kaletra ivermektin lopinavir ritonavir chloroquine ivermektine voltaren votum plus votum vytorin wellbutrin sr xatral xeloda xenical xylocaine yasmin yasminelle yaz zanaflex zantac zantic zebeta zeffix zenegra zentel zestoretic zestril zetia ziac ziagen zilutrol zinacef zinat zithromax dispersible zithromax zocor zofran zoloft zorotop zovirax zurcal zyloprim zyprexa zyrtec zyvox zyvoxid

0
0
0
0
Forum Giris Giris Üyeler Ekibimiz Arama
Toplam Forum: 69     ***     Toplam Konu: 30100     ***     Toplam Mesaj: 148193

Beni hatırla
Forum Anasayfa » A I L E / E Ğ İ T İ M / S A Ğ L I K » ÇOCUK KÜRSÜSÜ » Cocuklara Din ve Allah Nasil Anlatilmalidir

önceki konu   diğer konu
1 okunmamış mesaj mevcut (Acik)
Sayfa (1): (1)
Gönderen
Cocuklara Din ve Allah Nasil Anlatilmalidir
569 Mesaj -
ALLAH’A samimi bir kul olmak, zorlamayla olacak bir þey deðildir. Kulluk yaþanacak bir haldir. Böyle olduðu için de, belli adýmlarýn sonunda belli sonuçlar cinsinden kalýplara uymaz.

Çocuðun dindar olmasý için anne baba olarak bizim yapabileceklerimizden bazýlarý þunlar olabilir:

Evvela, bunu ciddi olarak istemeli ve bu konuda kararlý olmalýyýz. Þimþek ýþýðýnda yol alýnmadýðý gibi, bu arzu da geçici heveslerle olacak bir þey deðildir.

Çocuk büyütmekle, çocuk yetiþtirmenin arasýndaki farký iyi anlamalýyýz. Çocuk yetiþtirmenin, bilinçli bir süreci ve bu süreçteki kararlý çabalarý gerektirdiðini bilmeliyiz.

Daha sonra da kesinlikle þuurunda olmalýyýz ki, dindar olmanýn özü özeti Allah’ý sevmektir. Ýnsan sevdiðine yaklaþýr, sevdiðinin yolundan gider. Çocuða Allah’ý sevdirmeliyiz; sevdikten sonra gerisini çocuk da getirebilir. Yoksa ezbercilikle dindar olunmaz. Dinden haberdar olmak baþka, dindar olmak baþkadýr.

Ayrýca, çocuðumuzla sýcak bir yakýnlýk kurmalýyýz; çocuðumuzun rahatça konuþabileceði, soru sorabileceði bir iletiþim ortamý saðlamalýyýz.

Bunlarýn yaný sýra, çocuðuyla güzel bir diyalog içinde olan anne baba, ondan gelecek olan sorulara net ve kýsa olarak cevap vermelidir.

Bilmeliyiz ki, çocuðumuz izah istemiyor, cevap bekliyor. Çocuk, “güneþi kim çýkardý?” diye sorduðunda, “Allah güneþi bizi aydýnlatsýn ve ýsýtsýn diye çýkardý,” gibi kýsa bir cevap onu tatmin edebilir. Yoksa bu soruyu cevaplamak için evrenin yaratýlýþýndan baþlamamýz gerekmez. Zaten ne kadar uzatýrsak, çocuðumuz bizi o kadar az anlayacaktýr.

Çocuðumuzun sorularýna mutlaka doðru cevaplar vermeliyiz. O küçüktür anlamaz diye cevaplarý geçiþtirmemeliyiz. “Kardeþim nereden geldi?” diye sorduðunda, “onu Allah yarattý, büyüyünce beraber oynayacaksýnýz, birbirinize yardýmcý olacaksýnýz” gibi doðru bir cevap verebiliriz. Yoksa “kardeþini leylekler getirdi” gibi, çocuða bir faydasý olmayacak masallarla onun zihnini dondurmaktan, düþüncesinin geliþmesini baltalamaktan kesinlikle kaçýnmalýyýz.

Çocuðumuzun sevdiði, beðendiði, varlýðýndan haz aldýðý þeylerin var olmalarýnýn nedenini doðru olarak bildirilmeliyiz. Sevdiði bir þeyi, bir insaný, Allah’ýn yarattýðýný öðrenmesi, çocuðu Allah’a yaklaþtýracaktýr. Sorduðu sorularýna, tabiat ana, Noel Baba, evrim.. gibi gerçek dýþý uydurma cevaplar alan bir çocuðun, duygusal zekasý geliþemeyeceði gibi, belirsizlikler içinde kalan aklý, kainatý ve hayatý anlamakta da güçlük çekecektir.

Çocuðunu dindar bir insan olarak yetiþtirmek isteyen bir anne babanýn en büyük yardýmcýsý elbette Allah’týr. Çünkü Allah, insaný, kendine muhatap olacak imkânlarla donatýp yaratmýþtýr. Peygamberimizin ifadesiyle, “her çocuk Ýslâm fýtratýyla, yani Allah’a iman edecek bir karakterle dünyaya gelir.” Bize iman lütfeden Yaratýcýmýz, çocuðumuza da meraký ve soru sorma yeteneðini vermiþ; böylece çocuðumuzu insana yaraþýr bir geliþme sürecine hazýr hale getirmiþtir.

Ýkinci yardýmcýmýz, kainattýr. “Kainattan nasýl yardýmcý olur,” demeyin. Ýnsanýn Allah’ý tanýma yollarýndan birisi de kâinattýr. Ýnsan, Allah’ýn yarattýklarýný görüp tattýkça, Yaratanýna olan bilgisi ve sevgisi artar. Bu konuda bir kýssa vardýr:

Allah (c.c.), Davud aleyhisselama buyurmuþ ki:

“Beni kullarýma anlat, Beni sevdir.”

Davud aleyhisselam:

“Ey Rabbim! Seni kullarýna anlatabilirim,” dedi, “ama nasýl sevdirebilirim?”

Allah (c.c.) buyurdu ki:

“Sen kullarýma, onlara ihsan ettiðim nimetlerimi hatýrlat, açýkla; Ben onlarýn kalplerinde sevgiyi yaratýrým.”

Öyleyse çocuðumuza Allah’ý sevdirmek için daima kâinattan, Rabbimizin dünyada yarattýðý güzelliklerden bahsetmeliyiz.

Aðaçlarýn, çiçeklerin, yýldýzlarýn, Ay’ýn, dünyanýn, hayatýn güzelliklerini onun dikkatine sunmalýyýz.

Ayrýca, Allah’ýn bütün bunlarý bizim için, bizi sevdiði için yarattýðýný söyleyebiliriz. Bir meyve yiyorsak, “Bak yavrum” diye baþlayarak, “Allah bizi ne kadar çok seviyor, bizim için bu güzel meyveyi yaratmýþ, rengini, tadýný, þeklini, kokusunu bizim hoþumuza gidecek gibi yapmýþ..” diyebiliriz.

Böylece sonuçta belki de hiç beklemediðimiz bir anda, çocuðumuz elinde bir meyve yiyor iken, “Biliyor musun baba, ben Allah’ý çok seviyorum” diyebilecektir.
Gönderen: 21.04.2007 - 14:29
Bu Mesaji Bildir   Ônder23 üyenin diger mesajlarini ara Ônder23 üyenin Profiline bak Ônder23 üyeye özel mesaj gönder Ônder23 üyeyi arkadas listeme ekle Yukari
Pozisyon - İmzalar göster
Sayfa (1): (1)
önceki konu   diğer konu

Lütfen Seçiniz:  
Şu an Yok üye ve 598 Misafir online. En son üyemiz: Didem_
2243 üye ile 29.03.2024 - 11:40 tarihinde en fazla ziyaretçi online oldu.

[Admin | Moderator | Kıdemli Üye | Üye]
Dogum Gününüzü Tebrik Ederiz    Doğum gününüzü tebrik eder, sıhhat ve afiyet dolu ömür dileriz:
ayhan demirhan (42), milli (55), Faruk85 (39), buyukdere (50), akgulhassan (56), resulkol (42), aldirma_reis (45), cengiz__11 (45), musabbinumeyr (46), _rAbia_ (35), HACIBUBA (38), ergunoynamaz (67), emisya (43), cavittacir (47), arslanmurat1 (46), Ben_Neyim (45), hatipoglu (45), PinarKecik (46), Ugur_K (44), hami_74 (37), ust_mimar (41), Muhlise (43), lifos (49), osmanli (41), @tuba@ (39), oguzada (47), tolga67 (49), zoris (45), aydinhasan (45), ilkay turan (53), Muhammedbilal (35), burhann1 (41), esmafeyzaunal (43), havzanur (36)
Son 24 saatin aktif konuları - Top Üyeler
0

Copyright © ((( RAVDA.net )))  *  İrtibat   *   RAVDA Reklam Servisi   *   Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Sitemizde yayınlanan imzalı yazıların içeriğinden yazarları, forum ve yorumlardan ekleyen şahıslar sorumlu olup, kesinlikle sitemiz sorumlu değildir.
© by ((( RAVDA.net )))

Sayfa 0.57253 saniyede açıldı   

Reklamlardan
RAVDA sitesi
hiçbir şekilde
sorumlu değildir.