hydroxychloroquine ivermectine hydroxychloroquine stromectol dexamethasone aldactone aldara aldipin alendron alesse aleve alges x algifor allegra allergodil allo 300 tablinen allo basan allopur altace alutan alzar amanol amaryl amilo basan amilorid comp amiloride hct amiodar amlo eco amlopin amlovasc amoxi basan amoxi cophar amoxi mepha amoxil amoximex anafranil sr anafranil antabus antabuse antalgit antamex antisacer antra antramups anvitoff apcalis oral jelly

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » ~~~ RaMaZaN-I ŞERiF ~~~ » HUŞU İLE NAMAZ KILMAK

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Konu icon    HUŞU İLE NAMAZ KILMAK
22 Mesaj -
Hu§u iLe NaMaz KiLmaK

--------------------------------------------------------------------------------

Yüce Allah Kur’an’da namazla ilgili olarak; “Namazý kýl! Muhakkak ki namaz, (insanlarýgöz kırpma fenalýklardan ve kötülüklerden alýkoyar” buyurmuþtur.(ankebut 45/29) Namaz kýlanlar kýldýklarý namazdan istenilen lezzeti alamadýklarýný sürekli dile getirirler. Lezzet alamama onlarý bazen farz olan bu ibadeti terk etmeye kadar götürmektedir.
Namaz kýlan insanýn kýldýðý namazdan lezzet almasýna da huþu diyebiliriz, kýsaca…
Huzûr ve huþû' ile kýlýnan iki rek'at namaz, gâfil (Allahü teâlâyý unutmuþgöz kırpma bir kalb ile akþamdan sabaha kadar kýlýnan namazdan hayýrlýdýr. (Abdullah ibni Abbâs)
Tevâzû, alçak gönüllülük. Hakk'a boyun eðmek. Korku ve sevgiden meydana gelen edepli hale huþu denir.
Cenab-ý Hak MU'minUn süresin de" Muhakkak mü'minler felah buldu, ki onlar namazlarýnda huþuludurlar. Onlar ki, faydasýz iþe, boþ lafa bakmazlar. Onlar ki, zekâtlarýný vermek için çalýþýrlar," buyurarak, namazlarýný huþu ile kýlan mü'minlerin felah bulacaðýný beyan etmektedir. (Muminun süresi Ayet 1-4)
O zaman namazda huþu çok önemli bir mevzudur. Mutlaka saðlanmasý gerekmektedir.
Namazda huþunun zýddý gaflettir. Gafletle namaz kýlanlar, kur’an da tehdit edilmiþlerdir.
“Yazýklar olsun O namaz kýlanlara ki Onlar kýldýklarý namazdan gafildirler”(Maun suresi)
Kýlýnan namazýn gafletten kurtarýlmasý ; yalnýz Allah için kýlýndýðýnýn þuuruna eriþmekle mümkündür. “ ve zikrim için namaz kýl” ( taha : 14) ayeti bunu iþaret eder. Yani kýlýnan namaz Allah’ý hatýrlatýyorsa istenilen namazdýr. Ýþte o namaz, sahibini gafletten kurtarýr; huþuya yönlendirir.
Nitekim Peygamber Efendimiz(S.A.V):" Kul namaza durduðu zaman, ancak Hz. Allah'ýn huzurundadýr. Saða-sola iltifat ederse, Hz. Allah; " Kime iltifat ediyorsun ? Benden hayýrlýsýna mý ? Bana dön ey âdemoðlu! Çünkü ben iltifat ettiðin þeyden daha hayýrlýyým" buyurur. (Ruhül Beyan cilt 6 sahife 67)
” Namazda huþu nasýl saðlanabilir? ” “Namazýn dýþýnda huþuyu saðlarsanýz o zaman namazda da huþuyu saðlarsýnýz.” Bu nasýl olur diye sorulunca, O da konuya þöyle bir açýklýk getirmiþti: ”Ýnsan kalbini fotoðraf stüdyolarýndaki banyo odasýna benzetirsek, makine ila çekilen pozlar banyoda tüm detaylarýyla meydana nasýl çýkarsa; Namazda da namaz dýþýnda meþgul olduðunuz þeyler gönlünüze gelir. Sizi meþgul eder. Namazýn dýþýnda dünya ile meþgul olur. Zamanýnýzý boþ ve gereksiz þeylerle geçirirseniz, namaza durunca da gönlünüzün, gözünüzün ve diðer azalarýnýzýn yaþadýklarý þeyler kalbinize gelir ve sizi meþgul eder. Bu haldeyken namazda huþuyu saðlayamazsýnýz. Eðer namazýn dýþýnda hayýrla, hasenatla, iyiliklerle, zikirle vel-hâsýl Allah’la meþgul olursanýz; namazda da Allah’la meþgul olur ve istenilen huzuru yani huþuyu yakalamýþ olursunuz. Ýþte O namaz, seni Allah’ý anmaya yöneltir. Maksat hâsýl olur .“
Behlüldane hazretlerine huþu hakkýnda soru sorarlar. O da Padiþah Harun Reþid’e “Getirin bu adama, aðzýna kadar doldurulmuþ bir tuluk zeytinyaðý verin. Birkaç asker verip, Þehrin sokaklarýný dolaþtýrýn. Eðer bir damla yaðý yere dökerse, baþýný vurun” der. Hikmetini anlamazlar ama mutlaka bizim Behlüldane bir þeyler anlatacak diye, dediðini yapmaða koyulurlar. Adamcaðýz denildiði þekilde gönderilir. Bir süre sonra adam salimen döner. Behlüldane sorar”Anlat bakalým þehrin sokaklarýnda neler gördün ? Adam cevap verir: “ Ben tuluktaki zeytinyaðýndan baþka hiçbir þey görmedim.” Behlüldane tekrar sorar “ Ama nasýl olur, falan yerde düðün dernek vardý; davullar zurnalar çalýyordu nasýl görmez, nasýl duymazsýn” Adam ”Aman efendim bana öðle bir dert verdiniz ki baþýmýn kesilme korkusundan baþka bir þey ne duydum, ne de gördüm.” Behlüldane Hazretleri hikmetli sözünü kondurur: “Namaz kýlarken Azrail’in kýlýcýný baþýnda bekler vaziyette ; Bu namazdan sonra canýný teslim alacaðýný hayal edersen, baþka bir þey hatýrýna gelmez. Sende o zaman huþu içinde namazýný kýlarsýn.” Allah’ýn huzurundaymýþ gibi namaz kýlmanýn yolu, demek ki gayretle bulunabilirmiþ. Bize düþen bu bilge insanlarýn tarif etmeye çalýþtýklarý yollardan giderek namazda huþu haline eriþmek olmalýdýr.

Allah cümlemize huþu ile namazlar kýlmamýzý nasip eylesin. Âmin!

~*~
Canan Ani istemezse
ister Anlarin Toplandigi Tüm Zamani...
Cana Verilecek Deger
Önemli Kilar
Canin Verilecegi Canani...
~*~

vGüle Güle
Gönderen: 13.11.2007 - 09:46
Bu Mesaji Bildir   misem üyenin diger mesajlarini ara misem üyenin Profiline bak misem üyeye özel mesaj gönder misem üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 418 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
osmanli1 (49), TRABZONLU_TS (43), murat__ (41), remzay56 (61), Mikayil Demir (44), sadoðlu (68), yigilcali (48), müzisyennnn (46), hakankara (55), mikail06 (53), seyfullah (36), erguen (53), @hmed (49), emre-70 (34), AY-NUR (41), yagmurumm (33), ihvankudret (35), KeTeNci (38), zahid1 (49), hamdim (37), intifada (53), samsun1983 (41), veysel.hoca (48), mikail34 (54), zincefr (60), batmazhalil (36), MaziDENbiri (52), sero (58), Natuvan (40), tuana~islam (38), xturkkizx (37), seros633 (47), m_zahid (43), karanfil58 (39), halimyusufoglu (49), minam (44), HATÝCE81 (43), s.emine (43), naci edin (78), Yaseminerdem (36), fatih1981 (43), bekir tek (38), seyyidtalha (52)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.54381 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.