendirilmeli ve en uygun cevap net olarak verilmelidir."

Evliliðe sonsuzluk manasýný kazandýran iman sýrrýna vakýf olmuþ bu genç kýz, bu þartlarý sunduðu gençle evlenip, þu an çok mutlu ve istediði gibi bir yuva kurmanýn huzurunu yaþamaktadýr. Tüm genç kýzlarýmýza ayný mutluluk ve huzur dolu yuvalar temenni ediyoruz.

SELAM VE DUA ILE

-alinti-
Gönderen: 04.12.2007 - 16:55
Bu Mesaji Bildir   KaLBeNuR üyenin diger mesajlarini ara KaLBeNuR üyenin Profiline bak KaLBeNuR üyeye özel mesaj gönder KaLBeNuR üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
_LaL_ su an offline _LaL_  
RE: EŞ SEÇİMİ...
838 Mesaj -
Alıntı
Orijýnalý cananberraramazan

Evliliðe sonsuzluk manasýný kazandýran iman sýrrýna vakýf olmuþ bu genç kýz, bu þartlarý sunduðu gençle evlenip, þu an çok mutlu ve istediði gibi bir yuva kurmanýn huzurunu yaþamaktadýr. Tüm genç kýzlarýmýza ayný mutluluk ve huzur dolu yuvalar temenni ediyoruz.

SELAM VE DUA ILE

-alinti-

Allah razý olsun...

Allahým herkesin gönlüne göre versin inþallah....

bizleri iman dolu kalplerle karþýlaþtýrsýn....

selam ve dua ile...
Gönderen: 05.12.2007 - 20:39
Bu Mesaji Bildir   _LaL_ üyenin diger mesajlarini ara _LaL_ üyenin Profiline bak _LaL_ üyeye özel mesaj gönder _LaL_ üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
gul-ay su an offline gul-ay  
ESSELAMUNALEYKUM
128 Mesaj -
RABBIM
HER DILEYENE BOYLESINI VERSIN
KARSIDAKININDE
BOYLESINE LAYIK KISILIKTE BIRI OLMAYI NASIB ETSIN

SELAMETLE
Gönderen: 07.12.2007 - 12:58
Bu Mesaji Bildir   gul-ay üyenin diger mesajlarini ara gul-ay üyenin Profiline bak gul-ay üyeye özel mesaj gönder gul-ay üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Emirdag su an offline Emirdag  
1071 Mesaj -
Allah Razi Olsun.

Rabbim tum Muhammed ummetine gonullerince es nasip etsin.(Tabi bekarlarinagöz kırpma )

Þartlarým sýra ile þunlardýr:
yazisini okuyunca cananberraramazan kardesim ay dedim bu ne sonrasini okuyunca ay alintiymis dedim ve bir ohhhh cektim.
kahkaha kahkaha kahkaha

Ama Kizlarimiz ve Ogullarimiz InsAllah Islami konularda istedim istedik deyip dort dortluk esi bulup oyle evlenecekler ins.Güle Güle Yoksa hacan biz kizda oglanda vermoruz .göz kırpma
Gönderen: 05.01.2008 - 15:28
Bu Mesaji Bildir   Emirdag üyenin diger mesajlarini ara Emirdag üyenin Profiline bak Emirdag üyeye özel mesaj gönder Emirdag üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
rifat56 su an offline rifat56  
5108 Mesaj -
Gönül kondumu,

gerisi teferruatlar baþlar...

Allah herkese gönlüne göre hayýrlýsý olaný versin...
Gönderen: 17.11.2016 - 12:08
Bu Mesaji Bildir   rifat56 üyenin diger mesajlarini ara rifat56 üyenin Profiline bak rifat56 üyeye özel mesaj gönder rifat56 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 824 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
1732 üye ile 14.01.2023 - 16:03 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
hircin (32), ayazdabirciftyu.. (38), arif_unal (64), lyoonn (46), ergali595 (42), FatihCgdm (38), kirenli (56), *imam_hatipli* (33), Muhsin B. (36), sezer74 (50), recepguducu (50), kenan_kygn (68), tek_1 (44), ajanpenny (46), basketcikid (34), sigat37 (37), erzincani (45), yasemin_nl (36), yosun (40), toprak_67 (45), By_Digital (38), gur (36), MustafaGED&Yacu.. (60), ademyildiray (49), ibrahimdzn (37), muka2828 (44), hagere (39)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.59533 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.